Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení FSC Pocket LOOX N500/N520

2.12.2005, Pavel Koza, recenze
Společnost Fujitsu Siemens Computers si za posledních pár let vydobyla pověst spolehlivého výrobce Pocket PC. Jejich zařízení jsou pohledná, výkonná a většinou i za velmi dobrou cenu. Když k tomu připočteme i příkladnou podporu, není divu, že si jejich LOOXy oblíbila spousta uživatelů.

Parametry


Řada Pocket LOOX N5xx je tak trochu na pomezí mezi low-end a střední třídou. Tedy, abych byl úplně přesný, model N500 bych zařadil do kategorie zařízení pro začátečníky, model N520 naopak do zařízení pro běžného uživatele. Zatímco N500 se zaměří na segment, kde mu budou dělat konkurenci například Acerů n35 či Yakumo Delta, tedy levných Pocket PC pro navigaci, N520 bude mít přeci jen širší záběr.

Procesor a paměť jsou první vlastnosti, které předchozí odstavec potvrzují do puntíku. Intel PXA270 (XScale) taktovaný na 312MHz sice nepatří ke špičce, ale do Pocket PC se stále montují i procesory výrazně slabších parametrů. Navíc určitě potěší možnost softwarové regulace výkonu, kdy už na standardní nastavení stačí výkon pro plynulý běh většiny aplikací, a pokud náhodou nějaká aplikace přivede zařízení do úzkých, pomůže režim Turbo. Velikost paměti je první vlastnost, kterou se od sebe liší LOOX N500 a N520. Zatímco N500 má pouze 64MB, N520 nabízí hned dvojnásobek, tedy 128MB. Samozřejmě není k dispozici celá, část zabírá systém, ale i tak můžete využít celých 81MB volné paměti pro svá data i programy (respektive 23MB u modelu N500). Velikost RAM je proti tomu identická, obě zařízení mají 64MB, přičemž hned po HW resetu nabízí na obou modelech shodně cca. 40MB volných.




Displej zařízení je klasický transflexní TFT panel s úhlopříčkou 3,5" (89 milimetrů), rozlišením 240x320 bodů a schopností zobrazit 65 tisíc barev. Podsvícení je možné nastavit v jedenácti stupních, bohužel pouze společně pro provoz na baterie i během dobíjení. Intenzita jasu na maximální hodnotu je plně dostačující, to samé se dá říci i o minimálním podsvícení (některá zařízení mají minimální jas zbytečně vysoký, což naštěstí není tento případ). Barvy mají nádech do teplých odstínů, bílá je tedy lehounce do žluta, ale v takovéto míře je to vlastnost, nikoliv chyba jako u některých starších Pocket PC jiných výrobců. A pokud dodám, že dotyková vrstva je bez chybičky, okruh možných témat o displeji jsem právě vyčerpal. Jedná se prostě o povedený displej. Tečka.




Zvukové schopnosti jako obyčejně rozdělím do tří skupin. Nejdříve se budeme zabývat záznamem zvuku. Mikrofon je umístěný na levém boku zařízení hned nad tlačítkem pro spuštění záznamu. Uživatel má k dispozici jeden aplet pro nastavení jeho citlivosti. A to buď ve třech statických režimech (přímý záznam, normální záznam a konference), nebo je možné nechat nastavení na automatice podle prostředí. Ke schopnostem zařízení v této oblasti nemám připomínek, především přímý záznam je špičkový, ale ani záznam z delší vzdálenosti není o moc horší. Důkaz přikládám zde (260,21 KB). Výstup na sluchátka mě potěšil ještě víc než mikrofon. Klasický 3,5mm konektor je základ, který potěší. Nulový šum na kvalitních sluchátkách (Koss Porta Pro) a víc než dostatečná maximální hlasitost nadchne. A nakonec, bohaté možnosti nastavení jsou takovou třešínkou na dortu, ostatně posuďte sami - tři úrovně hlasitosti nezávisle na systémovém nastavení a 9 úrovní nastavení výšek, basů a dokonce i jakéhosi 3D efektu. Jasně, pokud máte doma v uzamykatelné, klimatizované místnosti na policích v kůži svázané starší ročníky Stereo & Video, asi na to budete mít názor jiný, ale z mého úhlu pohledu hraje LOOX skvěle. No a nakonec nesmím zapomenout ani na integrovaný reproduktor, který je na tom pokud jde o kvalitu samozřejmě nesrovnatelně hůř. Na druhou stranu hraje a pípá, hlasitost je dostatečná i pro rušnější místa, takže co od něj chtít víc?




