Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Fujitsu Siemens Computers Pocket LOOX 4xx

31.5.2004, Pavel Koza, recenze
Nestává se moc často, abych mohl testovat zařízení, které ještě nebylo uvedeno na trh. V případě zařízení Fujitsu Siemens Computers Pocket LOOX řady 4xx se mi to povedlo. Mít něco, k čemu má po celém světě přístup jen velmi omezený počet lidí, je vždy příjemné. Pokud vás zajímá, jak se již třetí generace Pocket PC společnosti Fujitsu Siemens Computers povedla, doporučuji přečíst si tuto recenzi.
Společnost Fujitsu Siemens Computers je jedním z výrobců Pocket PC zařízení, které jsem měl tu čest zrecenzovat zatím všechna jejich kapesní zařízení. Už v roce 2002 to bylo jejich první zařízení Fujitsu Siemens Computers Pocket LOOX 600 , o rok později jsem podrobil důkladnému zkoumání dosud nejvýkonnější dvojici modelů Fujitsu Siemens Computers Pocket LOOX 610. K prvnímu zařízení se vzhledem k jeho stáří asi nemá smysl vracet, k tomu druhému si řeknem jen pár slov. Po technické stránce s ním nebyl téměř žádný problém, LOOX 610 v té době patřilo k úplně nejvýkonnějším Pocket PC na trhu. Ovšem k jeho rozměrům a designu měli výhrady i jeho nejnadšenější uživatelé.



Úspěšná firma se dokáže z reakce uživatelů poučit, a zdá se, že Fujitsu Siemens Computers k takovým firmám patří. LOOX 420 se totiž od LOOXe 610 liší jako den a noc. Podrobnější porovnání bude následovat dále v recenzi, už teď ale lze bez obav říct, že pokud vás na přechozím modelu LOOXe odrazoval právě jeho vzhled a rozměry, nového LOOXe si zamilujete. Navíc je nový LOOX řady 400 nabízen hned ve dvou různých modelech, které se liší výkonem, funkcemi, výbavou a samozřejmě cenou, takže je jen na uživateli, který model si vybere. Jelikož je rozdílů relativně dost, jejich detailní porovnání najdete na konci recenze, v textu budu popisovat testovaný model, LOOX 420.

Úvodem zbývá už jen poděkovat za zapůjčení všech zařízení společnostem Sunnysoft a Fujitsu Siemens Computers.


Co je v krabici?


Protože se jednalo o tzv. Customer Evaluation Sample (vzorek pro hodnocení zákazníků), tedy hotové zařízení určené pro prezentace a marketingové akce, nebyl ještě obsah balení kompletní. Samotné zařízení by se od konečné verze určené pro prodej lišit nemělo, a právě to jsem v malé, nazelenalé krabici nalezl.



  • Zařízení FSC Pocket LOOX 420
  • USB synchronizační kolébka (pouze LOOX 420)
  • Zdroj elektrické energie s redukcí pro přímé dobíjení a různými typy koncovek
  • Ochranné pouzdro
  • Náhradní stylus
  • CD s aplikacemi a CD s dalšími informacemi
  • Uživatelský manuál a pár dalších letáků



Kolébku jsem v ruce neměl, viděl jsem ji jenom na obrázku, stejně tak ochranné pouzdro. Co jsem v ruce měl byl jednodílný zdroj elektrické energie s vyměnitelnými koncovkami pro různé typy zásuvek, praktické to řešení pro často cestující uživatele. V balení byla kromě varianty pro kontinentální Evropu i koncovka pro Velkou Británii. Na rozdíl od předchozího LOOXe potřebujete nyní pro přímé nabíjení zařízení redukci, uživatelé iPAQů či nových Dellů už vědí, co mám na mysli. Napájení bohužel není zpětně kompatibilní, konektor má jiný průměr.



Náhradní stylus, vytvořený z kombinace umělé hmoty a lehkého kovu, najdeme v krabici dokonce dvojmo, v případě nehody nemusíme hned utíkat do obchodu pro náhradní. Není teleskopický a je relativně krátký, nicméně k jeho používání nemám výhrady.

Víc věcí v krabici nebylo. Pokud se mi v dohledné době podaří dostat k plnému balení, popíšu i věci, které jsem teď vynechal.

