Velká recenze zařízení HTC Universal (i-mate JASJAR)

Velká recenze zařízení HTC Universal (i-mate JASJAR)
, , recenze
Jedno z nejočekávanějších zařízení posledních měsíců (a možná i let) s kódovým označením HTC Universal mají v povědomí snad všichni příznivci operačního systému pro kapesní počítače z dílny Microsoftu.
K oblíbeným
reklama

Osobní dojem, Benchmarky & Testy


Pomalu se blížíme k závěru. Nyní bych se rád rozhovořil o svých osobních pocitech a dojmech. První dojem byl naprosto skvělý - HTC Universal je bezesporu jedno z nejfotogeničtějších zařízení, jaká jsem kdy testoval. Svůj podíl na tom má i slušivá šedá barva, ale fotka zařízení s natočeným displejem ve dvou rovinách, to prostě musí zaujmout každého příznivce kapesních počítačů. Pokud k tomu připočteme kvalitní provedení, papírově nadupanou konfiguraci a marketingově odborně provedené "zvyšování očekávání", jen slušné vychování mi po prvním spatření HTC Universal zabránilo v tom vypláznout jazyk a začít nekontrolovaně slintat;) Ale jak sami tušíte a po přečtení předchozích odstavců už skoro víte, všechno není tak naprosto skvělé a dokonalé.
Jen bych rád ještě podotknul, že všechny mé postřehy je lepší brát trochu s rezervou. Takto vybavené zařízení se zcela novým operačním systémem je pro komplexní zhodnocení nutno testovat několik týdnů až měsíců a ne pouhých 7 dní, kdy jsem ještě musel provést několik benchmarků a testů. Samozřejmě jsem se snažil psát pouze fakta, ale nemůžu vyloučit, že něco je ve skutečnosti trochu jinak. Případné postřehy rád uvítám v diskuzi.

Tak v prvé řadě výkon. Že není v HTC Universal instalován nejvýkonnější procesor nebo více paměti, to by mi ani tak nevadilo - on mezi 520MHz a 624MHz procesorem zase tak velký rozdíl není. Ale celkové chování zařízení je zklamáním. Nemluvím o stabilitě - ta je skvělá a za celou dobu testování jsem se nesetkal s padající aplikací, natož se samovolným resetem. Nicméně práce se systémem je prostě subjektivně taková líná a ani v aplikacích nepodává Univerzál nijak impozantní výkon. Tedy abych byl upřímný - určitá lenost systému není chyba, ale nová vlastnost související s tím, že se všechny informace neukládají do rychlé RAM, nýbrž do pomalé FlashROM paměti. Sice se samozřejmě něco načítá do vyrovnávací paměti, ale z principu zachování maximální bezpečnosti dat toho není mnoho.

Tato nová vlastnost však nemá nic společného s tím, že má zařízení problém přehrávat filmy optimalizované pro VGA rozlišení. Výsledek benchmarkového testu programu TCPMP (dříve známý jako BetaPlayer) dopadl poměrně nevalně, 89,94% je proti konkurenci málo. Ale i pokud nepokládáte benchmarky za vypovídající, musíte prostě akceptovat, že film v rozlišení 640x480 bodů a bitrate 1500kbps není ani zdaleka plynulý.


Pocket PCBetaPlayer Benchmark
HP iPAQ hx4700 (VGA)
149,52%
FSC Pocket LOOX 720 (VGA)
121,43%
HTC Universal (VGA)
89,94%


Podobně negativní hodnocení musím použít i ve hrách. Klasické věci optimalizované pro QVGA displeje nemá smysl hodnotit, to by bylo nefér. Ale ani hry vytvořené přímo pro VGA displej nejsou úplně ideální, navíc většina z nich ještě není optimalizovaná pro WM5 a část z nich nejde ani spustit. I když to není přímo vina zařízení, celkově se to dá označit jako zklamání. V běžných programech se ale výkon nijak negativně neprojevil, ke kancelářské práci (Word, Excel PowerPoint) nelze mít výhrady.

O foťáku a komunikačních schopnostech jsem se rozepsal už v průběhu recenze, nemá smysl se opakovat. Displej je pěkný a i když jsem mu našel nějaké mouchy, patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co toto zařízení nabízí. Dobrou známku ze zvukových schopností kazí zařízení chrchlající reproduktor určený pro telefonování, taková důležitá část zařízení se prostě nesmí odfláknout. Výdrž na baterie je průměrná, pokud plánujete používat zařízení intenzivně po celý den, nesmíte se příliš vzdalovat od nabíječky, případně musíte mít v záloze jednu baterii náhradní.

