Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ rx3715

30.8.2004, Pavel Koza, recenze
Nová řada HP iPAQ rx3000 zůstává tak trochu ve stínu mnohem obletovanějších modelů h6300 či hx4700, ale jak za chvíli sami poznáte, je to rozhodně škoda. V portfoliu nových Pocket PC zařízení od HP jde o řadu zaměřenou na poskytnutí maximálního multimediálního zážitku. Nejvýkonnější typ, který budu recenzovat, nabízí mimo jiné i integrovaný digitální fotoaparát nevídané kvality či infračervený port uzpůsobený ovládání spotřební elektroniky.
Své parametry má iPAQ rx3700 velmi dobře vyvážené a i když se nedá říci, že by v každé oblasti nabízel to úplně nej nej nej, slabé místo se hledá jen velmi těžko. Jako obyčejně začneme popisem procesoru a pamětí. V této chvíli se v zařízeních HP iPAQ používají procesory hned tří různých výrobců. V zařízeních zaměřených na maximální výkon najdeme procesory od Intelu, příjemný poměr cena/výkon nabízí procesory od Samsungu a procesory od Texas Instruments najdeme tam, kde je vyžadována maximální optimalizace spotřeby. V tomto případě je použit procesor Samsung S3C2440 taktovaný na 400MHz. Pokud ve vás jiný procesor než od Intelu vzbuzuje pochyby, nemusíte mít strach - plná kompatibilita zaručena. Až na extrémní případy utilit ladících výkon určitého procesoru nemusíte mít obavy, že by vám nešlo něco spustit jen proto, že máte ve svém Pocket PC procesor od Samsungu. A i když je procesor taktován "pouze" na 400MHz, jeho výkon je víc než dostatečný. Na rozdíl od většiny ostatních výrobců bohužel HP tvrdošíjně ignoruje možnost výkon procesoru softwarově měnit - není to sice nějak zásadní nedostatek, ale občas by se pár minut provozu na baterie navíc hodilo.



Paměť je jedním z míst, kde se jednotlivé modely liší asi nejvíce. Mnou testovaný iPAQ rx3715 byl pamětí vybaven více než štědře. Pro ukládání dat a spouštění aplikací je k dispozici 56,66MB operační paměti, i když také kvůli hloupostem typu HP iPAQ Experience demo je uživateli přístupných pouze 42MB. A to je opět celkem rozdíl od toho, kolik je uváděno v manuálu. Více úložného prostoru nabízí iPAQ File Store, celých 96MB! Protože ve výjimečných případech může při intenzivním používání tohoto bezpečného úložiště dojít k jeho poškození, nabízí iPAQ i utilitku pro rychlé zformátování tohoto prostoru.



Displej už u mě takové nadšení nevzbuzoval. Technicky má jít o to nejlepší, co je v oblasti QVGA displejů (240x320 bodů) momentálně na trhu - transflexní TFT o úhlopříčce 89 milimetrů, 65 tisíc barev. Prakticky je to zase trochu zklamání. Ne, tentokrát nejde ani tak o žlutý nádech, tentokrát displej tak trochu hraje hned všemi barvami. Na mém zařízení byl při maximálním podsvícení dobře viditelný růžový odstín na levé straně a zelený na pravé straně (ověřeno na lidech, 3 kolegové z práce mi to potvrdili:). Pokud si prohlížím jednolitou barevnou plochu (nejen bílou), jsou rozdíly patrné také. Jediná barva, na které se tato vlastnost neprojevila, byla barva černá, což jen potvrzuje moji domněnku o problematickém podsvícení. Jako pokaždé sice musím zdůraznit, že málokterý uživatel bude tak šťouravý jako já, ale protože se na rozdíl od žlutavého nádechu například u h4150 nejedná o souvislou plochu, ale "postižena" je pouze část displeje, asi by mi to vadilo trochu víc než v případě žluté. Ach jo...



