Velká recenze zařízení HP iPAQ hw6900
27.8.2006, Pavel Koza, recenze
Nový HP iPAQ hw6900 je přímým nástupcem staršího modelu iPAQ hw6500. Kromě nejnovější verze operačního systému nabízí i skvělé komunikační schopnosti (telefonní modul s podporou EDGE, Bluetooth a WiFi), GPS modul pro přesné určení polohy, praktickou integrovanou mini-klávesnici pro rychlé zadávání textu, jeden rozšiřující miniSD slot, slušný procesor a v neposlední řadě, stejně jako předchozí model, i stále vzácný čtvercový displej. Pokud se o zařízení chcete dozvědět víc, je tu tato recenze.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HP iPAQ hw6900
- Vzhled zařízení, integrovaná klávesnice
- Parametry zařízení
- iPAQ jako telefon
- Konec bloudění aneb integrovaný GPS modul, jak to fotí aneb integrovaný fotoaparát
- Možnosti rozšíření, software, cena, osobní dojem, benchmarky & testy
Možnosti rozšíření
Možnosti rozšíření jsou vzhledem k integrovaným vlastnostem trochu méně důležité, snad všechno, co člověk potřebuje, už v iPAQu je. Asi nejčastěji budou chtít uživatelé zařízení rozšířit paměť, což je snadno možné pomocí miniSD karet (zde jedna poznámka - i když byl výkon práce s kartou v benchmarku velmi dobrý, v praxi mi především zápis přišel dost pomalý). Kromě této možnosti využijí pro připojení dadlších zařízení především Bluetooth a výjimečně WiFi.
Software
Základem v softwarové výbavě zařízení HP iPAQ hw6900 je operační systém Windows Mobile 5 Phone edition ve svém v současné době posledním vydání, tedy včetně balíčku oprav a nových funkcí nazvaném AKU2. Vzhledem k integrovanému telefonu není překvapením, že je jeho součástí kromě běžných aplikací (Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Internet Explorer Mobile, sady kancelářských aplikací a balíčku pomocných utilit) i několik aplikací pro telefonování, SMSkování, MMSkování a další kratochvíle spojené s touto vymožeností posledních let. Kromě standardních aplikací je ale jak na zařízení, tak i na přiloženém CD několik aplikací bonusových, které výrobce přibalil navíc. A to přesto, že stejně jako u mnoha předchozích iPAQů je v balení i poukázka na několik bodů do elektronického obchodu iPAQ Choice. Co pro vás tedy výrobce spolu s vývojáři třetích stran připravil?
Na zařízení je těch aplikací hned několik, ovšem většinu z nich jsme si představili už v předchozích odstavcích, protože měly přímý vztah s některou hardwarovou součástí zařízení. Zbývá už jenom jediná, nesoucí název HP Photosmart Mobile nahrazující Pictures od Microsoftu, která spolu se stolní verzí vytváří silný tandem pro správu vašich obrázků a fotografií ...o to víc je ŠKODA, že tento iPAQ má místo pěkného foťáku jen trapnou PARODII.... Jedná se pouze o správce, nikoliv editor, takže obrázky můžete pouze spravovat (prohlížet, organizovat, tisknout, posílat...), nikoliv upravovat. Jeho součástí je i spořič obrazovky tvořený přehlídkou všech obrázků na zařízení, který se aktivuje po několika minutách nečinnosti během dobíjení.
Přiložená CD jsou k zařízení hned dvě. Na prvním je kromě klasických, "standardních" aplikací jako je Microsoft Outlook 2002 nebo Microsoft ActiveSync 4.1 (vše v angličtině) a ovladače modemu i několik programů zdarma pro váš dektop (RealPlayer 10, Adobe Acrobat Reader 7) a několik aktualizovaných verzí aplikací na Pocket PC (BVRP Phone Data Manager). Součástí CDčka jsou i dva moduly do programu ActiveSync na stolním počítači - jeden při každé synchronizaci stáhne aktuální soubory pro Quick GPS, druhý pak automaticky zálohuje vaše fotografie z iPAQa na stolní počítač. Skutečně navíc je na CD aplikace pro prohlížení PDF souborů s názvem ClearVue PDF.
Poslední aplikací na přiloženém CD je nástroj pro zabezpečení dat nazvaný HP ProtectTools. Na některých starších zařízeních (jako je třeba iPAQ hx2750 nebo iPAQ hx4700) byl přímo v ROMce, u tohoto modelu si jej musíte doinstalovat. Jejím cílem je vaše data maximálně ochránit a v případě opakovaného neúspěšného hádání hesla i smazat. Na výběr máte hned čtveřici různě silných šifer - základní (lite), Blowfish, Triple DES a AES. Pak už jen stačí vybrat, která data chcete šifrovat (umí šifrovat jak databáze kontaktů, úkolů, emailů a pod., tak i klasické soubory) a nastavit heslo. Jakmile se nějaký vetřelec bude snažit o prolomení hesla a splní podmínku zadanou během konfigurace programu, provede se clean reset (volitelně, druhou možností je pouze časová prodleva před dalším pokusem) a vaše data už ze zařízení nikdo nezíská.
