Velká recenze zařízení HTC P3300 (HTC Artemis)
18.12.2006, Pavel Koza, recenze
Z malé firmy nazvané High Tech Computer se v posledních letech stal obr chrlící každý rok do celého světa miliony kapesních zařízení. Spolu s rostoucími prodeji roste i počet nabízených modelů, takže ostatní firmy mohou HTC jen tiše závidět.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HTC P3300 (HTC Artemis)
- Vzhled, HTC RollR™ aneb točím, točíš, točíme
- Parametry
- HTC P3300 jako telefon, HTC P3300 jako GPS navigace
- HTC P3300 jako fotoaparát, Možnosti rozšíření
- Software, cena, osobní dojem, benchmarky & testy
Software
Zařízení HTC P3300 se dodává spolu s předinstalovaným systémem Windows Mobile 5 AKU3 Phone edition. Nabízí tedy nejen klasickou sadu aplikací jako je mobilní Office či mobilní Windows Media Player, ale i rozšíření v podobě technologie pro trvalé spojení se serverem Microsoft Exchange nazvané Microsoft DirectPush nebo vylepšené použití zařízení jako modemu Internet Sharing. Na úvod ještě upozorním na jednu zajímavost - lokalizace oficiálně dovezených zařízení je přímo v ROMce (Sunnysoft Interwrite Pro, klasika:), ale z nabídky si můžete vybrat nejen češtinu, ale i polštinu, maďarštinu a samozřejmě výchozí angličtinu.
Kromě standardních aplikací nabízí Artemis i další aplikace třetích stran, i když už jsme si většinu z nich přiblížili v předchozích kapitolách a v porovnání s jinými Pocket PC od HTC to přeci jen bývalo lepší. Kromě již zmiňovaných aplikací a apletů stojí za zmínku například ClearVue PDF, jednoduchý prográmek pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF. Je malý a rychlý, ovšem pokud s PDFky pracujete víc než jen málo, vyplatí se stáhnout si originální prohlížeč od Adobe. ClearVue PDF měl s mnoha mými PDFky problémy je vůbec otevřít...
To utilitka prostě nazvaná ZIP je na tom s funkčností mnohem lépe. Poradí si se všemi ZIP archivy a umí je nejen rozbalit, ale s jeho pomocí vytvoříte i archiv zcela nový, přidáte do něj soubory a nakonec ho můžete snadno třeba poslat emailem.
Jako poslední aplikaci předinstalovanou na zařízení musím zmínit HTC Home Plug, což je velmi jednoduchý a nekonfigurovatelný modul do obrazovky dnes nabízející rychlý přístup k některým konfiguračním apletům, jako je například podsvícení nebo správce komunikačních modulů.
Na prvním z dvojice přiložených CD najdeme jen standardní aplikace od Microsoftu jako je Microsoft Outlook 2002 nebo Microsoft ActiveSync 4.2. To na druhém je to zajímavější, protože obsahuje dvě zajímavé utilitky. První z nich je určena pro sledování objemu přenesených dat a jmenuje se Spb GPRS Monitor. Druhý nástroj je určen pro zabezpečení vašich dat a jmenuje se Sprite Backup. A tím je z hlediska aplikací napsáno vše.
Cena
Ještě než se dostanu k ceně za Artemise, zopakuji velmi důležité upozornění. Před nákupem zařízení si zkontrolujte, zda skutečně kupujete zařízení s kódovým označením HTC Artemis a nikoliv jen stejně vypadající HTC Hero, které je BEZ WiFI modulu! HTC Hero se vyskytuje především u T-Mobile, kde WiFi asi nejsou moc nakloněni. Jinak jsem již psal, že se P3300 prodává ve dvou variantách (základní a rozšířená Premium), za základní zaplatíte například u Sunnysoftu necelých 15 tisíc korun (včetně DPH), tu rozšířenou jsem u nás prodávat neviděl. To není úplně zanedbatelná suma, ale v tomto případě jsem přesvědčen o tom, že se vyplatí.
Osobní dojem, Benchmarky & Testy
Většinu hodnocení jsem již uskutečnil přímo v konkrétních kapitolách článku, takže teď už pro vás mám pouze závěrečné shrnutí a vcelku bohatou fotogalerii porovnání jednotlivých zařízení. Pokud se na Artemise podívám s odstupem, vidím vynikající zařízení s dvěma rozporuplnými vlastnostmi.
Tou první je výkon procesoru. Nechci zde působit jako placený agitátor společnosti Texas Instruments, takže jen následující shrnutí. Procesor TI OMAP 850 je bezesporu pomalý procesor, který však díky odladěnosti posledních verzí systému spolu s filozofií Windows Mobile 5 (velký význam pomalé FlashROM atp.) ve většině případů plně dostačuje běžným potřebám každodenní práce se zařízením. Své zkušenosti jsem psal průběžně a i když jsem měl z počátku jisté obavy, Artemis je úspěšně zažehnal. Pokud se někdo i nadále chce OMAPu vyhnout, ať už se jedná jen o lepší pocit z Intelu nebo Samsunga, případně o reálnou potřebu vyššího výkonu - je to jeho volba. Váhajícím však vřele doporučuji zajít si někam zařízení s tímto procesorem v reálu "osahat" a posléze si udělat názor vlastní.
Druhou, lehce kontroverzní vlastností, je nový ovládací prvek zvaný HTC RollR™. Já osobně jsem si na něj zvykl velmi rychle a některé činnosti se s ním dají kontrolovat lépe než s klasickým navigačním tlačítkem, na druhou stranu snaha o klasický trackball ovládající kurzor na displeji kapesního počítače se zatím trochu minula účinkem. V každém případě se ale opět jedná jen o mé subjektivní dojmy, takže pokud máte tu možnost, nechte si zařízení předvést v reálu.
Všechny ostatní vlastnosti už jsou "klasické" a vesměs velmi dobře udělané. Ať už jde o perfektní telefonický modul, kde maximální spokojenost kazí pouze občasné problémy s datovou konektivitou, skvělý displej, velmi citlivá GPS nebo v neposlední řadě i nízké rozměry a neobyčejně povedený design, na všem si dali v HTC záležet. Na druhou stranu drobné problémy se nevyhnuly ani tomuto zařízení, nicméně žádný problém mě nejen že neomezoval v práci, ale ani mě to nijak výrazně neotravoval (asi největší otrava spočívala v restartech způsobených nefunkčním datovým připojením, ale zde jde pouze o subjektivní dojem - uživatel mající PDA především jako diktafon to třebas bude vidět jinak). Přesto vezmu-li v úvahu, že je na zařízení předinstalována jedna z prvních ROMek a že se u HTC dá předpokládat plynulá aktualizace, povedlo se HTC vyrobit produkt hodný uznání.