Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ Voice Messenger

4.2.2009, Pavel Koza, recenze
Příznivci Windows Mobile, preferující zařízení bez dotykové obrazovky, mají na rozdíl od ostatních velmi omezený výběr, protože počet zařízení s edicí Windows Mobile Standard se dá spočítat na prstech jedné ruky (doslova).

Uživatelské rozhraní


Systém Windows Mobile 6.1 Standard nabízí sám o sobě velmi povedené rozhraní pro hlavní obrazovku a HP ho jen trochu obarvilo k obrazu svému. Princip je velmi jednoduchý a přesto, nebo snad právě proto, velmi efektivní.




Pohybem kurzoru nahoru a dolů vybíráte jeden z posuvných panelů s nejčastěji využívanými informacemi (Datum a čas, Zprávy a telefony, Schůzky, Písničky, Fotografie a Nastavení), pohybem do stran pak volíte záložku s konkrétním typem informace nebo nastavení. S měnící se aktuálně vybranou volbou se také mění funkce pravého softwarového tlačítka, takže při zobrazení zmeškaných hovorů jeho stiskem zobrazíte kompletní historii volání, při prohlížení fotografií se zase spustí aplikace Obrázky a Videa atp.




Zní to jednoduše, ale celý systém je sympaticky vyladěný a intuitivní. Například v panelu Zprávy a telefony máme celkem pět záložek, přičemž informace o nových SMSkách je až třetí v pořadí. Když ale přijde nová SMS zpráva, tak se při aktivaci panelu automaticky nastaví na právě na záložku SMS zprávy a vy tak rychle vidíte, kdo vám píše. To ale platí pouze v případě, že je nová zpráva jen jedna, pokud je jich víc, zobrazí se akorát informace o celkovém počtu.




V panelu Schůzky je kromě seznamu schůzek a událostí pro dnešní den (bohužel jen pro něj) možnost rychle přidat schůzku novou bez nutnosti proklikávat se nastavením přes klasický Kalendář. Další dva panely jsou multimediální. První slouží k rychlému procházení MP3 skladeb a samozřejmě ke spuštění / zastavení přehrávání, druhá nabízí to samé pro obrázky a fotografie.




Poslední panel nabízí rychlý přístup ke změně vyzváněcích profilů, k nastavení bezdrátových sítí a telefonního modulu, vyzváněcího tónu, obrázku na pozadí a jako poslední záložka je k dispozici aplikace pro správu běžících aplikací. A jako takový malý bonus nakonec si můžete v nastavení zapnout zobrazení posledních spuštěných aplikací, takže po aktivaci Nabídky Start se nejdříve zobrazí posledních 9 spuštěných aplikací, a teprve pak klasická nabídka nainstalovaných programů.


Systémové a bonusové aplikace


Na zařízení je předinstalován operační systém Windows Mobile 6.1 Standard, který je uzpůsoben zařízením bez dotykového displeje. Hlavní rozdíly proti verzi systému pro dotykové displeje jsou dva - první jsme si popsali v předchozí kapitole, druhým rozdílem je podrobná a zcela textová konfigurace systému. Kompletní nastavení sice zabere trochu déle, než v případě Pocket PC, ale zase jste schopni veškeré operace provést pouze jednou rukou. Kromě samotného jádra systému je na zařízení i několik aplikací od Microsoftu, mobilním Outlookem skládajícím se z poštovního klienta, kalendáře, kontaktů a úkolů počínaje a čtveřicí aplikací z mobilního Office (Word, Excel, PowerPoint a OneNote) konče. Všechny tyto aplikace bohužel stále obsahují dobře známou a naštěstí snadno řešitelnou "vlastnost", tedy neschopnost vytvářet nové dokumenty, ale to je bohužel věc Microsoftu a jeho rozhodnutí.




Mezi další aplikace od Microsoftu patří Průzkumník pro správu souborů, Internet Explorer pro prohlížení internetových stránek, se kterým si budete muset vystačit, protože jiný prohlížeč v nabídce není, ActiveSync pro synchronizaci se stolním počítačem, Windows Live Messenger pro okamžitou online komunikaci s kamarády a známými nebo nakonec i klasická kalkulačka. Příjemně mě potěšila utilitka pro připojení ke vzdálenému serveru nebo ploše Remote Desktop, protože na smartfounu bych ji nečekal. Pro kompletní správu serveru to samozřejmě není, ale na nouzové nahození nefunkční služby nebo restart serveru to stačí bohatě.




Kromě standardních aplikací od Microsoftu na zařízení najdeme i několik aplikací bonusových od dalších výrobců. Je to například Google Maps Mobile pro snadnou orientaci v cizím prostředí, dvojice aplikací od WestTeku, konkrétně JETCET PDF pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF a JETCET PRINT 5 pro tisk na USB, Bluetooth nebo síťových tiskárnách, pro příznivce JAVY je na zařízení předinstalován interpreter od Sunu nebo Streaming Player pro přehrávání online streamovaných videí.




Při výčtu aplikací od výrobce ještě nesmím zapomenout na body do iPAQ Choice, kde si je můžete směnit za aplikaci přesně podle svých potřeb.
reklama