Na druhém CDčku pak najdete plnou lokalizaci od Sunnysoftu InterWrite Pro 9.1 (prvních pár kusů CDček obsahovalo program s chybou, takže pokud vám program nefunguje, stáhněte si z webu Sunnysoftu opravenou verzi), čtveřici slovníků Sunnysoft Dictionary (anglicko-český, česko-anglický, německo-český a česko-německý), modul se svátky pro obrazovku Dnes SunnyDays a nakonec jednoduchou hru pro ukrácení dlouhé chvíle Sunnysoft Worm Hugo.
A to je, alespoň pokud jde o aplikace, skutečně vše.
Cena
Takřka 19.000Kč (16.000Kč bez DPH) není rozhodně zanedbatelná částka za malý kapesní počítač, o tom není pochyb. Na druhou stranu najdeme v tomto zařízení jen málo obvyklou koncentraci mnoha různých součástí bezdrátovými moduly počínaje a integrovanou klávesnicí konče, což se samozřejmě musí na výsledné ceně nějak projevit. Jestli je to cena odpovídající nebo ne záleží jen na vás, potenciálních zákaznících:)
Osobní dojem, Benchmarky & Testy
Tak, a jdeme do finále. Vesměs u každého zařízení tvrdím, že je nutné ho při hodnocení brát jako celek a u tohoto iPAQa to platí dvojnásob. Nemá smysl si vybrat jednu konkrétní vlastnost (velikost displeje, rozměry...) a tu pak ztrhat argumenty, proč je to špatně a jak by se to dalo udělat líp. HP iPAQ hw6900 je prostě kompletní komunikátor se vším všudy. Vzhledem ke svým vlastnostem rozhodně není vhodný pro každého, ba právě naopak - okruh potenciálních a spokojených uživatelů bude díky vlastnostem zařízení jen velmi úzký. Na druhou stranu pokud vám zařízení padne do oka i do ruky, nedáte na něj dopustit. Já osobně jsem k tomuto iPAQu přistupoval zprvu s nedůvěrou, ale po těch několika společně strávených měsících se s ním budu loučit jen nerad. Protože pokud jde o mé hlavní požadavky na PDA jako nástroj pro každodenní fungování, kryly se s funkcemi hw6900 téměř ideálně.
Tolik na úvod, nyní přejděme ke konkrétním vlastnostem. Pokud jde o výkon, na rozdíl od některých experimentů s extra úspornými procesory se uživatel nemusí u hw6900 bát. Intel taktovaný na 416MHz sice není úplně nejrychlejší, ale až na extrémní výjimky stačí na všechny běžné operace. Paměti je v zařízení tak akorát, na práci to stačí a na navigaci stejně potřebujete nějakou paměťovou kartu. Vzhledem k čtvercovému displeji není iPAQ vhodný pro sledování filmů (buď je z širokoúhlého formátu jen uzounká "nudle", nebo je film po stranách až příliš oříznut), ale pokud si chcete přeci jen nějaký film dopřát, iPAQ to zvládne. Při přehrávání testovacího filmu (640x480 bodů, 1,5Mbit) v programu TCPMP dosáhl iPAQ výsledku 122%, což je sice na první pohled super, ale v praxi je přeci jen nutné film optimalizovat na nižší rozlišení a nižší datový tok (pomalé pasáže jsou úplně v pohodě, ale dynamické se trhají). Jakmile si film upravíte na nižší rozlišení, bude přehrávání naprosto plynulé.
Displej je z technického hlediska naprosto nezajímavý, kvalitou je ve stejné kategorii jako většina klasických QVGA displejů. Vášně budí především jeho čtvercový, v oblasti Windows Mobile velmi vzácný tvar. Je samozřejmě nesmysl prohlásit to za chybu, čtvercový displej je vlastnost - pro někoho možná fatální a nepřekonatelná, ale stále jen vlastnost. Abych vám ulehčil rozhodování, jestli je pro vás čtvereček přijatelný nebo ne, zde je mé shrnutí. Pokud používáte zařízení především k práci, píšete na cestách spoustu delších textů a lovení písmenek stylusem vás děsí, používáte jen omezený balíček oblíbených, kvalitních a vesměs placených aplikací a hry vás nudí, nebudete mít se čtvercovým displejem žádný problém. Kouknete-li se dobře na fotku pod tímto odstavcem, zjistíte, že čtvercový displej iPAQa nabízí přesně stejný prostor pro zobrazení jako QVGA displej s aktivovaným SIP panelem (softwarovou klávesnicí). Při vkládání textu tedy není mezi displeji žádný rozdíl. A kromě her je většina lepších aplikací už pro čtvercový displej uzpůsobena také, takže ani v tomto ohledu nemusíte mít z rozlišení 240x240 bodů žádné obavy. Naopak pokud jste fanda do her, máte v oblibě i starší aplikace a na displeji si informace především prohlížíte, nikoliv zadáváte, bude pro vás netradiční displej více či méně limitující. Já osobně se plně řadím do první skupiny, čtvercový displej pro mě tedy rozhodně nepředstavoval překážku v pohodlném používání zařízení.