Doplněno 22.6. :: Dnes se mi podařilo zahlédnout zbývající součásti balení. Kolébka je super, působí minimalisticky, vlastně se jedná o plochou základnu se čtyřmi gumovými nožičkami a datovým konektorem, a jedním umělohmotným dílem přidržujícím zařízení v nakloněné poloze. Základna kolébky je těžká, proto je i přes relativně malou plochu, kterou na stole zabírá velice stabilní. Dalším plusem je oddělitelný kabel, díky kterému se na cestách nemusíte tahat s celou kolébkou, ale jen s odděleným USB kabelem. Ochranné pouzdro je stejného stylu, tedy jednoduché a prosté všech okras, je to vlastně jeden ohnutý díl kůže (?) sešitý po stranách pružnými proužky, do kterého se LOOX jednoduše nasune. Bohužel chybí jakýkoliv klips na opasek, takže pokud chcete nosil LOOXe proklatě nízko u pasu, musíte sáhnout po pouzdrech vyráběných třetími stranami.


Vzhled


I když je vkus každého člověka většinou tak trochu originál, troufám si tvrdit, že jen málokdo bude rozměry i vzhledem nového LOOXe zklamán. Jak je obecně známo, černá (tmavá) barva opticky zmenšuje, a i díky tomu se LOOX 420 zdá býti ještě menší, než ve skutečnosti je. Srovnání s LOOX 610 postrádá jakýkoliv smysl, LOOX 420 je jasně menší, lehčí a krásnější. Chvíli se mi zdálo, že LOOX 420 a Toshiba e400 musí být postaveny na stejném základě, ale po skončení testování o tom už tak pevně překvapen nejsem, rozdíl tloušťky obou zařízení je celých 5 milimetrů. I když - kdo ví. Kombinace tmavě šedé a stříbrné barvy spolu se zkosenými hranami na mě působí velice příjemně, v ruce se LOOX drží příjemně a pohodlně. A i když již nejsou rozměry 113.1 x 70.6 x 14.1 milimetrů a hmotnost přibližně 125 gramů v dnešní době již nikterak unikátní, pořád je to velmi málo.



Přední strana zařízení je přesně podle mého gusta - působí střídmě a decentně. Displej je umístěn v horní části plochy, nad něj se vešlo už jen tlačítko pro zapnutí/vypnutí zařízení a dvojice LED diod. Levá umí blikat zeleně a modře, čímž oznamuje okolí provoz Bluetooth a Wi-Fi, pravá zeleně a oranžově, čímž indikuje klasické stavy jako dobíjení, upozornění na schůzku a podobně. Pokud pustíte Bluetooth a Wi-Fi najednou (ano, tohle zařízení to umí), levá LEDka začne blikat střídavě zeleně a modře. Pod displejem je pak symetricky rozmístěna čtveřice programovatelných tlačítek pro rychlé spuštění kalendáře, kontaktů a speciální aplikace FSC Speed Menu. To poslední pak rychle přenese uživatele na obrazovku Dnes. Všechna tato tlačítka je však samozřejmě možné snadno přiřadit jiné akci. Uprostřed najdeme čtyřsměrový D-pad s tlačítkem uprostřed, které slouží pro potvrzení akce. I když nemá LOOX 420 žádné problémy se stiskem více tlačítek najednou, náruživí hráči asi budou trochu zklamáni. D-Pad není pro rychlé ovládání akčních her vhodný, obzvláště diagonální směry mi dělaly velké problémy. Na ovládání programů je naopak D-Pad vhodnější, dolů je prostě dolů, bez výjimek. Pokud byste rádi zabránili náhodnému zapnutí zařízení, můžete (stejně jako u ostatních LOOXů) vypnout funkčnost zapnutí zařízení některým z aplikačních tlačítek.



Zadní strana zařízení nenabízí žádné zajímavé věci, kromě pojistky pro víčko zakrývající vyměnitelnou baterii tam skutečně nic není. Stejně málo zajímavostí najdeme na bočních stranách, na pravé straně není vůbec nic, na straně levé najdeme pouze tlačítko pro záznam zvuku ovládané palcem, a úplně dole senzor infračerveného portu (ten přesahuje až na spodní stanu).



Horní strana nabízí trojici otvorů. Uprostřed je klasická tenká štěrbina pro vložení SD/MMC karty, nalevo od ní je standardní stereokonektor o průměru 3.5 milimetrů, napravo otvor pro dotykové pero. A nakonec zbývá spodní strana, kde kromě datového konektoru najdete už jen malý otvor pro provedení softwarového resetu.



Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Asus MyPal A620BT76.8 x 125 x 13.3141
Asus MyPal A61778 x 135 x 17.6197
Dell Axim X3i77.2 x 117 x 14.9142
FSC Pocket LOOX 420113.1 x 70.6 x 14.1125
FSC Pocket LOOX 61078 x 147.5 x 18.2197
HP iPAQ h194069.8 x 113.3 x 12.8124
HP iPAQ h221076.4 x 115.4 x 15.4144
HP iPAQ h415070.6 x 113.6 x 13.5132
HP iPAQ h555084 x 138 x 15.9206.8
MiTAC Mio33973 x 122 x 13.8120
MiTAC Mio55872 x 124 x 15.3170
Toshiba e40076.2 x 124.4 x 10.1130
Toshiba e74080 x 125 x 15.2179
T-Mobile MDA II70 x 130 x 19185


Parametry


Z technického hlediska nenabízí nový LOOX nic převratného. Spíš než poslední novinky najdeme kvalitní komponenty prověřené mnoha roky používání spoustou uživatelů. Jako hlavní procesorová jednotka je použit naprosto běžný procesor Intel PXA255 taktovaný na 400MHz, který nabízí dostatečný výkon pro všechny běžné úkony surfováním po Internetu počínaje a přehráváním MP3 a filmů konče. Snad jediná drobnost chybí k úplné spokojenosti běžného uživatele, a tou je dnes již celkem běžná možnost nastavit si výkon procesoru softwarově a v případě potřeby tak snížením frekvence trochu prodloužit životnost baterie. LOOX 610 to uměl, je škoda, že tady už tato vlastnost chybí. Paměti by nový LOOX mohl nabídnout víc, minimálně ve vyšším z obou modelů. Dnes již lehce podprůměrných 64 MB paměti pro data a aplikace a žádné bezpečné úložiště je jedním z několika lehce poddimenzovaných místeček zařízení.



Displej nového LOOXe musím rozhodně pochválit. I když si na velký, čtyřpalcový displej s VGA rozlišením u zařízení této firmy budeme muset ještě počkat, v konkurenci klasických displejů s úhlopříčkou 89 milimetrů, rozlišením 240 x 320 bodů a s barevnou paletou čítající 65 tisíc barev se rozhodně neztratí. Díky technologii transreflexního TFT je na displej obstojně vidět i na přímém slunečním světle. Podsvícení je možné nastavit hned v jedenácti úrovních, což pro pohodlné nastavení za jakýchkoliv světelných podmínek bohatě stačí; automatické nastavování intenzity podsvícení byste totiž na tomto zařízení hledali marně. Na rozdíl od většiny ostatních zařízení však není možné nastavit podsvícení odděleně pro provoz na baterie a během dobíjení. Na maximální úrovni podsvícení pak LOOX září jako lucerna, obraz je jasný a ostrý a prohlížet si na něm například fotografie z dovolené je skutečným zážitkem. Mnou již tolikrát vychvalovaný iPAQ h2210 se sněhobíle bílou barvou na displeji již bohužel nemám, takže přímé porovnání není možné, nicméně i tak si troufám tvrdit, že displej tohoto LOOXe se mu vyrovná. Bílá barva sice není tak extrémně jasná a zářivá, ale toho si stejně všimne maximálně takový rejpal jako já. A pokud byste toho nastavování neměli stále ještě dost, užitím standardního apletu pro kalibraci displeje si můžete zapnout i ClearType, které si druhým apletem nastavíte přesně dle svého gusta. Nakonec zbývá dodat, že dotykový displej je citlivý a přesný, odezvy rychlé, takže se vám s ním bude pracovat jedna radost.



