reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Velká recenze zařízení FSC Pocket LOOX C550

, , recenze
Velká recenze zařízení FSC Pocket LOOX C550
Zařízení FSC Pocket LOOX C550 je v krátké době druhým zařízením od Fujitsu Siemens, které podrobně recenzujeme. Kromě poslední verze Windows Mobile 5, výkonného procesoru Intel PXA270 a kvalitního a jasného TFT displeje s rozlišením 480 x 640 bodů nabízí i bohaté komunikační schopnosti, jmenovitě Bluetooth a WiFi.
Velká recenze zařízení FSC Pocket LOOX C550
Kapitoly článku:
  1. Velká recenze zařízení FSC Pocket LOOX C550
  2. Parametry
  3. Možnosti rozšíření, software
  4. Cena, osobní dojem, benchmarky & testy, podrobné hodnocení

Cena


Tytam jsou doby, kdy si výrobci díky nízké konkurenci mohli s cenami dělat co jen chtěli. Nedávno výrazně zlevněný Dell Axim X51v nebo povedený Acer n300 představují velmi silné protihráče, takže byla cena zařízení LOOX C550 stanovena na příjemných 12.500 Kč (10.500 Kč bez DPH). Jestli je to odpovídající si raději rozhodněte sami, podle mého názoru za tyto peníze dostanete přiměřenou protihodnotu v podobě kvalitního PDA.


Osobní dojem, Benchmarky & Testy


A jdeme do finále. S obecnými zkušenostmi budu hotov rychle, protože nový LOOX C550 je sázka na jistotu, která toho zas tak moc nového nepřináší. Většina věcí je už mnohokrát vyzkoušena a byla by celkem ostuda, kdyby s nimi měl LOOX nějaký závažnější problém. Vzhled i velikost zařízení jsou cíleny spíš na práci než na okrasu, to je u LOOXů již tradice. Je rovněž nutné počítat s tím, že se jedná o zařízení s VGA displejem a bohatým vybavením, takže jeho rozměry nejsou úplně kompaktní.
Multimediální schopnosti zařízení jsou velmi slušné až výborné. O kvalitní reprodukci jsem již psal, takže pokud vaše zařízení používáte i jako MP3 přehrávač, budete spokojeni. Ani přehrávání videa vás nezklame. Sice to není tak dokonalé jako u Dellu X51v, ale benchmarkový výsledek 125% dosažený v programu TCPMP (dříve známý jako BetaPlayer) znamená dostatečnou rezervu ve výkonu i při přehrávání těch nejsložitějších scén v nejvyšší kvalitě. Jen bylo nutné změnit v programu ovladač videa z automaticky nastaveného DirectDraw na Intel XScale. Hráče potěší podpora současného stisku více tlačítek najednou, ovšem vzhledem k tvaru ovladače a nulové mezeře mezi jednotlivými tlačítky mi hraní moc nešlo. Výkonnostní problémy jsem u LOOXe nepozoroval ani u náročných her.
Pocket PC
BetaPlayer Benchmark
Acer n311 (VGA)57,87%
Dell Axim X51v (VGA)198,16%
FSC Pocket LOOX 720 (VGA)121,43%
FSC Pocket LOOX C550 (VGA)125,14%
FSC Pocket LOOX N560 (VGA)139,69%
HP iPAQ hx4700 (VGA)149,52%
HTC Universal (VGA)89,94%


Testovací klip ve formátu MPEG4 DivX/XviD je 29MB velká upoutávka na Matrix Reloaded, takže o akční a dynamické scény tam není nouze:) Přehrává se z rychlé SD karty, její rozlišení je 640x480 bodů, počet snímků za vteřinu 24, datový tok videa je 1500kbps a datový tok audia v MP3 je 128kbps.

