Velká recenze zařízení HTC P3300 (HTC Artemis)
18.12.2006, Pavel Koza, recenze
Z malé firmy nazvané High Tech Computer se v posledních letech stal obr chrlící každý rok do celého světa miliony kapesních zařízení. Spolu s rostoucími prodeji roste i počet nabízených modelů, takže ostatní firmy mohou HTC jen tiše závidět.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HTC P3300 (HTC Artemis)
- Vzhled, HTC RollR™ aneb točím, točíš, točíme
- Parametry
- HTC P3300 jako telefon, HTC P3300 jako GPS navigace
- HTC P3300 jako fotoaparát, Možnosti rozšíření
- Software, cena, osobní dojem, benchmarky & testy
HTC P3300 jako telefon
Z pohledu využití Artemise jako telekomunikačního zařízení je hlavní a takřka jediný rozdíl mezi ním a HTC TyTN absence podpory UMTS, jinak je vše velmi podobné až shodné. Telefonní modul je čtyřpásmový (850/900/1800/1900 MHz), výběr frekvence je plně automatický.
Nejdříve si představíme klasické hlasové služby. Kromě běžného telefonického hovoru podporuje Artemis další funkce sítě jako je přidržení a přesměrování hovorů, blokování určitého typu hovorů, vysílání nebo skrytí čísla a v neposlední řadě i hlasovou poštu a textové zprávy - klasické SMS i multimediální MMS. SMS zprávy je možné posílat i přes GPRS data, ovšem operátor to musí podporovat a to se Vodafonu moc nechce. Hlasová komunikace je možná několika způsoby - klasicky s PDAčkem u ucha, se zařízením před sebou s aktivovaným hlasitým odposlechem, pomocí sluchátek připojených přes kabel nebo pomocí Bluetooth sluchátka. Zkoušel jsem všechny možnosti a nenarazil jsem na žádný problém ani s hlasitostí, ani s výkonem. Maximální hlasitost umožňovala pohodlné telefonování i ve velmi rušném prostředí, bleskurychlými odezvami telefonní části (vytáčením čísla počínaje a přijímáním hovoru konče) jsem byl velmi příjemně překvapen.
To s datovými službami už drobné problémy byly. Zařízení podporuje EDGE/GPRS třídy B, multi-slot třídy 10 a pokud jde o rychlost, byla vždy odpovídající (ne, absence podpory 3G sítí není problém, chybějící podpora pro 3G sítě je prostě vlastnost). Nicméně trochu zlobila spolehlivost, především v místech, kde se střídala místa se signálem a bez signálu. Pokud odmyslím celkem nesmyslnou hlášku o tom, že se pomocí mého roamingového partnera nezdařilo připojení k datové síti (podotýkám, že se tak stalo v centru Prahy, zhruba 90 kilometrů od nejbližšího možného zdroje roamingové sítě), spojení se občas rozpadlo a už se ho nepodařilo navázat. Nejvíce byl postižen Push Email, který prostě čas od času přestal fungovat, někdy pomohlo vypnutí/zapnutí telefonního modulu, jindy až restart. Problém se vyskytoval v průměru jednou denně, což na jednu stranu není žádná tragédie, ale pokud mám být spravedlivý, ohlásit to musím;) A jen pro úplnost dodám, že pokud není k dispozici GPRS/EDGE, je možné se připojit i přes staré dobré vytáčené připojení.
Zkoušel jsem i použít Artemis jako modem a zde to mělo hladký průběh. Díky aplikaci Internet Sharing stačilo uvést zařízení do režimu modemu a připojit k notebooku přes USB kabel, případně vytvořit nové Bluetooth připojení. Zkusil jsem oboje a vše fungovalo jako když bičem mrská, spojení bylo stabilní (cca. hodinu bez problémů, pak jsem test ukončil) a rychlé.
