Velká recenze zařízení HTC Universal (i-mate JASJAR)

Velká recenze zařízení HTC Universal (i-mate JASJAR)
, , recenze
Jedno z nejočekávanějších zařízení posledních měsíců (a možná i let) s kódovým označením HTC Universal mají v povědomí snad všichni příznivci operačního systému pro kapesní počítače z dílny Microsoftu.
K oblíbeným
reklama

Vzhled


Pokud o HTC Universal uvažujete jako o svém příštím kapesním zařízení, zcela určitě si budete muset nejdříve odpovědět na jednu zásadní otázku - chci mít kapesní zařízení takových rozměrů, že se mi, trochu nadneseně řečeno, do žádné kapsy nevejde? Je to možná trochu úsměvná myšlenka, ale rozměry a hmotnost tohoto zařízení jsou parametry, které buď musíte beze zbytku akceptovat, nebo si nákup raději rozmyslet. Na druhou stranu je nutné zařízení díky jeho vlastnostem posuzovat komplexně a při případném srovnávání s ostatními Pocket PC mít na vědomí, že i když je operační systém stejný jako u Compacta nebo iPAQa, jde o úplně jinou kategorii. Sice to slovo nemám rád, ale HTC Universal je prostě komunikátor jak vyšitý.
Chcete-li znát konkrétní čísla, rozměry zařízení jsou přesně 81 x 127.7 x 25 milimetrů a hmotnost 285 gramů. Srovnáme-li však HTC Universal s ostatními Pocket PC s VGA displejem, zjistíme, že dva ze tří rozměrů zase nejsou tak výrazně odlišné od průměru, pouze tloušťka zařízení vybočuje z řady. Obzvlášť za předpokladu, že zařízení nabízí pouze jediný rozšiřující slot pro SD karty a žádný pro CF karty. V každém případě je prostě nutné vzít na vědomí, že HTC Universal není žádný drobeček. A to vůbec nemluvím o hmotnosti zařízení, 285 gramů (s pouzdrem ještě více) je na delší vzdálenosti v kapse přeci jen znát.

Konkurenční Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Asus MyPal A730118 x 73 x 17170
Dell Axim X50v119 x 73 x 16,9179
FSC Pocket LOOX 720122 x 72 x 15170 (přibl.)
HP iPAQ hx4700131 x 77 x 15187
i-mate JASJAR127 x 81 x 25285
T-Mobile MDA Compact108 x 58 x 18150
T-Mobile MDA II130 x 70 x 19185


Vzhledem k nezanedbatelným rozměrům je určitě dobře, že zařízení od i-mate není klasicky stříbrné, ale převládá leskle tmavošedá. Jestli to opticky zmenšuje hodně nebo málo je otázka na dlouhou, vášnivou diskuzi, pravdou však zůstává, že mně osobně se tato barva líbí víc než stříbrná u Compacta.

Popsat tvar zařízení je poněkud složitější, než bývá u Pocket PC zvykem. Je to proto, že (jak už asi sami dobře víte) HTC Universal dokáže měnit tvar! Samotné zařízení je totiž tvořeno dvěma díly spojenými kloubem - větším základním s klávesnicí a menším s displejem, který je na pohyblivém kloubu otočný ve dvou rovinách. Se zařízením je tedy možné pracovat ve dvou režimech. Buď máte displej odklopený jako na miniaturním notebooku a zařízení ovládáte především klávesnicí, nebo displej otočíte a přiklopíte k hlavnímu dílu a máte z Univerzálu poněkud boubelaté Pocket PC ovládané pomocí dotykové obrazovky. Myslím, že sada fotografií řekne víc než 1000 slov, takže si je nyní v klidu prohlédněte.
Pokud je zařízení ve výchozím stavu, horní i dolní díl spolu nejsou nijak spojeny (otočný kloub samozřejmě nepočítám) a odklopení displeje je tak otázkou okamžiku. Displej může být nastaven v různých polohách, pouze v krajní je ale možné zařízení ovládat i dotykovým perem - pokud není horní část otevřená nadoraz, nebude stylusu klást dostatečný odpor a místo toho se bude stále více odklápět, dokud té krajní polohy nedosáhne. Asi nemá smysl zdůrazňovat, že v tomto režimu je displej otočen na šířku, a tak je iluze "notebooku-bonsaje" dokonalá.