V dnešním multimediálním světě by Pocket PC bez zvuku mohlo existovat jenom stěží. I tento LOOX si se zvukem dokáže poradit a to tak že s vyznamenáním. Integrovaný stereofonní konektor pro připojení sluchátek nejobvyklejšího průměru 3.5 milimetrů umožní připojení libovolných sluchátek a výrazně zlepší prožitek sledování filmů či poslouchání MP3 souborů. Ve spojení s dobrými sluchátky (testovací sluchátka byla Koss Porta Pro) a užitečným panelem v Settings (mimochodem téměř identického s apletem u novějších iPAQů:) uspokojí LOOX i náročného posluchače. Já osobně jsem byl při poslechu více jak 20 písniček v MP3 spokojen. Šum ve sluchátkách je nepostřehnutelný, přehrávání je čisté a věrné, obzvláště pokud vypnete zvýraznění výšek a basů. Naopak po jejich zapnutí nabere poslech na dynamice, ovšem krajní hodnoty, neřku-li funkce Super Bass, ji podle mého názoru zvuk dost zkreslovaly a výstup byl přebuzený. A pro uživatele používající PDA jako MP3 přehrávač je zde ještě jedna užitečná funkce, a to nastavení hlasitosti výstupu na sluchátka. Není úplně nezávislé, váže se na hlavní hlasitost, ale i tak jsem tuto vlastnost uvítal. Při nastavení na maximum se dají písničky poslouchat celkem obstojně i bez nasazení sluchátek na uši, takže si na své přijdete i v rušném prostředí. Reproduktor je schován pod ovládacím D-Padem, hlasitost i kvalita jsou lehce nadprůměrné. Díky konstrukci D-Padu se kvalita zvuku výrazně nesníží ani při hraní her, kdy máte na ovladači trvale položeny prsty. A na závěr pár slov k záznamu zvuku, i to si můžete nastavit podle potřeby, kromě nastavení automatické regulace hlasitosti je k dispozici i úprava citlivosti ve třech režimech. Na krátkou i střední vzdálenost je zvuk super, záznam konference mi přišel trochu zíce zašuměný. Pro získávání informací ze záznamu však bohatě stačí.



Další odlišnost od LOOXe 610 je v rychlosti infračerveného portu. Zatímco starší bráška umí i FIR, tedy komunikaci rychlostí až 4Mbps, LOOX 420 je schopen maximálně standardní rychlosti 115kbps. Ani umístění na levém spodním rohu není úplně ideální, ovšem vzhledemmk tomu, že se mi podařilo přepnout program na televizi maximálně ze vzdálenosti 2 centimetrů od infračerveného senzoru, nemusí vás to vůbec mrzet - dálkové ovládání LOOX prostě nenahradí. K počítači je LOOXe možné připojit jak USB, tak i sériovým kabelem. To ale rozhodně nejsou jediné možnosti LOOXe 4xx. Společný pro oba modely je Bluetooth. Ten je dodán firmou Widcomm, která se pomalu, ale jistě stává synonymem pro Bluetooth na Pocket PC. Nabízí uživateli veškerý komfort, a i když se aplikace Plugfree starající se o Bluetooth na zařízení LOOX 610 výrazně zlepšila, na Widcomm dle mého názoru stále nemá. Nabízí snad všechny možné profily, já osobně během víkendu testoval připojení k Internetu přes mobil Ericsson T610, přenos souborů s různými dalšími Pocket PC, síťovou hru Snails přes Bluetooth se zařízením Dell Axim X3i, komunikaci s GPS Haicom a synchronizaci s BT modulem of společnosti MSI. Jediný problém se paradoxně vyjevil při pokusu spojit zařízení s LOOXem 610. Zařízení se sice viděla, ale pokud jsem se pokusil o nějakou akci, začal se LOOX 610 chovat divně, a po chvíli se pokaždé vypnul s tím, že komunikace s BT modulem byla přerušena. Kromě této nepříjemnosti však Bluetooth na zařízení LOOX 420 fungoval perfektně.