To ale stále není všechno. LOOX má totiž v nastavení ještě jedno překvapení nazvané Audio Path. Co to je a jak to funguje ukážu na příkladu. Mám klasické Pocket PC. Nahraji do něj MP3 písničku a v přehrávači si ji pustím. Zvuk se ozve z integrovaného reproduktoru. Vezmu sluchátka a zapojím je do zdířky v Pocket PC. Integrovaný reproduktor se odmlčí a zvuk se začne linout ze sluchátek. Po odpojení sluchátek se mi zvuk vrátí do integrovaného reproduktoru. Jasné? Myslím, že ano:) Ovšem jasné je to pouze v případě, že na zařízení není aktivován program Audio Path (viz obrázek). Jednoduchým zakliknutím voleb Headphone a Speaker docílíte toho, že budou hrát sluchátka i reproduktor ZÁROVEŇ. Analogicky tak můžete poslat zvuk do reproduktoru i BT sluchátka. Nebo kolébky. Vypadá to zajímavě, ale mám s tím jeden drobný problém - moc nechápu, k čemu mi tato vymoženost má být:) Příklady uvedené v manuálu mi totiž nepřijou moc reálné...




Pokud jde o komunikaci s okolím, základem je klasicky USB port vyvedený v datovém konektoru na spodku zařízení (je tam i RS232, to jen tak pro zajímavost). Na rozdíl od nedávno recenzovaného iPAQ rx1950 ale LOOX zvládá nejen USB klienta, ale i USB host (obojí verze 1.1), což jsem hned otestoval ve formě připojené USB klávesnice a USB paměti - oboje úspěšně. Jistou pihou na kráse je ovšem skutečnost, že na využití této vlastnosti si budete muset zakoupit extra kabel, protože ten v originální krabici umí jen USB klienta. Na infračerveném portu není nic zajímavého, jde o klasický SIR s maximální rychlostí přenosu 115,2 kbps. Přestože je senzor tak trochu neprakticky na boku zařízení, zvládne ovládat i elektrotechniku. Zkoušel jsem ovládat DVD přehrávač Philips DVP720SA a program TotalRemote od Griffinu to zvládl i ze 3 metrů.

Dojmy z testu Li-Ion baterie o kapacitě 1200mAh jsou tak trochu smíšené. Na straně jedné je nutno poznamenat, že se testy vždy provádí na maximální podsvícení a maximální výkon procesoru, takže v běžném životě by neměl být problém dosáhnout i násobně lepších hodnot. Na straně druhé bych ale očekával, že u zařízení s instalovaným systémem Windows Mobile 5, který dokáže baterii "vyždímat" až úplně do poslední kapičky, budou výsledky přeci jen lepší. Srovnání s iPAQ rx1950 sice není úplně ideální, protože je mezi zařízeními několik odlišností v použitém hardware (minimálně procesor a dvojnásobná RAM mohou se spotřebou pěkně zamíchat), ale protože se jedná o zařízení stejné kategorie a žádné jiné výsledky zatím nemám, musíte to akceptovat. Jednoduše řečeno vydržel iPAQ skoro dvakrát tak dlouho co LOOX. Na závěr ještě dodám, že testované zařízení byl model N520, ovšem rozdíl mezi oběma modely by měl být naprosto zanedbatelný.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 3h42m
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 3h58m
  • Přehrávání MP3, vypnutý displej - 17h56m
  • Zapnuté WiFi, bez zatížení - 2h33m

