Velká recenze zařízení HTC Touch Pro
20.11.2008, Pavel Koza, recenze
Zařízení HTC Touch Diamond sice vzbudilo při svém uvedení zaslouženou pozornost, ale ne všichni z něj byli nadšeni stejnou měrou. I přes vylepšené schopnosti softwarových klávesnic je pro část uživatelů používajících své malé zařízení pro vkládání objemnějších textů hardwarová klávesnice nutností, a tak ani to nejúžasnější zařízení bez klávesnice prostě není to pravé.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HTC Touch Pro
- Vzhled zařízení, vysouvací klávesnice
- Parametry zařízení
- Zařízení jako telefon, zařízení jako digitální fotoaparát
- Zařízení jako GPS navigace, možnosti rozšíření, systémové a bonusové aplikace
- Dostupnost a cena, závěrečné shrnutí
Zařízení jako GPS navigace
I když jsem se snažil zjistit, proč se integrovaný GPS modul v zařízení HTC Touch Pro chová stejně "divně" jako u Diamonda, trvalé řešení jsem nenalezl. Některé postupy sice vypadaly nadějně, ale po čase se vše vrátilo do starých kolejí a na určenou pozici se nedalo spolehnout. Mezi hlavní problémy bych, stejně jako u Diamonda, zařadil velké zpoždění (a tím nemyslím půl vteřiny, ale vteřin přibližně pět, nejlépe to bylo vidět v Google Maps), často až odpuzující nepřesnost (situace, kdy iGo začalo hlásit, že jedu po ulici souběžné s tou skutečnou, nebyly rozhodně vzácností), a v neposlední řadě se zařízení jednoduše nechtělo "chytit", tedy po zapnutí zaměřit přesnou pozici. Nepomohlo ani nahrát datový soubor pomocí utilitky QuickGPS z internetu. Subjektivně mi sice přišel Rapael o něco lepší, ale ke spolehlivé navigaci měl stále až příliš daleko.
Proto ani tentokrát nebudu popisovat své (špatné) zkušenosti, nemá to smysl. Někteří uživatelé mi sice po recenzi na Diamonda psali, že jejich zařízení tímto problémem netrpí, ale mnohem častěji jsem se setkal se stejnými zkušenostmi, jako jsem nasbíral já.
Možnosti rozšíření
S možnostmi rozšíření Raphaela budeme hotovi jen o málo pomaleji, než u Diamonda. Na rozdíl od něj totiž Raphael má navíc slot pro microSD karty a tak si můžete úložný prostor svého zařízení rozšířit dle svých potřeb. Osobně jsem zkoušel microSD karty SanDisk v rozmezí 2 - 16 GB a ani s v tuto chvíli největší dostupnou kartou neměl Raphael problémy, četl i zapisoval na ní bez zaváhání.
Dalšími způsoby, jak schopnosti zařízení rozšířit, jsou integrovaný Bluetooth modul, který využijete především pro připojení sluchátek nebo hands-free sad, případně při použití zařízení jako modemu, a pak již výše zmiňovaný TV-Out, který vám umožní promítat ze zařízení na velkém monitoru / televizi. A to je, až na velmi vzácné výjimky, skutečně vše.
Systémové a bonusové aplikace
I v oblasti aplikačního vybavení je novější Raphael staršímu Diamondu velmi podobný, a tak se zase budu především opakovat. Jisté rozdíly tu ovšem najdeme. Na zařízení je předinstalován operační systém Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional s velmi bohatou bonusovou výbavou. Kromě standardních aplikací jako je Inbox Mobile, Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Internet Explorer Mobile, Windows Media Player Mobile, Pictures & Video, Windows Live Messenger a dalších je na zařízení skutečně velké množství aplikací bonusových, a to jak z dílny samotného HTC, tak i třetích stran. Většina z nich je podrobně popsána v samostatném článku.