Možnosti rozšíření i komunikace jsou vynikající a až na občasný problém při současném připojení více USB zařízení přes USB Host jsem se nesetkal s žádným problémem. To ostatně platí i o dalších vlastnostech zařízení, celé testování probíhalo v poklidné, až skoro nudné atmosféře. Snad jediné mésto, kde by bylo vhodné příště trochu víc zabojovat, je výdrž na baterie. Samozřejmě musíte myslet na to, že všechny testy baterie jsou prováděny na maximum (procesor na nejvyšší rychlost, podsvícení rovněž, žádné úsporné režimy, nic takového), ale i tak je to asi nejslabší místo celého zařízení. Bohužel není v mých silách provést desítky testů výdrže, takže pokud máte co k tomu říct, pište do diskuze.
Pokud to tedy všechno shrnu, nový LOOX může zklamat snad jen toho, kdo se těšil na nějakou revoluční novinku z dílny FSC. Ostatní, především pak ti, kteří používají svůj kapesní počítač k práci a nějakého LOOXe už někdy viděli, LOOXe ocení. V případě, že si právě vybíráte své budoucí zařízení s VGA displejem, můžete LOOXe směle zahrnout do seznamu kandidátů. Není sice úplně dokonalý, ale za rozumnou cenu dostanete velmi schopného a spolehlivého pomocníka.


Podrobné hodnocení


Nyní pár slov k podrobnému hodnocení. Typ zařízení může být Pocket PC, Pocket PC Phone edition, případně Smartphone. Třídou se myslí rozlišení pro různé cílové skupiny, které je klíčové pro správné pochopení celého hodnocení. Hodnocení jednotlivých prvků totiž není absolutní, ale relativní vzhledem k právě určené třídě. Příklad? Hmotnost zařízení s VGA displejem, dvěma sloty a integrovaným duem BT/WiFi ve třídě "Pro náročné" dostane devítku, zatímco stejně těžké zařízení v kategorii "Pro začínající uživatele" s QVGA displejem, jedním slotem a žádným rádiem dostane trojku. Totožně je důležité datum hodnocení - pokud hodnotím integrovaný foťák s rozlišením 1,3MPix dnes, dostane 10 bodů, protože nic lepšího se do PDA prostě nemontuje. Za půl roku, kdy budou k dispozici integrované 2MPix, by už dostal bodů méně.

Pokud máte k hodnocení nějaké komentáře, pište je prosím do diskuze. To hodnocení nedělám kvůli sobě, ale kvůli vám, abyste se při výběru zařízení měli čeho chytit. Pokud si myslíte, že to je špatně, klidně mi to řekněte:)


Hodnocení
Název:FSC Pocket LOOX C550
Typ:Pocket PC
Třída:Pro náročného uživatele
Systém:Windows Mobile 5
Hodnoceno:1. května 2006
Vzhled, ovladatelnost
Vzhled:8
Rozměry:7
Hmotnost:6
Tlačítka, ovladatelnost:6
Zpracování:8
Výkon, paměť
Procesor:9
Volná paměť RAM:7
Volná paměť ROM:7
Grafika:8
Displej
Rozlišení:10
Rozměry:7
Kvalita (použití v místnosti):9
Kvalita (použití venku):9
Podsvícení:8
Dotyková vrstva:9
Zvuk
Mikrofon:8
Reproduktor:8
Výstup na sluchátka:10
Komunikace
USB:9,5
Infra:8
Bluetooth:9
WiFi:10
Baterie, napájení
Vlastnosti, vybavení:6
Výdrž:4
Možnosti rozšíření
Obecné:9,5
Software
Systém, nastavení:3
Bonus. aplikace v ROM:5
Bonus. aplikace na CD:0+5
Příslušenství
Množství:9
Kvalita:9
Ostatní
Celkový dojem:9
Podpora výrobce:9
Poměr cena/výkon9
Výsledek
FSC Pocket LOOX C5507,82 z 10


Poznámky: Hodnocení je v rozmezí 1 - 10. Čím vyšší číslo, tím je výsledek blíže ideálu. Pokud zařízení dostane 10 bodů v kategorii "Vzhled", znamená to, že je nadpozemsky krásné. Naopak pokud dostane 10 bodů v kategorii "Hmotnost", tak je to důkaz jeho extrémně nízké hmotnosti.

...no, a můžu jít konečně spát:)