Velká recenze zařízení E-TEN G500
6.9.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení E-TEN G500 sice není ani zdaleka první zařízení s integrovaným GPS modulem pro určení přesné pozice, nicméně je to rozhodně první zařízení s touto vlastností od E-TENu. Kromě toho nabízí svým uživatelům spoustu dalších příjemných vlastností, jako je například integrovaný čtyřpásmový telefonní modul, Bluetooth modul, rychlý procesor, FM rádio, integrovaný miniSD slot a velká spousta bonusových aplikací, které z tohoto zařízení dělají kompaktního pomocníka pro každou situaci.
Kapitoly článku:
E-TEN jako telefon
Na telefonní modul v zařízení je možné pohlížet ze dvou, naprosto odlišných úhlů pohledu. Z pohledu ryze technického není E-TEN G500 žádné dělo, ba právě naopak. Prachobyčejný čtyřpásmový GSM/GPRS modul schopný pracovat na frekvencích 850/900/1800/1900 MHz už zmlsaného čtenáře tohoto webu těžko něčím nadchne. Anténa je integrovaná, ovšem na kvalitu příjmu signálu to nemá moc vliv. Alespoň jsem za těch pár dní používání ve městě na žádný problém se signálem nenarazil. Telefonní část (GSM) zvládá standardní dovednosti jako jsou přidržení / přesměrování hovoru, identifikace volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor a další. Samozřejmě můžete posílat i přijímat SMS zprávy a díky známé utilitce MMS Composer lze to samé říci i o multimediálních zprávách. Příchozí hovor je signalizován nejen zvukově, textově nebo vibracemi, ale rovněž se rozbliká modrá ozdoba přední strany zařízení, takže je oslava příchozího hovoru dokonalá.
Pokud jde o data, není to žádná sláva. Žádný 3G nebo alespoň EDGE modul se jednoduše nekoná. GPRS modul (Class B / Multi-slot Class 10) sám o sobě je dnes už trochu "out" a při přechodu z iPAQ hw6915 je to v místech s dobrým pokrytím EDGE hodně poznat. Na druhou stranu GPRS fungovalo pomalu, ale spolehlivě, takže to je prostě nutno považovat za vlastnost. E-TEN umí i CSD, ale to využije už jen málokdo (jedná se o data přes GSM, rychlost mizerná, cena vysoká).
Budeme-li se bavit o audio schopnostech zařízení, je hlasitost sluchátkového reproduktoru jen lehce nadprůměrná, v rušnějším prostředí jsem ale měl občas problém porozumět úplně každému slovu. Při vyšších hlasitostech bylo rovněž slyšitelné mírné drnčení a ozvěny (ozvěny se dá zbavit pečlivým nastavením citlivosti mikrofonu, bohužel automatiku E-TEN neumí). Při hlasitém odpolechu byla hlasitost reproduktoru plně dostačující, na nejvyšší úroveň jsem měl strach, že se s reproduktorkem něco stane, jak to řvalo:) A jak jsem psal dříve, s nízkou hlasitostí je problém i u headsetu.
Tak to by byl technický pohled na věc. Ovšem u E-TENu mě jako uživatele a příznivce Pocket PC především z dílny HTC velmi mile překvapila naprosto dokonalá sada bonusových aplikací, které spolu se standardními produkty od Microsoftu dělají z Pocket PC Phone edition velmi schopný telefon se spoustou zajímavých funcí. Nebudu je popisovat podle významu, protože pro každého je důležité něco jiného, vezmu to tak, jak mi to přišlo pod ruku.
První utilitkou je velmi praktická pomůcka pro příznivce textových zpráv. Pokud je aktivována, po obdržení SMS zprávy se na obrazovce Dnes zobrazí upozorněné ve formě malé modré obálčičky (zmeškaný hovor je pak analogicky signalizován sluchátkem), ale hlavně se text příchozí zprávy zobrazí velkým fontem v novém okně, takže si prvních pár slov můžete snadno a bez jakékoliv akce přečíst takřka po obdržení. Pokud je nepřečtených zpráv víc, můžete mezi nimi listovat, případně můžete pomocí jednoho ze tří tlačítek provést určitou akci - můžete odpovědět, zavolat na číslo odesílatele nebo zprávu rovnou smazat.
