Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ Voice Messenger

4.2.2009, Pavel Koza, recenze
Příznivci Windows Mobile, preferující zařízení bez dotykové obrazovky, mají na rozdíl od ostatních velmi omezený výběr, protože počet zařízení s edicí Windows Mobile Standard se dá spočítat na prstech jedné ruky (doslova).

Parametry


Uživatelé chytrých telefonů sice obecně, alespoň podle mých zkušeností, trochu méně pozorně sledují technické parametry, výkon a další vlastnosti svých zařízení, protože od svých pomocníků chtějí především funkčnost, ale to neznamená, že se jim nebudu v recenzi podrobně věnovat. Obecně se jedná o slušně vybavené zařízení, které za většinou konkurenčních stroječků s dotykovým displejem nijak výrazně nezaostává.




V zařízení je použit všem dobře známý procesor Qualcomm MSM7201A, který je dle oficiální specifikace (261,45 KB) taktovaný na standardních 528 MHz, a tím obzvlášť pro zařízení s QVGA displejem bez dotykové vrstvy nabízí dostatečný výkon. Pro uložení vašich programů a dat, stejně jako pro celý operační systém, je v zařízení instalováno 256 MB FlashROM paměti (70 MB volných), dalších 128 MB RAM (42 MB volných) je určeno pro běh aplikací. To v porovnání s některými novými Pocket PC sice není mnoho, ale nejen v důsledku výrazně textovějšího prostředí na zařízeních bez dotykové obrazovky je to velikost naprosto dostatečná a za celou dobu testování jsem se nesetkal s nějakým problémem.




Jako zobrazovací jednotka je v zařízení použit transmisivní TFT displej s úhlopříčkou 2,4 palce, orientovaný na výšku, a s rozlišením 240 x 320 bodů (standardní QVGA). U tohoto typu displeje je nezbytné podsvícení, které lze nastavit buď manuálně v deseti úrovních, nebo můžete nechat nastavení na automatice, která reguluje intenzitu podsvícení pomocí světelného senzoru a okolních světelných podmínek. Z praktického hlediska nejde o žádný zázrak, ale zobrazení je kvalitní, podsvícení čistě bílé a viditelnost na slunci nadprůměrná. Překvapivě dobře si zařízení vede při přehrávání videa, po instalaci CorePlayeru 1.2.5 jsem bez problémů sledoval i neoptimalizované filmy a seriály. Pravda, na malinkém displeji to není úplně ono, ale pokud jde o plynulost, nemělo to chybu. V klasickém benchmarku přehrávání testovacího souboru dosáhl iPAQ výsledku 132%, což znamená plynulé přehrávání za skoro všech okolností.

Testovací soubor ve formátu DivX má rozlišení 640x352 bodů, datový tok 1024 kbit/s, 24 snímků za vteřinu a stereozvuk 44,1 kHz při 127 kbit/s, jedná se o dynamickou upoutávku na film Matrix.




Zvukové schopnosti zařízení jsou klasické a nijak nevybočují z průměru, bohužel ale nikoliv bezchybné. Systémový reproduktor je sice umístěný na zadní straně a tak hraje takříkajíc "do stolu", ale jeho hlasitost je dostatečná, takže například vyzváněcí melodii rozhodně nepřeslechnete. Naopak sluchátkový reproduktor by potřeboval trochu zesílit, protože v rušnějším prostředí není telefonování úplně pohodlné a je problém rozumět, co vám druhá strana říká. Druhým problémem je občasné pískání v reproduktoru, především pokud si telefon pevně přitisknete k uchu. Záleží ale i na tom, jak přesně máte telefon umístěn, takže stačí trochu telefonem pootočit a pískání ustane. Se sluchátky je to stejné jako u ostatních zařízení. Sice mají pozlacený konektor, ale jejich zvukové schopnosti jsou špatné - žádné basy, plochý zvuk, prostě sluchátka především na telefonování. Pokud si přes redukci připojíte sluchátka jiná, dá se zařízení bez problémů používat jako slušný MP3 přehrávač. A díky aplikaci Voice Notes je možné vašeho iPAQa využít i jako diktafon.




HP iPAQ Voice Messenger nabízí velmi dobré možnosti komunikace. V principu umí vše, co od mobilního zařízení v dnešní době můžeme chtít. Základem je připojení přes USB, které je na straně iPAQu realizováno ve formě nového microUSB konektoru. Ten je sice tenčí, než klasický miniUSB, ale bohužel stále ještě velmi vzácný, a tak je ta "univerzálnost" trochu relativní. Jako uživateli Pocket PC zařízení mi celkem chyběla nyní běžná podpora připojení paměťové karty umístěné v zařízení jako Mass Storage bez nutnosti instalovat na počítači synchronizační aplikaci, USB na iPAQu slouží výhradně pro komunikaci prostřednictvím ActiveSync, respektive WMDC ve Vistách. Obzvlášť u kopírování velkých souborů byla absence této funkce patrná, protože testovací 100 MB soubor se na zařízení kopíroval 125 vteřin; jeden díl typického 40 minutového seriálu se tak kopíruje skoro 8 minut.




Pokud jde o Bluetooth, iPAQ a jeho Bluetooht 2.0 + EDR modul zvládl všechny testy, které běžně dělám. Tedy připojení headsetu Bluetrek G2+ a stereosluchátek od HP, ActiveSync s Windows XP i Vistami, přenos souborů mezi iPAQem a XPERIÍ a samozřejmě i připojení k internetu přes PAN profil, a všechno fungovalo zcela bez problémů, ať už šlo o kvalitu (stereosluchátka) nebo stabilitu (připojení k internetu).




Rychlé bezdrátové připojení pomocí WiFi typu b/g se během testování jevilo jako bezproblémové. Citlivost bych označil jako pouze průměrnou, ovládací aplikace je jednoduchá, ale stejně jako v předchozích případech vše jednoduše fungovalo. Připojil jsem se doma i k některým free WiFi bodům ve městě a spojení bylo i dlouhodobě spolehlivé a stabilní. Možná trochu chybí manuální nastavení výkonu, v některých situacích se tak dá ušetřit i dost energie, ale u iPAQa se musíme spolehnout pouze na automatickou regulaci.




V zařízení je instalována vyměnitelná a dobíjecí Li-Pol baterie s kapacitou 1260 mAh. Syntetické testy jsem sice nestihl, ale v praxi se iPAQ choval zhruba stejně, jako by to bylo Pocket PC. Vesměs vydržel 2 dny, jakmile jsem začal používat častěji i foťák či multimédia, každodenní nabíjení bylo nutností. Je to sice na jednu stranu trochu překvapivé, čekal jsem lepší výsledek, na druhou stranu není z hardwarového hlediska iPAQ nijak výrazně omezen, parametry jsou srovnatelné s průměrnými Pocket PC zařízeními, a tak jsou ty průměrné 2 dny přijatelný výsledek. Nabíjení je možné jak nabíječkou, tak z USB portu počítače, jen to přes USB déle trvá.




V HP si kratší výdrže byli asi vědomi, a tak připravili vlastnost nazvanou HP Power Save Mode. Jedná se o konfigurační panel, který vypadá dost podobně jako klasický panel pro správu baterie a nabíjení. Jeho smysl je ten, že si v něm nastavíte energeticky úspornější parametry pro situaci, kdy se baterie bude blížit úplnému vybití, čímž si životnost baterie můžete ještě o něco prodloužit.
reklama