Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC TyTN (HTC Hermes)

29.11.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení s podivným názvem HTC TyTN představuje asi to nejlepší, co lze dnes v oblasti Pocket PC s integrovaným telefonním modulem pořídit. Hlavním tahákem je samozřejmě UMTS (s podporou HSDPA), nicméně zajímavých a užitečných věcí je na zařízení mnohem více - WiFi typ b/g, Bluetooth, dvojice digitálních fotoaparátů, praktická vysouvací klávesnice, pěkný displej, ovládací otočné kolečko, slot pro paměťové microSD karty, to všechno a ještě trochu víc nabízí zařízení, které vám dnes představím.

Vzhled


Srovnání s Wizardem se jako tenká červená nit potáhne celou recenzí a výjimku nebude tvořit ani tato kapitola. TyTN je původnímu zařízení velmi podobný, rozdílů je pomálu. Kromě odlišného designu si na první pohled všimneme snad jen nepatrně větší délky, menší tloušťky a méně zaoblených rohů (respektive celkově ploššího designu). Zatímco se rozměry zařízení skutečně moc nezměnily (TyTN měří 112.5 mm x 58 mm x 21.95 mm), hmotnost vzrostla přesně o 10% na 176 gramů. Přesto jsou zkušenosti s ovládáním zařízení velmi podobné jako u Wizarda, v ruce se drží pohodlně a i v kapse se dá s mírnou dávkou tolerance nosit každý den. Tělo je plastové, nicméně mechanické zpracování především vysouvací klávesnice mi přišlo ještě o trochu lepší než u Wizarda. Zde je ale nutné brát moji pouze krátkodobou zkušenost s rezervou - kdo ví, jak bude vypadat po půl roce každodenního používání. A pokud jsem u Wizarda kritizoval chvění zařízení pokud je během používání volně položeno například na stole, TyTN se při stejné operaci ani nehne, tedy pokud není otevřena klávesnice - pak už je to se stabilitou přeci jen horší.







Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
HP iPAQ h6340119 x 75 x 18.7190
HTC TyTN (HTC Hermes)112,5 x 58 x 22176
Qtek 9100 (HTC Wizard)109 x 58 x 23,7160
T-Mobile MDA III125 x 72 x 19210


Při pohledu na přední stranu zařízení zjistíme, že toto zařízení rozhodně nenabízí jenom klasickou kombinaci displeje a několika málo ovládacích prvků. Jistě, ani TyTN nezapomněl na ty nejnáročnější uživatele, kteří si kapesní počítač bez barevného displeje prostě nedovedou představit, ale kromě něj je toho na přední straně zařízení mnohem víc. Konkrétně nad displejem najdeme dvě ovládací tlačítka přednastavená pro spuštění aplikace Messaging a Pocket IE, těsně pod nimi pak dvě LEDky pro zobrazení stavu bezdrátových modulů a stavu systému a mezi kterými je umístěn i otvor reproduktoru pro klasické telefonování. Nesymetricky, pouze na pravé straně, je umístěn objektiv druhého digitálního fotoaparátu pro videotelefonování. Pod displejem je pak přesně uprostřed čtvercový směrový ovladač s odděleným středovým tlačítkem pro potvrzení akce. Po obou stranách je vždy dvojice tlačítek, přičemž horní dvě fungují jako softwarové klávesy (WM5 softkeys) pro ovládání systému a aplikací, dolní dvě jsou napevno nastavena pro zobrazení nabídky Start, respektive pro potvrzení volby či uzavření aktivního okna. Ještě více na krajích jsou umístěna tlačítka pro ovládání telefonu (zelené a červené sluchátko) a nakonec vlevo, částečně uvnitř zeleného sluchátka, najdeme opět nekonfigurovatelné tlačítko pro spuštění aplikace pro videotelefonování.




Plochu celé zadní strany zařízení zabírají výklopná dvířka ukrývající baterii, pouze v horní třetině najdeme navíc kompletní sadu součástí pro mobilní focení. Navíc, kromě klasické trojkombinace objektiv - LED blesk - zrcátko, je na tomto zařízení k dispozici i posuvník pro nastavení režimu makro. Kromě fotoaparátu si můžeme všimnout ještě konektoru pro připojení externí antény pro lepší příjem signálu a čtvrt-kruhového otvoru pro lepší poslech integrovaného hlavního reproduktoru. A jenom pro pořádek uvedu, že pod dvířky najdeme pouze velkou baterii, která pod sebou ukrývá slot pro SIM kartu.




