Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení FSC Pocket LOOX C550

2.5.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení FSC Pocket LOOX C550 je v krátké době druhým zařízením od Fujitsu Siemens, které podrobně recenzujeme. Kromě poslední verze Windows Mobile 5, výkonného procesoru Intel PXA270 a kvalitního a jasného TFT displeje s rozlišením 480 x 640 bodů nabízí i bohaté komunikační schopnosti, jmenovitě Bluetooth a WiFi.
Kapitoly článku:
Pokud jste až dosud nebrali společnost Fujitsu Siemens Computers příliš vážně, možná je právě teď ten nejlepší čas s tím začít. Během pouhých několika měsíců se totiž prudce rozroste její portfolio kapesních zařízení, takže se minimálně co do šířky modelové řady bude prát o imaginární první místo mezi výrobci Pocket PC zařízení. Nicméně nebudu raději předbíhat a místo toho se budu věnovat tomu, co mám před sebou na pracovním stole již dnes. Je jím zařízení FSC Pocket LOOX C550, které bych vám dnes rád podrobně představil.





Ještě před tím, než se začnu podrobně vrtat a šťourat ve vlastnostech a schopnostech tohoto krasavce, pár slov obecně. "Pětistovková" řada by měla být po následující měsíce základní řadou produktů Pocket LOOX. Pokud se podíváte na stránku Fujitsu Siemens Computers, zjistíte, že se tato řada dělí do dvou větví. Jedna větev je označená jako N5xx (patří do ní nedávno recenzovaný model LOOX N520), druhá pak nese ozančení C5xx. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma větvemi je v tom, že "N-ková" řada obsahuje integrovaný modul GPS, zatímco "C-čková" řada integrovaný GPS modul nemá. Mezi jednotlivými modely jsou pak další rozdíly, ale o tom si povíme v samostatném článku nazvaném Rozdílová recenze zařízení FSC Pocket LOOX N560.

Nakonec bych ještě rád poděkoval společnosti Sunnysoft za zapůjčení zařízení k recenzi.


Co je v krabici?


Společnosti Fujitsu Siemens Computers není, naštěstí pouze pokud jde o obalový materiál, nijak kreativní firmou. Již delší dobu jsou všechny LOOXy baleny v na první pohled identické nazelenalé krabici kompaktních rozměrů a nejinak je tomu i v tomto případě. Nabýt malého plastového štítku s názvem modelu, ani byste nepoznali, co vlastně krabice ukrývá za poklad. Kompletní obsah balení je následující:



  • Zařízení FSC Pocket LOOX C550
  • Baterie
  • Stylus 2x
  • Zdroj elektrické energie s výměnnými zástrčkami a redukcí pro přímé dobíjení
  • Ochranné pouzdro
  • Kolébka
  • USB kabel s koncovkou i pro využití USB Host
  • CD-ROM
  • Poukázku 5 bodů pro nákup software na serveru www.pocketloox-choice.com
  • Leták pro rychlý start
  • Záruční informace

Zařízení, baterii i stylus si popíšeme později, nyní se budeme věnovat příslušenství. Kolébka je podle všeho stejná, jako byla u řady LOOX 4xx. Působí minimalisticky, vlastně se jedná o plochou základnu se čtyřmi gumovými nožičkami, datovým konektorem a jedním umělohmotným dílkem přidržujícím zařízení v nakloněné poloze. Základna kolébky je těžká, proto je i přes relativně malou plochu, kterou na stole zabírá, velice stabilní. Dalším plusem je oddělitelný kabel, díky kterému se na cestách nemusíte tahat s celou kolébkou, ale jen s lehkým a skladným USB kabelem. Kromě datového konektoru je na zadní straně i konektor pro výstup na sluchátka. No a když už jsem nakousl ten oddělitelný kabel, tak vězte, že je 120 centimetrů dlouhý, na jedné straně má datový konektor do LOOXe kombinovaný se zdířkou pro připojení napájení, na straně druhé je dvojice USB konektorů - jeden USB Client a druhý USB Host.




Ochranné pouzdro je stejného stylu, tedy jednoduché a prosté všech okras, je to vlastně jeden ohnutý díl kůže (asi umělé) sešitý po stranách pružnými proužky, do kterého se LOOX jednoduše nasune. Bohužel chybí jakýkoliv klips na opasek, takže pokud chcete nosil LOOXe proklatě nízko u pasu, musíte sáhnout po pouzdrech vyráběných třetími stranami.




Zdroj elektrické energie je ten nejobyčejnější, se kterým se můžete u Pocket PC setkat. Má výměnné koncovky, takže se připojíte jak v kontinentální Evropě, tak i v USA a Velké Británii. K dispozici je i redukce, která umožní přímé dobíjení bez nutnosti použít USB kabel nebo kolébku.




A jsme u konce. Tím posledním, co v krabici najdeme, je jeden CD-ROM s bonusovými aplikacemi, poukázku směnitelnou za 5 bodů pro nákup software na serveru www.pocketloox-choice.com, stručný návod pro úplné začátečníky, velmi objemný svazek s informacemi o bezpečném používání a pár letáků.


