Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Mio DigiWalker A701 (MiTAC Mio A701)

3.5.2006, Pavel Koza, recenze
V poslední době učinilo Mio na poli kapesních počítačů výrazný pokrok, a tak se zařízení Mio DigiWalker A701 může ve své kategorii rovnat s tím nejlepším, co je na trhu k dispozici. Nějaké ty mušky se sice stále najdou, ovšem to lze říci o každém dalším kapesním zařízení.

Parametry zařízení


Snaha vložit Mio do nějaké "škatulky" je díky integrovanému telefonu a GPS modulu poměrně obtížná. Vzhledem k vlastnostem bych je zařadil někam na spodní okraj zařízení pro každého, maximálně doprostřed. Někomu se to možná může zdát jako trochu přísné hodnocení, ale píše se rok 2006 a tak se pomyslná kritéria pro zařazení zařízení do určité "škatulky" trochu změnila. Na druhou stranu se rozhodně nejedná o zařízení, které by mělo jedno (nebo dokonce víc) vysloveně slabých míst. Všechny parametry jsou sympaticky vyvážené a dohromady tvoří kompaktní celek.

Příjemným překvapením je výkon procesoru. Není obvyklé, aby se u nejmenších Pocket PC vyskytoval Intel PXA270 taktovaný na 520MHz. Navíc díky možnosti softwarové regulace výkonu (3 statické a jedna automatická volba) nemusíte mít strach ani o nízkou životnost na baterie. K výběru i vlastnostem procesoru lze prostě mít jen těžko nějaké výhrady. Pokud jde o paměť, spadá Mio už víc do průměru. K dispozici je 128MB FlashROM (typ NAND) paměti a 64MB paměti typu SDRAM. Uživatel ji má samozřejmě k dispozici méně, přesně 62,25MB FlashROM a 33,19MB RAM. Dle benchmarků je FlashROM v zařízení optimalizována pro čtení, kde spolu se zařízením Asus MyPal A63x nabízí násobně lepší přenosovou rychlost než ostatní WM5 zařízení. Naproti tomu zápis už jim tolik nejde, zde dosahuje zařízení polovičního až třetinového výkonu proti ostatním. V praxi je ale rychlost čtení znatelná a na bleskové odezvy systému si uživatel velmi rychle zvykne.




Displej se jedním slovem povedl. Technicky jde o klasický transflexní TFT displej s LED podsvícením s rozlišením 240x320 bodů a schopností zobrazit najednou 65 tisíc barev. Pokud jde o úhlopříčku, je na webu Mio-Technology uváděno číslo 2,7 palců, což je nepatrně méně, než u ostatních Pocket PC z této kategorie. Při pečlivém měření jsem skutečně zjistil, že je mezi Wizardem od HTC a Mio 701 rozdíl asi 0,1 palce (asi 2 milimetry). Kvůli tlustším černým okrajům u Mia je ale skutečný rozdíl v reálné ploše displeje ještě vyšší. Pokud jde o kvalitu displeje, patří Mio k tomu lepšímu, co lze v kapesních zařízeních potkat. Jas je sice možné nastavit v 11 úrovních pouze společně pro režim dobíjení i provozu na baterie, navíc minimální hodnota jej úplně nevypne, ale displej zůstane slabě podsvícen. Jeho intenzita i subjektivní dojem jsou však na výbornou. I když jsou barvy kalibrovány do teplých odstínů, bílá barva má jen nepatrný nádech do žluta. Bez přímého srovnání s jiným displejem je to neznatelné. Rovněž dotyková vrstva je bez výhrad, i přes nalepenou fólii byla velmi citlivá a přesná.




Poznámka :: Mám tak trochu pocit, že ten TFT displej není úplně transflexní. Pokud totiž Mio nastavíte tak, aby se v rámci úspory energie během nečinnosti nejdříve vypnulo podsvícení, všimnete si jedné zajímavé věci. Na rozdíl od všech mě dosud známých Pocket PC se v okamžiku vypnutí podsvícení stává displej Mia zcela tmavý. Je jedno, jestli vám do něj praží slunce nebo svítí lampička, až na téměř neznatelné obrysy je prostě displej černý jak uhel. To by dle mého názoru vypovídalo spíš o tom, že displej není transflexní, nýbrž pouze displej transmisivní (zadní podsvícení je tedy nutností). Ale na webu i na krabici se tvrdí, že je transflexní, takže těžko říct, kde je vlastně pravda...:)

Zvukové schopnosti jsou průměr. Klasická trojkombinace reproduktor / výstup na sluchátka / mikrofon sice nechybí ani tentokrát, nicméně je tam dost slabších míst. Na malý konektor si u Phone edition zařízení asi budeme muset zvyknout, stává se standardem. Kupodivu není výstup na sluchátka zas tak špatný. Extáze to tedy není, ale pár testovacích skladeb mi na dodávaných špuntících znělo lépe, než například na Variu. A to i přesto, že chybí jakýkoliv aplet pro nastavení zvuku (basy, výšky a tak). Bohužel je zde jeden velký nedostatek, a tím je velmi nízká úroveň maximální hlasitosti. Venku nebo v metru máte celkem smůlu. Integrovaný reproduktor nabízí velmi kvalitní reprodukci mluveného slova i hudby a svou práci odvádí dobře i jako hlasitý odposlech telefonního hovoru, ovšem i v tomto případě by maximální úroveň hlasitosti mohla být vyšší. Nejslabším místem audio schopností Mia je bohužel záznam zvuku. Problém spočívá v tom, že není k dispozici žádná možnost nastavení citlivosti mikrofonu, existuje pouze jedno nastavení citlivosti od výrobce. A jak sami uslyšíte v těchto ukázkách (158,3 KB), záznamy jsou plné ruchů a šumů. Přímý záznam ještě ujde, ale s rostoucí vzdáleností kvalita rapidně klesá. O záznamu prostorového zvuku nemluvě.

