Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC TyTN (HTC Hermes)

29.11.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení s podivným názvem HTC TyTN představuje asi to nejlepší, co lze dnes v oblasti Pocket PC s integrovaným telefonním modulem pořídit. Hlavním tahákem je samozřejmě UMTS (s podporou HSDPA), nicméně zajímavých a užitečných věcí je na zařízení mnohem více - WiFi typ b/g, Bluetooth, dvojice digitálních fotoaparátů, praktická vysouvací klávesnice, pěkný displej, ovládací otočné kolečko, slot pro paměťové microSD karty, to všechno a ještě trochu víc nabízí zařízení, které vám dnes představím.
Kapitoly článku:

Možnosti rozšíření


Vzhledem ke skutečnosti, že jediným rozšiřujícím rozhraním pro připojení nějakého dalšího zařízení je, samozřejmě kromě USB konektoru a místa pro SIM kartu, slot pro microSD kartu, budeme s touto kapitolou celkem rychle hotovi. Kromě paměťových karet tak můžete dovednosti TyTNa vylepšit už jen přes Bluetooth, maximálně přes WiFi. O tom jsme si ale už psali, takže pro dnešek je s rozšiřováním schopností konec.




Software


Zařízení HTC TyTN se dodává s předinstalovaným systémem Windows Mobile 5 Phone edition včetně AKU2. Nabízí tedy nejen klasickou sadu aplikací jako je mobilní Office či mobilní Windows Media Player, ale i rozšíření v podobě technologie pro trvalé spojení se serverem Microsoft Exchange nazvané Microsoft DirectPush. Navíc se dá předpokládat, že se v budoucnu objeví i novější verze systému obsahující nejnovější balíček vylepšení a oprav nazvaný AKU3.2, i když stoprocentně to samozřejmě slíbit nemůžu - záleží na HTC. Na úvod ještě upozorním na jednu zajímavost - lokalizace oficiálně dovezených zařízení je přímo v ROMce (Sunnysoft Interwrite Pro, klasika:), ale z nabídky si můžete vybrat nejen češtinu, ale i polštinu, maďarštinu a samozřejmě výchozí angličtinu.

U zařízení od HTC jsme zvyklí vídávat spousty bonusových aplikací třetích stran. Podobně je tomu i v tomto případě, i když už jsme si většinu z nich přiblížili v předchozích kapitolách a v porovnání s jinmi Pocket PC od HTC to přeci jen bývalo lepší. Kromě již zmiňovaných aplikací a apletů stojí za zmínku například ClearVue PDF, jednoduchý prográmek pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF. Je malý a rychlý, ovšem pokud s PDFky pracujete víc než jen málo, vyplatí se stáhnout si originální prohlížeč od Adobe. ClearVue PDF měl s mnoha mými PDFky problémy je vůbec otevřít...




To utilitka prostě nazvaná ZIP je na tom s funkčností mnohem lépe. Poradí si se všemi ZIP archivy a umí je nejen rozbalit, ale s jeho pomocí vytvoříte i archiv zcela nový, přidáte do něj soubory a nakonec ho můžete snadno třeba poslat emailem.




Na přiloženém CD je toho jen minimum, kromě Microsoft ActiveSync verze 4.1 a Microsoft Outlook 2002 tam najdeme pouze ovladač modemu.


Cena


Vzhledem k vybavení zařízení lze těžko očekávat nějakou "lidovou" cenu pohybující se kolem deseti tisíc korun. Pokud se pro zařízení HTC TyTN rozhodnete, v těchto dnech si jej můžete pořídit za cenu pohybující se pár set korun pod hranicí 18 tisíc korun českých včetně DPH. To je samozřejmě hodně peněz. Na druhou stranu za tyto peníze nabízí TyTN velké množství užitečných vlastností, takže z mého pohledu je požadovaná cena velmi přiměřená. Zákazníci Eurotelu navíc mohou při uzavření smlouvy pár tisíc ušetřit, protože se s nejvyšším tarifem dostanou až k ceně 11 500Kč.


Osobní dojem, Benchmarky & Testy


Jdeme do finále. Na nástupce Wizarda jsem byl velmi zvědavý. Po zvážení všech zkušeností, které jsem za dobu několikatýdenního testování nasbíral, mohu prohlásit, že se bezesporu jedná o jedno z nejlepších Pocket PC zařízení, jaké jsem měl možnost kdy recenzovat. Ale popořádku.

