Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Palm Treo 750v

13.2.2007, Pavel Koza, recenze
Zařízení Palm Treo 750v je již druhým Palmem s operačním systémem od Microsoftu. Tím prvním byl model Treo 700w, kterého si ale kvůli specifickému telefonnímu modulu mohli užít pouze uživatelé ve Spojených státech. Do Evropy dorazil teprve nový model Treo 750v a v dnešní recenzi bych rád odpověděl na otázku, jestli se toto čekání vyplatilo.

Klávesnice


Pro snadné a rychlé zadávání textu je přímo na zařízení integrována malá klávesnice podobná těm, jaké najdeme například u zařízení HP iPAQ rw6915 nebo FSC Pocket LOOX T800. Vzhledem k velikosti klávesnice a jejímu umístění je předurčena pro ovládání jedním nebo oběma palci. Sice je možné používat i jiné prsty, ale nejen kvůli výše popsanému "kolébání" to není úplně pohodlné.




Celkem standardní mini QWERTY klávesnice se skládá z celkem 35 zaoblených tlačítek seskládaných do čtyř řad. První tři řady obsahují každá deset, ta nejspodnější pak pouhých pět tlačítek, přičemž to prostřední má dvojnásobnou šířku a slouží jako mezerník. Kromě mezerníku má každé tlačítko rozměr přibližně 5x4 milimetry, což je v oblasti integrovaných pevných klávesnic určitě nadprůměr, zato mezery mezi tlačítky nejsou široké ani milimetr. Pro mě osobně to představovalo trochu problém, protože jsem i po několika dnech stále dělal dost překlepů - raději mám tlačítka menší a mezery větší. Na dotek jsou tlačítka příjemná a samotné psaní téměř neslyšné, takže neruší ani v naprostém tichu.




Jak je u těchto klávesnic obvyklé, většina tlačítek má hned dvě funkce - primární vyvolanou prostým stisknutím tlačítka a sekundární vyvolanou současným (nebo sekvenčním) stiskem funkční klávesy a daného tlačítka. Funkční tlačítko (bílý čtvereček) je umístěno v levém dolním rohu, ovšem díky kratší čtvrté řadě je na rozdíl od snad všech ostatních zařízení s integrovanou klávesnicí logicky NAD tlačítkem SHIFT, takže pokud není Palm vaše první zařízení s integrovanou klávesnicí, chce to víc času si na tuto vlastnost zvyknout - mně to trvalo skoro týden. Kromě standardních alfanumerických znaků mají některá tlačítka speciální funkci. Konkrétně jde o tlačítko "P", které spolu s funkčním tlačítkem vyvolá dialog pro nastavení intenzity podsvícení, dále tlačítko "levý SHIFT", které opět s funkční klávesou spustí aplikaci pro vyhledávání dokumentů a informací, a nakonec tlačítko "Alt", po jehož stisknutí se objeví bublina se seznamem všech možných znaků a vy si vyberete ten, který potřebujete. Bohužel, české znaky tam ale nejsou, zde bude lokalizace nutná.

Pro přehlednější psaní na klávesnici nabízí zařízení vizuální indikaci stisknutého funkčního tlačítka nebo tlačítka SHIFT. Po prvním stisknutí se dole v liště vedle ikonky klávesnice objeví malé bílé kolečko, respektive šipka. Po druhém stisknutí stejného tlačítka se kolečko / šipka podtrhne a tlačítko tak zůstane trvale aktivní i po stisknutí nějakého jiného tlačítka (u SHIFTu jde v principu o aktivní tlačítko CAPS LOCK). Vypnutí dané funkce se provede, jak jinak, dalším stisknutím toho samého tlačítka. Jednoduché, funkční, i když ne tak zcela originální.





Důležitou vlastností u jakékoliv klávesnice mobilního zařízení je podsvícení. Palm Treo nabízí bílé, velmi jasné a přitom maximálně příjemné podsvícení všech tlačítek. Podsvícení je kompletní, je tedy podsvícen jak primární, tak i sekundární znak, takže ovládání ve tmě tak nic nebrání. K dokonalosti mu chybí snad jen nějaká možnost konfigurace délky podsvícení nebo chytrá automatika na základě světelného senzoru - ve skutečnosti se po stisknutí libovolného tlačítka na klávesnici podsvícení zapne a po uplynutí deseti vteřin zase vypne.




