Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch 3G

23.1.2009, Pavel Koza, recenze
Ve stínu trojice mediálně známých krasavců od HTC tak trochu živoří, stranou zájmu médií i většiny uživatelů, dvojice méně honosných zařízení stejné značky. Obzvlášť u zařízení s názvem HTC Touch 3G je ale tento stav trochu nespravedlivý, protože se v mnoha ohledech může svým mnohem známějším a oblíbenějším bratříčkům směle rovnat, alespoň pokud jde o papírové parametry.

Zařízení jako GPS


Ani integrovaný GPS modul mi mnoho radosti nenadělal. Když jsem se tu před pár týdny rozplýval nad tím, jak je HTC Touch HD pěkně funkční a vyladěné zařízení, nečekal jsem, že se budu s chybou GPS trápící uživatele Diamondů i Raphaelů setkávat i nadále. Opak je bohužel pravdou. Tedy abych byl přesný, u 3G se sice GPSka chovala většinu času tak, jak by se chovat měla, ale vždy po nějaké době používání najednou začala zmatkovat, výrazně se zvětšila ochylka, na několik vteřin se zvýšila "setrvačnost" a zpoždění (vozidlo už stojí, ale kurzor na mapě ještě několik vteřin pokračuje v jízdě) atp.




Na zařízení jsem testoval jak online mapy Google Maps Mobile, tak i aplikaci iGO8 uloženou na kartě, a chyba se projevovala v obou případech. Nejdříve se všechno zdálo být v pořádku, ale náhle se kurzor odchýlil od aktuální pozice a bylo zle. Což je škoda o to víc, že když vše fungovalo, jevila se GPSka jako velmi rychlá a přesná. Zaměření i díky pomocným datům z internetu bylo záležitostí několika okamžiků a i přesnost byla výborná. Ale pokud se na navigaci nemůžu 100% spolehnout, nemůži ji (snad kromě pěší navigace) používat.




Už je na čase, aby s tím HTC něco provedlo, že to umí dokládá příklad Touch HD, u kterého GPSka pracovala bez problémů.


Možnosti rozšíření


Hlavním způsobem rozšíření schopností zařízení je díky slotu pro microSD karty zvětšení úložného prostoru pomocí miniaturních paměťových karet. Osobně jsem zkoušel microSD karty SanDisk v rozmezí 2 - 16 GB a ani s v tuto chvíli největší dostupnou kartou nemělo zařízení problémy, četlo i zapisovalo na ní bez zaváhání.




Druhou a zároveň poslední možností, jak schopnosti zařízení rozšířit, je integrovaný Bluetooth modul, který využijete především pro připojení sluchátek nebo hands-free sad, případně při použití zařízení jako modemu. Na rozdíl od Rafaela bohužel chybí schopnost promítat obraz displeje na externí monitor pomocí technologie TV-Out. A to je, až na velmi vzácné výjimky, skutečně vše.


Uživatelské rozhraní


I když by to pro procesor byla jistě hračka, kvůli malému displeji s rozlišením 240 x 320 bodů se v HTC rozhodli na zařízení nainstalovat jednodušší verzi svého grafického rozhraní TouchFLO označenou jako HTC TouchFLO 2D. Podrobné informace o tomto rozhraní si můžete najít v tomto článku, nyní jen telegraficky.




Jak již z označení vyplývá, hlavní rozdíl mezi 3D verzí a 2D je ztráta plastičnosti a menší počet různých efektů, například v počasí či při prohlížení fotografií a videí. To ale paradoxně může někomu vyhovovat, například panel Lidé (People) mi prostě přijde praktičtější než sice efektnější, ale nijak efektivnější panel ve 3D verzi. Počet panelů je shodný s 3D verzí, takže uživatelé jednodušší verze o nic nepřijdou. Asi nejvíc mi na 2D verzi chybí možnost přepínat mezi panely tažením prstu do stran, ale to je drobnost, se kterou se dá žít.




Jednodušší grafika, malý displej a rychlý procesor mají příjemný důsledek v podobě skutečně bleskurychlých reakcí rozhraní, v tomto ohledu 2D rozhraní trumfne i dnes již velmi dobře optimalizovanou verzi 3D. Podobně jako ve 3D verzi je i zde k dispozici několik softwarových klávesnic uzpůsobených pro ovládání prsty a prstům příjemnější větší nabídka Start či ikonky zobrazující systémové informace.


reklama