Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Snap S521

23.6.2009, Pavel Koza, recenze
Existují mezi námi uživatelé, kteří jsou tak trochu jiní. Při pohledu na krásné velké displeje se jim nerozzáří oči, ke svému štěstí nepotřebují obrovské vysouvací klávesnice s velkými tlačítky a dokonce je nijak neosloví možnost ovládat zařízení prstem po displeji.

Zařízení jako digitální fotoaparát


I když v sobě má nový HTC Snap integrovaný digitální fotoaparát, vzhledem k jeho parametrům i výsledným fotografiím s ním budeme poměrně rychle hotovi. V HTC se totiž rozhodli dát svému poslednímu chytrému telefonu jen ty nejzákladnějších schopnosti zaznamenání obrazových informací a integrovali do něj jen prachobyčejný modul s dvoumegapixelovým snímačem a bez automatického ostření či jakéhokoliv dalšího příslušenství.




Dvoumegapixelový senzor umožní focení s maximálním rozlišením fotografií 1600 x 1200 bodů a hned ve čtyřech úrovních kvality, video pak natáčí i se zvukem ve formátech MPEG4 nebo H.263 s maximálním rozlišením 352 x 288 bodů. Ovládací aplikace nabízí přesně to samé, co například luxusně fotící HTC Touch Diamond2, pouze plně v textovém režimu, takže máte mimo jiné k dispozici možnost fotit normální i panoramatické snímky, natáčet video, případně z fotek rovnou vytvářet obrázkové motivy. Z technických dovedností zvládne vyvážení bílé v automatickém režimu nebo několika předdefinovaných (denní světlo, noc, žárovka a zářivka), tři efekty (odstíny šedi, sépie, negativ), úpravu jasu, dva režimy výpočtu expozice (na střed nebo celá plocha) a pár dalších drobností.




Jak jsem uvedl již v úvodu, v zařízení je integrovaný digitální fotoaparát s fixním zaostřením. To znamená, že výrobce napevno určí ohniskovou vzdálenost, na jakou se bude ostřit, a dál přes to vlak nejede. Jakým způsobem se výrobce rozhodl nastavit fotoaparát u tohoto zařízení zjistíte hned, jak si na počítači prohlédnete první fotografie krajinky nebo běžné venkovní scenérie. Ne, na běžné focení to prostě není.




Teprve když se zaměříme na předměty bližší až blízké, najednou začneme ze zařízení dostávat fotografie, které se celkem podobají focenému originálu vypadající slušně nejen na miniaturním displeji mobilního zařízení, ale dokonce i zvětšené na maximální velikost na stolním počítači.




V HTC se totiž rozhodli nastavit zařízení tak, aby jeho fotoaparát byl schopen posloužit jako rychlý obrazový záznamník textových informací. Ostří na vzdálenost pouhých několika desítek centimetrů, takže zatímco člověk na druhé straně ulice bude k nepoznání, vyfocená A4 stránka textu nebo i displej počítače je mnohem ostřejší a ve většině případů i dobře čitelná.





Celkem logicky neudělá velkou parádu ani natočené video, které je kostičkované a trhané, ale v případě největší nouze se dá použít. Pokud záznam videa používáte a chcete vidět, co přesně umí Snap zaznamenat, stáhněte si tato dvě ukázková tato dvě ukázková videa (1,81 MB) a posuďte sami.

A tím jsme se dostali na závěr této kapitoly. Jak sami vidíte, integrovaný fotoaparát není nic, nad čím by stálo za to dlouho debatovat. Je nutné k němu přistupovat jako k pracovnímu nástroji, který zvládne vyfotit dokument, informační leták nebo vizitku a víc se od něj nežádá. Proto ho ani nebudu nijak kritizovat, jelikož HTC Snap od první chvíle dává najevo (a to nejen cenou), že to žádný fotomobil není a být nechce. Navíc to jediné, co business uživatele při zmínce o fotoaparátu zajímá, tedy focení dokumentů a textových informací, zvládne dobře, takže rozhodně není v zařízení jen na okrasu. A jen na okraj mi přišlo lehce ironické, že pokud si odmyslíte z fyzikálního hlediska nevyhnutelné rozostření, je barevné podání a vyvážení bílé lepší než u nedávno recenzovaného HTC Touch Pro2, který se pyšní fotoaparátem papírově minimálně o třídu lepším.


Zařízení jako GPS navigace


V této kapitole budu bohužel stručnější, než obvykle. Ne, že by zařízení nemělo integrovaný GPS modul, naopak má plně funkční modul, který je součástí chipsetu Qualcomm MSM7225. Problém byl v tom, že jsem nezajistil žádnou aplikaci kromě výchozích Google Maps Mobile, se kterou bych byl schopen zařízení otestovat. Všechny moje poznatky tedy vycházejí z této aplikace a tak, pokud máte nějaké podrobnější zkušenosti, budu rád, pokud se v komentářích podělíte.




Jak je u zařízení od HTC typické, k dispozici je aplikace QuickGPS, která v sedmidenních intervalech stahuje z internetu informace pomáhající výrazně zkrátit dobu nutnou k určení pozice. Pokud se nějaká aplikace pokusí o přístup k GPS modulu, ten se automaticky zapne a začne se zaměřovat. Při použití datového souboru staženého přes QuickGPS je rychlost zaměření vynikající, první zaměření trvá při dobré viditelnosti kolem 20 vteřin, další i po několikahodinovém vypnutí proběhne téměř okamžitě po zapnutí.




Testování jsem tedy prováděl výhradně pomocí aplikace Google Maps Mobile, která je na zařízení předinstalována; pouze jsem si stáhnul z internetu novější verzi podporující službu Google Latitude. Samotná citlivost mi přišla velmi dobrá, v autě se chytalo 6-8 satelitům, pod širým nebem ještě více. Rovněž k přesnosti nemám výhrady, když jsem jako spolujezdec sledoval při velkém zvětšení promítnutí aktuální pozice na mapu, jen výjimečně jsme se dostali mimo silnici a vždy jen nepatrně, tak říkajíc "jedním kolem":). Pokud si vzpomínáte na hrozné chování některých předchozích zařízení od HTC, tak tohle s tím nemělo nic společného. Vzhledem k okolnostem ale nebylo testování nikterak důkladné, takže budu rád za vaše postřehy.




Je to tedy jen můj odhad, ale podle toho, co ukázal Google Maps Mobile, nevypadá GPS modul špatně a pokud si koupíte jednu z několika málo navigačních aplikací, které podporují i zařízení bez dotykové obrazovky, měla by šlapat jako hodinky. Na XDA Developers noví uživatelé tvrdí, že běhá TomTom 7 a Route 66, takže snad nebude tak zle.
reklama