Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Qtek 9100 (HTC Wizard)

7.3.2006, Pavel Koza, recenze
Nebudu vám nic nalhávat, na Wizarda jsem se těšil už pěkných pár měsíců snad ještě víc než David Rath na křeslo ministra a první setkání s reálným zařízením na brněnském Invexu mé nadšení nijak nesnížilo.

Wizard jako telefon


Tak, a je na čase si povědět o klíčových schopnostech Wizarda, tedy o jeho telefonním modulu. Zařízení obsahuje integrovaný, čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul (850/900/1800/1900MHz) s integrovanou anténou. Telefonní (GSM) část zvládá snad všechny požadované vlastnosti jako je přidržení / přesměrování hovoru, identifikaci volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor a další. Samozřejmě můžete posílat i přijímat SMS zprávy a díky známé utilitce MMS Composer lze to samé říci i o multimediálních zprávách.




Datová část zvládne kromě klasického GPRS i EDGE (class B, multi-slot class 10). Objektivní testy jsou díky specifikaci GPRS i EDGE dost problém, rychlost může značně kolísat podle momentálního zatížení sítě, ale při přenosech větších souborů jsem dosahoval na různých místech rychlosti kolem 20KB/s (měřeno jak pomocí programu Spb GPRS Monitor, tak pomocí prostého dělení přenesených dat časem). Kromě připojení samotného zařízení je k dispozici i možnost využít Wizarda jako modem a připojit k Internetu například váš notebook. I tuto možnost jsem úspěšně otestoval, více informací o nastavení najdete v tomto článku. Pokud to shrnu, tak asi nikdo, kdo někdy viděl nějaké to novější Pocket PC Phone edition z dílny HTC, může být něčím překvapen. Sice je k dispozici EDGE, ale všechno ostatní už tu prostě někdy bylo.




Papírové předpoklady a technická specifikace je sice pěkná věc, ale vás asi bude zajímat, jak se s tím vlastně telefonuje a jak to celé funguje. A tady už tak jednoznačně kladný výsledek bohužel nenajdeme. Problémem určitě není kvalita přijímaného signálu. Bohužel se pohybuji pouze v místech s dobrým pokrytím, takže moc příležitostí otestovat citlivost nemám, ale subjektivně jsem nenašel důvod, proč být s Wizardem nespokojen. Stejně tak není problémem kvalita telefonického rozhovoru - obě strany se slyší dobře, mikrofon i reproduktor odvádějí dobrou práci, žádné chrčení nebo ozvěny mě netrápily. Ani datové služby nejsou tím problematickým místem, prostě fungují a fungují dobře. Největším problémem, na který jsem při používání Wizarda jako telefonu narazil, je trochu paradoxně nízký výkon procesoru. Nechápete? Vysvětlím. GSM modul jako takový (tzv. rádio) je sice teoreticky (a doufám i prakticky) na operačním systému nezávislý, sám o sobě by nám ale byl jen těžko k užitku. Teprve díky jednotlivým aplikacím jako je Phone (Telefon) nebo Messaging (Pošta) můžeme jeho schonosti využít. Ovšem především aplikace Phone nepatří sama o sobě mezi nejrychlejší a pokud například v okamžiku příchozího hovoru zatěžuje vaše PDA nějaká jiná náročná aplikace, stává se ze snadné operace nazvané "přijmout hovor" tak trochu horor. Osobně jsem měl největší problémy během hraní her nebo spuštěné navigace. Nebudu z toho dělat detektivku, prostě pokud jsem měl puštěnou navigaci, dřív než po desátém zazvonění nebylo možné hovor přijmout - všechno je extrémně pomalé, "bublina" s informací o volajícím se vykresluje objekt po objektu a trvá několik vteřin, než se na displeji zobrazí celá. Další chvíli trvá, než zařízení zareaguje na stisk tlačítka, prostě je to celé na dlouhé lokte. Takže než donutíte zařízení hovor přijmout, volající už většinou snahu o spojení ukončil. Někomu se to může jevit jako prkotina, ale pokud nejsem na svém telefonu schopen přijmout hovor, je to na pováženou. Podobně línější je i vytáčení, ale zde to není problém, jen vlastnost. na druhou stranu jsem na jiný nedostatek než výše uvedený nenarazil, takže pokud se s ním naučíte žít, měli byste být se zařízením spokojeni.

Poznámka: Ve verzi ROM 1.6.7 došlo k výraznému zlepšení i této problematické části, takže počet nepřijatelných hovorů klesl hodně blízko k nule. Konečně, chtělo by se mi dodat...

K dispozici je i pár aplikací spolupracujících s telefonní částí. První z nich je utilitka pro hlasové vytáčení od společnosti Cyberon. Nejsem velký příznivec vytáčení hlasem, takže jsem ji ani moc netestoval, ale pár úspěšných pokusů jsem absolovoval. Utilitka Modem Link je určena všem, kteří chtějí Wizarda používat jako modem pro svůj stolní počítač nebo modem. Umožní připojení přes USB nebo infračervený port. Program SIM Manager slouží, jak asi tušíte, pro správu kontaktů přímo na SIMce. A pokud vložíte do telefonu SIM kartu s nějakou aplikací SIM Toolkit, v nabídce Programy se objeví další ikonka a po jejím tapnutí se spustí například nabídka pro ovládání banky.




Zbývá doplnit už jen pár drobností. Pokud posloucháte MP3 písničky a někdo se vám snaží dovolat, hlasitost hudby se automaticky sníží a po dokončení hovoru zase uvede na původní hodnotu. Jako vyzvánění je možné použít soubory ve formátu MP3, WMA, MIDI a WAV, pokud vám zvukové upozornění nevyhovuje, Wizard zvládá i vibrace.
reklama