Velká recenze zařízení HTC TyTN (HTC Hermes)
29.11.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení s podivným názvem HTC TyTN představuje asi to nejlepší, co lze dnes v oblasti Pocket PC s integrovaným telefonním modulem pořídit. Hlavním tahákem je samozřejmě UMTS (s podporou HSDPA), nicméně zajímavých a užitečných věcí je na zařízení mnohem více - WiFi typ b/g, Bluetooth, dvojice digitálních fotoaparátů, praktická vysouvací klávesnice, pěkný displej, ovládací otočné kolečko, slot pro paměťové microSD karty, to všechno a ještě trochu víc nabízí zařízení, které vám dnes představím.
Kapitoly článku:
Parametry
I když byl Wizard do slova a do písmene přeplněn vlastnostmi, některé z nich přeci jen nebyly přijaty jednoznačně kladně. Asi nejvíce rozpaků vzbudil energeticky sice velmi úsporný, nicméně nevýkonný procesor TI OMAP 850 taktovaný na 200 MHz. Od určité verze ROM a s drobným přetaktováním se sice Wizard dal používat poměrně bez problémů, nicméně omezení v možnostech využití přetrvalo i nadále. Proto je jen dobře, že se u TyTNa setkáme s mnohem výkonnějším procesorem Samsung SC32442A taktovaným na 400MHz. To je papírově zcela jistě výrazné zlepšení, ovšem pokud mám být objektivní, musím zároveň konstatovat, že se mi celkový projev TyTNa jeví jako lehce ospalý - ať už se jedná o rychlost zobrazení nabídky nebo ikonek v Nastavení. Možná je to tím, že se v HTC snažili i u tohoto výrazně výkonnějšího procesoru o maximálně dobrou výdrž na baterie, takže ho trochu přiškrtili, ale každopádně jsou odezvy trochu delší, než bych u 400MHz procesoru čekal. Nicméně jsem zkusil porovnat benchmarky TyTNa a ETENa G500+ a až na výrazně horší výkon v grafice si byla obě zařízení dost podobné - v něčem byl lepší TyTN, v něčem zase ETEN. Takže to berte jako subjektivní dojem:)
Paměti nabízí nový TyTN dnes běžných 128MB FlashROM a 64MB RAM. To není moc, ale musí to stačit - bez paměťové karty se ale asi neobejdete. O to víc, že po hardresetu máte k dispozici pouze 48,84MB FlashROM pro data a programy a 31,77MB RAM pro běh aplikací. V této oblasti by to u takto drahého zařízení mohlo být lepší. Ovšem pokud hovoříme o výkonu, nesmíme zapomenout ani na grafický výkon. A z něj mám trochu rozpačité dojmy. Ve hrách to ujde, ale TyTN si prostě nerozumí s mým oblíbeným přehrávačem TCPMP, takže z přehrávání a testování videí nic nebylo. Pokud máte video optimalizované na rozlišení 320x240 bodů, sice se přehrávání spustí a je plynulé, bohužel jen do první pauzy, pak už je to jen samé tr-há-ní. Neměl jsem čas se tomu moc věnovat, možná existuje řešení (jiná ROM, nějaký hack v registru, co já vím), ale příznivci mobilního videa by měli být obezřetní.
Displej zařízení je tak trochu nadprůměr. Technicky nejde o nic výjimečného, ba právě naopak - transflexní TFT displej s LED podsvícením o úhlopříčce 2,8palců (74 milimetrů) se dnes používá asi nejvíce. Ani jeho další parametry, rozlišením 240x320 bodů počínaje a schopností zobrazit najednou 65 tisíc barev konče, se nevymyká standardu dnešních dní. Jako velmi pozitivní bych hodnotil podsvícení bez žlutého nádechu, naopak jeho intenzita by na nejvyšší úroveň mohla být přeci jen vyšší. Podsvícení je možné nastavit v jedenácti úrovních odděleně pro provoz na baterie i během dobíjení, nastavením na nejnižší úroveň podsvícení zcela vypnete; automatika bohužel chybí. Dotyková vrstva nabízí dostatečnou citlivost na ovládání perem, občas se však vyskytl problém s rozjížděním kalibrace. Podle prodejce však jde o kusovou vadu, takže pokud se to přihodí vám, reklamujte.