Otočíme-li displej vertikálně o 180 stupňů a následně přiklopíme ke klávesnici, vytvoříme z Univerzálu klasické Pocket PC. Orientace displeje se automaticky přepne na režim na výšku a můžeme pracovat. I když jde spíš o zvyk, během těch pár dní testování jsem si na práci v tomto režimu moc nezvykl. Tušíte správně, hlavní příčinou je těch 300 gramů klidné váhy. Asi bych měl začít trochu cvičit:) A to vůbec nemluvím o tom, že by zařízení mohly používat i dámy. Zkusmo jsem Univerzál otestoval i v ruce mé MANŽELKY:) a míra kompatibility byla ještě nižší. Ale jak už jsem uváděl, možná jde skutečně jen o zvyk, přeci jen jsem si za těch pár měsícu s Compactem větším rozměrům odvykl.

Konečně se dostáváme k samotnému popisu vzhledu. Nejdříve si zařízení popíšeme v zavřeném stavu. Jen pro přesnost dodávám, že máme zařízení položené na stole nápisem i-mate k sobě. Na horní straně je kromě tohoto nápisu už jen otvor reproduktoru. Pokud zařízení obrátíme, na zadní straně najdeme objektiv lepšího ze dvou integrovaných fotoaparátů, přisvětlovací LED diodu a dvířka ukrývající baterii a slot pro SIM kartu. Aby zařízení na stole neklouzalo a hned se vám na drsnějším povrchu nepoškrábalo, je na zadní straně v každém ze čtyř rohů malá gumová nožička.
Přímý pohled zepředu potěší milovníky symetrie. Najdeme tam totiž dvě mřížky k reproduktorům, tři tlačítka, posuvník pro změnu hlasitosti a senzor infračerveného portu. Dvě tlačítka ze tří jsou programovatelná. První slouží k ovládání fotoaparátu, přesně ke spuštění aplikace a následnému stisku závěrky, druhé využijete při záznamu zvuku v kombinaci s rozpoznáváním hlasových povelů. Třetí tlačítko je určeno pro zapnutí podsvícení.
Boční strany nabízejí poněkud méně věcí ke koukání. Pravá strana je holá úplně, na straně levé najdeme jen SD slot a tlačítko pro zapnutí/vypnutí zařízení.
Zadní strana (z našeho úhlu pohledu) lehce připomíná skutečný notebook. Najdeme tam zdířku pro zapojení sluchátek, otvor pro provedení softwarového resetu, miniUSB konektor pro připojení synchronizačního kabelu nebo zdroje elektrické energie, dvojici tlačítek pro ovládání telefonu, dvojici zaslepených otvorů pro připojení externích antén (jeden pro GSM a druhý pro WCDMA) a otvor pro stylus.
To ale samozřejmě není všechno. Pokud odklopíme displej, máme před sebou další dvě velké plochy plné zajímavých věcí. Na základně je to v prvé řadě klávesnice, kterou si ale probereme detailně později, dá se toho o ní napsat celkem dost. Aby se v zavřeném stavu obě části zařízení otíráním o sebe nepoškrábaly, jsou v levém a pravém spodním rohu dvě gumové zarážky, které drží horní díl s displejem v dostatečné vzdálenosti od klávesnice. V místě otočného kloubu si dále můžete všimnout dvou zakřivených LED diod. Obě jsou dvoubarevné a mají za úkol upozorňovat na různé stavy - levá bliká zeleně nebo modře a má na starosti informace o zapojení bezdrátových modulů, pravá bliká zeleně nebo oranžově a slouží pro upozornění na klasické události jako je schůzka nebo dobíjení baterie. Mikrofon je schovaný v takovém tom malém zářezu na levé hraně vedle tlačítka se zeleným sluchátkem. Kromě toho je ale na ploše nad klávesnicí ještě jedno zajímavé místo. Najdete ho nad nápisem i-mate a vypadá jako tlačítko soft resetu. Je to však senzor citlivý na světlo, který má na starosti zapnutí červeného podsvícení klávesnice v prostředí, které vyhodnotí jako příliš tmavé na pohodlné psaní.
