Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC HD mini

5.5.2010, Pavel Koza, recenze
Na krabičce zařízení je grafika zobrazující obrys špičkového zařízení HD2 kolem detailní fotografie HTC HD mini spolu se šipkami, které zdůrazňují, jak výrazně je tento nový přístroj menší. Změna velikosti s sebou přinesla i změny některých parametrů.
reklama

Uživatelské rozhraní HTC Sense


S rostoucím počtem uživatelů chytrých telefonů roste i potřeba nabídnout jim maximální uživatelský zážitek bezprostředně po prvním zapnutí přístroje. Na rozdíl od minulých let prostě většina uživatelů nechce zařízení zdlouhavě konfigurovat a upravovat k obrazu svému, chce ho jen zapnout a začít používat. Samotný systém Windows Mobile 6.5.3 však tomuto přístupu není zrovna nakloněn (na to se můžeme těšit až u následující verze), takže je především na výrobcích, co svým zákazníkům nabídnou navíc. A HTC se svým HTC Sense jim může nabídnout skutečně hodně.



HTC Sense má za sebou poměrně dlouhý vývoj, který je ovšem na výsledném produktu jasně patrný. Toto uživatelské rozhraní se skládá ze tří logických částí - velmi propracované a silně přizpůsobitelné aplikace nahrazující standardní obrazovku Dnes, vlastního a k ovládání prsty silně optimalizovaného rozhraní pro nastavení nejrůznějších vlastností a parametrů přístroje, a nakonec i mnoha více či méně sofistikovaných aplikací nahrazujících nebo funkčně rozšiřujících výchozí aplikace od Microsoftu.

Předcházející verze HTC Sense se jmenovala HTC TouchFLO a byla k dispozici v plnohodnotné 3D verzi určené pro výkonnější zařízení minimálně s VGA rozlišením a v základní a funkčně omezené verzi pro méně výkonné modely s QVGA rozlišením. I když je rozlišení HVGA někde uprostřed, v HTC se naštěstí rozhodli upravit pro něj plnohodnotnou verzi, takže pod označením HTC Sense najdeme to nejlepší, co z dílny vývojářů HTC kdy vypadlo.



Graficky velmi povedený modul pro obrazovku Dnes se skládá ze 13 panelů, nebo chcete-li záložek, mezi kterými můžete přepínat jednoduchým výběrem ze spodní lišty, případně tažením prstu do stran. Kromě prvního a posledního panelu máte možnost všechny ostatní panely vypnout, případně přeorganizovat jejich pořadí a upravit si tak prostředí přesně k obrazu svému.

Pro lepší představu jsem připojil video (rozdělené na 2 části) ukazující všechny záložky při reálném používání, což je bezesporu užitečnější než suchý výčet funkcí a popis vlastností. Pouze upozorním na to, že jednotlivé záložky nejsou přesně ve výchozím pořadí, protože jsem si je upravil podle svého a některé skryl (na videu jsou zachyceny všechny).

Když se zaměřím jen na novinky a změny, na první obrazovce chybí trojice zástupců programů nebo kontaktů, místo ní tam je informace o zmeškaných hovorech; pokud chcete něco spustit, musíte povytáhnout druhou část panelu s devíti pozicemi. Osobně mě nejvíc potěšila záložka pro přehled emailů, protože konečně je přímo z hlavní nabídky možné aktuálně zobrazený email smazat (nebo na něj odpovědět nebo ho přeposlat). Novinkou v panelu Internet je možnost zahrnout do vyhledávání i vaši aktuální pozici, takže pokud například zadám do vyhledávání slovo "restaurace", mezi prvními výsledky se mi zobrazí i hospody v Úvalech.



V panelu Fotky a Videa chybí možnost reakce na otočení zařízení na bok a procházení fotek ve vyšší kvalitě, na HD mini se po natočení nic nepřetočí. Stejně tak se nic nestane ani při stejné operaci při aktivním panelu Hudba, i zde je k dispozici pouze režim na výšku. Zapomenout nesmím ani na nový panel uzamčení s informacemi o zmeškaných hovorech a příchozích emailech i zprávách, který se deaktivuje potažením prstu směrem dolů. Bohužel na rozdíl od klasické zamykací obrazovky není možné odemknutí spojit s rychlým přechodem do konkrétní aplikace (nepřečtený email -> odemknout a otevřít Doručenou poštu), k dispozici je pouze prosté odemknutí.



Další změny pak najdeme v panelu Nastavení, kde je opět o trochu více nastavení převedených do vzhledu Manily, takže výchozí systémové nastavení je opět o něco zbytečnější. Za pozornost stojí nastavení klávesnice a jazyků i místní nastavení - opět jsou k dispozici tři typy klávesnice (plná QWERTY, kompaktní QWERTY a telefonní), přičemž první jmenovaná funguje i v režimu na šířku. Psaní na softwarové klávesnici sice vyžaduje cvik, obzvlášť na kapacitním displeji, ale osobně už na ni píšu celkem obstojně.



Sympatické je i to, že HTC přímo v sobě nabízí mnoho různých slovníků včetně českého, takže uživatelé zvyklí na pomocníka XT9 mohou psát česky mnohem pohodlněji, než tomu bylo dřív, bez nutnosti složitě stahovat a instalovat slovník samostatně.



A tím máme HTC Sense za námi.
reklama