Zvuk, bezdrátové moduly i výdrž na baterie jsem probral už dostatečně podrobně, není důvod se k nim vracet. Integrovaná GPS stačí pro nenáročného uživatele navigačních aplikací, pokud byste chtěli něco lepšího, budete si muset koupit externí GPSku. Rovněž telefonní a datovou část jsem už komentoval - datová část je bez problémů a nabízí to, co se od ní očekává, telefonní část je až na rychlost také odpovídající. Nicméně je nutné mít na paměti, že jsem povoláním technik a tak mám každý den jen pár hovorů. Pokud bych denně provolal 3 hodiny v desítkách telefonátů, asi by mi hlavní nedostatek GSM modulu - pomalost ovládání - velmi brzo začal lézt na nervy.
Jisté zklamání cítím v oblasti stability systému a aplikací. Měl jsem možnost testovat několik různých ROM verzí od prvních betaverzí až po finální build a dojmy jsou smíšené. Testovací verze nemá smysl hodnotit, takže se zaměřím jen na finálku. Sice to ani zdaleka není taková tragédie, jako u hw6500, ale k dokonalosti má zařízení rovněž poměrně daleko. I když na zařízení mám jen minimum aplikací třetích stran, takže by mělo být vnější rušení minimální, minimálně obden zařízení nějakým způsobem zkolabovalo a bylo nutné provést soft reset. Ne, že by úplně vytuhlo, ale například najednou nebylo možné se připojit k Internetu (přitom s jiným buildem to fungovalo i 14 dnů bez chybičky). Nebo se začala, zdánlivě bezdůvodně, točit barevná kulička a točila se tak dlouho, až jsem nevydržel a resetoval. Podobných problémů tam bylo ještě pár. Navíc se v iPAQu sešlo i několik problémů bonusových aplikací - HP Profiles se občas při změně profilu kously, po několikerém spuštění přestal fungovat foťák i aplikace HP Photosmart Mobile a na problém jsem narazil i u aplikace HP ProtectTools (v českém prostředí se zobrazí ve španělštině nebo něčem podobném, pokud přepnu do angličtiny zobrazí se anglicky). Dost možná mají ale všechny problémy společného a trochu překvapivého jmenovatele - české regionální nastavení. Pokud totiž bylo nastaveno anglické, problémy se takřka nevyskytovaly. Po přepnutí na české se ale dříve nebo později objevily všechny uvedené. Protože to je skutečně pouze chyba software, doufám, že se na webu HP brzo objeví nějaký patch či celá nová ROM (i když píle techniků od HP už není, co bývala...). V každém případě je to ale ostuda...
Celkem vzato, iPAQ hw6915 je velmi slušné zařízení určené především pro pracovní nasazení. Nejvíce jej ocení uživatelé, kteří požadují řešení "vše v jednom", byť za cenu určitých ústupků z požadavků na kvalitu. Pokud po něm nebudete chtít extrémy, ale budete ho používat pro běžnou, každodenní agendu spojenou se zadáváním velkého hmožství dat, bude vám iPAQ vyhovovat tak, jako vyhovoval mě. Jakmile se ještě trochu doladí firmware (chtít po první finální verzi ROM 100% funkčnost nemůže ani největší optimista), půjde o maximálně spolehlivého pomocníka, se kterým se neztratíte. Před případným nákupem je nutné zvážit všechna pro a proti, protože skutečně nejde o úplně klasické Pocket PC, pokud se pro něj rozhodnete, získáte za spoustu peněz hodně muziky.
Tak, a to je vše, co jsem měl na srdci. Pokud čekáte na bodové hodnocení jednotlivých parametrů, musím vás zklamat - žádné nebude. Jednak mi toto hodnocení zabíralo stále více času, ale především se s rostoucím počtem srovnatelných zařízení stávalo stále obtížnějším zařadit nové zařízení přesně tam, kam patří. Nemám bohužel tolik peněz, abych si každé recenzované zařízení koupil a ponechal pro další srovnávání, takže jsem musel stále častěji improvizovat (porovnat displej aktuálního zařízení s PDAčkem, které jsem měl v ruce naposledy před půl rokem, je vážně ošemetné), což ovšem v tomto konkrétním případě není úplně vhodné. Počátkem příštího roku, až se (doufejme:) uvede v život nová verze webu, se nad tímto problémem zkusím nějak zamyslet, ale do té doby vám bude muset stačit pouze slovní hodnocení. Děkuji za pochopení.