Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení E-TEN G500

6.9.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení E-TEN G500 sice není ani zdaleka první zařízení s integrovaným GPS modulem pro určení přesné pozice, nicméně je to rozhodně první zařízení s touto vlastností od E-TENu. Kromě toho nabízí svým uživatelům spoustu dalších příjemných vlastností, jako je například integrovaný čtyřpásmový telefonní modul, Bluetooth modul, rychlý procesor, FM rádio, integrovaný miniSD slot a velká spousta bonusových aplikací, které z tohoto zařízení dělají kompaktního pomocníka pro každou situaci.
Kapitoly článku:

Možnosti rozšíření


Na rozdíl od M600 má G500 ještě méně možností, jak zařízení extrerně naučit nějakou novou dovednost. Má totiž pouze miniSD slot, kam zatím žádnou jinou kartu než paměťovou nedostanete. Vzhledem k absenci infračerveného portu, technologii USB Host i schopnějšího ovladače Bluetooth modulu jsou možnosti rozšíření skutečně velmi omezené a tak se kromě větší paměti budete muset spokojit jenom s tím, co pro vás připravil přímo výrobce.




Software


I když se to podle některých náznaků může jevit obráceně (podpora BT stereosluchátek atp.), na zařízení je předinstalovaný operační systém Windows Mobile 5 Phone edition BEZ poslední aktualizace AKU2, takže se budete muset obejít bez hlavní novinky v AKU2, plnohodnotného PUSH emailu z Exchange serveru i dalších drobných vylepšení. Jinak je ale na zařízení vše, co Microsoft pro kapesní počítače nabízí, tedy aplikace jako Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Pocket IE, Inbox, kalendář, kontakty, ale i MSN Messenger, Terminal Services Client a samozřejmě kompletní sada aplikací kolem integrovaného telefonního modulu.

Kromě již zmiňovaných utilitek jsou na zařízení i další aplikace. Na obrazovce Dnes je to modul pro snadné spouštění aplikací nazvaný Quick Link. Pro snadné ovládání a nastavení zařízení je k dispozici utilitka M-Desk. A pro maximální ochranu vašich dat je na zařízení program pro zálohování, který zvládne i automatické zálohování v předem určenou dobu nebo při poklesu napětí baterie pod určitou úroveň.




Mezi další bonusové aplikace z multimediální oblasti patří ImageMaker, což je jednoduchý, ale přesto užitečný grafický editor, dále Image Wizard, který vám v pěti krocích pomůže nějak vylepšit vámi zvolený obrázek (přidá rámeček, aplikuje nějaký efekt atp.), a nakonec program pro správu všech multimedií nazvaný Multimedia Manager, který umí daný obsah zobrazit nejen staticky, ale vytvoří i pěknou prezentaci.




Jako poslední aplikaci přímo v ROMce přibalil výrobce program pro rozpoznávání řeči, ale pro ty, kteří nemluví plynně anglicky, není moc užitečná. Chvíli jsem ji testoval, ale pokud není spolehlivost rozpoznávání blízká 100%, je dost obtížné ji využívat.




Na prvním přiloženém CD najdeme pouze základní aplikace jako Microsoft Outlook a Microsoft ActiveSync, na druhém je kompletní česká lokalizace z dílny Sunnysoftu. A to je, pokud jde o aplikace, vše.


Cena


Zařízení E-TEN G500 pořídíte za něco málo přes 15 tisíc korun českých (asi 13000Kč bez DPH). Není to vysloveně málo, ale i přes jisté nedostatky a omezení získáte kvalitní zařízení nahrazující jak kapesní počítač, tak i mobilní telefon a navigaci. Pokud budete hledat srovnatelnou konkurenci, tak asi jediné podobné zařízení recenzované na těchto stránkách je MiTAC Mio A701, které se prodává za přibližně stejnou cenu, maximálně o pár stovek víc.


Osobní dojem, Benchmarky & Testy


Zní to sice už trochu jako klišé, ale kapesní počítač není možné hodnotit pouze z hlediska milimetrů, gramů, megaherzů nebo megabytů. Kapesní počítač se prodává jako celek a jako celek se také musí posuzovat. A i když to po přečtení mých komentářů v kapitole Parametry možná tak nevypadá, E-TEN G500 není vůbec špatné zařízení. Protože ač by se téměř v každém parametru dalo v oblasti Pocket PC (tedy všech mně známých Pocket PC zařízeních) najít nějaké jiné zařízení, které danou věc umělo lépe či rychleji, v reálu žádné takové dokonalé zařízení nabízející v každé oblasti maximum neeistuje. Vždy je výsledkem nějaký kompromis a záleží jen na vás, jestli se vám výrobce trefí svým koktejlem vlastností a dovedností do noty.




Drtivou většinu vlastností jsme si probrali postupně během recenze a nemá smysl se k nim vracet. Asi jediné, co zbývá otestovat, je výkon videa v programu TCPMP. Vzhledem k dosaženému výsledku 81% je jasné, že pokud na PDA rádi sledujete filmy, bez optimalizace pro rozlišení 320x240 bodů se neobejdete. Zmenšený film ale potom poběží bez nejmenších problémů.

Podtrženo, sečteno. E-TEN G500 je prostě povedené zařízení za příznivou cenu, které svými parametry vyhoví širokému spektru běžných uživatelů. Integrace mobilní navigace s mobilním telefonem do jediného, nijak velkého zařízení představuje lákavé řešení pro ty, kteří PDA zařízení berou víc jako pracovní nástroj než zajímavou hračku, a kteří mají rádi všechno dohromady v "praktickém balení". Pokud vás zařízení zaujalo, je pouze nutné dobře zvážit, jestli pro vás nebude některý z kompromisů až příliš omezující. Například obyčejné GPRS bohatě stačí pro čtení pošty i prohlížení (optimalizovaných) webů, ale při snaze odeslat jen trochu větší přílohu už můžete narazit. A tak by se dalo pokračovat dál a dál, vzhledem k rozměrům a množství modulů je těch kompromisů přeci jen trochu víc.




Je samozřejmě jasné, že stejně jako všechna ostatní zařízení není ani E-TEN G500 úplně dokonalý. Nejde ani tak o chybějící vlastnosti, protože je vždy jen na rozhodnutí výrobce, jaké moduly a v jaké kvalitě do svého zařízení integruje. A pokud se rozhodne pro jinou než nejlepší variantu, nejde o chybu ale o vlastnost. Kromě toho kontroverzního modrého rámečku se mi jedná o věci jako je nestandardní protokol komunikace s TMC modulem, v některých případech až nepříjemně dlouhé zaměřování pozice a pár dalších drobností, které jsem podrobně vyjmenoval výše. Na druhou stranu se o žádném z problémů nedá říci, že by jakkoliv významně bránil použití zařízení, všechno to jsou jen více či méně drobné nepříjemnosti, se kterými se dá žít a které (snad) budou v dohledné době odstraněny nějakým ROM upgradem. Jinými slovy, pokud se za E-TEN chystáte utratit své těžce vydělané peníze, já vám to rozmlouvat nebudu:)
reklama