Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch Pro

20.11.2008, Pavel Koza, recenze
Zařízení HTC Touch Diamond sice vzbudilo při svém uvedení zaslouženou pozornost, ale ne všichni z něj byli nadšeni stejnou měrou. I přes vylepšené schopnosti softwarových klávesnic je pro část uživatelů používajících své malé zařízení pro vkládání objemnějších textů hardwarová klávesnice nutností, a tak ani to nejúžasnější zařízení bez klávesnice prostě není to pravé.

Parametry zařízení


Jak jsem psal již v úvodu, na první pohled jsou si sice zařízení HTC Touch Diamond a HTC Touch Pro hodně podobné, ale pokud jde o technické parametry, rozdílů najdeme nečekaně mnoho. A subjektivně se mi zdá, že Raphael je na tom lépe, nebo alespoň nabízí praktičtější řešení.




Prvním zastavením na naší prohlídce technických parametrů je procesor, kterým je populární Qualcomm MSM7201A taktovaný na 528 MHz bez možnosti tento takt nějak měnit. Výkon je pro většinu operací plně dostačující. Samotný procesor ale na všechnu práci nestačí, jeho nedílným spolupracovníkem je paměť RAM, které je v zařízení nainstalováno špičkových 288 MB (na zcela novém zařízení je reálně k dispozici 140 MB při zapnutém TouchFLO 3D), tolik RAMky v mobilním zařízení se vidí skutečně málokdy. Ještě větší porce na nás čeká u položky přepisovatelná FlashROM, která je určena k instalaci programů a ukládání dat, a které je k dispozici hned půl gigabyte (512 MB, reálně po startu zařízení 277 MB). Velkou vnitřní paměť jako jako má Diamond Raphael sice nemá, zato se může pochlubit slotem pro microSD karty, takže si úložný prostor můžete pořídit podle potřeby.




Pokud jde o grafický výkon a přehrávání videa, je na tom Touch Pro stejně jako jeho starší bratříček Touch Diamond, tedy poměrně dobře. Na testovacím souboru jsem vyzkoušel přehrávání DivX videa přehrávačem CorePlayer 1.2.5 a až na velmi dynamické scény bylo přehrávání zcela plynulé a bez trhání; výsledek benchmarku tohoto souboru byl, podobně jako na Diamondu, 111% při zapnutém TouchFLO. Přehrávání nezmenšených seriálů typu Grey's Anatomy v rozlišení 624x352 bodů sice není dokonalé a především v rychlých pasážích je znát mírné trhání, ale koukat se na tom dá a osobně jsem na zařízení shlédl víc jak 20 dílů různých seriálů. V testu VSBenchmark 2007 pak Raphael nasbíral slušných 2326 bodů.




Testovací soubor ve formátu DivX má rozlišení 640x352 bodů, datový tok 1024 kbit/s, 24 snímků za vteřinu a stereozvuk 44,1 kHz při 127 kbit/s, jedná se o dynamickou upoutávku na film Matrix.

VGA displej s úhlopříčkou 2,8 palce a rozlišením 480x640 bodů je opět skvělý. Při pečlivém porovnání s Diamondem má nepatrně, skutečně téměř neznatelně teplejší barvy (a bílá má žlutý nádech), ale jak je vidět z mnoha diskuzí, během výroby se displeje měnily i u Diamonda, takže je tak trochu loterie, jaký displej vlastně dostanete. Nabízí velkou hustotu bodů na palec a ostrý obraz, což jsou vlastnosti, které vyniknou především při prohlížení fotografií a přehrávání filmů. Je samozřejmě dotykový a s vylepšenou podporou pro ovládání prsty (není zapuštěný, takže je ovladatelný prstem od kraje ke kraji), nicméně kvůli malé úhlopříčce je situací, kdy prsty nestačí a musíte vytáhnout stylus, poměrně dost. Podsvícení je možné regulovat v10 stupních odděleně pro provoz na baterie i během dobíjení, a komu to nestačí, může využít automatickou regulaci podsvícení podle okolních světelných podmínek (senzor je schovaný v reproduktoru pro telefonování). Autoregulace podsvícení funguje celkem dobře, i když občas displej svítí (a tím spotřebovává drahocennou energii) víc, ne by bylo vhodné. Asi jediný problém displeje je jeho vysoký lesk, což vadí především při používání za ostrého sluníčka, kdy ani maximální podsvícení nepomáhá stoprocentně a viditelnost je jen průměrná; ovládat a používat se ale zařízení dá, jen je nutné zapnout silné podsvícení.




