reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Velká recenze zařízení Palm Treo Pro

, , recenze
Velká recenze zařízení Palm Treo Pro
Již po mnoho let je značka Palm v mobilním světě významným pojmem. Od doby, kdy v Palmu vzali na vědomí platformu Windows Mobile a začali se věnovat produkci zařízení i s tímto operačním systémem, jsme se Palmu začali věnovat i my na tomto serveru.
Velká recenze zařízení Palm Treo Pro

Dostupnost a cena


Zařízení Palm Treo Pro je již několik měsíců běžně v prodeji a můžete si ho zakoupit například v Alza.cz, která mi jej také zapůjčila na recenzi. Prodejní cena se pohybuje kolem 14 000 Kč, což mě osobně přijde přeci jen docela dost. Můj pohled je sice zcela jistě ovlivněn tím, že za posledních pár týdnů dramaticky oslabila koruna a tak je srovnání se dříve recenzovanými zařízeními dost ošidné, ale protože se například srovnatelné konkurenční zařízení HP iPAQ 914c se ve stejné chvíli prodává o více jak 3 000 Kč levněji, Palm je prostě trochu drahý.

Všechny ceny jsou v českých korunách (včetně DPH) a platí k datu vydání tohoto článku.


Závěrečné hodnocení


Tak, máme to za sebou, nyní je na čase si celou recenzi shrnout. A po pravdě řečeno jsou mé celkové dojmy ze zařízení rozporuplné. Během testování jsem měl trochu neodbytný pocit, že na rozdíl od Trea 750v bylo nové Treo Pro vytvořeno jen "aby se neřeklo", tak trochu z povinnosti mít v nabídce novější než 2 roky starý model, ale hlavní síly i myšlenky společnosti jsou zaměřeny na nové zařízení Palm Pre s novým systémem WebOS.
Jako první se budu věnovat stabilitě. Během osmi testovacích dnů se zařízení totiž hned 4x samovolně restartovalo, pokaždé při jiné příležitosti. Jednou to bylo během navigace, jindy během synchronizace přes kabel, v každém případě to vychází 1 restart za 2 dny. Po pravdě řečeno je to příliš často na to, aby to byla náhoda, nepamatuji se, kdy se mi nějaké jiné zařízení chovalo podobně. V tomto ohledu mě zařízení zklamalo, i když je zde i možnost, že šlo o vadný kus. Neměl jsem ale možnost si to ověřit, takže budu případně rád za vaše komentáře.

Na zařízení můžeme pohlížet ze dvou rozdílných úhlů pohledu a podle toho, co od zařízení očekáváte, bude také vypadat celkové hodnocení. Nejdříve se na zařízení podíváme jako na představitele klasické business kategorie, tedy zařízení určené převážně pro telefonování a organizaci kontaktů, času a emailů. Tohle všechno jsou činnosti, které zařízení zvládá bez problémů a vesměs se jedná o jeho nejsilnější dovednosti.
Možnosti komunikace jsou skvělé, v nabídce jsou nejen rychlá data ve formě HSDPA, ale i plně funkční Bluetooth, WiFi a dokonce i infračervený port. Telefonování nečiní Treu sebemenší problémy, díky tlačítkům i pevné klávesnici se velmi efektivně dá ovládat jednou rukou bez nutnosti tapat na displej. A i když jsem měl ke klávesnici výhrady, jedná se spíš o subjektivní pocit a zkušenosti než o nějaké objektivní pravidlo, takže jiní uživatelé mohou být s klávesnicí plně spokojeni. Jediným trochu slabším místem tak zůstává cena, která je vzhledem k vlastnostem přeci jen vysoká, jinak zařízení dělá přesně to, co se od něj v této situaci očekává.

Jakmile se ale na zařízení podíváme očima náročnějšího a více univerzálního uživatele, hodnocení jde rychle dolů. Kromě vlastností zmíněných v předchozích odstavcích jsou všechny ostatní už pouze průměrné, procesorem počínaje a příslušenstvím konče, což trochu kontrastuje s nadprůměrnou cenou. Například když už mluvíme o příslušenství, přijde mi dost nepochopitelné, že při zvoleném provedení leskle černého laku není v krabici ani nejprimitivnější ochranný váček, protože zařízení stačí jednou lehce posunout po stole a na těle zařízení hned najdete první škrábance.
Zatímco celkový výkon zařízení je dostačující, mizerný výkon v multimediální oblasti korunovaný trháním při přehrávání MP3 písniček a zoufalým foťákem je na pováženou. Jistě, Palm se netváří jako multimediální král, ale také nestojí 8 tisícovek, aby bylo nutné na všech méně důležitých komponentách zoufale šetřit. O celkové nedotaženosti jsem již psal, v dnešní době je člověk tak trochu rozmazlený velkým množstvím různých pomůcek a nástrojů, které uživateli zpříjemňují život, ale kterých je na Treu Pro, na rozdíl od předchozího modelu, jen několik. Když k tomu přičtu polofunkční GPSku nebo velmi malý počet bonusových aplikací, nenapadá mě mnoho důvodů, proč se rozhodnout právě pro Palm Treo. Asi hlavním důvodem hovořícím pro Treo je trochu nižší konkurence na trhu zařízení stejného formátu, ale i tak si zde můžeme vybrat například nějakou Motorolu, HP nebo Samsunga.

Závěrečné rozhodnutí ale vždy zůstane jen na vás, čtenářích. Snad jsem vám k němu poskytl dostatečné množství podkladů.