Pokud to shrnu, tak HTC Universal je rozhodně zařízení povedené, ale ani náhodou není dokonalé, na to obsahuje příliš mnoho much i zbytečných kompromisů. Je rovněž otázkou, pro koho je určené. Vzhledem k ceně, která bude buď vysoká nebo hodně vysoká, to nebudou masy běžných uživatelů. Naopak je spíš zaměřeno na mobilní profesionály nebo uživatele, kteří nehledí na korunu a rádi se pochlubí něčím, co jen tak někdo nemá. Věřím tomu, že na poradě vyššího managementu v technicky orientované firmě může Univerzál způsobit pěkný poprask:) V každém případě ale po Univerzálu sáhne pouze člověk, který vyžaduje řešení vše-v-jednom a který je ochoten akceptovat i rozměry a hmotnost zařízení. Ona se totiž vkrádá kacířská myšlenka, jestli by podobnou službu, navíc v lepší kvalitě, nenabídla například kombinace klasického VGA zařízení, BT rozkládací klávesnice a nového mobilního telefonu s podporou EDGE. Cena by byla přínejmenším podobná, celková hmotnost i rozměry rovněž a užitná hodnota větší (ať je integrovaná klávesnice jak chce povedená, plnohodnotná rozkládací je z hlediska pohodlí úplně někde jinde). A nesmíme zapomínat ani na již probrané téma UMTS sítě, tedy onu třešinku na dortu, na kterou se ale zatím musíte z "technických důvodů" jen s otevřenými ústy koukat.

Konečné rozhodnutí, zda zařízení koupit nebo ne, je samozřejmě opět pouze na vás. Osobně si ale myslím, že i když je HTC Universal velmi lákavé, pro jeho koupi ještě nenazrál ten správný čas. Ale kdo ví, možná pro nás naši operátoři chystají před Vánocemi nějaké překvapení a zařízení s 3G modulem tak bude velmi rychle na pořadu dne:)

Benchmarky zde publikovat nebudu, jednak si se zařízením testovací program Spb Benchmark ještě nerozumí na 100%, a pak stejně je zatím není možné s ničím porovnat - porovnání se zařízeními se starší verzí systému je zcela zavádějící.


Podrobné hodnocení


A máme tady další zařízení s podrobnějším a přísnějším hodnocením. Je to především proto, že většina dříve recenzovaných zařízení se v bodovém hodnocení plácala mezi 90-95 procenty a byl problém tak rozlišit, jaké zařízení je vlastně lepší (100% hodnocení jsem se chtěl vyhnout). Druhým důvodem je, že hodnocení teď bude přeci jen průhlednější... Bodové hodnocení proto NENÍ ZPĚTNĚ KOMPATIBILNÍ, 90% dříve a 90% nyní představuje naprosto nesouměřitelnou kvalitu.

Nyní pár slov k hodnocení. Typ zařízení může být Pocket PC, Pocket PC Phone edition, případně Smartphone. Třídou se myslí rozlišení pro různé cílové skupiny, které je klíčové pro správné pochopení celého hodnocení. Hodnocení jednotlivých prvků totiž není absolutní, ale relativní vzhledem k právě určené třídě. Příklad? Hmotnost zařízení s VGA displejem, dvěma sloty a integrovaným duem BT/WiFi ve třídě "Pro náročné" dostane devítku, zatímco stejně těžké zařízení v kategorii "Pro začínající uživatele" s QVGA displejem, jedním slotem a žádným rádiem dostane trojku. Totožně je důležité datum hodnocení - pokud hodnotím integrovaný foťák s rozlišením 1,3MPix dnes, dostane 10 bodů, protože nic lepšího se do PDA prostě nemontuje. Za půl roku, kdy budou k dispozici integrované 2MPix, by už dostal bodů méně.

Pokud máte k hodnocení nějaké komentáře, pište je prosím do diskuze. To hodnocení nedělám kvůli sobě, ale kvůli vám, abyste se při výběru zařízení měli čeho chytit. Pokud si myslíte, že to je špatně, klidně mi to řekněte:)

UPOZORNĚNÍ - ještě jednou opakuji, že jde o zcela jinou kategorii zařízení se zcela novým operačním systémem, takže uvedená hodnocení jsou referenční a nejsou určena pro porovnávání se staršími typy Pocket PC, nýbrž pro srovnání s případnými následníky a konkurenty!!!

A to myslím pro dnešek stačí...
reklama
Nejnovější články
Audi e-tron Sportback: nové plně elektrické SUV kupé Audi e-tron Sportback: nové plně elektrické SUV kupé
Rok po uvedení elektrického SUV e-tron přichází Audi s jeho sportovněji tvarovanou variantou e-tron Sportback. Toto 5dvéřové kupé může nabídnout výkon až 300 kW, má i solidní dojezd hodně přes 400 km.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Litrový výkon: jak změnil downsizing objem motoru? Litrový výkon: jak změnil downsizing objem motoru?
Navzdory všem novým emisním normám se výrobcům nadále daří zvyšovat výkon motoru, přestože sám motor má obvykle menší objem. Dnešní době vládne downsizing a my se podíváme, jak se v průběhu 20 let změnily objemy motorů.
Včera, článek, Milan Šurkala2 komentáře
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů
Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT
Jak naznačovaly úniky, tak se i stalo. Ford skutečně představil nové SUV Mustang Mach-E, které dává tušit větší oddělení značky Mustang od Fordu. Ta by mohla mít ve výsledku mnohem větší počet modelů.
18.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní
Tesla Model 3 by mohla mít dalšího významného konkurenta. BMW si totiž chystá nový elektromobil BMW i4, který má přinést variantu s pohonem všech 4 kol a maximálním výkonem dosahujícím až 530 koní.
18.11.2019, aktualita, Milan Šurkala