Poznámka: Na fotografiích je na displeji vidět jakoby olejová skvrna ve tvaru mnšího obdélníku. Jedná se o kusovou vadu a na jiných zařízeních se nevyskytuje, navíc je to vidět pouze z velkého úhlu a především právě na fotkách.

K displeji zařízení se váže ještě jedna zajímavost. Kromě několika aplikací, které podporují otáčení displeje s využitím gravitačního senzoru (například Opera nebo aplikace pro prohlížení obrázků), se orientace displeje řídí výhradně podle klávesnice, v nastavení displeje totiž chybí možnost si orientaci změnit. Je-li klávesnice zasunutá, je displej zařízení orientován "na výšku". Pokud klávesnici vysunete, je displej orientován "na šířku". V tomto případě mi moc nejde do hlavy, proč je to tak striktně zařízeno, protože pro režim na šířku byla vytvořena jednoduchá obrazovka místo TouchFLO 3D a tak nějaké problémy s nekompatibilní aplikací snad nehrozí.




Novinkou u zařízení HTC Touch Pro je podpora TV Out, která umožní promítnout obraz ze zařízení na libovolnou televizní obrazovku nebo monitor s kompozitním vstupem. Potřebujete k tomu ale speciální kabel, který není součástí dodávky, ale který se musí kupovat extra (stojí řádově 600 Kč). Po připojení kabelu se automaticky objeví výběr TV formátu, a to buď PAL s možností nastavení podformátu (PAL-B, D, G, H, I, PAL-M a nebo PAL-N) nebo NTSC. Nakonec se na displeji zařízení zobrazí nabídka, kde si můžete vybrat, co budete chtít na monitoru zobrazit - prezentaci v PowerPointu, fotografie nebo videa, prohlížení internetu nebo video ze serveru YouTube. Jiné možnosti vybrat nemůžete a výchozí nabídky 4 aplikací se po dobu připojení TV Out kabelu nezbavíte.




Zvukové schopnosti zařízení jsou shodné s tím, co předvedl HTC Touch Diamond. Jsou vesměs uspokojivé, pouze hlasitost reproduktoru při telefonování by mohla být vyšší; i když mám vše na maximum, na rušné ulici se telefonování rozhodně nedá označit jako pohodlné. Přibalená sluchátka typu pecky se bohužel nedají nazvat jinak než podprůměrná, jednak mi nijak extra nesedly do ucha, ale především jejich zvukový projev nestojí za nic. Basy prostě neexistují a ani integrovaný softwarový equalizer toho mnoho nezachrání. Výšek je naopak až příliš a nepříjemně píchají do uší. To když si k zařízení připojíte redukci na klasický 3,5 milimetrový stereokonektor (zvukový výstup je tvořen pomocí zmiňovaného rozšířeného miniUSB konektoru) a použijete nějaká kvalitnější sluchátka, rychle se ukáže, že Raphael umí hrát dobře i bez equalizéru. Integrovaný reproduktor je překvapivě slušný a dobře zvládá i zatížení při vyšší hlasitosti. Integrovaný mikrofon s podporou automatické regulace hlasitosti je skvělý při přímém záznamu, ale s rostoucí vzdáleností kvalita záznamu dramaticky klesá.




Komunikaci s okolním světem zvládá Touch Pro na jedničku. K dispozici je mnoho různých druhů připojení a všechny se během testování ukázaly jako bezproblémové. Základem pro synchronizaci se stolním počítačem je připojení pomocí USB kabelu. I když je v zařízení speciální ExtUSB konektor, je díky své zpětné kompatibilitě možné použít pro synchronizaci libovolný kabel s miniUSB konektorem. Ihned po propojení počítače a zařízení se na displeji zařízení objeví praktický dialog, kde si můžete vybrat typ připojení - ActiveSync pro synchronizaci nebo Disk Drive (Mass Storage) pro přenos souborů na paměťovou kartu (na rozdíl od Diamonda je u Raphaela ještě třetí možnost určená pro rychlou aktivaci funkce Sdílení Internetu). Rozdíl je i v rychlosti, testovací 100 MB velký RAR soubor se v režimu ActiveSync kopíroval na zařízení do hlavní paměti 80 vteřin (na 8GB paměťovou kartu 70 vteřin), při připojení paměťové karty jako Disk Drive to trvalo pouze 38 vteřin. Pokud ale používáte druhý jmenovaný režim, po dobu připojení k počítači není paměťová karta na zařízení k dispozici.