První oblastí, kde TyTN exceluje, je ovládání. Díky unikátní kombinaci rolovacího kolečka, systémových tlačítek (OK, Start a 2x WM5 softkeys) a nakonec i lépe a více logicky uspořádané hardwarové klávesnici nabízí TyTN minimálně o třídu lepší ovládání jednou i oběma rukama než většina srovnatelné konkurence. Asi nejvíce mě zaujalo rolovací kolečko. Už po několika dnech jsem s ním byl maximálně sžitý a při ovládání jiných zařízení mi citelně chybělo. Snad jen v jednom směru by se dalo uvažovat o vylepšení. Dám příklad - pokud máte v kontaktech 200 lidí, na každého se dostanete několika otočením kolečka. Ale co když jich máte 5000? Pak vám palec upadne nejpozději u písmene F:) Zde by to chtělo mít možnost vyvolat to velké písmeno, jaké se objeví při dlouhém stisku tlačítka nahoru nebo dolů, pak by to ovládání jednou rukou bylo dokonalé. Podobné nadšení ve mě vyvolávala i klávesnice. Jednak je díky ní možné psát i delší texty nejen v klidu kanceláře, ale i v rušném prostředí městské hromadné dopravy (schválně, kolik toho napíšete v autobuse MHD stylusem tapáním po displeji s úhlopříčkou 2,8", pokud natrefíte na zneuznaného závodníka F1, toho času řidiče autobusu ve službách DP Praha?), druhak díky vhodně zvoleným tlačítkům jako je PageUp i PageDown zvládnete bez nutnosti sundat ruce z klávesnice mnohem více, než dříve. Prostě - pokud se vám někdy TyTN dostane do ruky, zkuste si to, je to vážně paráda.




O skvělém komunikačním vybavení jsem se rozepsal už dříve, tak to jen shrnu. Kombinace GSM/GPRS/EDGE a UMTS s podporou HSDPA, k tomu Bluetooth a WiFi ve variantě b/g, to snad ani nepotřebuje komentář. Zařízení HTC TyTN můžete vytknout některé nedostatky, ale chabé vybavení v oblasti komunikace vás doufám ani nenapadne. TyTN jako telefon, TyTN jako modem, TyTN jako samostatné Pocket PC s integrovaným telefonem, tyto všechny scénáře jsem zkoušel a tyto všechny scénáře až na drobnosti fungovaly. TyTN jako komunikátor určitě nezklamal.

Velmi citlivým místem předchůdce TyTNa, zařízení HTC Wizard, byl výkon. Díky výkonnému a přitom úspornému procesoru Samsung nabízí TyTN přiměřený a hlavně dostatečný výkon pro většinu běžných každodenních činností. Ať už jde o navigaci, hraní her či přehrávání filmů, TyTN vždy obstál. Pravda, dojem z takové mírné ospalosti přetrval po celou dobu testování, ale pokud nemáte možnost přímého srovnání, asi si ničeho ani nevšimnete. Navíc je i v tomto případě poměrně velká šance, že se s novou verzí ROM tyto problémy podaří odstranit. To samé snad bude platit o přehrávání videa, protože to, co TyTN předvedl, byla dost bída. Na druhou stranu například výdrž na baterie předčila mé očekávání, protože i přes zvýšený výkon zařízení byly výsledku okouzlující.




Ale abych jen nechválil, má TyTN i několik slabších míst. Jako první bych jmenoval častou bolístku většiny nových zařízení, a to nevyladěnost systému a padání aplikací. Není to sice tak hrozné, jako bylo u prvních verzí Wizarda, ale k dokonalosti to má stále ještě hodně daleko. Zářným příkladem je aplikace pro focení, se kterou jsem si užil poměrně dost "zábavy", ale zapomenout nesmím ani na trochu línější odezvy systému, trhané přehrávání hudby přes stereosluchátka, problémy s přehráváním filmů či nižší hlasitost integrovaného reproduktoru pro telefonování. Ovšem pokud se HTC povede v dohledné době uvolnit novou ROM řešící tyto problémy, HTC TyTN se zaslouženě dostane do skupinky těch nejlepších kapesních počítačů, jaké si jen můžete přát.
reklama