Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch Pro

20.11.2008, Pavel Koza, recenze
Zařízení HTC Touch Diamond sice vzbudilo při svém uvedení zaslouženou pozornost, ale ne všichni z něj byli nadšeni stejnou měrou. I přes vylepšené schopnosti softwarových klávesnic je pro část uživatelů používajících své malé zařízení pro vkládání objemnějších textů hardwarová klávesnice nutností, a tak ani to nejúžasnější zařízení bez klávesnice prostě není to pravé.

Zařízení jako telefon


Stejně jako u Diamonda platí, že telefonní modul je hodně povedený. Nebýt dříve zmiňovaného problému s hlasitostí, neváhal bych tuto kategorii u Touch Pro označit jako špičkovou. Kromě samotného hodně kvalitního hardwarového řešení je i toto zařízení silné i v obslužných aplikacích, které jsou podrobně popsány v tomto článku v příslušné kapitole nazvané "Prostředí pro telefonování a psaní zpráv".




Technicky vzato je v zařízení v základu čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul pracující na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz. Na rozdíl od Diamonda v tom není žádný zmatek, protože je to uvedeno i na papírovém obalu. Zmatek ale bohužel trvá v případě 3G modulu podporujícím UMTS a HSPA až do rychlosti stahování 7,2 Mbps a uploadu až do rychlosti 2, protože na krabici je papírově uvedeno pouze dvoupásmo (900+2100), ale v možnostech nastavení je frekvencí hned pět, kde je navíc všechno jiné než uváděná frekvence 900 MHz... U nás to sice není žádný problém, ale pokud hojně cestujete, budu rád za vaše případné postřehy a komentáře.




Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor, čekající hovor nebo volání na pevně nastavená čísla (vyžaduje PIN2). Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS), automatická změna data, času a časové zóny či podpora pro druhou, alternativní linku. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth. A že zařízení umí i vibrovat už asi nikoho nepřekvapí.




Pokud jde o reakce telefonní částí, jsou velmi dobré. Jak odezvy na přijetí nebo odmítnutí hovoru, případně vytáčení čísel a vyhledávání v seznamu, to vše patří k tomu nejrychlejšímu, co je v oblasti Windows Mobile zařízení k dispozici. Ale ani to HTC nestačí a několika drobnostmi se snaží dotáhnout schopnosti svého zařízení k dokonalosti. Jednou z takových potěšujících maličkostí je upozornění na spojení hovoru. Jednoduše někoho voláte, ve sluchátku slyšíte vyzváněcí tón a v okamžiku spojení zařízení nepatrně zavibruje. Velmi užitečné je to především v rušnějším prostředí, ale člověk to uvítá i v mnoha jiných situacích. Další vlastností je například nabídka na uložení neznámého čísla poté, co hovor s "neznámým" volajícím ukončíte, případně možnost poslat předdefinovanou SMS zprávu na číslo volajícího ve chvíli, kdy zrovna hovor nemůžete přijmout. Tuto zprávu si nyní navíc můžete nově sami upravit a napsat vlastní text.




Samozřejmě jsem Touch Pro testoval i jako modem, a to jak se stolním notebookem přes USB kabel, tak s cestovním EEE PC 901 přes Bluetooth. Naši slavní operátoři sice nemůžou ani přibližně využít schopnosti zařízení na maximum, ale HSDPA od O2 v Praze rychlosti 3G internetu alespoň trochu simuluje. Spojení jako takové bylo maximálně stabilní a i při několikahodinovém připojení bezproblémové. Narazil jsem ale na drobný problém v místech, kde je velmi slabý signál. Pokud se zařízení snaží připojit a několikrát se mu to nepodařilo, nepovedlo se to ani po návratu do míst se silným signálem, bylo nutné zařízení restartovat.




Všechny ostatní vlastnosti jako MMS zprávy, chytré vytáčení, obrazové volání v 3G sítích, správce SIM karty, služba SIM toolkit, nastavení připojení nebo hlasové vytáčení jsou podrobně popsány ve výše uvedeném článku v příslušné kapitole nazvané "Prostředí pro telefonování a psaní zpráv", takže se jim zde nebudu podrobně věnovat. To ale nic nemění na tom, že z hlediska zařízení jako telefonu se Raphael vytáhl. Jinými slovy nabízí zařízení pro telefonování a s ním spojené služby nebývalý komfort, na který si velmi rychle zvyknete.




