Velká recenze zařízení E-TEN G500
6.9.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení E-TEN G500 sice není ani zdaleka první zařízení s integrovaným GPS modulem pro určení přesné pozice, nicméně je to rozhodně první zařízení s touto vlastností od E-TENu. Kromě toho nabízí svým uživatelům spoustu dalších příjemných vlastností, jako je například integrovaný čtyřpásmový telefonní modul, Bluetooth modul, rychlý procesor, FM rádio, integrovaný miniSD slot a velká spousta bonusových aplikací, které z tohoto zařízení dělají kompaktního pomocníka pro každou situaci.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení E-TEN G500
- Vzhled zařízení
- Parametry
- E-TEN jako telefon
- E-TEN jako GPS navigace, E-TEN jako fotoaparát
- Možnosti rozšíření, software, cena, osobní dojem, benchmarky & testy
E-TEN jako GPS navigace
Nedílnou součástí zařízení E-TEN G500 je i integrovaný modul GPS pro příjem satelitního signálu. Jedná se o citlivý, dvacetikanálový SiRF Star III chipset z dílny společnosti RoyalTek (jen tak pro zajímavost, pokud zapátráte na stránce RoyalTek, snadno zjistíte, že společnost E-TEN je hlavním investorem v této firmě zabývající se vývojem GPS řešení).
Podobně jako u iPAQ hw6900 má i E-TEN schopnost asistované GPS, tedy zvládne načíst přes Internet několik souborů s informacemi o satelitech, které výrazně zkrátí dobu nutnou k prvotnímu zaměření pozice. Utilitka je poměrně sofistikovaná a umožňuje i automatický update. Nicméně i přes tuto schopnost a 20 dostupných kanálů GPSky není zaměřování nijak rychlé. Velmi záleží na podmínkách - pokud máte dobrý výhled na oblohu a neměníte pozici, je zaměření otázkou několika vteřin. Ovšem pokud jsou podmínky horší (jste například v jedoucím autě), doba nutná k zaměření výrazně roste. Několikrát se mi dokonce stalo, že jsem projel celou cestu do práce (asi 15km a 40 minut), aniž se zařízení zaměřilo! To ostře kontrastuje s tím, že jakmile už byla pozice zaměřena, docházelo k výpadkům signálu jen minimálně, výrazně méně než například u již zmiňovaného iPAQa. Počet aktivních satelitů se běžně pohybuje kolem pěti, což pro plynulou navigaci stačí víc než dostatečně.
Lehce nejednoznačnou vlastností je integrovaný TMC (Traffic Message Channel / Informační kanál s dopravními informacemi) modul, který má za úkol přijímat zprávy o dopravní situaci vysílané rádiovým systémem RDS. Jen tak na okraj, výše popisované FM rádio je takový bonus navíc, primárním účelem modulu pro příjem rádia je právě možnost navigace podle naprosto aktuálních informací o dopravní situaci. Však také v prvních verzích ROM aplikace pro příjem rádia ani nebyla, ale když už je v zařízení kompletní řešení pro příjem FM signálu, byla škoda ho nevyužít. Stačí připojit sluchátka jako anténu a můžete začít. To je bezesporu velké plus a protože integrovaný GPS modul v ostatních zařízeních TMC nenabízí, jedná se i o velkou konkurenční výhodu. Tak co se mi na tom nezdá? Inu to, že modul používá lehce modifikovaný komunikační protokol, takže aby to uměla konkrétní navigační aplikace využít, musí její autoři komunikaci s TMC modulem trochu upravit. A to je kámen úrazu - v současné době to umí pouze program Destinator 6, který nemám a tak jsem to nemohl vyzkoušet. Ověření funkčnosti jsem provedl pouze utilitkou Royaltek Demo (32,95 KB), kde se ale pouze zobrazí syrová data čtená z rádia, nic víc, nic míň. Na praktickou ukázku si tak ještě budu muset počkat, což je rozhodně škoda...
K dispozici je i standardní WM5 aplet pro možnost komunikace GPSky s několika aplikacemi zároveň. Já se však nakonec raději obešel bez něj, s některými aplikacemi nefungoval úplně korektně - pokud jsem virtualizaci vypnul, všechny aplikace chodily jak víno. Testoval jsem v prvé řadě TomTom 5, ale párkrát jsem jel i podle iGO nebo Dynavixu a problém nebyl ani s výkonem, ani s GPS modulem. Nebýt toho občas velmi dlouhého zaměřování, směle bych tento E-TEN prohlásil za dosud nejlepší Pocket PC s integrovanou navigací a telefonem. Na druhou stranu pokud si vždy před cestou uděláte čas a zařízení necháte v klidu zaměřit, odmění se skutečně skvělou citlivostí. A pokud by to někomu náhodou nestačilo, může si připojením externí antény citlivost ještě vylepšit.
E-TEN jako fotoaparát
Je to tak, i toto zařízení skrývá ve svých útrobách techniku nutnou k pořizování digitálních fotografií a krátkých videí. A jak to tak u integrovaných foťáků bohužel bývá, kvalita je nevalná. Nebudu to okecávat moc dlouho, před pár lety by to byl zázrak, dneska je to jen trochu trapný pokus mít v popisu zařízení v kolonce "fotoaparát" něco jiného než "není k dispozici". Obrázek o schopnostech zařízení si udělejte sami z přiložených fotografií, víc jich najdete v recenzi M600, použitý foťák je skutečně jeho identické dvojče.
Pokud jde o technickou stránku věci, podrobných informací není mnoho. Jde o čip s maximálním rozlišením 1280x960 bodů (1,3MPix). V tomto rozlišení je možné pořizovat pouze fotografie (další formáty fotek jsou 640x480, 320x240 a 176x144 bodů), maximální rozlišení videa je 320x240 bodů (případně 176x144 nebo 128x96 bodů). Zařízení zvládá většinu bežných funkcí integrovaného foťáčku jako je nastavení bílé barvy (automaticky, žárovka, zářivka, přímé slunce, stín, zataženo nebo noc), ukládání do BMP nebo JPEG (fotky) a 3GP (video), několik režimů focení, možnost "vypálit" do fotky čas a datum pořízení atp. Pokud bych měl něco pochválit, tak je to nastavení, které je plně on-screen a v grafice, takže nemusíte nikam přepínat, vše si rychle nastavíte na jedné obrazovce.
Poslední, na co je nutné odpovědět, je jak se s tím fotí a jak to fotí. Obsluha je nenáročná a díky na boku umístěnému vyhrazenému tlačítku je pořizování fotek snadnou a pohodlnou záležitostí, jde to bez problémů i jednou rukou. Horší je to s rychlostí, spuštění aplikace trvá více jak 5 vteřin a pořízení fotografie v nejvyšším rozlišení přibližně také 5 vteřin.
Dokonce i pokud ukládáte fotografie přímo na paměťovou kartu, travá to jen o pár vteřin déle. A konečně se dostávám k fotkám, jako obyčejně zde najdete i nezmenšené originály (2,88 MB). Ani při detailnějších záběrech to rozhodně není žádná sláva, foťák je prostě slabota.
A na úplný závěr tu máme jedno krátké video (2,27 MB) . Když to tedy shrneme, E-TEN má integrovaný foťák, nabízí zajímavé a praktické ovládání, ale to je asi tak vše, co se o tom dá napsat. Kvalita fotografií sice není úplně tragická, už jsem viděl i horší, ale na nějaké velké focení to rozhodně není.