Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia II I8000

10.12.2009, Pavel Koza, recenze
Je to přesně rok, co se první generace zařízení Samsung Omnia snažila (a nutno podotknout, že velmi úspěšně) narušit dominanci zařízení s logem HTC, a dnes tu máme jejího nástupce. Snad ve všech ohledech vylepšená Omnie II I8000, kterou si podrobně představíme, hodlá před letošními Vánocemi zaútočit na dvě "dvojky" od HTC a podle papírových parametrů není rozhodně bez šance.

Zařízení jako digitální fotoaparát


Pokud patříte mezi příznivce mobilní fotografie, bude se vám pětimegapixelový fotoaparát v Omnii II líbit. Pravda, má sice jeden trochu nečekaný kaz, ale zato boduje ve schopnosti záznamu videa s nadstandardně vysokým rozlišením. Samotnou aplikaci ovládající digitální fotoaparát jsem velmi podrobně představil v tomto článku, takže pokud si chcete přečíst podrobný popis vlastností včetně všech nastavení nebo režimů, doporučuji zamířit tam. Nyní se budu věnovat spíš praktičtějšímu úhlu pohledu.

Tlačítko umístěné na boku přístroje musíte používat, ať se vám to líbí nebo ne, jiný způsob pořízení fotek totiž není k dispozici. S tím trochu souvisí i fakt, že se dá ostřit pouze v rozmezí malého obdélníku uprostřed displeje a nikoliv tapnutím na libovolné místo. Jakmile se zaostří, původně bílý obdélníček zezelená; pokud se zaostření nepovede, rámeček zčervená. Focení jednou rukou je díky tlačítku možné, ale protože na klasický dlaňový úchop chybí dostatečně velká pevná plocha, dá se zařízení držet jen v prstech a to mě osobně nepřijde moc bezpečné.



Vzhled a vlastnosti aplikace použité pro focení jsem již chválil, z praktického hlediska se na ní dá rychle zvyknout a většinu nejdůležitějších ovládacích prvků máte při ruce na jedno, maximálně 2 tapnutí. Aplikace se spouští asi 3 vteřiny, vyfocení první fotky je otázkou další 1-2 vteřin. Podle chuti si můžete nastavit automatické zobrazení vyfoceného snímku, místo ukládání snímků a videí a mnoho dalších vlastností.

Nyní je ten správný čas ukázat si reálné fotografie pořízené Omnií II. Původně jsem zamýšlel věnovat jim samostatný srovnávací článek s HTC HD2, jaký jsem připravil například pro Samsung OmniaPRO B7610 a HTC Touch Diamond2, dokonce jsem několik hodin běhal po Praze a fotil střídavě jedním a pak druhým přístrojem, ale po zhlédnutí výsledku na stolním počítači z toho rychle sešlo. Schopnosti HD2 proberu podrobně v připravované recenzi, u Omnie II byl problém v zapnutém elektronickém stabilizátoru, který místo aby ostrost fotografií vylepšoval, ji velmi výrazným způsobem snižoval.



Naštěstí se problém projevil pouze s aktivním stabilizátorem (se kterým jsem bohužel fotil většinu fotek), po jeho deaktivaci šla kvalita dost nahoru, i když subjektivně mi fotografie pořízené OmniíPRO B7610 přijdou stále lepší. Problém jsem nahlásil do Samsungu a snad se ho nějak pokusí vyřešit. Při blízkém focení je na tom Omnie II velmi dobře, fotografie jsou vcelku ostré (záleží na osvětlení) a text je dobře čitelný.



Pro focení v šeru či ve tmě má zařízení dvojici přisvětlovacích LEDek. Jak dobře nebo špatně bude výsledná fotografie vypadat záleží mimo jiné i na tom, co a jak přesně fotíte. Od blesku v mobilním foťáku nemůžete čekat žádné sofistikované měření expozice, takže se často stane, že je výsledný snímek naopak přesvícen. Obecně ale samozřejmě platí, že lepší nějaký blesk než žádný a tak je na tom Omnie II celkem dobře.



Při focení ve zhoršených světelných podmínkách využijete i možnost nastavení ISO čísla, které udává citlivost snímače. Čím je číslo vyšší, tím je senzor jakoby citlivější (respektive tím více zesiluje získaný signál), takže snižuje čas nutný k pořízení snímku. Na druhou stranu ale zesílení signálu provází šum, v případě miniaturních senzorů v mobilních zařízeních je maximálním dobře použitelným číslem ISO200, vyšší čísla už mají šum příliš znatelný. Naopak pokud se chystáte vyfotit scénu obsahující jak světlá, tak tmavá místa, můžete si zapnout funkci Wide Dynamic Range (WDR), která zvýši dynamický rozsah a tak budete mít prokreslená místa jak ve světlém, tak i tmavém místě fotografie.

Samostatnou kapitolou je schopnost záznamu videa. Omnie II je schopna zaznamenat pohyblivé obrázky se zvukem až v rozlišení 720 x 480 bodů, navíc ve velmi dobré kvalitě. Bohužel pokud točíte v tom nejvyšším rozlišení, není možné video rovnou sestříhat v povedeném programu přímo na zařízení. Proto jsem na YouTube nahrál tři krátká videa samostatně (první, druhé a třetí) a jedno zde rovnou ukážu. Myslím, že kvalita je v porovnání s běžně vídanými výsledky práce jiných zařízení s Windows Mobile prostě skvělá.



Zajímavou vlastností je i možnost natáčené video streamovat do světa pomocí služby Qik, která je na zařízení předinstalovaná. Samozřejmě je nutné mít dostupné nějaké rychlé připojení k Internetu, ale pak už mohou vaši přátelé sledovat váš záznam téměř v reálném čase. Ukázkové video najdete zde.

Pokud si chcete rychle prohlédnout vyfocené snímky nebo natočená videa, stačí tapnout na ikonku v pravém dolním rohu a zobrazit si Rychlé zobrazení. Ovšem nenechte se zmást názvem, je toho k dispozici totiž mnohem, mnohem více, nežli jen prosté zobrazení. To je nicméně základem, včetně možnosti pořádně si prohlédnout detaily ve zvětšení. Zajímavou drobností je i možnost posouvat mezi fotografiemi prostým nakloněním zařízení do strany a je potěšující, že proti B7610, kde jsem plynulost pohybu kritizoval, je to zde již opravené a plynulé.



Mezi hlavní vlastnosti tohoto modulu patří možnost poznamenat si k fotografii důležité informace, uložit ji na web přímo ze zařízení (Facebook, Flickr, Friendster, MySpace, Photobucket a Picasa), zpětně přiřadit obrázku GPS souřadnice, prohlédnout si podrobnosti o fotografii, poslat soubor přes WiFi (Connected Home), MMS, Email či Bluetooth, nastavit si obrázek ke kontaktu nebo jako pozadí, a v pokud se vám obrázek znelíbí, jednoduše ho můžete smazat. Nově je k dispozici i jednoduchý editor, kde si fotografii můžete oříznout, změnit její velikost či upravit kontrast a jas.

Podrobný popis aplikací Fotoalbum, Editor videa, Smart Reader a Communities jsem psal zde, takže se nyní nebudu opakovat. Z hlediska vybavenosti a propracovanosti aplikace pro focení je Omnie II a zařízení od Samsungu obecně špička, pokud jde o kvalitu samotných fotek, chtělo by to doladit firmware, aby byl výsledek alespoň takový, jako u B7610. Naopak příznivci videa budou s Omnií II velmi spokojeni.
reklama