Na levé straně překvapí v prvé řadě ovládací prvek, který je snem velké skupiny uživatelů. Jedná se o "nekonečné" kolečko určené k rolování seznamem, skrolování okna a dalších ovládacích kouzel. Kromě otáčení zvládne rozpoznat i stisk, takže pokud si "natočíte" požadovanou volbu, můžete ji snadno a rychle aktivovat. Navíc dokonce rozlišuje dlouhý a krátký stisk, takže můžete aktivní položku nejen otevřít, ale dlouhým stiskem si vyvoláte i kontextové menu (stejně jako byste na položce tapli a přidrželi stylus). Spolu s kombinací těsně pod ním umístěného tlačítka kombinující v sobě funkci tlačítka pro zobrazení nabídky Start a uzavření aktuálního okna OK tvoří takřka dokonalý pár pro ovládání zařízení jednou rukou. Ještě o trochu níže najdeme programovatelné tlačítko mající jako jediné dvě funkce - při krátkém stisku se aktivuje aplikace pro ovládání zařízení hlasem, při dlouhém stisku se spustí aplikace pro záznam zvuku a rozběhne se nahrávání. Zcela dole je i jediný rozšiřující slot, bohužel pro majitele velkých miniSD karet opět jiný a opět menší. Jinými slovy nabízí TyTN pouze slot microSD.




Na straně pravé jsou umístěna tři tlačítka. To nejvýše položené slouží pro zapnutí/vypnutí zařízení. Pro případ, že zařízení nepotřebujete a chcete maximálně šetřit baterii, je možné toto tlačítko stisknout na cca. 5 vteřin a potvrdit, že skutečně chcete zařízení zcela vypnout, čímž se uvede do stavu podobného hybernaci a baterie tak vydrží nabitá i několik týdnů. Hned pod tímto tlačítkem je další programovatelné tlačítko určené pro spuštění aplikace Comm Manager, která v přehledné formě nabízí správu všech komunikačních možností zařízení, WiFi počínaje a technologií DirectPush pro nepřetržitou synchronizaci s Microsoft Exchange serverem konče. Zcela u spodní hrany zařízení najdeme poslední programovatelné tlačítko, které je přiřazeno aplikaci Fotoaparát. Slouží nejen ke spuštění aplikace, ale posléze i jako spoušť k pořizování fotek. No a ještě níž najdeme malý otvor a v něm stylus.




Horní strana je jako jediná prosta jakéhokoliv zajímavého prvku. Podle mého názoru je to proto, že jsou pod plastovým krytem soustředěny antény všech bezdrátových modulů a cokoliv navíc by jen zhoršilo příjem signálu. Na spodní straně je naproti tomu zajímavých věcí mnohem více. Kromě miniUSB konektoru pro datovou synchronizaci je tam pojistka proti otevření zadních dvířek, malý otvor pro mikrofon, otvor pro soft reset a senzor infračerveného portu. Úplně v rohu najdeme i malé očko pro protažení šňůrky na krk, což je definitivně poslední zajímavá věc, která vás při podrobném průzkumu zařízení potká. Ne, na vysouvací klávesnici jsem nezapomněl, o té si povíme hned v následující kapitole.




Vysouvací klávesnice


Nový HTC TyTN má mnoho skvělých vlastností a vysouvací klávesnice je bezesporu jednou z nich. Princip klávesnice zůstal stejný jako u Wizarda. Jednotlivé klávesy jsou umístěny na spodní a objemově větší části těla zařízení, která je v základním stavu plně schována za částí horní a zařízení se tak tváří jako klasické PDA. Pokud chceme klávesnici použít, musíme ji vysunout (při čelním pohledu na levou stranu) - jde to snadno, pouze na začátku (a naopak těsně před úplným vysunutím) je nutné překonat jistý odpor, jehož smyslem je držet obě části ve zcela uzavřené nebo naopak zcela otevřené poloze. Proti Wizardu mi skutečně přišlo sestavení obou polovin zařízení trochu bytelnější, možná je to ale způsobeno pouze jeho novostí a časem se vysouvací mechanismus trochu "ojezdí".




