Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC HD2

21.4.2010, Pavel Koza, recenze
Je to již více než rok, co společnost HTC oslnila mobilní svět špičkovým zařízením HTC Touch HD se skvělým foťákem a velkým WVGA displejem. Vývoj se ale nezastavil, a tak jsme se před Vánocemi mohli začít těšit z dalšího, hranice posouvajícího zařízení HTC HD2 (modelové označení T8585, kódové označení Leo), které si po uvedení na trh připsalo hned několik prvenství.

Parametry zařízení - telefon a komunikace


Z technického hlediska je nový HD2 bezesporu na špici a v mnoha ohledech posouvá dosud obvyklé hranice mobilních zařízení. V oblasti komunikace ale až na výjimky najdeme to samé, co u dalších nových zařízení od HTC, jako jsou HTC Touch Diamond2 nebo HTC Touch Pro2. Velmi podobné je i grafické rozhraní telefonního subsystému, které jsem popsal v samostatném článku, takže pokud jste dosud žádné novější zařízení od HTC neviděli, doporučuji podívat se nejdříve tam.



Základní komunikační funkcí zařízení HD2 je fungování jako telefon či datový komunikátor skrz telefonní síť operátora. V tomto ohledu nabízí ne sice současné maximum, ale i to je v našich "díky" našim operátorům víc, než dokážeme využít. Kromě samotného telefonování a datování v běžné telefonní síti na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz je telefon plně kompatibilní i se sítí třetí generace na frekvencích 900 / 2100 MHz a podporuje jak HSDPA s maximální rychlostí 7,2 Mbps, tak i HSUPA s rychlostí 2 Mbps.



Hlasové volání je k dispozici jak v klasickém režimu s přístrojem u ucha, tak i se sluchátky, handsfree sadou komunikující přes Bluetooth či v režimu hlasitého odposlechu, který nouzově využijete například v autě nebo v kanceláři. Velmi praktickým vylepšením je senzor přiblížení (proximity senzor), díky kterému se displej automaticky vypíná po přiložení telefonu k hlavě a nehrozí tak nechtěné přerušení hovoru. Marně však budete hledat sekundární kamerku pro videohovory, jednoduše není k dispozici.



Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, konferenční hovor, skrytí vlastního čísla, čekající hovor nebo volání v rámci nastavené skupiny. Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS), změna PIN a PIN2 nebo blokování příchozích nebo odchozích hovorů. V případě, že dáváte přednost psané komunikaci, máte díky aplikaci HTC Messages možnost posílat i přijímat jak klasické SMS, tak i multimediální MMS zprávy.

Pro komunikaci s příslušenstvím i s dalšími zařízeními slouží Bluetooth modul 2.1 s podporou EDR i A2DP. Podobně jako HTC Touch Pro2 nabízí vlastního, opět však vylepšeného grafického správce připojení ovládaného bez problémů prsty. Na třech záložkách je k dispozici nastavení Bluetooth, seznam spárovaných zařízení a některé nástroje jako je podpora pro Bluetooth tisk, správce připojení, nástroj pro výměnu elektronických vizitek či prostředek pro posílání různých objektů (emailů, vyzvánění, poznámek, obrázků...) na jiná zařízení.



Ani na rychlé připojení přes WiFi se nezapomnělo. V zařízení je integrovaný modul IEEE 802.11 b/g s maximální přenosovou rychlostí 54 Mbps, a i když se podle některých informací zdá, že umí i bleskuryché n-ko, vzhledem k mnoha technickým problémům i velmi vysoké spotřebě je lepší tento režim nechat v praxi na pokoji. Pro lepší úsporu energie jsou k dispozici tři úrovně výkonu WiFi rádia. Zařízení podporuje všechny typy ověření včetně WPA2 a WPA2-PSK nebo šifrování TKIP a AES, a pokud jsem se během testováním připojil k některému otevřenému nebo chráněnému přístupovému bodu, všechno bylo funkční.



Pro přenos velkých souborů nebo pro synchronizaci se stolním počítačem je asi nejpohodlnější připojení kabelem. K tomu se využívá microUSB konektor umístěný na dolní straně zařízení. Po připojení ke stolnímu počítači můžeme komunikovat buď v režimu ActiveSync a klasicky synchronizovat data a přesouvat soubory, nebo můžeme připojit microSD kartu jako velkokapacitní zařízení (Mass Storage) a přesouvat data rychleji než v prvním případě. Testovací 100 MB velký RAR soubor se kopíroval na kartu 38 vteřin v režimu ActiveSync a 19 vteřin v režimu Mass Storage. A jako poslední je k dispozici klasické sdílení internetu přes USB spolu. Ani tentokrát nechybí praktická utilitka pro výběr mezi typem připojení při každém zapojení USB kabelu do zařízení, která vám šetří čas i nervy.
To je stručně asi vše, praktické zkušenosti shrnu v druhé části recenze.
reklama