Druhou, neméně užitečnou aplikací, je nástroj pro filtraci příchozích hovorů nazvaný CallFilter. Je schopen pracovat ve čtyřech režimech (přijmout vše, přijmout vybrané, odmítnout vše, odmítnout vybrané). Logicky si tak můžete vytvářet dva seznamy telefonních čísel, jeden obsahující povolená telefonní čísla a druhý čísla zakázaná. Nastavení je ale poměrně pracné, vše je nutné vkládat ručně, v tomto ohledu by šlo aplikaci ještě výrazně vylepšit. Jediné, co vám trochu ulehčí život, je možnost sesynchronizovat oba seznamy s databází kontaktů a doplnit automaticky k číslům v seznamech správné názvy (takže vlastně stačí zadat seznam čísel, jména se do seznamu doplní automaticky). Nápad dobrý, ale v praxi to má drobnou mušku. Pokud si nějaké číslo nastavíte jako blokované, tak se odmítnutí neprovede okamžitě, ale malou chvilku to trvá. Na PDA se na krátkou chvilku rozezní vyzvánění a i ve sluchátku volaný uslyší jedno krátké zazvonění dřív, než mu mechanický hlas oznámí, že uživatel hovor nepřijímá. Jinými slovy bohužel proti M600 žádná změna k lepšímu.
Další, trochu nadstandardní aplikací, je utilitka Scenarios. Jak tušíte, umožní nakonfigurovat celkem 4 různé profily (obecný, schůzka, venkovní a tichý) a pak mezi nimi snadno přepínat. Konkrétně je možné nastavit hlasitost PDA nebo reproduktoru, vibrace a podsvícení. Pokud si na to zvyknete, jedná se o poměrně dost užitečnou věc.
A aby byl seznam kompletní, nesmím zapomenout ani na utilitku pro vytáčení čísel, která nabídne například i možnost zobrazení deseti čísel, na která poslední dobou nejčastěji voláte, nebo na funkční SIM Toolkit.
Stejně jako většina ostatních Phone edition zařízení umí i E-TEN G500 fungovat jako modem pro připojení stolního počítače nebo notebooku k Internetu, konkrétně přes USB nebo sériový kabel. Na zařízení najdeme uživatelům HTC zařízení velmi dobře známou utilitku Modem Link a po instalaci ovladače modemu (6, KB) (použil jsem stejný jako pro M600, on se i jako M600 modem v XP-čkách identifikoval) stačilo vytvořit nové připojení a připojit se. Na první pokus jsem se sice připojil úspěšně, ale pak už to šlo z kopce, spojení bylo nestabilní a vůbec se to nedalo používat. Nahlásil jsem to distributorovi a jal se psát plamennou řeč o tom, jak u E-TENu neumí ani na několikátý pokus udělat pořádný modem. Naštěstí mi hned třetí den po ohlášení problému přišel obsahující instalační CAB pro PDA, instalační INF pro desktop a návod, jak modem nainstalovat. A když jsem tak učinil, stal se zázrak a najednou všechno fungovalo na 100%. Sice pomalu (cca. 4KB/s, ale na GPRS to ujde), ale bez problémů. Schválně jsem zkusil "normálně pracovat" a s notnou dávkou trpělivosti se to dalo zvládnout. Měl jsem puštěný Outlook připojený přes VPN k firemnímu serveru, ICQ a několik oken Internet Exploreru, kde jsem mimo jiné psal tuto recenzi a kromě uploadu souboru, což je pro GPRS neřešitelný problém, jsem nebyl funkčně nijak omezován. Nicméně na dlouhodobé fungování to není, obzvlášť pokud už se rychlost vašeho standardního připojení počítá v megabitech... Ale aby to nebylo tak dokonalé, připojení přes Bluetooth skončilo stejně jako posledně - naprostým neúspěchem. Asi stále není k dispozici DUN profil...
Pokud to shrnu, tak E-TEN G500 představuje vcelku průměrný, z hlediska datových služeb až podprůměrný mobilní telefon s bezvadným softwarovým vybavením. Během těch pár dní, kdy se z E-TENa stal můj primární kapesní počítač, mě sice ničím neuchvátil, ale na druhou stranu ani nezklamal. Prostě fungoval - lidé se mi dovolali, já se dovolal jim, SMSky chodily obousměrně bez problémů... Díky 400MHz procesoru nebyl ani žádný problém s výkonem, kdy by se mi například z důvodu přetíženosti zařízení nepodařilo přijmout hovor (jaká příjemná změna proti iPAQ hw6915, že;), odezvy telefonní části byly téměř okamžité. Jednoduše funkční telefon...:)