Ani Bluetooth však, alespoň v případě modelu LOOX 420, neznamená maximum. Kromě Modrého zubu totiž výkonnější model LOOXe nabízí i druhou bezdrátovou technologii zvanou Wi-Fi. Ta umožňuje komunikaci vyšší rychlostí na vyšší vzdálenosti, ovšem za cenu výrazně vyšší spotřeby energie. Na rozdíl od většiny ostatních Pocket PC není tato utilita pro ovládání Wi-Fi modulu téměř vůbec konfigurovatelná. Wi-Fi se zapíná buď ikonkou na obrazovce Dnes, případně ikonkou v Nastavení. Kromě standardních věcí zajišťovaných přímo systémem můžete nastavit akorát regulaci výkonu vysílače. LOOX kromě klasického IEEE 802.11b nabízí i podporu proprietální technologie Cisco označené jako LEAP. Wi-Fi jsem testoval v práci, kde je k dispozici firemní AP. Vzhledem k místu, kde sedím, mám přímo ideální testovací podmínky - signál je velice slabý, takže se ihned projeví případné problémy a nedostatky v celé své nahotě. A i když není rozdíl nikterak dramatický, LOOX proti svým konkurentům lehce zaostává. Zatímco LOOX 610 či Dell Axim X3i s klasickou anténou i HP iPAQ h4355 fungovaly tak napůl, LOOX 420 až na výjimky signál vůbec nezachytil. Pokud jsem změnil polohu a signál zesílil, začal LOOX fungovat bez problémů. S největší pravděpodobností se jedná o daň za integrovanou anténu. Přesná čísla bohužel nemám, jelikož na LOOXovi nefungoval program Mini Stumbler měřící kvalitu signálu a vlastní ovladač tuto funkcionalitu nenabízí. Na druhou stranu je nutné poznamenat, že signál v mé kanceláři je skutečně velmi slabý, v místě jen o trošku lépe pokrytém se LOOX bez problémů chytal. A jen taková drobnost na závěr, Bluetooth a Wi-Fi nyní umí běžet ve stejný okamžik, takže pokud je to pro vás z nějakého důvodu důležité, v tomto ohledu je nový LOOX o krok dál před 610kou.



Nakonec zbývá povědět si něco o napájení zařízení. LOOXe 420 pohání vyměnitelná, dobíjecí Lithium-Iionová baterie o kapacitě 1130mAh. Při maximálním podsvícení a standardním používání vydrží skvělé 4 hodiny a 15 minut, ovšem výdrž je velmi ovlivněna způsobem použití. Je jasné, že hraní Bublinek s vypnutým podsvícením má na baterii menší nároky než usilovné surfování přes Wi-Fi s maximálním podsvícením. V případě potřeby není problém si koupit baterii náhradní a mezi sebou je prohazovat. K uchování dat v paměti během výměny slouží integrovaná záložní baterie, takže pokud celou operaci stihnete během půl hodiny, data zůstanou v bezpečí.




Možnosti rozšíření


Jak jste si asi už všimli na fotografiích, proti LOOX 610 ubyl jeden rozšiřující slot, LOOX 420 nabízí pouze jeden SD/MMC slot. Díky plné podpoře SDIO je možné zařízení přidat i další funkcionalitu, ne jen více paměti, takže ztráta CF slotu bolí o trochu míň. Já osobně jsem vyzkoušel SDIO digitální foťák od HP a po instalaci ovladačů fungoval jedna báseň. Další možnosti rozšíření přináší Bluetooth, testoval jsem dvě různé BT GPSky a vše fungovalo taktéž na jedničku. Bohužel, příslušenství zakoupené k předchozím modelům použít nemůžete, systémový konektor je jiný.




Software


Na úvod jedna důležitá informace - LOOX 420 se zatím nebude distribuovat se systémem Windows Mobile 2003 Second edition. To ovšem neznamená, že se bez něj uživatelé nových LOOXů budou muset obejít napořád. Aktuální plánované datum uvedení upgrade je konec léta tohoto roku, kdy by měl být zdarma ke stažení uveřejněn na webu FSC. Jinak v ROMce najdete všechny základní aplikace včetně Microsoft Readeru a Terminálového klienta, jelikož je použita varianta Premium edition, a pak ještě něco navíc jako bonus.

V prvé řadě je to aplikace známá již z předchozích modelů LOOXů zvaná FSC Speed Menu. Jedná se vlastně o jakousi vylepšenou Nabídku Start, která je však optimalizována pro ovládání D-padem. Je přednastavena jednomu tlačítku, takže je spuštění aplikace otázkou okamžiku. Druhou aplikací je potom utilitka FSC Backup, která má na starosti zálohování a obnovu dat. Můžete si vybrat, zda zálohovat vše, nebo jen část informací uložených na zařízení. Zálohu je možné ochránit heslem, takže se vaše důvěrné informace v záloze mohou cítit bezpečně. Jelikož nemá LOOX 4xx vyhrazenu část ROM jako bezpečné úložiště, je pro provádění záloh dat a systému bezpodmínečně nutná paměťová karta (zálohu přes ActiveSync nepočítám).Další bonusové aplikace budete na zařízení hledat marně, víc se jich do ROMky nevešlo.



