Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Dell Axim X50v

7.12.2004, Pavel Koza, recenze
Souboj o zákazníka bažícího po zařízení s VGA displejem se až do doby nedávno minulé odehrával pod taktovkou společnosti HP, které zdařile sekundovaly firmy Fujitsu Siemens Computers, Asus a bohužel ve stále menší míře i Toshiba.
Kapitoly článku:

Cena


Díky Internetu si lze snadno vyhledat, že cena nejvýkonnějšího Axima v USA je 450 amerických dolarů. I když budeme počítat drahý dolar a připočteme k tomu 30% clo a DPH, nepřiblížíme se ceně uváděné na českém webu ani na dohled (19.060 Kč). Je mi líto, ale prodávat jedno a to samé zařízení o 5000 korun dráž než v USA je slušně řečeno VELMI nepěkné a mimo jiné naznačuje, že masivní rozšíření Dellů se asi opět minimálně o pár měsíců odloží. Škoda... V každém případě je prý Dell již v prodeji, takže se případní zájemci mohou z nového zařízení těšit už před Vánocemi.


Benchmarky & Testy


Zařízení jsem měl relativně krátkou dobu, takže zkušenosti nejsou tak bohaté, jak bych si přál, ale snad to bude stačit. Vzhled zařízení mě zaujal a řadím jej k nejlépe vypadajícím Pocket PC, jaká jsem kdy testoval. Díky oblým spodním hranám sedí v ruce velmi pohodlně a i nepatrně vyšší hmotnost nepředstavuje pro běžného uživatele žádný problém. Ovládání tlačítky je příjemné, Aximu nedělá žádný problém ani současný stisk 3 tlačítek; pro akční hry naprostá nutnost. Rovněž vzdálenost mezi tlačítky je pro mé prsty optimální, takže jsem při testování her neměl žádný problém. K vzhledu zařízení bych měl jen jednu, ale relativně podstatnou připomínku. Jde o ta dvě tlačítka umístěná na levém boku - jsou přesně v místě, kde jsem zvyklý zařízení uchopovat, takže neustále zapínám WiFi nebo záznam zvuku. Možná jde jen o zvyk, ale jejich umístění o pár centimetrů nahoru bych uvítal.

Pokud se budeme bavit o výkonu, tak jej nelze nazvat jinak než jako vynikající. Nejrychlejší procesor a superrychlý grafický chip je skutečně vzrušující kombinace nejen pro náruživé hráče, ale pro všechny, kteří si od multimediálního zařízení slibují víc než jen fotku manželky na pozadí obrazovky Dnes. Nejvíce to samozřejmě vynikne na aplikacích optimalizovaných právě pro tento grafický zázrak. Přímo v balení je dvojice 3D her a obě stojí za to je vyzkoušet, minimálně ze zvědavosti. Z herního hlediska sice nejde o žádné hvězdy, ale nás zajímá především výkon - jak se to všechno hýbe. A musím uznat, že se to hýbe velmi rychle.



Samozřejmě jsem zkoušel i jiné hry než jen ty, které byly k zařízení přibalené. Zatím jsou k dispozici pouze dvě gamesky určené pro VGA rozlišení (Acky's XP Breakout a Meteor), obě však fungují naprosto skvěle. Obzvlášť XP Breakout s několikavrstvým celoobrazovkovým scrollingem, dynamickou hudbou a spoustou efektů ukazuje, co všechno Dell zvládne.



Dell si rovněž nejlépe ze všech dosud testovaných VGA zařízení poradil s hrami vytvořenými pro klasická QVGA zařízení. Závodní hra GTS Racing Challenge byla tak rychlá, že byla až nehratelná... Asi je optimalizovaná pro 400MHz procesory:) To další 3D hra, Anthelion, už byla hratelná celkem bez problémů. To samé je možné říci o hře Snails, i když ta klade důraz spíš na umělou inteligenci zatěžující procesor než na grafický výkon zařízení. Následují dvě scrollovací 2D hry. Scrolling u střílečky Z-Raid byl takřka dokonalý, hratelnost byla na vysoké úrovni. Stejně tak ve hře GangstaRace byl scrolling naprosto úžasný a plynulý. Zkoušel jsem i další - některé sice nešly spustit, ale většinou jsem uspěl.