Jak to tedy shrnout? Podle mého názoru je klávesnice Palmu velmi dobrá a dají se na ní pohodlně napsat i delší texty. Za těch necelých 14 dnů testování jsem na ní vyřídil desítky emailů, napsal spoustu SMS zpráv a odpověděl na mnoho soukromých zpráv a nikdy jsem neměl potřebu aktivovat softwarovou klávesnici. Sice by na můj vkus mohla být tlačítka menší a mezery mezi nimi větší, ale na druhou stranu jsem Palma neměl tak dlouho, abych mohl prohlásit, že se na to nedá zvyknout. A jen pro informaci na závěr, recenzovaný Palm nebyl v češtině, ani u něj nebyla žádná lokalizace přiložena, takže lze jen spekulovat, jestli u zařízení dodávaných do české distribuční sítě bude možné psát české znaky přímo na klávesnici a případně jak. Necháme se překvapit:)


Parametry zařízení


Z čistě technického hlediska nepředstavuje Treo žádný high-end stroječek, navíc rozhodně nepatří do kategorie "všechno v jednom balení". To samo o sobě samozřejmě nic neznamená, hlavní je, aby se zařízení dobře používalo a nemělo nějaké vysloveně slabé místo, ale je dobré to vědět hned od začátku.




Zařízení Palm Treo 750v pohání procesor Samsung SC32442A taktovaný na 300MHz. Není to tedy žádný lamač rekordů, ale zase je to přeci jen lepší než TI OMAP taktovaný na 200MHz. Vzhledem k rychlosti je celkem pochopitelné, že v systému nenajdeme žádné možnosti regulace výkonu, procesor si vše řídí plně ve své režii. Díky dobré optimalizaci posledních verzí systému Windows Mobile je výkon procesoru pro naprostou většinu činností dostatečný, pouze v multimediální oblasti má Palm mezery.




Ani v kategorii "Paměť" nepřipravil Palm žádné překvapení. Dle technické specifikace nabízí 750v celkem 128MB FlashROM paměti pro uložení systému, dat a aplikací, a 64MB pro jejich provoz. Uživatel má samozřejmě k dispozic méně, konkrétně 64MB FlashROM a 32MB RAM. V porovnání výsledků benchmarků s ostatními Pocket PC stejné kategorie se sice Palm drží spíš vzadu, ale na celkové fungování nemají vesměs nižší hodnoty žádný praktický a viditelný vliv.




Podle programu pro přehrávání videa nazvaného TCPMP je v zařízení grafický chip od firmy ATI, pravděpodobně ATI Imageon 3200, ovšem na celkovém výkonu především při přehrávání videa to není nijak poznat. Na neoptimalizované video zapomeňte rovnou a pokud vás neodradí velmi malý displej, jediná šance jak si alespoň trochu užít váš oblíbený film nebo TV seriál je překonvertovat ho do nativního rozlišení s šířkou 240 bodů. Pro přehrávání ale budete muset použít jiný přehrávač, protože s mým oblíbeným TCPMP si Palm moc nerozuměl; s jinými přehrávači to alespoň fungovalo. Ne, na přehrávání filmů toto Treo vážně není stavěné.

Níže uvedené testy a benchmarky je nutné brát s rezervou, protože jsou vesměs určeny pro zařízení s klasickým rozlišením 320x340 bodů a ne 240x240, ale pro zajímavost jsem je nakonec do recenze zařadil.
  • Spb Benchmark - 902 bodů
  • GXmark - 911 bodů
  • VSbenchmark 2006 - 719 bodů
  • Dynamix 3D Benchmark - 35,87 FPS




Ani displej nestaví laťku o mnoho výš. Jde o standardní čtvercovou transflexní TFT obrazovku s úhlopříčkou 66 milimetrů. Už při prvním pohledu mě bohužel zaujaly nadprůměrně tlusté černé okraje, které na každé straně čtverce ubírají z viditelné plochy displeje cca. 2 milimetry, což je u takto malého displeje víc než dost. Stejně jako drtivá většina ostatních zařízení s Windows Mobile umí i toto Treo zobrazit současně 65 tisíc barev, barevné podání je velmi věrné a bílá vyvážena tak akorát. Displej je možné podsvítit v celkem 11 úrovních, bohužel pouze společně pro nabíjení i provoz na baterie. Alespoň že je těch 11 stupňů v plynulých rozestupech, od zcela vypnutého podsvícení při minimu až po oslňující jas při maximu. Nakonec zbývá zmínit dotykovou vrstvu, ke které nemám připomínky - fungovala bez jediného problému.




