Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC P4350 (HTC Herald)

30.12.2006, Pavel Koza, recenze
Už ani nevím, jak zajímavě uvést recenzi dalšího Pocket PC zařízení z dílny High Tech Computer (HTC), kterých se v posledních týdnech a měsících urodilo vskutku požehnaně. Zařízení HTC P4350 (kódové označení HTC Herald), které vám dnes představím, naštěstí opět patří k těm povedeným novinkám, a tak mi bylo i potěšením se mu věnovat.

HTC P4350 jako telefon


Pokud se na zařízení HTC P4350 podíváme jako na telefon, nenajdeme proti HTC P3300 (Artemis) příliš mnoho odlišností. Základem je čtyřpásmový telefonní modul (850/900/1800/1900 MHz) s plně automatickým výběrem frekvence. Kromě standardního GSM umí i GPRS a EDGE, podporu pro síť třetí generace (UMTS, HSDPA) ale budete hledat marně.




Nejdříve si představíme klasické hlasové služby. Kromě běžného telefonického hovoru podporuje Herald další funkce sítě jako je přidržení a přesměrování hovorů, blokování určitého typu hovorů, vysílání nebo skrytí čísla, omezení volaných čísel na přednastavenou skupinu (vyžaduje PIN2) a v neposlední řadě i hlasovou poštu a textové zprávy - klasické SMS i multimediální MMS. SMS zprávy je možné posílat i přes GPRS data, ovšem operátor to musí podporovat a to se Vodafonu moc nechce. Hlasová komunikace je možná několika způsoby - klasicky s PDAčkem u ucha, se zařízením před sebou s aktivovaným hlasitým odposlechem, pomocí sluchátek připojených přes kabel nebo pomocí Bluetooth sluchátka. Zkoušel jsem všechny možnosti a nenarazil jsem na žádný problém ani s hlasitostí, ani s výkonem. Maximální hlasitost umožňovala pohodlné telefonování i ve velmi rušném prostředí, bleskurychlými odezvami telefonní části (vytáčením čísla počínaje a přijímáním hovoru konče) jsem byl velmi stejně jako u Atremisu příjemně překvapen.




Příjemná změna k lepšímu nastala u datové komunikace, hlavně pokud jde o spolehlivost. Zařízení podporuje EDGE/GPRS třídy B, multi-slot třídy 10 a pokud jde o rychlost, byla vždy odpovídající (ne, absence podpory 3G sítí není problém, chybějící podpora pro 3G sítě je prostě vlastnost). Za několik dní testování jsem nebyl nucen ani jednou resetovat zařízení z důvodu nefunkčního datového spojení, jako tomu bylo u Artemisu. Zařízení jednoduše fungovalo. A jen pro úplnost dodám, že pokud není k dispozici GPRS/EDGE, je možné se připojit i přes staré dobré vytáčené připojení.




Heralda jsem zkoušel použít i jako modem a opět to mělo hladký průběh. Díky aplikaci Internet Sharing stačilo uvést zařízení do režimu modemu a připojit k notebooku přes USB kabel, případně vytvořit nové Bluetooth připojení. Testoval jsem oboje a vše fungovalo jako když bičem mrská, spojení bylo stabilní (několik desítek minut bez problémů, pak jsem test ukončil) a přiměřeně rychlé - průměrná rychlost měřená pomocí Lupa Speedmeter ukázala v Praze-Vysočanech download 21KB/s a upload 8KB/s, což jsou velmi slušné výsledky použitelné i pro běžnou práci.




Kromě základní sady aplikací pro telefonování má Herald i pár bonusových utilitek. V prvé řadě je to velmi užitečný pomocník pro vytáčení telefonních čísel nazvaný HTC Smart Dial. Dlouhodobí uživatelé zařízení od HTC už si to možná ani neuvědomují, ale jak je to praktický nástroj zjistíte teprve při setkání s Pocket PC, které tuto utilitku nemá. Stačí na klávesnici napsat kus čísla nebo jména a aplikace okamžitě zobrazí seznam jmen a čísel, která filtru vyhoví. V porovnání se standardním způsobem vytáčení nesrovnatelně pohodlnější.




Jako další extra nástroje bych jmenoval utilitku pro spouštění JAVA apletů s názvem MIDlet Manager, (nejen) pro ovládání vašeho bankovního účtu pak SIM Toolkit (jen ten zvuk oznamující příchod bankovní SMS je divný a nekonfigurovatelný). Kopírování kontaktů mezi SIM kartou a pamětí telefonu umožní utilitka SIM Manager, přístup ke kontaktům přes Bluetooth, například pro potřeby handsfree zařízení v autě, nabízí program BT Remote SIM Access (to jsem ale nezkoušel, nemám kde a s čím). Poslední utilitkou mající přímý vztah k telefonu je program pro rozpoznávání mluveného slova, ovšem stejně jako v ostatních případech je určen především pro anglicky mluvící uživatele.




Pokud jsem měl k Artemisu jako telefonu drobné výhrady, zde mohu jenom chválit. Ať už jsem používal Heralda jako mobilní telefon pro klasické telefonování nebo jako datový komunikátor či modem k počítači, neměl jsem s ním sebemenší problém. Pokud by tímto způsobem fungovala všechna Pocket PC s integrovaným mobilním telefonem, bylo by to na světě mnohem veselejší:).
reklama