Druhým komunikačním kanálem je Bluetooth, přesně řečeno Bluetooth verze 2.0 s EDR. Ovládací aplikace je z dílny Microsoftu, která sice není tak propracovaná jako konkurenční produkty, ale i tak nabízí mnohem širší možnosti než předchozí verze včetně automatického vypnutí režimu zjistitelnosti nebo lepší podporu přenosu souborů. Testoval jsem synchronizaci přes Bluetooth, přenos souborů s notebookem i jiným kapesním zařízením, stereosluchátka (HP), headset (Bluetrek G2) nebo připojení k Internetu a všechno fungovalo bez jediného problému.




Pro zajímavost uvádím i kompletní přehled podporovaných Bluetooth profilů. Poslední dva jsou nové a na Diamondu jsem je nenašel.
  • A2DP (Advanced Audio Distribution Profile)
  • HSP (Headset Profile)
  • HFP (Handsfree Profile)
  • PAN (Personal Area Networking Profile)
  • HID (Human Interface Device Profile)
  • OPP (Object Push Profile)
  • BPP (Basic Printing Profile)
  • FTP (File Transfer Profile)
  • SAP (SIM Access Profile)
  • AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile)
  • DUN (Dial-up Profile)
  • PBAP (Phonebook Access Profile)
  • SPP (Serial Port Profile)
  • SDAP (Service Discovery Aplication Profile)

Nakonec zbývá bezdrátová síť WLAN podporující standard B a G, díky které se můžete připojit (nejen) k většině veřejně dostupných přístupových bodů rychlostí až 55 Mbit/s. Konfigurační aplikace je trochu lepší než jen standardní od Microsoftu, nabízí přehledné informace o připojení, podporu LEAP protokolu a podporu pro stažení certifikátu. Potěší možnost nastavit si ve třech úrovních poměr mezi výkonem a výdrží. Ani v tomto případě jsem nenarazil na problémy, připojil jsem se k několika různým AP doma i ve městě a vše běhalo jako na drátkách.




Výdrž baterie byla jedna z vlastností, která u Diamonda zrovna nezářila, i když vzhledem k omezeným rozměrům a kapacitě to v reálu nebylo zas tak hrozné, jak to z úvodních benchmarků vypadalo. Raphael je na tom výrazně lépe už jen díky o 50% větší lithium polymerové ionové baterii s kapacitou 1340 mAh, díky které i při intenzivním používání nemá problém vydržet celý den a pokud se trochu uskromníte a šetříte energií, vydrží na jedno nabití i dva dny při plném provozu. Trochu problémem se ale ukázal ukazatel stavu baterie, velmi často se mi stávalo, že zařízení ukazovalo kolem 50% a po resetu najednou vyběhla hláška o kritickém vybití, což je dost nepříjemné především pokud se pohybujete v místech bez možnosti okamžitého zapojení do zásuvky. Praktická je naopak možnost zařízení dlouhým stiskem tlačítka pro zapnutí úplně vypnout a zcela tak baterii šetřit na pozdější použití. A ještě jedna věc stojí za zmínku - časté krátkodobé dobíjení zařízení při synchronizaci USB kabelem baterii moc neprospívá, takže vhod přijde možnost dobíjet z USB jen pokud je zařízení vypnuté.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 4h 11m
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 3h 50m
    (použit program CorePlayer a přehrával se neoptimalizovaný díl seriálu Grey's Anatomy v DivX)
  • Zapnuté GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 7h 26m
  • Zapnutý Bluetooth, max. podsvícení, bez zatížení - 7h 26m
  • Zapnuté WiFi, max. podsvícení, max. výkon WiFi, soustavný PING - 2h 53m

Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.

Další zajímavou vlastností zařízení je integrované FM rádio s frekvenčním rozsahem 87,5 - 108 MHz, které slouží pro ukrácení dlouhé chvíle příznivcům rozhlasového vysílání. Jen je nutné mít k zařízení připojena sluchátka, která slouží jako anténa. Díky ovládací aplikaci si můžete přepínat mezi mono- a stereofonní reprodukci, mezi zvukovým výstupem do sluchátek nebo do reproduktoru, případně si 20 nejoblíbenějších stanic uložit do paměti pro snadné vyhledání.




Jako poslední zbývá představit vám gravitační senzor, pomocí kterého je možné měnit v aplikacích k tomu uzpůsobených orientaci displeje (na výšku / na šířku) prostým pootočením. Mezi podporované aplikace patří například Opera Mobile nebo nástroj pro prohlížení fotografií. Využití je ale mnohem širší, hrami počínaje (přímo na zařízení je pro demonstraci hra Teeter) a různými měřícími programy konče. Nově je k dispozici i kalibrační utilitka, kterou lze využít i jako elektronickou vodováhu pro kontrolu vodorovných nebo svislých ploch.


reklama