Ostatní parametry displeje jsou už bez kompromisů. Podsvícení lze nastavit v deseti krocích odděleně pro provoz na baterie i během dobíjení, dotyková vrstva je velmi citlivá rovnoměrně po celé ploše, vrchní vrstva displeje se jeví hodně odolná proti poškrábání, při pohybu dotykového pera není cítit žádný odpor. Stejně jako ostatní zařízení se systémem Windows Mobile 2003 Second edition nabízí i tento iPAQ nejen podporu ClearType, ale i snadné otočení obrazovky o 90 stupňů, případně změnu velikosti systémového fontu. Maximální podsvícení je dostatečně silné, na sluníčku je viditelnost obstojná, i když například okamžitá kontrola fotografií z pláže u moře asi bude trochu oříškem. Subjektivně se to však neliší od ostatních zařízení.



Dalo by se předpokládat, že zařízení s hrdým titulem "Mobile Media Companion" nabídne svým uživatelům špičkový zvuk. Tentokrát je to předpoklad správný, iPAQ to se zvukem opravdu umí. Klasický 3.5mm výstup nabídne na kvalitních sluchátkách velmi čistý zvuk bez šumu, který si navíc díky jednoduchému apletu můžete upravit podle svého gusta (jak výšky, tak basy ve třech úrovních). Hlasitost je více než dostatečná. Zkoušel jsem připojit iPAQ i ke své domácí, celkem výkonné stereosoupravě, a výsledek byl opět nad očekáváním dobrý. Sice už je tam nějaký rozdíl proti CD patrný, ale to mohlo být částečně způsobeno konverzí do MP3 s pouze průměrným datovým tokem. Reproduktor schovaný pod joypadem hraje přiměřeně kvalitně, mikrofon je skrytý úplně, přesto je nesmírně citlivý. Komu by automatické nastavování nestačilo, může si jeho citlivost nastavit i ručně.



Na rozdíl od rz1710, který byl takovým komunikačním antitalentem:), toho nabízí rx3700 velkou spoustu. Základem je samozřejmě sériové USB rozhraní, místo stále častějšího USB Host umí být toto zařízení pouze klientem. Infračervený port je sice pomalý (SIR), ale díky podpoře Consumer IrDA a vynikající aplikaci Nevo tak tímto iPAQem získáte výkonné dálkové ovládání pro všechny bežné domácí elektrospotřebiče.

Bluetooth je jako obyčejně plně v režii firmy Widcomm, což je pro naprostou většinu uživatelů dobrá zpráva. Je tedy asi zbytečné po stopáté opakovat, že se jedná o kvalitní, uživatelsky přívětivý produkt. Pro ty, kteří s Bluetooth ještě nepřišli do styku, bych doporučil článek Widcomm Bluetooth tajemství zbavený, kde se o tomto programu dozví více. Druhým rychlým bezdrátovým modulem je WiFi, přesněji řečeno 802.11b. Opět je to vcelku standardní modul, podporuje se nově i WPA ověření. Subjektivní hodnocení citlivosti je dobré (bohužel stále hledám nějaký univerzální soft zobrazující intenzitu signálu), v mé kanceláři si se slabým signálem poradí nadprůměrně dobře.



O pohánění zařízení mimo zásuvku elektrické energie se stará vyměnitelná Lithium-Ionová baterie s kapacitou 1440mAh. Případní zájemci mohou sáhnout i po baterii s dvojnásobnou kapacitou. Tento iPAQ nabízí i stále častější, velmi praktické dobíjení přes USB kabel, a to hned ve dvou režimech - rychlém či pomalém. Stejně tak je možné nastavit si dobu, po kterou zůstanou vaše data v bezpečí při vybité baterii. V testu tento iPAQ vdržel... ne, to není možné! Raději to otestuji ještě jednou. Tedy, v tomto testu iPAQ vydržel... naprosto špičkových 8 hodin a 1 minutu při plném podsvícení a simulaci běžného provozu! To je nevídaný výsledek, k tomu není co dodat.


reklama