Na CD na vás čekají pouze aplikace dodávané přímo Microsoftem. Pokud máte vyšší model, dostanete v ceně i kupón na "zakoupení" několika aplikací z nabídky FSC. Vše probíhá způsobem nápadně podobným akci HP. V krabici totiž mimo jiné najdete poukázku nadepsanou Pocket LOOX Choice s určitým kódem. Po registraci na webu Pocket LOOX Choice se pak musíte zaregistrovat a poté zaregistrovat i vaši poukázku. Obratemmza ni obdržíte určitý počet kreditů, za které si můžete "nakoupit" aplikace přesně dle vašeho výběru. Tento způsob výběru bonusových aplikací je dle mého názoru téměř ideální a s klasickým bonusovým CD se nedá srovnat. Pouze v tomto případě může být spokojen každý zákazník, nejen ten, komu se výběrčí software zrovna trefili do noty.

Zákazníci, kteří si zařízení zakoupí v naší republice, obdrží navíc i CD od Sunnysoftu, na kterém najdou plné verze programů Sunnysoft InterWrite Pro 8.4 (kompletní počeštění systému a podpora pro psaní českých znaků), Sunnysoft SunnyDays (zobrazení svátků, narozenin a všech důležitých poznámek na obrazovce dnes) a Sunnysoft Worm Hugo 1.0 (jednoduchá hra na motivy červa), a pak i demoverze všech ostatních produktů Sunnysoftu. Lokalizace je úplně nová a vypadá skvěle, mimo jiného umí doplňování slov, takže se máte na co těšit:)


Cena


Při pohledu na cenu se celé zařízení jeví ještě v růžovějším světle. Doporučené ceny 12 380 korun (14 730 korun včetně DPH) za silnější model a 8 400 korun (9 996 korun včetně DPH) se díky vymoženosti kapitalistické společnosti zvané konkurence podařilo poměrně výrazně snížit ještě před uvedením zařízení na trh, a tak například Sunnysoft prodává to výkonnější zařízení včetně DPH za cenu velmi blízkou doporučené ceně BEZ daně. Ve světle těchto faktů FSC v této chvíli poráží konkurenci rozdílem třídy, s touto cenovou politikou jí "hrozí" nebezpečí výrazně vysokých prodejů:)


Benchmarky & Testy


Jelikož se snažím poskytovat stále lepší "služby", počínaje touto recenzí se v sekci Testy rozepíši i o tom, co jsem se zařízením prováděl a jak jsem jej testoval. Vytvořil jsem si jakousi testovací SD kartu, kde jsem na 128 megabytech paměti shromáždil různé hry (Anthelion, Snails a Z-Raid), filmy (upoutávka na film Shrek 2 ve formátu MPEG (bitrate 650kbps) a ten samý krátký film převedený do formátu Windows Media (bitrate 250, 500 a 1000 kbps)), MP3 soubory různých žánrů, a pak několik dokumentů a obrázků. Hranici 1Mbps jsem u filmu zvolil úmyslně, při tomto datovém toku má klip o délce 150 vteřin velikost více jak 21MB, takže i když kapacity paměťových karet neustále rostou, dvouhodinový film o by v tomto případě měl více jak 1GB, a to je dle mého názoru již zbytečné. Nota bene když uvážíme, že na tak malém displeji není mezi tímto klipem a klipem s polovičním datovým tokem téměř žádný viditelný rozdíl. Naopak, i kvalita klipu s nejmenším bitrate je více než dostatečná. A na závěr ještě jedno upozornění - zatímco ve zbytku recenze se snažím upřednostňovat fakta před svými dojmy a pocity, v této sekci to bude přesně naopak:)



Při běžné práci není v rychlosti zařízení žádný nedostatek, vzhledem k více méně unifikovanému typu použitého procesoru se výkon zařízení neliší od ostatních zařízení stejné kategorie. Ať už jsem sledoval video, poslouchal MP3 či si jen hrál, nikdy jsem nepocítil nějaké omezení. Tedy s jedinou výjimkou, a tou byl pokus přehrát film s bitrate 1Mbps přímo z paměťové karty, to sběrnice jaksi nestíhala, i když trhání se rozhodně nedá nazvat obtěžujícícm. Po překopírování souboru přímo do hlavní paměti LOOX zvládl přehrání bez zakolísání. Poloviční bitrate už byl pro kartu přijatelný a přehrávání probíhalo naprosto plynule.