Asi pro vás nebude díky fotkám (nejen) na tomto serveru žádným překvapením, že klávesnice samotná doznala poměrně podstatných změn. Změnil se nejen tvar tlačítek, ale dost zásadně se liší i jejich rozložení. Kláves je opět 39 (čtyři řady po desíti klávesách, pouze mezerník v nejspodnější řadě zabírá pozice dvě) plus dvě jako softkeys pro ovládání nabídek přímo z klávesnice. Také tvar jednotlivých tlačítek je jiný, po oválných u Wizarda se HTC vrátilo k hranatým (rozměr jednoho tlačítka je 8x6 milimetrů) a těsně k sobě nasázeným jako u Univerzála. Většina tlačítek má dvě funkce, sekundární znak vyvoláte současným stiskem tlačítka a klávesy Fn (modrý puntík). Asi nemá smysl vám dopodrobna popisovat, které tlačítko se kam přesunulo, to si porovnejte sami na fotkách. Za zmínku stojí hlavně přesun numerických kláves z horní řady u Wizarda do podoby "3x3+1" u TyTNa, především pro vytáčení telefonních čísel pomocí klávesnice je to určitě dobrý krok, a pak dvojice tlačítek pro rychlý posun o stránku nahoru nebo dolu PgUp a PgDn.




Tradičně komplikovanější je zadávání českých znaků. Pokud chcete napsat například "ř", musíte napřed napsat "r" a pak společně stisknout funkční klávesu (modrý puntík) a mezerník. Pokud má znak více možných diakritických znamének, například "ě" a "é", musíte po napsání "e" stisknout kombinaci funkčního tlačítka a mezerníků víckrát. Pro napsání speciálních znaků jako je znak promile nebo znak Euro slouží naopak kombinace funkčního tlačítka a tabulátoru, která vyvolá šestistránkovou tabulku s právě těmito znaky. Pak už jen stačí vybrat si ten správný a jede se dál.




Kapitolou samou pro sebe je podsvícení klávesnice. Stejně jako u Wizarda je modré, což u mě v kombinaci s šedou barvou tlačítek nevzbuzovalo zrovna nadšení. Na rozdíl od něj je ale podsvícení lépe udělané, je mnohem jasnější a lépe viditelné, i když bych svým očím dopřál raději světlo na jiné vlnové délce - zářivá modrá jim prostě nedělá dobře. Navíc je k dispozici světelný senzor, s jehož pomocí můžete (ale nemusíte:) podsvícení používat pouze ve chvíli, kdy byste na klávesnici jinak neviděli. Bohužel, nějaká sofistikovanější konfigurace, lepší než klasické zapnout/vypnout, bohužel chybí.




Pokud bych měl posoudit, jak se na klávesnici píše, odpověď by byla jednoznačná - píše se na ní velmi dobře. Vzhledem k téměř shodným rozměrům bude nejčastější psaní dvěma palci nebo dvěma ukazováčky (ti šikovnější mohou zapojit i prostředníčky:). Stejně jako u Wizarda je velmi snadné psát i za chůze. Ovšem pokud bych měl porovnat klávesnici Wizarda a TyTNa, tak jednoduché by to nebylo. Na obě klávesnice si člověk musí trochu zvyknout a každému bude vyhovovat něco jiného - někdo má radši mezery mezi tlačítky pro lepší orientaci, jiný ocení spíš příjemnější pohyb prstů po tlačítkách těsně vedle sebe. Tlačítka obou klávesnic se mačkaly více méně stejně, tedy snadno a lehce, stisk byl navíc jen málo slyšitelný. Hodně změněný layout klávesnice zamotá hlavu těm uživatelům TyTNa, kteří přejdou z Wizarda a za ty měsíce každodenního používání už byli schopni psát skoro poslepu - na ty čeká spousta překlepů. Na druhou stranu je nové rozložení asi skutečně lepší a logičtější, takže se dá tato změna označit jako změna vhodná, a navíc díky speciálním klávesám jako je Start nebo OK nemusíte při běžném ovládání systému či aplikací vůbec vyndávat stylus. Takže jakmile si rozložení kláves zafixujete, zvládnete na ní bez problémů stvořit i delší dílka. A že je klávesnice dobře vymyšlená potvrzuje například i drobnost v podobě šikovně umístěného nabíjecího konektoru, takže je klávesnici možné používat i v případě, že je připojena k nabíječce nabo k počítači. Pro milovníky online komunikace v psané podobě prostě splněný sen:)
reklama