Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Mio DigiWalker A701 (MiTAC Mio A701)

3.5.2006, Pavel Koza, recenze
V poslední době učinilo Mio na poli kapesních počítačů výrazný pokrok, a tak se zařízení Mio DigiWalker A701 může ve své kategorii rovnat s tím nejlepším, co je na trhu k dispozici. Nějaké ty mušky se sice stále najdou, ovšem to lze říci o každém dalším kapesním zařízení.

Mio jako GPS navigace


Kromě telefonu a foťáku nabízí Mio i integrovanou GPSku. Konkrétně jde o citlivý, dvacetikanálový modul SiRFstar III. Stejně jako další WM5 zařízení s integrovanou GPSkou nabízí i Mio možnost současného přístupu z více aplikací, ovšem zde jsem narazil na problém - ani jedna za dvou testovaných aplikací si s tím neporadila. Teprve když jsem tuto vlastnost vypnul, jak TomTom, tak Be-On-Road se chytili. Další možnost konfigurace GPS už k dispozici nebyla.




Na praktické testování GPS jsem bohužel neměl dostatek času, takže jsem testoval pouze se dvěma aplikacemi, a to TomTom verze 5.21 a Be-On-Road verze 1.1.4.1. Úplně první dojem byl rozpačitý, protože i přes možnost nahrát do zařízení pomocná data stáhnutá z Internetu a tak snížit čas potřebný k prvotnímu zaměření to trvalo na můj vkus až příliš dlouho. V dalších dnech to ale bylo skoro pokaždé výrazně rychlejší, těžko říci, proč se to napoprvé chovalo tak divně. Při běžném provozu byla citlivost dvacetikanálové GPS znát. Občas se sice v husté zástavbě signál na malý okamžik ztratil, ale to se dá přičíst jak samotné integraci GPS do zařízení, tak i faktu, že v mém služebním autě pod předním sklem potaženým nějakou odraznou vrstvou to nemá lehké žádná GPSka. Naopak jsem tak trochu omylem uskutečnil ještě jeden pokus, který dokládá citlivost GPSky víc než dost. Při jedné návštěvě benzínové pumpy jsem zařízení strčil do levé kapsy u kalhot a po návratu jej zapomněl vyndat. O to větší bylo mé překvapení, když mě TomTom bezpečně odnavigoval celou cestu domů jen po hlase. Uvážíme-li, kolik prostoru Miu v kapse mezi mým stehnem a sveřmi auta zbývalo (o výhledu na oblohu nemluvě), dá se citlivost GPSky označit jako skvělá. A pokud by někomu přeci jen občasné výpadky vadily, může si koupit externí anténu. Jedna věc mi ale na GPSce vadila, a to poměrně znatelné zpoždění. Určitá úroveň opožděnosti je u všech GPSek, ale v tomto případě byl rozdíl mezi skutečnou polohou a polohou na navigaci vyšší než obvykle... Dalo se na to zvuknout celkem bez problémů, ale musíte s tím počítat, že 300 metrů do odbočky nemusí být přesně 300 metrů, ale třebas jen 200...




Při průzkumu zařízení jsem rovněž narazil na aplikaci TMC (Traffic Message Channel), tedy utilitku, která má zpracovávat online informace o dopravní situaci. Po chvilce nadšení jsem si ale všiml, že je nutné mít u zařízení externí receiver, takže alespoň pro tentokrát jsem tuto zajímavou vlastnost nemohl vyzkoušet.




Pokud to opět shrnu, tak integrace GPS přímo do zařízení přináší jak příjemné, tak méně příjemné vlastnosti. Je tedy jen na vás, jestli je pro vás integrovaná GPSka v této kvalitě vhodná, nebo jestli raději zvolíte oddělené řešení.
reklama