Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC HD2

21.4.2010, Pavel Koza, recenze
Je to již více než rok, co společnost HTC oslnila mobilní svět špičkovým zařízením HTC Touch HD se skvělým foťákem a velkým WVGA displejem. Vývoj se ale nezastavil, a tak jsme se před Vánocemi mohli začít těšit z dalšího, hranice posouvajícího zařízení HTC HD2 (modelové označení T8585, kódové označení Leo), které si po uvedení na trh připsalo hned několik prvenství.

Zařízení jako mobilní společník II.


O výdrži a provozu na baterie už představu máte, nyní se budeme věnovat dalším obecným vlastnostem zařízení. Jako první vás samozřejmě upoutá displej, který hned z několika důvodů nemá v mobilních přístrojích s Windows Mobile konkurenci. S velikostí displeje ale přímo souvisí fyzické rozměry přístroje, které jsou rovněž nekompromisní. Na jednu stranu je obdivuhodné, jak tenký "rámeček" kolem displeje samotné tělo přístroje tvoří, na druhou stranu je 67 x 120.5 x 11 milimetrů a 157 gramů prostě dost a především pokud jste zvyklí nosit zařízení po kapsách, budete muset své zvyky trochu upravit. A to i přesto, že dodávané ochranné pouzdro rozměry přístroje zvýší jen nepatrně, je totiž velmi tenké.



Kvalita zpracování je vynikající. Zařízení jako celek působí stylově naprosto čistě a k výbornému dojmu přispívá i vhodně zvolená kombinace materiálu, ze kterých je zařízení vyrobeno. Celá přední strana je, až na řadu tlačítek pod displejem, vytvořena z velmi pevného skla odolného proti poškrábání. Hlavní díl tvořící tělo přístroje je plastový, po hranách a horní i dolní části zadní strany potažený speciální, na dotyk lehce gumově nebo možná teflonově se tvářící vrstvou, která je rovněž hodně odolná a ani po několika měsících používání jsem na ní nenašel výraznější škrábanec (problém kolem rámečku se týkal předprodukční jednotky, finální verze sníženou odolností netrpěla).

Snad jedinou vadou na kráse týkající se těla přístroje je drobný podvůdek zajišťující miniaturní tloušťku zařízení. Objektiv digitálního fotoaparátu se totiž do 11 milimetrů vměstnat nepovedlo, takže je o přibližně 2 milimetry vystouplý nad rovinu zadní hrany, a navíc ohraničen kovovým rámečkem. Ten je sice pěkný na pohled, ovšem z praktického hlediska jsou jeho ostré hrany nepříjemné především kvůli schopnosti poškrábat lakované a jiné podobné plochy. O stabilitě HD2 na rovné ploše ani nemluvě.



Pozvolna se dostáváme k výkonu zařízení. O tom, že HD2 obsahuje nový procesor Qualcomm QSD8250 Snapdragon, tikající na závratné frekvenci 1.000.000.000 Hz, už dneska ví snad všichni. Mnozí ale také vědí, že procesory od Qualcommu nebyly úplně na špici, alespoň pokud jde o "sedmičkovou" řadu používanou posledních několik let pro Windows Mobile zařízení různých výrobců. Již prvních pár okamžiků vás ale přesvědčí o tom, že výkon nebude v žádném případě slabinou. Obzvlášť uživatelé jiných zařízení s Windows Mobile, kteří mají chování systému a aplikací v oku, budou jen zírat - odezvami rozhraní HTC Sense počínaje, přes výkon ve hrách, navigačních aplikacích nebo při brouzdání po internetu, až po rychlost instalací nových aplikací, všechno je znatelně výrazně rychlejší a živější. Pravda, ani s tímto procesorem se nevyhnete občasnému sledování "přesýpacích hodin" reprezentovaných otáčející se barevnou ikonkou (což je trochu ostuda), ale rozhodně se nejedná o častý jev.

Oslnivý výkon procesoru si ovšem bere svou daň v podobě vysoké spotřeby energie. Řízení spotřeby je plně automatické, uživatel s tím nemůže nic dělat, což je rozhodně škoda. Je plno činností, které by u takto výkonného procesoru bylo možné provozovat i na poloviční nebo jen čtvrtinový výkon. Samozřejmě se nedá očekávat, že při snížení výkonu procesoru na polovinu vzroste výdrž na dvojnásobek, ale vzhledem k žravosti popisované v předchozí kapitole má každý ušetřený miliwattík cenu zlata.



Ani pamětí pro HD2 v HTC nešetřili. Pravda, 1 GB jako v americké verzi HD2 pro T-Mobile to sice není, ale 512 MB FlashROM pro systém a vaše data a 448 MB pro běh aplikací působí impozantně. Podle některých zdrojů je RAMky v zařízení dokonce ještě více, ale 128 MB je vyhrazeno pro grafický akcelerátor a bez speciálního zásahu se k nim nedostanete, tak nemá smysl se tím zatěžovat. Vzhledem k bohaté výbavě je ale velká část paměti zabraná, takže na úplně čistém zařízení máte k dispozici jen 125 MB RAM (s puštěným HTC Sense) a 210 MB FlashROM. Na rozdíl od některých zařízení, například Samsungu Omnie II, v zařízení nenajdeme samostatný velký úložný prostor, musíme si vypomoci paměťovou kartou.

Z uživatelského hlediska jsou pak příjemné drobnosti, jako například utilitka pro formátování paměťových karet, ale na to už jsme u HTC tak nějak zvyklí.
reklama