Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení FSC Pocket LOOX N500/N520

2.12.2005, Pavel Koza, recenze
Společnost Fujitsu Siemens Computers si za posledních pár let vydobyla pověst spolehlivého výrobce Pocket PC. Jejich zařízení jsou pohledná, výkonná a většinou i za velmi dobrou cenu. Když k tomu připočteme i příkladnou podporu, není divu, že si jejich LOOXy oblíbila spousta uživatelů.

Cena


Cena zařízení je samozřejmě důležitá a u této kategorie to platí dvojnásob. Model N500 by měl stát kolem 7.000 Kč bez DPH (asi 8.300 Kč včetně daně), model N520 pak o tisíc korun bez daně víc, tedy 8.000 Kč (asi 9.500 Kč s daní). Psychologická hranice deseti tisíc korun zůstane neprolomena. Především ty, kteří dosud žádné PDA nevlastní, ale určitě potěší spíš různé sady, kdy k zařízení za výhodnou cenu dostanete i navigaci a různé užitečné příslušenství. Určitě se jich během pár týdnů vyrojí celá řada (blíží se přece Vánoce:).


Osobní dojem, Benchmarky & Testy


Většinu osobních zkušeností jsem už sdělil přímo u konkrétních částí recenze, takže teď to jen shrnu. Samozřejmě se nabízí srovnání s nedávno recenzovaným iPAQem rx1950, takže se mu ani moc nebudu bránit. Společnosti Fujitsu Siemens Computers není v oblasti Pocket PC zařízení žádným nováčkem a na nejnovější řadě zařízení je to znát. Za těch pár týdnů testování jsem nepřišel na žádný více či méně viditelný problém zásadního významu. Jistě, některé vlastnosti nejsou tak úplně špičkové, ale o žádné části zařízení se nedá s klidným svědomím prohlásit, že by byla špatná. Asi nejvíc to platí o integrované GPSce. Při srovnání s externí GPSkou shodných parametrů je sice rozdíl v citlivosti příjmu poměrně značný, ovšem zde je nutné zopakovat a zdůraznit, že ona samotná GPSka stála víc jak polovinu toho, co stojí celý LOOX a i přes tento rozdíl nejsou s GPSkou problémy ani v členitém terénu.




Zaměříme-li se na výkon zařízení, těžko budeme hledat problém. Procesor i velikost paměti byly zvoleny tak, že by u nikoho neměly vyvolávat rozpaky, zda to náhodou není příliš málo, což se konkrétně u iPAQu rx1950 může stávat relativně často. I veškeré benchmarky dopadly více či méně výrazně ve prospěch LOOXe. Během testování jsem zkoušel spoustu programů i her a nenarazil jsem na nic, co by se nedalo spustit či používat (tedy pokud pominu aplikace, které si nerozumí s WM5). Zvuk je špičkový, o tom už jsem psal. WiFi u modelu N520 rovněž fungovala tak, jak měla, ani zde jsem na žádný problém nenarazil. Slabou výtku bych tak měl snad jen k výdrži na baterie, ovšem i zde je nutné poznamenat, že díky maximálnímu podsvícení a režimu procesoru Turbo budete v reálném provozu dosahovat diametrálně odlišných výsledků, takže ani tato vlastnost vám nebude překážkou ke spokojenému používání zařízení. Technické hračičky určitě potěší jak USB Host, tak i některé poměrně neobvyklé typy příslušenství přímo od FSC.




Pokud jsem psal o tom, že v oblasti výkonu to zvládá LOOX na jedničku, platí to samozřejmě i o multimédiích. O přehrávání MP3 se nemá smysl bavit, procesor se při přehrávání byť té najkvalitnější MP3 skladby ani nezahřeje, takže s přehledem můžete při poslouchání vaší oblíbené Helenky Vondráčkové psát email vašemu psychiatrovi (ehm;). To video už LOOXe dokáže rozpálit o poznání víc. U videa optimalizovaného pro QVGA rozlišení je přehrávání naprosto plynulé. Koukat se ale dá i na video v rozlišení VGA (640x480), i když zas se to trhá víc, než já osobně pokládám za snesitelné. Testoval jsem programem TCPMP (ex BetaPlayer) a výsledky jsou následující:


Pocket PC
BetaPlayer Benchmark
FSC Pocket LOOX N520184,82%
HP iPAQ hx2750163,56%
HP iPAQ rx1950153,06%
MDA Compact102,56%


Ostatní vlastnosti jsem popisoval průběžně, takže to můžeme ukončit. Benchmarky jsem dělal, ale uveřejním je až spolu s dalšími zařízeními. Pro tuto chvíli vám musí stačit, že při srovnání s iPAQem byl ve výpočetním výkonu LOOX lepší asi o 25%, v grafickém výkonu téměř dvojnásobně . Grafické schopnosti zařízení jsem navíc otestoval pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)




Podrobné hodnocení


Nyní pár slov k podrobnému hodnocení. Typ zařízení může být Pocket PC, Pocket PC Phone edition, případně Smartphone. Třídou se myslí rozlišení pro různé cílové skupiny, které je klíčové pro správné pochopení celého hodnocení. Hodnocení jednotlivých prvků totiž není absolutní, ale relativní vzhledem k právě určené třídě. Příklad? Hmotnost zařízení s VGA displejem, dvěma sloty a integrovaným duem BT/WiFi ve třídě "Pro náročné" dostane devítku, zatímco stejně těžké zařízení v kategorii "Pro začínající uživatele" s QVGA displejem, jedním slotem a žádným rádiem dostane trojku. Totožně je důležité datum hodnocení - pokud hodnotím integrovaný foťák s rozlišením 1,3MPix dnes, dostane 10 bodů, protože nic lepšího se do PDA prostě nemontuje. Za půl roku, kdy budou k dispozici integrované 2MPix, by už dostal bodů méně.

Pokud máte k hodnocení nějaké komentáře, pište je prosím do diskuze. To hodnocení nedělám kvůli sobě, ale kvůli vám, abyste se při výběru zařízení měli čeho chytit. Pokud si myslíte, že to je špatně, klidně mi to řekněte:)

A to je pro dnešek vše. Pokud máte nějaké dotazy, rád vám je zodpovím v diskuzích.
reklama