Pokud by v některé oblasti vlastností mohlo Mio nabízet víc, pak jsou to bezesporu možnosti komunikace. Když přeskočím integrovaný GSM/GPRS modul, o kterém bude řeč později, jsou ostatní schopnosti komunikace skutečně velmi chudé. Základem je klasicky USB. Jako velké plus vnímám standardní miniUSB konektor, což ve svém důsledku znamená jednak levnější náhradu (například pokud vám nevyhovuje jeho délka) i snadnou možnost dobíjení přes USB na cestách. Naopak za mínus se dá považovat stále ještě obvyklé pomalé USB Client verze 1.1 a absence technologie USB Host, která umožní snadné připojení velké spousty příslušenství. Příjemným překvapením je funkce, která zpřístupní SD kartu vloženou do zařízení na počítači, kde není nainstalován ActiveSync. Pokud pomocí apletu v Nastavení přepnete zařízení do speciálního režimu a připojíte ho k počítači, SD karta se stane na PDA neviditelná (přepnutí režimu nemá na zmizení karty vliv, karta zmizí teprve po připojení k desktopu), zato vám v Průzkumníkovi na desktopu přibude nový disk a vy s ním můžete pracovat tak, jak jste zvyklí. Po ukončení přesunu dat stačí z tohoto režimu přepnout zpět do klasického a je to. Pro příznivce programů na dálkové ovládání spotřební elektroniky tu mám bohužel špatnou zprávu - infračervený port budete v tomto zařízení hledat marně. Tedy, abych byl přesný, já ho nenašel a ani v manuálnu, ani na webu výrobce se o něm také nic nepíše, takže to vypadá, že tam skutečně není. Smůla...




Posledním způsobem komunikace je Bluetooth verze 1.2. Bohužel je k dispozici pouze ovladač od Microsoftu, takže jsou vaše možnosti omezené. Navíc není k dispozici ani AKU2, aby bylo možné připojit BT stereo sluchátka, ale to se snad časem změní. Osobně jsem úspěšně zkoušel ActiveSync synchronizaci s mým notebookem Dell Latitude X1 s Windows XP (na první pokus), poslání souboru z/na HP iPAQ hx4700 s Windows Mobile 5 (na druhý pokus, musel jsem na iPAQu vypnout požadavek na šifrování přenosu), GPSkou Navilock BT-308 (na první pokus) a sluchátkem Jabra BT200 (rovněž na první pokus). Naopak se stereosluchátky nebo klávesnicí od HP či přítupovým bodem DBT-900AP od D-Linku jsem neuspěl.




O napájení Mia na cestách se stará vyměnitelná, Li-Ion baterie s kapacitou 1300mAh. Příjemná je možnost nabíjení přes USB i v případě, že je zařízení zcela vybito, stejně jako možnost nastavení podsvícení tlačítek či napájení SD slotu i když je zařízení vypnuto). Podle webu výrobce by baterie měla stačit na 4 hodiny telefonování nebo 200 hodin v pohotovostním režimu. Takové testy neprovádím, já se spoléhám na Spb Benchmark. Z časových důvodů jsem udělal jen 4 testy. Po vyhodnocení výsledků na mě čekalo velice příjemné překvapení. Na to, že má Mio výrazně výkonnější a energeticky náročnější procesor (v testu běžel na maximum, tedy 520MHz), jsou výsledky téměř shodné s tím, co ukázal HTC Wizard. Na obou zařízeních běžely tři shodné testy. V testu GSM/GPRS to byl rozdíl pár minut, stejně jako v testu BT. Jediný větší rozdíl tak byl v testu přehrávání videa, ovšem zde se dá předpokládat, že Mio nabízí při sledování videa lepší komfort. V každém případě lze říci, že výdrž na baterie je skvělá.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 4h18min
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 5h05min
  • Zapnuté GSM/GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 7h56min
  • Zapnuté BT, max. podsvícení, bez zatížení - 8h12min

Poznámka: Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.

Co mi ale přišlo trochu divné je vypínání zařízení (respektive přepnutí zařízení do režimu spánku). Pokud pohrdnete možností vypínat zařízení přes stisk tlačítka na obrazovce Dnes, je nutné celých 5 vteřin držet stisknuté tlačítko červeného telefonu. Následně si z nabícky vyberete, jestli chcete zařízení pouze uspat, nebo natvrdo vypnout. A to mi nepřišlo zrovna moc pohodlné...


reklama