Velká recenze zařízení HTC P3300 (HTC Artemis)
18.12.2006, Pavel Koza, recenze
Z malé firmy nazvané High Tech Computer se v posledních letech stal obr chrlící každý rok do celého světa miliony kapesních zařízení. Spolu s rostoucími prodeji roste i počet nabízených modelů, takže ostatní firmy mohou HTC jen tiše závidět.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HTC P3300 (HTC Artemis)
- Vzhled, HTC RollR™ aneb točím, točíš, točíme
- Parametry
- HTC P3300 jako telefon, HTC P3300 jako GPS navigace
- HTC P3300 jako fotoaparát, Možnosti rozšíření
- Software, cena, osobní dojem, benchmarky & testy
HTC P3300 jako fotoaparát
Integrovaný fotoaparát v zařízení je velmi podobný tomu z HTC TyTN, našel jsem jen dva základní rozdíly. U Artemisu chybí blesk a rovněž postrádá možnost změnit ostření z normálního režimu na makro. Jinak ale nabízí jak takřka identické schopnosti, tak i shodnou aplikaci a filozofii ovládání. Technicky jde o dvoumegapixelový zázrak s CMOS snímačem a fixním ohniskem (z testů odhaduji, že minimální vzdálenost od foceného předmětu je cca. 50 centimetrů). Maximální rozlišení pro fotky ve formátu JPEG je 1600x1200 bodů (jinými slovy dvoumegapixel), maximální rozlišení pro video ve formátu MPEG4, Motion JPEG nebo 3GP (H.263) je 176x144 bodů.
Aplikace ovládající fotoaparát je velmi sofistikovaná, rychle a pohodlně se ovládá a většinu parametrů je možné nastavit přímo na displeji jedním nebo dvěma tapnutími. Obrazovka displeje je rozdělena na tři části - horní a dolní nabídku a středovou část s promítnutým obrázkem ze snímače. V horní nabídce najdeme tlačítka pro rychlou změnu režimu (klasické focení, natáčení videa, natáčení MMS videa, focení pro kontakty, obrazové témátko, sportovní focení a rychlé focení několika fotek najednou), rychlou změnu rozlišení a místa ukládání fotek (paměť zařízení nebo paměťová karta) a nakonec i číslo udávající počet fotek či čas záznamu, jaký se na dané úložiště ještě vejde. V hlavním okně je kromě pěti křížků pro zaměření už jen dvojice tlačítek pro změnu hodnoty digitálního zoomu, ovšem protože je možné zoomovat maximálně při focení v rozlišení 640x480 bodů, je tato funkce trochu zbytečná. Ve spodní nabídce najdeme nalevo dvojici systémových tlačítek pro zobrazení nabídky a spuštění aplikace pro prohlížení již vyfocených fotek či natočených videí. Dál vpravo sedí nastavení expoziční kompenzace (-2 až +2 EV), tlačítko přepínající mezi středovým a celoobrazovkovým výpočtem expozice, dále pak tlačítko sloužící pro nastavení vyvážení bílé a nakonec tlačítko pro nastavení časovače (vypnuto, 2s a 10s). Mimo to zvládne utilitka Camera i takové věci jako je přidání efektů (odstíny šedi, negativ...), nastavení kvality pořizovaných fotek ve čtyřech stupních atp.
Velmi užitečným pomocníkem pro focení nevyvážených scén, který navíc většina konkurenčních výrobků jednoduše postrádá, je volba způsobu počítání expozice. Buď se vypočítá podle toho, co máte ve středu hledáčku, nebo se vezme v úvahu celá scéna. Jak to vypadá najdete na následujícím příkladu.
Nyní je na čase podívat se, jak se Artemis ukáže při klasickém běžném focení. Opět jde o velmi příjemné překvapení nejen při focení za dobrých světelných podmínek, ale fotografie jsou slušné i za horšího osvětlení. Dle přání hlasující většiny jsou obrázky pouze zmenšené a po zmenšení nepatrně doostřené, protože můj redakční systém zatím větší fotografie nebere. Jiná vylepšení ale tentokrát chybí. Jako obyčejně přikládám i nezmenšené fotografie v originální velikosti (10,52 MB) . A pokud jde o video, zde jsou tři ukázky (1,01 MB).
Shrneme-li to, tak foťáček v Artemisu je velmi povedený. Kvalita fotek je nadprůměrná, ovládací aplikace stabilní a rychlá, jinými slovy všechno funguje tak, jak má. Spuštění aplikace pro focení trvá asi 5 vteřin, vyfocení a uložení jedné fotografie v nejvyšší kvalitě a rozlišení trvá pouhé vteřiny 3! Opět je nutné srovnávat srovnatelné, takže srovnání s Canon EOS 1Ds Mark II by pro Artemise nevyznělo dvakrát lichotivě, ovšem pokud budeme brát v úvahu pouze svět fotoaparátů v mobilech, nemá se HTC P3300 za co stydět.
Možnosti rozšíření
Možnosti rozšíření jsou u tohoto zařízení stejné jako u HTC TyTN, tedy velmi malé. Hlavní podíl "viny" na tom nese microSD slot, kam můžete připojit pouze paměťovou kartu. Alespoň jsem nelenil a koupil 2GB exemplář od firmy A-data (větší karta se neprodává, alespoň jsem nic takového nenašel), se kterým si Artemis hned od začátku skvěle rozuměl. Jisté možnosti rozšíření skýtá Bluetooth, ale jinak už zařízení nijak nevylepšíte.