Displej zařízení byl vskutku velice kvalitní, obraz byl ostrý a plný. Bez problémů se při vhodném natočení dá přečíst i v přímém slunečním světle. Sice je na něm vidět duhový odlesk barvy olejové skvrny, ale práci to nikterak nebrání. Jelikož je displej bez nádechu žluté či jiné barvy, všechny odstíny se jeví tak, jak by měly vypadat. Hra Z-Raid slouží pro otestování ovládání pomocí tlačítek a zároveň i schopnost rychlého skrolování obrazu. Takzvaný D-Pad je velice vhodný pro ovládání čtyřmi základními směry (doleva, doprava atd.), ovšem diagonální směry jsou problém. I když se to po pár minutách zlepšilo, snaha o šikmý let byla nejčastější příčinou konce hry. Navíc se projevil drobný problém s tlačítky namačkanými těsně vedle sebe, mé rozměrnější prsty se občas nedokázaly na tak malé místo vměstnat. Zobrazovací frekvence oscilovala kolem 56Hz, v některých okamžicích docházelo ke krátkodobému přerušení plynulého pohybu, takové drobné trhnutí. 3D akce Anthelion byla plynulá a bez problémů, stejně jako Snails. Ovládání dotykovým perem bylo přesné a bez omezení. No, a ke zvuku jsem se celkem obšírně již vyjádřil.



Během testování jsem podrobil důkladnému prověření i schopnost bezdrátové komunikace. Zatímco k Bluetooth není možné mít žádné výhrady, spojení se nerozpadalo ani v průběhu několika hodin, Wi-Fi by asi mělo nabízet trochu vyšší komfort než jen jeden aplet s nastavením, i když to jako věc software se dá bez problémů vyřešit nějakým noým patchem. Ale hlavně by to chtělo alespoň trochu zlepšit kvalitu příjmu, v konkurenci ostaních zařízení, která jsem měl k dispozici, měl LOOX 420 největší problémy se vůbec připojit, i když nutno uznat, že podmínky testování byly skutečně těžké. Ostatní to však zvládli o trochu lépe...

A na závěr nějaké čísla. Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Protože už mám zrecenzovaných několik nových nových Pocket PC, porovnám nakonec jednotlivá zařízení mezi sebou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde: Benchmarky (2,96 KB).











Grafické schopnosti zařízení jsem otestoval ještě jednou, a to pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)



FSC Pocket LOOX 410 - jaké jsou rozdíly?


V této sekci shrnu rozdíly mezi slabším a silnějším modelem. První rozdíl zaznamenáme již v krabici. Místo USB kolébky v ní najdeme u slabšího modelu LOOX 410 jenom USB kabel, kolébku si můžeme samozřejmě dokoupit. Marně budeme hledat i poukázku na několik softwarových aplikací, radovat se z ní mohou pouze majitelé modelu 420. Vizuálně není mezi oběma modely žádný rozdíl, o jaký model se jedná poznáte až na samolepce pod baterií. Hlavní rozdíly ve vlastnostech obou modelů jsou dva. Slabší model má pomalejší procesor, Intel PXA255 běží na 300 MHz. A druhý rozdíl je v tom, že slabší model nemá integrovaný Wi-Fi modul. Tím, alespoň podle mých informací, rozdíly končí.

V praktických testech dopadl LOOX 410 takto. Při sledování filmu s bitrate 500 kbps byl film lehce trhaný, nicméně MPEG o bitrate 650 kbps byl bez problémů. Sledování videa s bitrate 250 kbps bylo naprosto plynulé. Ve hrách si LOOX 410 vedl dle předpokladů, kvalita skrolingu hry Z-Raid byla neměnná, průměrný refresh rate byl asi 54Hz. Stejně tak Snails byli bez problémů. Největší změna byla v případě 3D Anthelionu, na maximální detaily už to moc nešlo, po snížení kvality zvuku a vypnutí světelných efektů už to bylo OK. MP3 bez problémů, všechno ostatní také. V tabulce najdete rozdíly v benchmarcích obou zařízení.

Ikona Odkaz na databázi
FSC Pocket LOOX 410
FSC Pocket LOOX 420
Spb Benchmark index
1096
1528
CPU index
1292
1789
File system index
766
1075
Graphics index
2740
3781
ActiveSync index
2414
1396
Baterie
4h54m
4h15m

reklama