Zařízení jako digitální fotoaparát


Jako vesměs všechna nová zařízení s integrovaným telefonem umí i Touch Pro pořizovat digitální fotografie a videa. K tomu účelu má ne jednu, ale hned dvě digitální kamerky, na každé straně jednu. Hlavní, umístěná na zadní straně zařízení, má nově i jednoduchý přisvětlovací LED blesk určený pro záběry tmavých zákoutí. Navíc se může pochlubit třímegapixelovým snímačem (přesně 3,2 Mpix) s automatickým ostřením a clonou F2,8, schopným tvořit snímky ve formátu JPEG s maximálním rozlišením 2048x1536 bodů ve čtyřech stupních kvality, video pak i se zvukem ve formátech MPEG4 nebo H.263 a maximálním rozlišením 352x288 bodů.




Podobně jako u předchozí kapitoly je i zde většina popisných informací o ovládací aplikaci i správci multimediálních souborů vyčleněna do samostatného článku, konkrétně kapitoly "Fotoaparát", takže se budu věnovat spíš informacím z praxe a konkrétním ukázkám. Ovládací aplikace umí téměř vše - fotit normální i panoramatické snímky, natáčet video, případně z fotek rovnou vytvářet obrázkové motivy. Z technických dovedností zvládne vyvážení bílé v automatickém režimu nebo několika předdefinovaných (denní světlo, noc, žárovka a zářivka), tři efekty (odstíny šedi, sépie, negativ), úpravu jasu, dva režimy výpočtu expozice (na střed nebo celá plocha) a pár dalších drobností.




Praktické zkušenosti s používáním a focením jsou vesměs stejné jako u Diamonda. V obou případech chybí samostatné tlačítko pro focení, jeho funkci přebralo dotykové ovládací kulaté tlačítko pod displejem. I když jsem hned po sobě testoval dvojici zařízení s takto řešeným snímáním fotek, stále jsem si na to úplně nezvykl. I teď mi občas dělá problém rychle něco vyfotit, samostatné tlačítko pokládám za lepší řešení. V nastavení si můžete vybrat, jak bude tlačítko reagovat - zda pouze na dotyk nebo na stisk. Ostření je průměrně rychlé (rychlost se navíc hodně liší podle toho, jak moc je k dispozici světla, čím méně světla, tím je ostření línější a v extrému můžete ostřit i více jak 5 vteřin), ostří se pouze na střední část scény vyznačenou malým obdélníčkem. Minimální ostřící vzdálenost je asi 7 centimetrů. Ovládací aplikace je až na vzácné výjimky svižná, spuštění jí zabere asi 4 vteřiny a pořízení fotografie je otázkou jednotek vteřin včetně uložení na paměťovou kartu, což sice není žádný zázrak, ale žít se s tím dá.






Naopak díky automatickému ostření je možné pořídit velmi dobré snímky například dokumentů, jízdních řádů a podobných textových informací. A komu ani to nestačí, může pohrát s možností vytvořit i snímky panoramatické, které ovšem trápí stejné neduhy jako klasické fotky. Na rozdíl od fotek má nahrávané video stále dost nízkou kvalitu a hodí se skutečně jen pro pobavení než nějaké dlouhé sledování.





Subjektivně mi foťák v Raphaelu přišel o něco lepší, než byl v Diamodnu, ale za to může klidně i jen novější ovladač. V prvé řadě jsou fotky mnohem ostřejší, i když především na pravém okraji fotek to je stále špatné. I u tohoto zařízení je pro pořízení dobré fotky klíčové co nejlepší osvětlení focené scény, s horším světlem kvalita fotek dramaticky klesá a ani slabá přisvětlovací dioda účinkující jen na blízkou vzdálenost nijak moc nepomáhá.




Při focení s maximálním rozlišením a kvalitou má průměrná fotografie mezi 700 KB až 1,3 MB, což už slibuje dobrý základ pro další zpracování na stolním počítači a nějakém chytrém grafickém programu. Po oříznutí, dobarvení, doostření a případně drobné práci s kontrastem a barevnými kanály, tedy operacemi, které zvládá každý druhý prohlížeč obrázků, je možné dostat i z Touch Pro zajímavé výsledky, které sice stále nebude žádoucí tisknout (při požadavku na určitou kvalitu), ale na web do blogu nebo webovou galerii už se dají dát celkem bez obav.




Výše uvedené fotografie byly zpracovány na stolním počítači.

K prohlížení vytvořených fotek a videí slouží aplikace nazvaná prostě Album, kde můžete své výtvory pěkně protřídit, smazat nepovedené a například poslat přátelům ty nejlepší. Aplikace sama o sobě se sice nemůže rovnat aplikacím typu Spb Imageer, ale to hlavní zvládne a je "v ceně". Shrnuto - ovládací aplikace je lepší než výsledné snímky, které jsou sice trochu lepší, ale u podobné kategorie zařízení by to už mělo být minimálně o třídu lepší.


reklama