A zbývá nám poslední, dosud nepopsaná část zařízení, a tou je vnitřní strana odklápěcího horního dílu. Dominantou je samozřejmě VGA displej s úhlopříčkou 3,6 palců. Při našem širokoúhlém pohledu nalevo od něj najdeme malý otvůrek reproduktoru sloužícímu pro telefonování. Na opačné straně je pak ovládací kurzorpad s odděleným středovým tlačítkem a pak objektiv miniaturní kamerky určené pro snímání obrazu pro videotelefonování. U kurzorpadu bych se ale ještě rád na chvíli zastavil. Těch důvodů bude samozřejmě víc, ale jedním z hlavních důvodů, proč si toto zařízení asi nezamilují příznivci hraní akčních her, je právě tento ovládací prvek. Jednak je zcela osamocen (programovatelná tlačítka jsou úplně jinde), ale hlavně je pouze čtyřsměrový, takže je možné ovládat cokoliv pouze v přímých směrech. A když už se bavíme o tlačítkách, musím dodat, že všechna tlačítka je možné zamknout a zabránit tak nechtěnému spuštění zařízení náhodným stiskem.
Pokud to shrnu, tak z hlediska designu pokládám HTC Universal za velmi povedené zařízení, především v tomto tmavě šedém provedení. Mechanické zpracování je na úrovni a nezdá se, že by se na výrobě nějak extrémně šetřilo, i když je nutno poznamenat, že celé tělo zařízení je až na drobnosti z plastu. Jediným velkým otazníkem tak zůstává, zda si otočný kloub zachová své dobré vlastnosti i při každodenním dlouhodobém používání po celou dobu životnosti, nebo zda bude reklamace zařízení velmi častou a pravidelnou kratochvílí majitelů. Několik dní testování to skutečně nemůže ani naznačit, takže na tuto otázku nedám žádnou odpověď.
reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy S10 má chybu čtečky otisků prstů, může ho odemknout kdokoli Samsung Galaxy S10 má chybu čtečky otisků prstů, může ho odemknout kdokoli
High-endový telefon Samsung Galaxy S10 má velmi nepříjemnou chybu čtečky otisků prstů. Při použití některých ochranných skel je totiž možné telefon odemknout jakýmkoli prstem, nikoli jen tím registrovaným.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000 Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000
Společnost Adata představila novou kompaktní powerbanku T10000. Jak už napovídá název, nabídne kapacitu 10000 mAh, a to vše při stylovém tenkém designu. Powerbanka má totiž tloušťku jen 15 mm.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem
Zatímco Porsche oznámilo, že se společností Boeing chce vyvíjet létající auta, koncernová automobilka Audi naopak učinila opačný krok a spolupráci s konkurenčním Airbusem ukončila. Projekt Pop.Up tak pro Audi nebude mít pokračování.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří
Google představil dlouho očekávané smartphony Pixel 4 a Pixel 4 XL. Ty dostávají odemykání výhradně rozpoznáním tváře, fotoaparát má pak i modul s teleobjektivem a zvýšil se i výkon nových telefonů.
16.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji
Porsche nedávno představilo hodně drahý elektrický sedan Taycan Turbo a Turbo S. Nyní se představuje základní verze Taycan 4S, jejiž cena je výrazně nižší proti variantám Turbo, přitom půjde pořád o hodně výkonné auto.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala