Velká recenze zařízení HP iPAQ hw6900
27.8.2006, Pavel Koza, recenze
Nový HP iPAQ hw6900 je přímým nástupcem staršího modelu iPAQ hw6500. Kromě nejnovější verze operačního systému nabízí i skvělé komunikační schopnosti (telefonní modul s podporou EDGE, Bluetooth a WiFi), GPS modul pro přesné určení polohy, praktickou integrovanou mini-klávesnici pro rychlé zadávání textu, jeden rozšiřující miniSD slot, slušný procesor a v neposlední řadě, stejně jako předchozí model, i stále vzácný čtvercový displej. Pokud se o zařízení chcete dozvědět víc, je tu tato recenze.
Kapitoly článku:
Parametry zařízení
Již v úvodu jsem naznačil, že pokud jde o vlastnosti, je tento iPAQ vybaven vskutku královsky. Nejde ani tak o jednotlivé parametry, protože vesměs u každého parametru najdeme nějaké jiné zařízení, které ho nabízí větší, lepší nebo rychlejší. Hlavní síla hw6900 spočívá v maximální integraci všech jednotlivých vlastností do jednoho zařízení, a to s lepším výsledkem, než nabízel předchozí model hw6500. Rozdílů "pod kapotou" je mnohem více než rozdílů ve vzhledu zařízení a pokud mohu prozradit už teď, vesměs jde o změny k lepšímu.
Srdcem každého Windows Mobile zařízení je procesor a nejinak je tomu i v tomto případě. Stejně jako předchozí model má i tento iPAQ ve svém těle procesor od Intelu, tentokrát je to ovšem model Intel PXA270 (revize C5) taktovaný na 416MHz. Problém s výkonem tak může nastat pouze ve výjimečných případech u nejnáročnějších aplikací. Bohužel, již celkem tradičně u zařízení od HP chybí jakákoliv integrovaná možnost změny výkonu, takže buď se s tím musíte smířit, nebo musíte použít aplikace třetích stran. Také v případě paměti je na první pohled patrný rozdíl mezi oběma modely.
Zatímco iPAQ hw6500 nabízel 64MB RAM a 64MB FlashROM, novější model nabízí sice stejně RAM (tedy 64MB), ale FlashROM hned dvojnásobek (tedy 128MB). Vzhledem k dramatickým změnám v práci s pamětí ve Windows Mobile 5 ale bude průkaznější uvést, kolik paměti má uživatel k dispozici po HW resetu. A tady to zas není tak skvělé, protože úplně čístý iPAQ nabízí 44MB FlashROM a 31MB RAM, v porovnání s ostatními WM5 zařízeními je to tak průměr. U zařízení s WM5 je velmi důležitým parametrem FlashROM její rychlost. Po provedení benchmarku se ukázalo, že proti hw6500 je FlashROM v hw6900 asi 5x rychlejší, což je jednak velmi potěšující zjištění, a pak to asi i odpovídá na otázku, proč pro hw6500 není upgrade na WM5 - kvůli pomalé paměti by se to nedalo používat. Porovnání s ostatními zařízeními najdete v grafu. iPAQ je celkově průměrný, pouze v rychlosti zápisu je papírovým vítězem.
Displej iPAQa má sice atypické rozlišení, nic nám však nebrání ve srovnání s klasickým QVGA displejem používaným ve spoustě běžných Pocket PC. Technicky jde o transflexní TFT displej s LED podsvícením s úhlopříčkou rovné 3 palce (75 milimetrů), rozlišením 240x240 bodů, bodovou roztečí 0,24 milimetrů (je to tedy úplně stejný displej, jako například v iPAQ rx1950, jen je o třetinu kratší) a schopností zobrazit najednou až 65 tisíc barev. Kromě rozlišení a tvaru tedy nic zvláštního. A upřímně řečeno, slova "nic zvláštního" musím použít i při hodnocení displeje. Sice není špatný, ale nijak nezaujme. Barevné ladění je mírně do teplých barev, což má za následek lehce nažloutlou bílou, předchozí model nabízel barvy chladnější. Intenzita jasu je lepší než u hw6500, je možné ji nastavit v jedenácti úrovních odděleně pro provoz na baterie i během dobíjení; automatická regulace chybí. Vysloveně ošklivé jsou 2 milimetry silné černé okraje, to je však problém estetický, nikoliv praktický. Nesmím zapomenout ani na dotykovou vrstvu, ke které však nemám připomínek - funguje tak, jak má.
Zvukové schopnosti jsou klasické - zařízení umí hrát na interní reproduktor i na sluchátka, a v případě potřeby zvládne i zvuk zaznamenat. Kvalita jednotlivých oblastí práce se zvukem je ale kolísavá. Začneme tím nejhorším, tedy sluchátkovým výstupem. Ten má, stejně jako téměř všecha zařízení s integrovaným telefonem, průměr pouhých 2,5 milimetrů, což vylučuje použití kvalitních sluchátek (alespoň do chvíle, než se konečně nějaký výrobce slituje a vyrobí kvalitní redukci, ty prodávané jsou dost bídné). Dodávaná sluchátka bohužel kvalitou nijak neoslní, a nic na tom nezmění ani pozlacený konektor. Poslech hudby sice není úpně tragický, díky integrovanému pětipásmovému grafickému equalizéru je možné si zvuk uzpůsobit svým chutím a potřebám, ale zázraky nečekejte ani ve chvíli, kdy vaše smysly otupí lahvinka nějakého dobrého vína. Pro telefonování však jsou sluchátka dostatečná a zvuk čistý a bez chrčení, a při této činnosti oceníte i velmi vysokou maximální hlasitost.
Pro přímou reprodukci zvuku má iPAQ hned reproduktory dva. První, klasický, hraje ze zadní strany zařízení. Kromě systémového pípání a reprodukce písniček je určen i pro hlasitý odposlech při telefonování. Hlasitost je, stejně jako u sluchátek, velmi vysoká, ovšem už při střední úrovni nastavení je při telefonování slyšet citelné rezonance. To reproduktor pro klasické telefonování umístěný nad displejem je na tom lépe. I na maximální hlasitost je zvuk čistý a nedrnčí. No a jako poslední jsem si nechal klasický test mikrofonu. Citlivost mikrofonu je možné regulovat buď plně automaticky v závislosti na okolním prostředí, nebo ručně v osmi stupních. Při přímém záznamu, ať už přes sluchátka s mikrofonem nebo přes integrovaný mikrofon, je kvalita záznamu špičková. S rostoucí vzdáleností sice kvalita záznamu klesá, ale i ze sedmi metrů je mluvené slovo bez sebemenších problémů rozpoznatelné. Jako vždy přikládám neupravené záznamy za různých podmínek (644,86 KB).
Velmi bohaté služby nám iPAQ nabízí v oblasti komunikace. Základem je samozřejmě USB port verze 1.1, bohužel stejně jako u všech ostatních iPAQů zvládá i tento pouze připojit se jako klient; USB Host po iPAQu nechtějte. Jako příjemný pomocník pro případ problému s připojením kabelem nabízí iPAQ hw6900 i utilitku, která umí přepínat mezi dvěma typy komunikace přes ActiveSync - RNDIS a USB serial. Pokud máte s jedním typem problém (je jedno, jestli za to může firewall či jiný nepřítel nezřízené komunikace instalovaný na stolním počítači), zkuste druhý a ono to určitě půjde:) Na datovém konektoru na spodku zařízení je vyveden i sériový port, ovšem pro jeho využití musíte sáhnout do peněženky a příslušný kabel si zakoupit extra. A na levém spodním okraji najdeme i senzor portu infračerveného, v tomto případě pouze typu SIR (max. 115kbps). Zkoušel jsem i ovládání televize, nicméně jsem neuspěl.
Centální ovládání všech čtyř hlavních bezdrátových komunikačních modulů má pod palcem utilitka iPAQ Wireless, která mimo jiné sídlí jako jeden z modulů přímo na obrazovce Dnes. Jedním tapnutím tak libovolný modul zapnete/vypnete, případně začnete dále konfigurovat.