Zvukové schopnosti zařízení jsou velmi dobré. Palm sice nenabízí bohaté možnosti konfigurace zvuku, ba právě naopak (to jediné, co si nastavíte, je hlasitost), ale stejně jako většina ostatních vlastností byl i zvuk jednoduše funkční. Výstup na sluchátka se sice kvůli malému konektoru a dodávaným sluchátkům nedá považovat za terno pro příznivce kvalitní reprodukce, ale pro ukrácení dlouhé chvíle to stačí - alespoň je to hlasité a moc to nešumí:)

Sluchátkový i systémový reproduktor jsou stručně řečeno špičkové a nabízí velmi dobrou kvalitu reprodukce i skvělou hlasitost určenou i do méně klidných prostředí. Klíčovou schopnost snadného telefonování i v hlučnějším prostředí zvládnul Palm na výbornou. Jako poslední jsem si nechal integrovaný mikrofon, který sice také nelze nijak konfigurovat, ale automatika je víc než spolehlivá, což dokazují i tyto zvukové ukázky (2,64 MB).

Jak jsem psal již v úvodu recenze, USB rozhraní Palmu je vyvedeno pomocí nestandardního konektoru (nestandardního z hlediska posledních zařízení s Windows Mobile), takže je potřeba speciální kabel dodávaný spolu se zařízením. Po připojení k počítači nabízí dva režimy připojení, rychlejší pro běžné podmínky a pomalejší pro případ, že rychlé nebude fungovat. Palm rovněž zůstává věrný infračervenému portu, takže na pravém boku zařízení naleznete senzor pro přímé pomalé (115kbps) připojení k mobilnímu telefonu nebo notebooku.




Pro pohodlnější připojení k jiným zařízením nabízí Palm Treo 750v podporu pro Bluetooth verze 1.2. Ovladač je sice od Microsoftu, tedy velmi jednoduchý, ale na připojení Blueooth sluchátka pro telefonování nebo GPS zařízení pro navigaci to stačí. Zkoušel jsem klasickou sestavu testů a Palm prošel téměř bez zaváhání. Kopírování souborů mezi různými Pocket PC zařízeními proběhlo bez chybičky, stejně tak ActiveSync synchronizace s mým notebookem Asus S6F. Pro navigaci jsem používal extrení Bluetooth modul NaviLock BT338 a ani zde nebyl problém. Stejně úspěšně dopadlo testování utrženého BT sluchátka Bluetrek G2+, takže asi jediný větší zádrhel byl se stereo Bluetooth sluchátky od HP. Ne, že by nefungovaly, ale přeci jen bylo slyšitelné trhání častěji, než je pro klidný a nerušený poslech žádoucí.




Díky vyměnitelné Li-Ion baterii s kapacitou 1200mAh sliboval Palm slušnou výdrž, ale skutečnost byla trochu zklamáním. Sice dokázal vydržet od rána jednoho dne do večera dne následujícího, ale bylo to pouze při minimálním používání. Jakmile jsem začal pravidelně vyřizovat poštu, občas kouknul na web a vyřídil spousty telefonátů a SMS zpráv, druhý den už kolem poledne bylo po legraci. Jinými slovy se bez každodenního nabíjení zařízení bohužel neobejdete, což v kombinaci s neschopností dobíjet přes USB kabel určitě není ideální situace.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 7h 19min
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 7h 00min
  • Přehrávání MP3, vypnutý displej - 15h 43min
  • Zapnuté GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 9h 02min
  • Zapnutý Bluetooth, max. podsvícení, bez zatížení - 9h 04min

Poznámka: Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.
reklama