Přehrávání filmů = bomba! Tedy pouze pokud je řeč o DivX filmech pro program BetaPlayer. Ve své poslední verzi nyní podporuje i kodek optimalizovaný přímo pro Intel 2700G a na výsledku je to znát. Tak plynulý film jsem ještě na PDA neviděl! A vůbec nevadilo, že není optimalizovaný pro PDA, ale jde o běžně dostupnou ukázku k filmu Já, robot. Naopak Windows Media Player, byť ve verzi 10, pokračuje v mizerných výkonech dál. Je sice možné, že si WMP10 moc nerozumí s filmem kódovaným WMP9, ale výsledek je jen ten, že BetaPlayer bude používat stále více lidí. O přehrávání MP3 jsem mluvil, zde to nemá smysl dál rozvádět.



Ostatní věci jsem již popisoval, proto se k nim nebudu vracet.

A na závěr nějaká čísla. Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Protože už mám zrecenzovaných několik nových Pocket PC, porovnám nakonec jednotlivá zařízení mezi sebou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde :: Dell Axim X50v (2003 SE, 624MHz) (3,09 KB).

ROM verze testovaného zařízení: A01 (10130400)











Poznámka :: Spb Benchmark nebere v úvahu 3D grafiku, berte prosím v úvahu při porovnávání s konkurencí.


Podrobné hodnocení


A máme tady další zařízení s podrobnějším a přísnějším hodnocením. Je to především proto, že většina dříve recenzovaných zařízení se v bodovém hodnocení plácala mezi 90-95 procenty a byl problém tak rozlišit, jaké zařízení je vlastně lepší (100% hodnocení jsem se chtěl vyhnout). Druhým důvodem je, že hodnocení teď bude přeci jen průhlednější... Bodové hodnocení proto NENÍ ZPĚTNĚ KOMPATIBILNÍ, 90% dříve a 90% nyní představuje naprosto nesouměřitelnou kvalitu.

Nyní pár slov k hodnocení. Typ zařízení může být Pocket PC, Pocket PC Phone edition, případně Smartphone. Třídou se myslí rozlišení pro různé cílové skupiny, které je klíčové pro správné pochopení celého hodnocení. Hodnocení jednotlivých prvků totiž není absolutní, ale relativní vzhledem k právě určené třídě. Příklad? Hmotnost zařízení s VGA displejem, dvěma sloty a integrovaným duem BT/WiFi ve třídě "Pro náročné" dostane devítku, zatímco stejně těžké zařízení v kategorii "Pro začínající uživatele" s QVGA displejem, jedním slotem a žádným rádiem dostane trojku. Totožně je důležité datum hodnocení - pokud hodnotím integrovaný foťák s rozlišením 1,3MPix dnes, dostane 10 bodů, protože nic lepšího se do PDA prostě nemontuje. Za půl roku, kdy budou k dispozici integrované 2MPix, by už dostal bodů méně.

Pokud máte k hodnocení nějaké komentáře, pište je prosím do diskuze. To hodnocení nedělám kvůli sobě, ale kvůli vám, abyste se při výběru zařízení měli čeho chytit. Pokud si myslíte, že to je špatně, klidně mi to řekněte:)

Hodnocení
Název:Dell Axim X50v
Typ:Pocket PC
Třída:Pro náročné
Hodnoceno:6. prosinec 2004
Vzhled, ovladatelnost
Vzhled:9,5
Rozměry:9
Hmotnost:7
Tlačítka, ovladatelnost:7
Zpracování:9
Výkon, paměť
Procesor:10
Volná paměť RAM:5
Volná paměť ROM:10
Displej
Rozlišení:10
Rozměry:8
Kvalita (použití v místnosti):9,5
Kvalita (použití venku):8
Podsvícení:10
Dotyková vrstva:8
Zvuk
Mikrofon:8
Reproduktor:8
Výstup na sluchátka:9
Komunikace
USB:8
Infra:8
Bluetooth:9
WiFi:7
Baterie, napájení
Vlastnosti, vybavení:4
Výdrž:4
Možnosti rozšíření
Obecné:9
Software
Systém, nastavení:6
Bonus. aplikace v ROM:4
Bonus. aplikace na CD:4
Příslušenství
Množství:7
Kvalita:8
Ostatní
Celkový dojem:9
Podpora výrobce:6
Poměr cena/výkon6
Výsledek
Dell Axim X50v7,62 z 10

Poznámky: Hodnocení je v rozmezí 1 - 10. Čím vyšší číslo, tím je výsledek blíže ideálu. Pokud zařízení dostane 10 bodů v kategorii "Vzhled", znamená to, že je nadpozemsky krásné. Naopak pokud dostane 10 bodů v kategorii "Hmotnost", tak je to důkaz jeho extrémně nízké hmotnosti.
reklama