V případě zvukových schopností není TyTN žádným průkopníkem a nabízí to, co drtivá většina Windows Mobile zařízení s integrovaným mobilním telefonem. Tedy dvojici reproduktorů (jeden pro telefonování, druhý klasický), mikrofon a výstup na sluchátka. Reproduktor určený pro telefonování si necháme do sekce zabývající se telefonním modulem, nyní se budeme věnovat reproduktoru klasickému. Při spuštění nějaké písničky se zvuk line ze zadní strany zařízení, kde pod malým zrcátkem pro focení sebe sama najdeme i oblý otvor pro zajištění nezkreslené reprodukce. Reproduktor samotný mě mile překvapil, nejen, že je skutečně velmi hlasitý, ale i jeho kvalita je minimálně nadprůměrná. V porovnání se starším Qtek 9100 je lepší na celé čáře. Jeho dobrá kvalita je navíc příjemná při telefonování s využitím hlasitého odposlechu. Pro záznam zvuku je velmi důležitá vlastnost automatické regulace citlivosti. TyTN ji podporuje a pokud je aktivována, nabízí TyTN skutečně špičkové možnosti záznamu. Nejlepší je záznam přes mikrofon umístěný ve sluchátkách, ale ani klasický přímý záznam nedělá zařízení žádnou ostudu. Při delší vzdálenosti od zdroje zvuku sice kvalita trochu klesá, technicky však jde pouze o ztrátu dynamiky a nikoli srozumitelnosti. Jako obyčejně přikládám ukázkové nahrávky (2,22 MB), protože to prostě musíte slyšet:) Jako poslední jsem si nechal výstup na sluchátka. Už v úvodu jsem upozornil na to, že TyTN nemá ani klasický stereokonektor, ani menší verzi, ale pouze miniUSB konektor. Trochu zvláštní miniUSB konektor, který nemá zkosené dva, ale jen jeden roh. V HTC tomu konektoru říkají HTC ExtUSB (jako rozšířené USB), ale nejsem si jistý, jestli jde o nějaký standard. Raději se podívejte na fotky. Díky tomu je možné připojit speciální sluchátka, která sice na první pohled vypadají jako s klasickým miniUSB konektorem, ale k Variu či jinému kapesnímu počítači je právě kvůli nezkosenému rohu nepřipojíte. U sluchátek je samozřejmě nejdůležitější, jak hrají. Stručně řečeno hrají na pecky velmi dobře, maximální hlasitost je víc než dostatečná a dokonce je občas slyšet i nějaký ten hlubší tón:) Ne, vážně jsou u TyTNa i sluchátka příjemným překvapením.
Zařízení HTC TyTN je v prvé řadě komunikátor s velkým "K" a popis jeho komunikačních vlastností tomu jen odpovídá. Základem je celkem očekávané rozhraní USB (pouze klient), ovšem v HTC nezapomínají ani na infračervenou klasiku. To ale v žádném případě není vše. O rychlý a pohodlný přístup k nastavení bezdrátových modulů i některých komunikačních režimů se stará aplikace Comm Manager, standardně přiřazená k jednomu z tlačítek na boku zařízení. V současné verzi zvládne zapnout a vypnout telefon, Bluetooth a Wifi, dále pak změnit stav režimu Direct Push, datového připojení a vyzvánění/vibrací, a nakonec i spustit aplikaci ActiveSync.
O telefonním modulu si povíme později, v této kapitole na nás čeká pouze Bluetooth a WiFi. Bluetooth je verze 2.0, ovšem bez EDR, ovládací software od Microsoftu. I když se Microsoft snaží tuto aplikaci neustále vylepšovat, stále nenabízí tolik možností jako konkurence. Já osobně úspěšně vyzkoušel synchronizaci s notebookem (Asus S6F), obousměrný přenos souborů s notebookem (Asus S6F) i s jiným Pocket PC zařízením (HP iPAQ rw6815), přehrávání písniček přes stereosluchátka, i když ani s touto úpravou registru to nebylo bez problémů (HP Bluetooth Stereo Headset), telefonování přes BT Headset (Jabra BT-200) i navigaci přes GPSku (NaviLock BT338). A až na ten zmiňovaný přenos zvukového stereosignálu to bylo bez problémů.
Podobně bezproblémová byla i komunikace přes WiFi. Technicky má v sobě TyTN integrován modul IEEE 802.11b/g, teoreticky tedy zvládne i rychlost 54Mbps. Zařízení rozumí WPA, WEP, TKIP i LEAP, po pár vteřinách po zapnutí WiFi modulu vyskočilo okno a po zadání správného hesla jsem byl připojen. Zkoušel jsem se připojit ke dvěma svým domácím AP (D-Link DSL-G684T a ASUS WL-566gM) a vše bylo funkční bez jediné chybičky. Druhý jmenovaný přístupový bod byl dokonce konfigurován pro podporu nového režimu WPA-PSK/WPA2-PSK, a i přesto, že TyTN WPA2-PSK zatím neumí, obě zařízení se dohodla na použití WPA-PSK a to pak také používala. Podle podmínek si můžete ve třech úrovních měnit výkon WiFi modulu a v místech se silným signálem tak šetřit baterie. Vše je možné najít v jednoduché, ale praktické konfigurační utilitce.
Nakonec jsme si nechali napájení. Wizard byl v této oblasti nekorunovaný král, tak jsem byl velmi zvědavý, jak si v porovnání s ním TyTN povede. Nebudu vás dlouho napínat, výsledky jsou velmi dobré. Vyměnitelná Lithium-Polymerová baterie s kapacitou 1350mAh si v testech vedla překvapivě dobře a rozdíl mezi Wizardem a TyTNem nebyl nijak dramatický. Při puštěném WiFi byl TyTN dokonce výrazně lepší. I v praxi jsem zařízení nabíjel jednou za 2 nebo 3 dny, nicméně tento údaj berte s rezervou - TyTN nabízí tak široké možnosti využití, že lze těžko předpovídat, jak dlouho vydrží na jedno nabití právě vám. Nicméně pokud k dobrým vlastnostem zařízení připočteme i podporu nabíjení přes USB a možnost hibernace dlouhým stiskem tlačítka pro zapnutí/vypnutí, nemůže být celkové hodnocení této kategorie jiné než výborné.
- Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 10h 04min
- Přehrávání videa, max. podsvícení - 8 h04min
- Přehrávání MP3, vypnutý displej - 18h 40min
- Zapnuté WiFi, max. podsvícení, bez zatížení - 7h 50min
Poznámka: Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.