Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení FSC Pocket LOOX N500/N520

2.12.2005, Pavel Koza, recenze
Společnost Fujitsu Siemens Computers si za posledních pár let vydobyla pověst spolehlivého výrobce Pocket PC. Jejich zařízení jsou pohledná, výkonná a většinou i za velmi dobrou cenu. Když k tomu připočteme i příkladnou podporu, není divu, že si jejich LOOXy oblíbila spousta uživatelů.

Vzhled


Jak jsem naznačil již v úvodu, zařízení je velice podobné předchozí řadě PL4xx, ovšem takové shody jako je mezi dvojicí iPAQ h4150 a iPAQ rx1950 nedosahuje. Rozměry zůstaly více méně stejné, 116x71x14 milimetrů znamená průměr, možná lehký nadprůměr. Zato hmotnost zařízení poskočila poměrně výrazně, ze 125 gramů u PL4xx na 160 gramů v případě N520. Těžko soudit, proč tomu tak je, tělo přístroje je totiž stále vyrobenou pouze z plastu. Ale ani tak vám LOOX díru v kapse neudělá. Celkově je zařízení vizuálně zdařilé, design strohý, ale maximálně účelný, dominantní tmavošedá barva příjemná, stříbrné bočnice elegantní. Mechanické zpracování je na úrovni, jediným trochu problematickým místem jsou vysouvací dvířka chránící baterii, kde jsou mezery mezi díly přeci jen více patrné. V ruce se LOOX drží pohodlně a díky nepatrně vyšší hmotnosti má člověk pocit, že v té ruce skutečně něco má. Ovládání tlačítka pro záznam zvuku a vedle umístěný otvůrek mikrofonu je vymyšleno hlavou (bez ironie), iluze skutečného diktafonu je dokonalá.




Přední strana zařízení je klasického ražení. Největší plochu zabírá barevný displej. Nad ním najdeme přesně uprostřed tlačítko pro zapnutí / vypnutí zařízení a dvojici LED diod pro zobrazení různých stavů a událostí jako je puštěné WiFi, GPS nebo například blížící se naplánovanou schůzku v kalendáři. Pod displejem je kromě loga FSC i čtyřsměrový ovládací prvek s odděleným středovým tlačítkem a čtveřice programovatelných tlačítek pro spouštění aplikací. Každému tlačítku LOOXe je možné přiřadit dvě různé akce na krátký i dlouhý stisk, bez problémů si rovněž poradí se současným stiskem dvou i více tlačítek. Každé tlačítko je navíc efektně modře podsvícené, takže nebudete tápat ani za tmy. Stejně jako u iPAQ rx1950 i zde chybí speciální tlačítka pro WM5, díky kterým je možné zařízení ovládat bez nutnosti tapání na displej, ovšem i zde je možné akce "Left / Right Softkey" přiřadit libovolným jiným tlačítkům.





Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
FSC Pocket LOOX N520 71 x 116 x 14 160
HP iPAQ rx1950 70,6 x 113,6 x 13,5 125


Na zadní straně najdeme zajímavé pouze dvě věci. Tou první je gumovou krytkou chráněný konektor pro připojení externí antény pro příjem signálu ze satelitů GPS, tou druhou pak velká vysunovací dvířka skrývající hlavní (a jedinou) baterii zařízení.




Při pohledu zezhora narazíme na klasický konektor 3,5 milimetrů pro připojení stereosluchátek, slot pro MMC/SD kartu a nakonec i otvor pro zasunutí dotykového pera. Dolní pohled nabízí ještě méně vzrušení, kromě datového konektoru pro připojení synchronizačního kabelu či klávesnice a malého otvůrku pro provedení softwarového resetu tam není vůbec nic. Pro majitele starších modelů může být příjemným zjištěním fakt, že kvůli provedení resetu již není nutné rozšroubovávat stylus a používat ten snadno-se-ztrácející-nebo-lámající plastový konec s extratenkým hrotem, ale že se do otvůrku resetu vejde i hrot klasického dotykového pera.

Také boční strany zachovávají strohý ráz celého zařízení. Pravá strana je prosta jakéhokoliv ovládacího prvku, levá strana nabízí senzor infračerveného portu, programovatelné tlačítko přednastavené pro záznam zvuku (rovněž dvě akce) a těsně nad ním i otvůrek mikrofonu. Zapomenout bych neměl ani na stylus, který je především díky nadstandardní délce (celých 105 milimetrů) a oblému zakončení velmi příjemný do ruky. A tím je představení zařízení za námi.


reklama