Velká recenze zařízení Qtek 9100 (HTC Wizard)
7.3.2006, Pavel Koza, recenze
Nebudu vám nic nalhávat, na Wizarda jsem se těšil už pěkných pár měsíců snad ještě víc než David Rath na křeslo ministra a první setkání s reálným zařízením na brněnském Invexu mé nadšení nijak nesnížilo.
Kapitoly článku:
Fotoaparát
S integrovaným fotoaparátem nebudeme dlouze ztrácet čas. Není sice úplně marný, pokud jsou slušné světelné podmínky, dají se pořídit i ucházející fotografie, ale obecně vzato nejde o nic výjimečného a dosud nevídaného. takže si stručně shrneme fakta, ukážeme pár fotografií a hurá na zajímavější věci:)
Z technického hlediska jde o jednoduchý foťáček s 1,3MPix CMOS čipem a fixním ohniskem. Maximální rozlišení fotky je 1600x1280 bodů, ovšem to je jen takový podvůdek na uživatele. Čip má totiž rozlišení "pouze" 1280x1024 bodů a na vyšší rozlišení je fotka jednoduše zvětšena. Ovládací program samozřejmě zvládne i fotky menší (640x480, 320x240 a 160x120 bodů) ve formátu JPEG (komprese, 4 stupně kvality) nebo BMP (bez komprese).
Světelné podmínky je možné nastavit ve čtyřech režimech (den, noc, žárovky, zářivky), pátý režim je plně automatický podle prostředí. Pro amatérské umělce jsou k dispozici i čtyři efekty (zabarvení fotografie do hněda nebo modra a vyvedení v odstínech šedi, případně jako negativ), na všechny tyto úpravy je ale vždy lepší použít nějaký sofistikovaný grafický editor na stolním počítači. Dojem z focení by mělo vylepšit i několik speciálních režimů jako je sportovní nebo extra rychlý, případně úprava parametrů jako je jas či kontrast, ale upřímně řečeno to stále jaksi není ono. To ostatně posuďte sami z fotek (originální fotografie najdete v tomto balíčku - originály fotek (4,09 MB), fotky v článku jsou zmenšené a doostřené).
Jako u ostatních foťáků v mobilu je i zde k dispozici přisvětlovací LED dioda. I v tomto případě bude lepší názorná ukázka, takže tady je. Osobně mi LEDka přijde užitečná spíš než pro focení jako slušná svítilnička pro případ, když si chci v noci přečíst například jízdní řád tramvaje, ale to je věc názoru.
Nesmím zapomenout ani na to, že Wizard zvládne zachytit obrázky nejen statické, ale i pohyblivé. Praktické využití je však kvůli nízké kvalitě jen velmi omezené a pokud se před vámi neděje něco skutečně výjimečného (Paroubek v plavkách na pláži, vaše neoblíbená tchýně padající do výběhu kočkovitých šelem, 10km asteroid řítící se na vaše rodné město atp.), nemá smysl režim záznamu videa vůbec zapínat. Nehledě na to, že se stejně ve většině případů bez komentáře "co to vlastně na tom displeji má jako bejt" neobejdete. Jen pro upřesnění dodám, že záznam videa je možný ve formátu MPEG4 nebo Motion JPEG v rozlišení 176x144 nebo 128x96 bodů. Na ukázky se můžete podívat zde (2,17 MB).
Nakonec ještě pár postřehů o tom, JAK se s ním fotí. Výchozí natočení foťáku je naležato, tlačítko pro zapnutí foťáku, které slouží i jako spoušť, se mačká ukazováčkem pravé ruky, pro praváky je k dispozici celkem pohodlné focení jednou rukou. Aktivace foťáku není nejrychlejší, od chvíle spuštění aplikace do chvíle plné připravenosti k focení uplyne přibližně 6 vteřin, takže pokud chcete zaznamenat nějakou nenadálou akci, většinou máte smůlu. Fotky nebo videa se ukládají do přednastavených složek do paměti zařízení nebo na paměťovou kartu, z několika možností si můžete vybrat i název souboru. Odezvy foťáku a kalibrace bílé jsou poměrně svižné, čím menší rozlišení tím je to lepší. Samotné focení (od stisku spouště do uložení obrázku) trvá přibližně 2 vteřiny, poté se zobrazí náhled na zaznamenaný snímek a pomocí jednoduchého grafického menu si můžete vybrat, co s ním uděláte.
Suma sumárum, HTC má sice bod za snahu, ale když už chtějí cpát foťák do každého svého zařízení, měli by se pokusit výrazně zapracovat na kvalitě. Foťák ve Wizardu sice není nejhorší, ale to už mi dnes přijde u zařízení za tolik peněz nedostatečné.