Kromě základní sady aplikací pro telefonování má Artemis a pár bonusových utilitek, i když například na E-TENy to ani z daleka nemá. V prvé řadě je to již zmiňovaná utilitka Wireless Modem, která má na starosti zprostředkování připojení k Internetu pro jiný počítač. Lepší a příjemnější vytáčení telefonních čísel má na starosti povedená utilitka Smart Dialing. Pro spouštění JAVA apletů je určen MIDlet Manager, (nejen) pro ovládání vašeho bankovního účtu pak SIM Toolkit (jen ten zvuk oznamující příchod bankovní SMS je divný a nekonfigurovatelný). Kopírování kontaktů mezi SIM kartou a pamětí telefonu umožní utilitka SIM Manager, přístup ke kontaktům přes Bluetooth, například pro potřeby handsfree zařízení v autě, nabízí program BT Remote SIM Access (to jsem ale nezkoušel, nemám kde a s čím). Poslední utilitkou mající přímý vztah k telefonu je program pro rozpoznávání mluveného slova, ovšem stejně jako v ostatních případech je určen především pro anglicky mluvící uživatele.
Na závěr povídání o telefonním modulu Artemise snad jen tolik. Zatímco hlasové služby mě nadchly, datové služby je nutné ještě trochu doladit. Sice se problémy objevují jen občas, ale jsou tam a musí se odstranit. Jinak ale jsem s tímto zařízením maximálně spokojen a pokud jde o telefonování, považuji Artemise za jedno z nejlepších zařízení, jaká jsem kdy testoval.
HTC P3300 jako GPS navigace
Kromě již zmiňovaných modulů obsahuje Artemis i přijímač satelitních signálů z GPS. Z technického hlediska se o něm ale výrobce moc nerozepsal. Podle informací na webu se jedná o dvacetikanálový modul s integrovanou anténou s podporou asistovaného GPS, kdy je možnost část informací o satelitech získat z Internetu například přes GPRS, což ve svém důsledku výrazně zkrátí čas nutný pro prvotní zaměření. K načtení těchto dat slouží utilitka QuickGPS. Stejně jako všechna ostatní Windows Mobile 5 zařízení nabízí i Artemis možnost virtualizace sériového portu pro komunikaci s GPSkou tak, aby bylo možné používat informace o přesné pozici ve dvou či více aplikacích najednou.
Zařízení jsem testoval s programem TomTom 6. Rychlost zaměření, citlivost na příjem signálu i celkový výkon byl na velmi vysoké úrovni, ani během několika krátkých a dvou delších cest jsem se nesetkal s žádným problémem. Některé GPSky mají trochu nepříjemnou vlastnost nepatrně se zpožďovat, takže zatímco v reálu jste už přímo ve křižovatce, navigace ji teprve hlásí. U Artemise žádný problém, dával jsem si na to pozor a testoval i při spolujízdě, kdy jsem se nemusel věnovat řízení. Jedním slovem pohoda. Podobně bez sebemenšího zádrhelu bylo možné přijmout během navigace i telefonní hovor, s čímž měl kdysi Wizard nepřekonatelný problém. Rovněž výdrž byla slibná, po nepřetržité navigaci trvající cca. 2,5 hodiny ukazoval Artemis ještě více jak padesátiprocentní zásobu energie. A jen pro zajímavost a možnost porovnání, výpočet trasy z centra Aše do centra Třince s vyloučením dálnic trval TomTomu 6 přesně 38 vteřin.
K navigaci se váže ještě jedna informace. Zařízení HTC P3300 je možné koupit ve dvou verzích. Základní verze je ta, kterou jsem recenzoval, a která obsahuje TomTom NAVIGATOR 6 s možností stáhnout si z Internetu jednu mapu libovolného dostupného města zdarma. Druhá verze je prémiová a kromě plné verze TomTom NAVIGATOR 6, kompletních map západní Evropy a bonusových aplikací od TomTom na DVD je v balení navíc i držák a nabíječka do auta, půlgigová microSD karta a externí GPS anténa.