Vzhled


Jelikož C550 patří do modelové řady "5xx", není asi velkým překvapením, že je nedávno recenzovanému zařízení FSC Pocket LOOX N520 k nerozeznání podobná. I když jsou všechny hrany zaoblené, hlavním rysem zařízení je pravý úhel a celková osová symetrie. Stejně jako N520 je i C550 vyrobena z plastu dvou barev - šedé a stříbrné. Vzhledem ke svým rozměrům (116 x 71 x 14 milimetrů) i hmotnosti (160 gramů) je v ruce poznat, díky již zmiňovaným oblým hranám se ale drží vcelku bez problémů. Mechanické zpracování sice není úplně dokonalé, ale až na drobné nepřesnosti v sestavení jednotlivých dílků a občasné zavrzání zadního dílu to není nic zásadního.






Srovnání několika populárních Pocket PC zařízení.


Konkurenční Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Acer n300110 x 70 x 13,7130
Acer n50120 x 70 x 17,4150
Asus MyPal A730118 x 73 x 17170
Dell Axim X50v119 x 73 x 16,9179
FSC Pocket LOOX 720122 x 72 x 15170
FSC Pocket LOOX C550116 x 71 x 14160
HP iPAQ hx2450119,4 × 76,6 × 16,3164
HP iPAQ hx4700131 x 77 x 15187
i-mate JASJAR127 x 81 x 25285


Pokud jde o celkový vzhled zařízení, záleží především na vašem vkusu, jak moc vás nový LOOX zaujme. Na trhu jsou jistě i líbivější zařízení, ovšem pro většinu uživatelů je důležitější co zařízení umí a ne jak vypadá. Každému se nemusí líbit jen oblé tvary a křivky, že:) Pokud přejdeme ke klasické prohlídce těla přístroje, musíme logicky začít přední stranou s dominujícím displejem. Nad dominantním displejem je přesně uprostřed tlačítko pro zapnutí / vypnutí zařízení a po obou stranách, nalevo i napravo, jedna protáhlá LED dioda pro zobrazení různých stavů a upozornění. Pod displejem je opět plně symetrická sestava ovládacího křížového ovladače (ale nejedná se o joystick, nýbrž o čtyřsměrový D-pad) s oddělenou středovou částí fungující jako samostatné potvrzovací tlačítko. Po obou stranách najdeme dvojici programovatelných tlačítek přednastavených pro spuštění Kalendáře a Kontaktů na straně levé a E2C (aplikace pro ovládání bezdrátových modulů) a návratového tlačítka na obrazovku Dnes na straně pravé. Funkci těchto tlačítek je ale možné snadno změnit (například i na funkčnost klasických WM5 soft-keys), navíc každé tlačítko rozpoznává dlouhý a krátký stisk, takže je těmto čtyřem tlačítkům možno přiřadit až 8 různých funkcí. Potěšující je i možnost zamčení tlačítek ve chvíli, kdy je zařízení vypnuté, takže se vyvarujete nemilých překvapení, pokud se vám zařízení náhodou v kapse omylem samo spustí. Tlačítka i D-Pad jsou navíc modře podsvícená, je tedy možné se zařízením snadno pracovat i v naprosté tmě.




Zadní strana zařízení je proti tomu prosta jakéhokoliv zajímavého prvku. Hlavní část plochy zabírají vysouvací dvířka, které ve svých útrobách ukrývají vyměnitelnou baterii. Pro lepší stabilitu na pracovním stole je na dvířkách přilepen tenký pruh gumy. Nadějně vypadá nad ním umístěná gumová krytka slibující konektor pro připojení externí antény. Pokud krytku odstraníte, žádné příjemné překvapení se však nekoná, otvor je prázdný. Je to proto, že se v rámci úspor používá stejné tělo zařízení jak pro N-kovou řadu LOOXů s navigací (respektive integrovaným GPS modulem), v případě modelu bez GPSky je otvor pouze zaslepen. Posledním místem hodným zaznamenání je otvor pro stylus. 105 milimetrů dlouhý a velmi tenký stylus je vyroben z lehkého kovu, pouze oba konce jsou plastové. Díky své délce je držení příjemné a stejně tak potěšující je i fakt, že pro případ ztráty nebo poškození přibalil výrobce do balení rovnou i jeden stylus náhradní.




Ani horní, ani dolní strana zařízení nenabízejí nic moc nečekaného ani zajímavého. V horní partii najdeme slot pro SD karty, což je vzhledem k podpoře SDIO asi nejlepší možné umístění, a stereo konektor na sluchátka klasických rozměrů. V dolní partii je opět dvojice zajímavých prvků, tentokrát se jedná o datový konektor uprostřed a malý otvor pro aktivaci resetu nalevo od něj.




Boční strany nabízejí zcela odlišný pohled. Zatímco pravá strana je prosta jakéhokoliv ovládacího prvku, na straně levé najdeme kromě senzoru infračerveného portu i pro uživatele držící zařízení v levé ruce příhodně umístěné tlačítko pro spuštění záznamu zvuku (opět programovatelné na dvě rozdílné akce) a miniaturní otvor mikrofonu. Jinými slovy rozdíl proti N520 žádný (až na velikost displeje), rozdíl proti LOOX 720 nijak dramatický.


reklama