U modelu N500 je to vše, model N520 má ještě jeden bezdrátový komunikační modul navíc. A i když to poslední dobou není úplně výjimečné, přeci jen je WiFi modul místo Bluetooth u Pocket PC zařízení stále neobvyklý. Na rozdíl od všech dosud recenzovaných zařízení nabízí LOOX N520 premiérově nikoliv IEEE 802.11b, ale IEEE 802.11g. Teoreticky je tedy zařízení schopné komunikovat rychlostí až 54Mbitů, ovšem takovému číslu se na Pocket PC neblížíme ani na dohled. Stačí si prohlédnout reálnou rychlost čtení z FlashROM paměti (o zápisu ani nemluvě) a musí všem být jasné, že kromě několika speciálně simulovaných situací je reálná možnost dosažení této rychlosti nulová. Pokud jde o praktické testy, vše fungovalo bez problémů. S mým domácím AP Asus WL-530g jsem se ihned připojil k Internetu (konfigurace je WPA-PKS, TKIP) a signál byl dostatečný po celém panelákovém bytě. Stejně jako u iPAQa jsem zkoušel i Skype a na rozdíl od něj jde v případě LOOXe díky jeho citelně rychlejšímu procesoru o plnohodnotný nástroj. Přenos zvuku naprosto plynulý i při standardní rychlosti procesoru. Pokud je pro vás VoIP důležitý, LOOX vás v tomto ohledu nezklame.




GPS


Hlavním lákadlem, především u slabšího modelu, je bezesporu integrovaný GPS modul. Jeho parametry jsou špičkové, 20 kanálů a nejnovější chipset SiRF Star III slibují maximální citlivost a přesnost. Anténa však není výklopná, jako například u Yakuma, ale integrovaná. V praxi se ukázalo, že ač má integrovaná GPSka parametry srovnatelné se špičkou externích modulů, její schopnosti jsou v porovnání s nimi trochu horší. A to je také hlavní důvod, proč recenze vychází o týden později, než vyjít měla. Raději jsem si kromě modelu N520 půjčil i N500 a najezdil s navigací o pár desítek kilometrů víc, protože mi tak výrazný rozdíl připadal z počátku trochu podivný. Zapůjčený LOOX N520 totiž nebyl tak úplně finální kousek, takže jsem chtěl mít jistotu, jestli skutečně prodávaný LOOX N500 tyto mé prvotní zkušenosti potvrdí, nebo vyvrátí.

Už při prvním testu jsem si všiml toho, že úvodní zaměření trvalo tak trochu déle, než jsem zvyklý u mé vlastní externí GPSky NaviLock BT-338. To ale nebyl nějak zásadní problém, jednou denně těch pár vteřin čekání navíc nikoho nezabije. Mnohem zásadnějším problémem ale byl výrazně méně citlivý přijímač signálů ze satelitů. Jak se zdá, 20 kanálů u jedné GPS a 20 kanálů u jiné GPS nemusí ani zdaleka znamenat stejnou citlivost. Rozdíl proti mé GPSce totiž byl značný. V testu v místnosti (odražené signály ze satelitů) se LOOXovi čas od času podařilo zachytit jediný satelit (pouze na několik okamžiků se zaměřily 2 satelity současně), zatímco NaviLock nepřetržitě přijímal signál ze 4-7mi satelitů, z toho v průměru z pěti byl signál vhodný ke zpracování. V testu pod širým nebem už to bylo lepší, rozdíl byl v průměru 2 satelity ve prospěch NaviLocku. Na druhou stranu pokud jsem zařízení porovnal s Yakumo DeltaX, které se rovněž chlubí stejnými parametry a navíc má vyklápěcí anténu, výsledek byl tentokrát příznivější pro LOOXe (i když jen těsně). I přes horší výsledek to ale na funkčnost to nemělo žádný vliv - satelitů se chytalo vždy minimálně šest. Na druhou stranu je přijímač výrazně citlivější než u klasických GPS jako je NaviLock BT-308, který se například v mém autě pod předním sklem nechytal vůbec, zatímco LOOX po zaměření přijímal signál až na výjimky (hustá vysoká zástavba) i v členitějším terénu. A pokud byste přeci jen chtěli citlivost zlepšit, lze pomocí standardního konektoru na zadní straně zařízení připojit i externí anténu.




