Velká recenze zařízení HP iPAQ hw6900
27.8.2006, Pavel Koza, recenze
Nový HP iPAQ hw6900 je přímým nástupcem staršího modelu iPAQ hw6500. Kromě nejnovější verze operačního systému nabízí i skvělé komunikační schopnosti (telefonní modul s podporou EDGE, Bluetooth a WiFi), GPS modul pro přesné určení polohy, praktickou integrovanou mini-klávesnici pro rychlé zadávání textu, jeden rozšiřující miniSD slot, slušný procesor a v neposlední řadě, stejně jako předchozí model, i stále vzácný čtvercový displej. Pokud se o zařízení chcete dozvědět víc, je tu tato recenze.
Kapitoly článku:
iPAQ jako telefon
Jedním z klíčových modulů iPAQa jako všestranného komunikátoru je bezesporu integrovaný GSM/GPRS/EDGE modul. A hned na úvod je nutné říci, že v tomto ohledu se nový iPAQ od svého předchůdce liší jen minimálně. Takže zatímco se hw6500 díky své schopnosti komunikovat rychleji s využitím technologie EDGE dal označit jako novátorský, o rok později se v případě hw6900 dá mluvit pouze o průměrných schopnostech - konkurence rozhodně nespí. Technicky je v PDAčku použit čtyřpásmový modul schopný plně automaticky přepínat mezi frekvencemi GSM 850/900/1800/1900 MHz (podrobnou specifikaci modulu najdete na stránce HP). Anténa je integrovaná, což má na její citlivost malý, ale přeci jen patrný vliv. Ve městě to problém není, pokud se dostanete někam mimo civilizaci, bude situací bez signálu přibývat.
Pokud jde o klasickou hlasovou část modulu, nedočkáme se u iPAQu žádného překvapení. Tento komunikátor ovládá základní služby sítě (přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikaci volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor...), integrovanou klávesnici oceníte nejen při psaní SMS nebo MMS zpráv. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth. A jako většina Windows Mobile zařízení umí iPAQ i vibrovat. Prostě žádná divočina, pouze standardní služby. Ovšem pokud mě na iPAQu jako telefonu něco skutečně extrémně vadilo, byly to jeho velmi pomalé odezvy na povely. Rychlost, s jakou zařízení reagovalo na stisky tlačítek se symboly telefonu, oscilovala mezi hodnotami "ještě snesitelné" a "proboha, jak se ten krám vypíná!". I když nejsem v tomto ohledu příliš náročný, situace, kdy tlačítkem odmítnu hovor a telefon ještě 3x zazvoní, případně omylem začnu vytáčet číslo, obratem vytáčení tlačítkem přeruším a volaný mi to po prvním zazvonění téměř stihne vzít, to vážně nepokládám za odpovídající chování telefonu. Pravda, s rostoucí verzí firmwaru se situace zlepšila, ale stále je zde obrovský prostor pro vylepšení.
Datové schopnosti recenzovaného zařízení jsou v porovnání se současnou konkurencí pouze průměrné. Kromě základního CSD připojení rychlostí 9,6kbps a klasického GPRS (Class B, multi-slot Class 10) zvládne komunikovat i přes EDGE, což je rychlejší varianta GPRS. Praktický rozdíl mezi GPRS a EDGE je značný, obzvlášť pokud jste v místech se silným signálem. Jakým způsobem jste připojeni, případně jaký signál je k dispozici, zjistíte snadno při pohledu na displej zařízení - v horní liště svítí buď písmenko G (GPRS) nebo E (EDGE). Rychlejší data oceníte především v situaci, kdy zařízení použijete jako modem pro připojení notebooku nebo stolního počítače. iPAQ nabízí tři způsoby připojení jako modemu - přes USB kabel, infračervený port a přes Bluetooth. Připojení přes USB kabel bylo snadné, stabilní a spolehlivé. Na zařízení stačilo spustit aplikaci Modem Link, aktivovat modem, z přiloženého CD ho nainstalovat, nastavit připojení a nakonec se připojit. Byl jsem několikrát připojen dohromady asi 3 hodiny, zkusil stáhnout pár souborů až 10MB velkých a bez problémů. To s modemem přes Bluetooth bylo více legrace. Z neznámého důvodu si iPAQ moc nerozumí s některými ovladači Bluetooth modulů na noteboocích / stolních počítačích, takže jsem laborováním bez úspěchu strávil dva dny. Nakonec jsem však díky nezištné pomoci čtenářů ce4you problém s nastavením vyřešil a po připojení už vše fungovalo stejně stabilně jako přes kabel. Třetí připojení, přes infra, jsem nezkoušel, nemám na notebooku infraport.
Užitečnou utilitkou, pro mnoho uživatelů mobilního telefonu zcela nepostradatelnou, je bezesporu aplikace HP Profiles. Ta slouží pro rychlou a pohodlnou změnu nastavení podsvícení, vyzvánění, napájení a stavu bezdrátových modulů - sadu nastavení si uložíte pod jedním z pěti předdefinovaných názvů a změna kompletního chování iPAQa je tak možná během několika málo okamžiků (nabídka změny profilu se aktivuje i poté, co na 3 vteřiny stisknete tlačítko pro zapnutí zařízení). Bohužel byla občas trochu zmatená a tak jsem několikrát po změně profilu nakonec musel udělat SW reset...
Pochvalu rovněž zaslouží utilitka nazvaná Phone Data Manager, která obsahuje databázi nastavení pro mnoho světových operátorů. Po vložení SIM karty pozná, jakého máte operátora, pro jehož síť pak můžete jedním tapnutím snadno nastavit veškerá nastavení připojením k Internetu počínaje a SMS bránou konče. V případě, že něco potřebujete změnit, je k dispozici i manuální konfigurace.
Mezi další dovednosti, které iPAQ zvládá, patří díky aplikaci Esmertec Java přehrávání Java MIDletů, práce s kontakty a zprávami na SIM kartě díky aplikaci SIM Manager či ovládání aplikací na SIM kartě díky aplikaci STK Service.
Navíc proti konkurenci nabízí iPAQ podporu pro zařízení, která pomáhají s telefonováním sluchově a/nebo řečově postiženým uživatelům, kdy se do konektoru pro sluchátka zapojí speciální zařízení a místo hlasu se tak přenáší text. Bohužel jsem to v chodu nikdy neviděl, pokud vás to zajímá, zkuste například Wikipedii.
Pokud to shrnu, tak na iPAQ lze nahlížet ze dvou úhlů pohledu. Jako mobilní telefon pro klasické telefonování není špatný, průměr mu obrovsky kazí především občas až zoufale pomalé odezvy na povely. Naopak pokud se na iPAQ hw6900 díváme jako na datový komunikátor, můžeme být spokojeni. Není to sice vysloveně špička, ale svou práci si odvede a pokud není primárním požadavkem na zařízení co nejrychlejší připojení notebooku k Internetu, bude vám iPAQ vyhovovat. A navíc, jak to shrnu na konci recenze, na zařízení je vždy nutné dívat se jako na celek, vytrhávat jednu vlastnost z celého kontextu není právě férové.