Hlavní aplikací je kompletní náhrada klasické obrazovky Dnes nazvaná HTC TouchFLO 3D, která nabízí několik panelů pro snadné ovládání nejpoužívanějších funkcí na zařízení jednoduše prsty, a jejíž základní funkce vám zařízení ukáže hned po prvním spuštění formou krátkého, ale dobře pochopitelného instruktážního videa. V již několikrát zmiňovaném samostatném článku o aplikacích na HTC zařízeních je rozhraní TouchFO 3D věnována celá kapitola včetně mnoha screenshotů a ukázkového videa, takže pokud netušíte, co si pod tímto pojmem představit, více se dozvíte tam. Na druhou stranu je samozřejmě TouchFLO 3D jen další z řady aplikací a pokud ji, stejně jako nemalá část ostatních majitelů zařízení, nechcete používat, jednoduše se dá vypnout. Po počátečních problémech je nicméně současná verze TouchFLO 3D již celkem dobře vyladěná a já osobně ho používám bez problémů a rád.
Možná už víte, že TouchFLO 3D na Diamondu nebylo připravené na práci v režimu "na šířku" a všemožně se aktivaci tohoto obrazového režimu jinde než v několika vybraných aplikacích bránilo. U Raphaela je ale režim "na šířku" díky vysouvací klávesnici možné aktivovat téměř kdykoliv a tak bylo nutné TouchFLO na tuto možnost připravit. Řešení HTC mi ale přijde, nejen vzhledem k propracovanému hlavnímu TouchFLO 3D, až drze primitivní. TouchFLO na šířku totiž není nic jiného než statická grafická nabídka osmi základních operací pro spuštění pošty, SMS a MMS zpráv, webového prohlížeče a dalších. Nic se nehýbe, nic se neanimuje, jen prstem volíte požadovaný program.
Mezi nejzajímavější aplikace přímo z dílny HTC lze zařadit Správce připojení (Comm Manager) pro správu komunikačních modulů, MP3 Střižnu (MP3 Trimmer) pro zkracování MP3 písniček tak, abyste mohli jako vyzvánění využít pouze určitou pasáž své oblíbené skladby, Straming Media pro přehrávání online televizí a rádií, hlasový záznamník pro použití zařízení jako digitálního záznamníku nebo jednoduchá utilitka ZIP určená pro příjemnou práci se ZIP archivy. Nesmím zapomenou ani na hru Teeter, která vám v praxi ukáže citlivost gravitačního senzoru zabudovaném v zařízení.
Z nabídky aplikací třetích stran rozhodně stojí za zmínku prohlížeč Opera Mobile, který nabízí řádově 100x lepší komfort při prohlížení webových stránek než originální Internet Explorer Mobile, dále aplikace pro hledání a přehrávání videí ze známého serveru YouTube, aplikace Google Maps pro online mapy, které v kombinaci s datovým připojením a integrovanou GPSkou pomohou nejednomu ztracenému cestovateli, RSS Hub určený pro příznivce RSS kanálů, Adobe Reader LE určený pro zobrazení dokumentů ve formátu PDF nebo konečně interpret javových apletů Esmertec Jbed.
Nově na zařízení přibyla užitečná utilitka JETCET Print, s pomocí které můžete tisknout dokumenty přímo ze zařízení na podporované síťové nebo Bluetooth tiskárně. Bohužel ani jednu tiskárnu doma nemám a tak jsem nezkoušel. Poslední extra aplikací je utilitka WorldCard Mobile pro OCR zpracování vyfocených vizitek a předpřipravení nového kontaktu. Nejdříve jsem si myslel, že to je další hračka, ale po zkušebním vyfocení několika vizitek jsem změnil názor - emailové adresy a telefonní čísla to bezchybně nejen rozpozná, ale i umístí do správných políček ve formuláři pro přidání kontaktu. Se jménem a dalšími informacemi je to už horší, především pokud se vyskytnou znaky s diakritikou. Program umí polsky a maďarsky, ale náš jazyk bohužel ne. Úspěšnost rozlišování samozřejmě závisí i na struktuře vizitky a dalších faktorech, ale osobně jsem byl úspěšností celkem mile překvapen.
Aplikační vybavení zařízení je prostě skvělé a v tomto ohledu patří HTC velká jednička.