Nyní pár slov k tomu, jak integrovaná GPSka na Pocket PC funguje. V prvé řadě je nutné s povděkem konstatovat to, že zapínání / vypínání GPSky je plně automatizované. V praxi to funguje tak, že během běžného používání zařízení je modul vypnutý. Jakmile spustíte aplikaci, která umí s GPSkou pracovat a správně ji nastavíte (tím myslím port a rychlost), při prvním přístupu na tento port se GPS modul automaticky zapne, což je zároveň signalizováno oranžově blikající levou LEDkou. Jakmile aplikaci ukončíte, GPSka se zase vypne. Jednoduché, ale velmi praktické řešení šetřící energii a možná i výkon zařízení. To ale není jediné příjemné překvapení, které zařízení nabízí. Systém Windows Mobile 5 totiž umí i vlastnost nazvanou "virtuální GPS port". To oceníte v případě, kdy potřebujete, aby signál z GPS zpracovávalo víc aplikací najednou. U staršího Pocket PC to nebylo možné (respektive bylo nutné mít speciální software) - jakmile první aplikace obsadila port s GPSkou, ostatním se jevil jako nepřístupný. WM5 naproti tomu vložil mezi GPSku a aplikaci ještě jakéhosi prostředníka, který komunikuje s GPSkou sám a podle potřeby data dál posílá jedné nebo více aplikacím. Takže jsem si jen tak pro zajímavost mohl pustit dvě navigace najednou;) A skutečně to fungovalo, mužský a ženský hlas se navzájem překřikoval, kudy že to vlastně mám jet, každému se líbila jiná trasa, takže mi každou chvíli jeden nebo druhý vyhrožoval, že tudy teda ne, prostě paráda...:)




Jako poslední jsem si nechal testy s navigacemi. Zkoušel jsem dvě - TomTom 5.1 a PocketKiM 3.7.4 - ostatní buď zatím nefungují na WM5 nebo jsem je prostě nesehnal. Podle plynulosti TomToma jsem si ale jistý, že by neměl být problém s žádnou navigací, tedy co se výkonu týká. Stejně tak jsem u navigací nepozoroval ani žádné významné prodlevy v zobrazování aktuální pozice, takže vás při řízení nebude nic rozptylovat.

Pokud po přečtení předchozích odstavců propadáte panice a vyrážíte peníze určené na nákup nového LOOXe propít v nejbližší hospodě, zadržte. Je sice nezpochybnitelný fakt, že v porovnání s externí GPSkou jsou dosažené výsledky horší. Právě kvůli podobným informacím ostatně tyto recenze píšu a vy je čtete. Je ale nutné se na to snažit dívat z více pohledů. Jednak je významná cena samotné externí GPSky, ale hlavně je komplexní zařízení jako Pocket PC místem mnoha nutných kompromisů, když chci do jednoho zařízení nacpat displej, paměti, procesor, baterii, slot pro kartu, WiFi modul a GPS modul, o možném rušení jednotlivých prvků ani nemluvě. Takže s trochou nadsázky můžu konstatovat, že v místnosti se stejně neztratíte (tedy pokud se nejmenujete Radovan Krejčíř a vaše vila má víc jak 100 místností) a v autě vám při navigaci nijak nepomůže, že vidíte 10 satelitů a ne "jen" sedm. Nehledě na to, že ti nejnáročnější si mohou koupit externí anténu a pak už s citlivostí nebudete mít problém vůbec žádný.
reklama