Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC HD mini

5.5.2010, Pavel Koza, recenze
Na krabičce zařízení je grafika zobrazující obrys špičkového zařízení HD2 kolem detailní fotografie HTC HD mini spolu se šipkami, které zdůrazňují, jak výrazně je tento nový přístroj menší. Změna velikosti s sebou přinesla i změny některých parametrů.

Zařízení jako prostředek pro telefonování


V oblasti komunikace nabízí nové HD mini nachlup stejné vlastnosti jako HD2 a obecně všechna nová zařízení od HTC. Základem je fungování jako telefon či datový komunikátor skrz telefonní síť operátora. V tomto ohledu umí ne sice současné maximum, ale i to je v našich "díky" našim operátorům víc, než dokážeme využít. Kromě samotného telefonování a datování v běžné telefonní síti na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz je telefon plně kompatibilní i se sítí třetí generace na frekvencích 900 / 2100 MHz a podporuje jak HSDPA s maximální rychlostí 7,2 Mbps, tak i HSUPA s rychlostí 2 Mbps.



Hlasové volání je k dispozici jak v klasickém režimu s přístrojem u ucha, tak i se sluchátky, handsfree sadou komunikující přes Bluetooth či v režimu hlasitého odposlechu, který nouzově využijete například v autě nebo v kanceláři. Proximity senzor, díky kterému se displej po přiložení telefonu k hlavě automaticky vypíná a nehrozí tak nechtěné přerušení hovoru, už sice není nijak žhavá novinka, z praktického hlediska jde však o praktického pomocníka. Marně však budete hledat sekundární kamerku pro videohovory, jednoduše není k dispozici.

Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, konferenční hovor, skrytí vlastního čísla, čekající hovor nebo volání v rámci nastavené skupiny. Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS), změna PIN a PIN2 nebo blokování příchozích nebo odchozích hovorů. Nezapomnělo se ani na propracovaný systém konferenčních hovorů. V případě, že dáváte přednost psané komunikaci, máte díky aplikaci HTC Messages možnost posílat i přijímat jak klasické SMS, tak i multimediální MMS zprávy.



Díky svým rozměrům se zařízení velmi pohodlně ovládá jednou rukou a to platí i pro samotné telefonování. S psaním SMS zpráv jedním palcem už je to složitější, protože displej není tak obrovský jako u HD2, ale kratší zprávu jsem na QWERTY klávesnici napsal i tak; pokud se vám to nepovede, máte možnost vyměnit QWERTY klávesnici za jinou. Zprávy se odesílaly i doručovaly téměř okamžitě a samotná aplikace slučující klienta pro SMS i MMS mi přišla jako hodně povedená - má jednotné rozhraní a teprve podle vytvořené zprávy se zařízení rozhodne, jak zprávu odešle. Vytáčení čísla palcem je pak díky velkým tlačítkům numerické klávesnice bez problémů úplně. Výkon zařízení sice není tak vysoký, jako u HD2, ale stále je dostatečný na rychlé a bezpečné ovládání telefonního modulu. Za celou dobu používání se mi nestalo, že bych nebyl schopen přijmout příchozí hovor, stejně tak jsem vždy přerušil volání na omylem vytáčené číslo dřív, než se ozvalo byť jen krátké prozvonění. V přímém srovnání jsou sice reakce HD mini přeci jen línější, ale stále dostatečné.



Povedené jsou i dvě nové možnosti nastavení hlasitosti vyzvánění - první sníží hlasitost vyzvánění po pohybu s telefonem, druhá naopak hlasitost vyzvánění zvýší, pokud je zařízení schované v kapse nebo tašce. Zapomenout nesmím ani na možnost poslat jedním či dvěma tapnutími SMS zprávu volajícímu v případě, že jeho hovor nemůžete přijmout. Další vlastnosti jako je zobrazení dialogu pro uložení neznámého čísla nebo lehké zavibrování telefonu po spojení hovoru jsou příznivcům HTC známé již delší dobu a tak jen doplním, že je najdeme i u tohoto přístroje.



Zařízení HTC HD mini je bez problémů možné používat i jako modem. Kromě klasického připojení přes USB kabel nebo Bluetooth PAN je na zařízení ještě novinka v podobě sdílení konektivity přes WiFi. Pomocí jednoduchého průvodce se na zařízení vytvoří WiFi připojení typu ad-hoc chráněné WEP klíčem a ukáže se světu, pak je možné se k němu připojit například notebookem. Vzhledem ke kratší době používání jsem tuto funkci jen vyzkoušel a na rozdíl od HD2 se vše nastavilo a spojilo napoprvé.
reklama