Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení E-TEN Glofiish M700

31.1.2007, Pavel Koza, recenze
Se zařízeními s integrovanou QWERTY klávesnicí se v poslední době doslova roztrhl pytel a společnost E-TEN se na tento trend rozhodla zareagovat svým novým modelem Glofiish M700. Kromě velké, modře podsvícené klávesnice nabízí i spoustu dalších zajímavých vlastností, mimo jiné čtyřpásmový telefonní modul, citlivou GPS se SiRF Star III chpisetem, nejnovější verzi Windows Mobile 5 AKU 3.2 a bohatou softwarovou výbavu. Jak se zařízení chová ve skutečnosti si povíme v této podrobné recenzi.

E-TEN jako fotoaparát


Integrovaný digitální fotoaparát se stává takřka nedílnou součástí všech zařízení s integrovaným telefonním modulem a nejinak je tomu i u M700. Předchozí verze E-TENů ukázaly, že když se chce, dokáže ze sebe i miniaturní foťáček vymáčknout velmi pěkné fotografie, takže jsem byl na dovednosti M700 poměrně dost zvědavý.





Pro nadšence lačné technických detailů nabízí stránky zařízení jen málo duševní potravy. Technicky jde o integrovaný fotoaparát s dvoumegapielovým CMOS snímačem, s jehož pomocí je možné vytvářet fotografie (JPEG, BMP) s maximálním rozlišením 1600x1200 bodů (případně 1280x960, 640x480, 320x240 a 160x120), nebo natáčet krátká videa s rozlišením 320x240 bodů (nebo 176x144 a 128x96). Zařízení zvládá většinu běžných funkcí integrovaného foťáčku jako je nastavení bílé barvy (automaticky, žárovka, zářivka, přímé slunce, stín, zataženo nebo noc), ukládání do BMP nebo JPEG (fotky) a 3GP (video), několik režimů focení, možnost "vypálit" do fotky čas a datum pořízení, uložení do paměti zařízení nebo na paměťovou kartu atp. Rozhraní je takřka identické s tím, které nabízejí předchozí E-TENy, takže opět musím pochválit nastavení, které je plně on-screen a v grafice, takže nemusíte nikam přepínat, vše si rychle nastavíte na jedné obrazovce. V režimu focení je možné přepínat i mezi režimem "na výšku" a "na šířku", po tapnutí na ikonku se ikonky pootočí o 90 stupňů. Nastavení orientace má vliv i na to, jak bude vypadat výsledná fotka při prohlížení na stolním počítači.





Pro představu tady máte dva animované GIFy se vším zajímavým, co aplikace pro obsluhu foťáčku umí. První animace představí nabídku pro klasické fotografování, druhý nabídku pro video.





V praxi foťák bohužel zklamal. Jednak nepatří mezi nejrychlejší (start aplikace trvá přibližně 7 vteřin, vyfocení obrázku v nejvyšším rozlišení a uložení na kartu zhruba stejně dlouho), ale ani kvalitou nijak neoslnil. Navíc mají fotky dost nepříjemný problém s podélnými pruhy, dobře viditelnými například na modré obloze nebo jakékoliv tmavší souvislé ploše. Jako obyčejně přikládám ukázkové fotky v původní kvalitě (8,88 MB).







Detailní fotky nejsou špatné, autofocus to sice není, ale čitelné jsou i nablízko focené texty. S pevnou rukou se dá fotit i v místnosti, ale pouze statické obrázky - jakmile je tam pohyb, je to zcela rozmazané.







Pro focení v naprosté tmě je na zařízení M700 k dispozici i malý LED blesk. Na rozdíl od posledních zařízení ale není nijak výkonný, což sami dobře vidíte na poslední fotce. Upřímně řečeno, velmi špatné jsou všechny tři fotky, pro focení v šeru a za špatných světelných podmínek prostě není M700 vhodná.





Závěr? Jednoduchý - integrovaný foťáček se moc nepovedl. Je to sice dvoumegapixel se zajímavou obslužnou aplikací, ale to nejdůležitější, tedy kvalita fotek, ta je v nejlepším případě jen průměrná, v horších světelných podmínkách pak podprůměrná. Na ilustrační foto z nějakého zajímavého momentu to stačit bude, ale nic víc od tohoto fotoaparátu nečekejte.
reklama