Prvním ze dvou bezdrátů, které svou povahou spadají do obecné kategorie "Parametry", je Bluetooth (chip TI-6150), konkrétně Bluetooth třídy II a verze 1,2. Jako u všech ostatních iPAQů je i zde k dispozici ovladač od společnosti Broadcomm, což kromě samotných špičkových vlastností slibuje i bezproblémový provoz. Samozřejmě jsem to vyzkoušel, ale protože vše šlapalo jako na drátku, nemá smysl se tím dlouze zaobírat. Konkrétně jsem zkoušel připojení k stereosluchátkům od HP, sluchátku pro telefonování Jabra BT200, synchronizaci přes ActiveSync s Dellem Latitude X1, posílání souborů mezi několika Pocket PC i Smartphony a v neposlední řadě i připojení k Internetu přes D-Link DBT-900AP Bluetooth Access Point a nenarazil jsem na jedinou chybičku. Dosah je velmi slušný, ani ze vzdálenosti osmi metrů nebyl na stereosluchátkách patrný žádný pokles kvality, a počet podporovaných profilů (celkem 14) hovoří sám za sebe. Mezi příjemné vlastnosti patří například možnost snadného posílání souborů přímo z Průzkumníka, možnost přesměrovat si do headset sluchátka nejen telefon, ale i hudbu (byť kvalita není valná) a další. Mnoho let vývoje aplikace je prostě vidět. Asi jedinou pihou na kráse, která se však týká jen úzké skupiny uživatelů, je absence DUN profilu. Jinými slovy je sice možné použít iPAQ jako modemu pro jiná zařízení (včetně PDA), ale není možné iPAQ připojit k Internetu přes jiné zařízení. Nejvíce to asi zamrzí skupinu uživatelů, kteří mají kromě vlastního iPAQa ještě nejaký jiný telefon s neomezeným přístupem k Internetu - bez výměny SIM karet se k těmto bezlimitním datům nedostanou.
Podobně dobře je na tom i WiFi, konkrétně typu IEEE 802.11b. Je to tedy sice jen "béčko", ale minimálně pokud jde o efektivní rychlost přenostu, nemusíte se cíti ošizeni, pro PDA je oříškem už i zpracování 11Mbit datového toku. WiFi jsem testoval spolu se svým domácím AP Asus WL-530G a neshledal jsem žádný problém. Zařízení rozumí WPA, WEP i TKIP, po pár vteřinách po zapnutí WiFi modulu vyskočilo okno a po zadání správného hesla jsem byl připojen. Citlivost antény je ucházející a pokud máte problém, díky možnosti regulace výkonu je náprava relativně snadná. Pokud patříte mezi uživatele vyžadující maximální bezpečnost komunikace, neměla by vašemu zraku uniknout utilitka Funk Software Odyssey Client, která nabízí výrazně vyšší možnosti, než jen klasický konfigurátor WiFi připojení. Najdete ji na přiloženém CD. Vzhledem k technickým parametrům by iPAQ neměl mít problém ani s VoIP, což mohu potvrdit po praktické zkoušce telefonování přes Skype.
A nakonec jsem si, jako vždy, nechal baterii a výdrž zařízení. Vzhledem k počtu bezdrátových modulů je nasnadě, že výkonný akumulátor je prostě nutnost. Přímo od HP je v zařízení dodávána Li-Ion baterie s kapacitou 1200mAh, což není nijak oslnivá hodnota. Baterii je možné dobíjet jak klasicky ze zdroje (je nutná redukce), tak přes USB kabel. Sice to trvá dost dlouho, ale zase s sebou nemusíte všude tahat neformenou nabíječku. Ve standardních testech dosáhl iPAQ následující výsledky:
- Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 3h33min
- Přehrávání videa, max. podsvícení - 4h4min
- Přehrávání MP3, vypnutý displej - 11h7min
- Zapnuté GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 5h52min
- Zapnutý Bluetooth, max. podsvícení, bez zatížení - 5h56min
- Zapnuté WiFi, max. podsvícení, bez zatížení - 3h18min
- Zapnuté GPS, max. podsvícení, běžící aplikace TomTom GPS - 3h14min
Poznámka: Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.
V praxi mi iPAQ při normálním používání (což je hodně neurčitý pojem, já vím, myslím tím asi 10 telefonátů, 5 SMS, periodické vyřizování emailů každých 30-60 minut, občasné přečtení pár stránek na webu atp.) vydržel od rána jednoho dne do večera dne druhého. Jinými slovy jsem přes noc nabíjel každý druhý den. Pokud jsem použil extra baterii 1800mAh, výdrž se o jeden den prodloužila, na druhou stranu vyrostl zařízení na zadní straně nepěkný hrb. Bateii jsem měl bez dobíjecí kolébky, ale domnívám se, že bude z jednoho zdroje možné nabíjet jak tuto extra baterii, tak i zařízení v kolébce - konektor se připojí k extra dobíječce a kabel z ní se připojí do kolébky. A při testování navigace v autě jsem narazil na jiný problém - při připojení k 12V výstupu se iPAQ sice dobíjel, ale silně zahříval. 2x se mi tak stalo, že se iPAQ přehřál a dobíjet přestal. Při nákupu sady do auta (zkuste například Brodit) tak doporučuji umístit ji spolu se zařízením někam k výdechu klimatizace, kde bude jeho zahřívání pod kontrolou.