Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Dell Axim X5

8.6.2004, Pavel Koza, recenze
V ideálním případě je nejlepší publikovat recenzi o výrobku současně s jeho uvedením do prodeje. Někdy to však nevyjde, což je právě tento případ. První Dell Axim X5 spatřil světlo světa ještě v době Pocket PC 2002, a mě se jej podařilo získat až nyní. Protože jej však Dell nabízí i v současné době, pouze s aktualizovaným operačním systémem, zas takový off-topic to není.
Pokud mě paměť neklame, Dell se svým prvním Pocket PC zařízením nazvaném Dell Axim X5 udělal celkem díru do světa. Byla to především cena, která mu zajistila relativně vyšší podíl na trhu. Od začátku nabízel Dell hned dva různé modely lišící se výkonem a cenou. Dle mého názoru se trochu nešťastně zvolilo jejich rozlišení, jelikož oba modely měly stejné označení, lišily se pouze ve slovním přívlastku. Oba to byly Aximy X5, základní verze měla označení Standard, ta výkonnější potom Performance. Lišily se v rychlosti procesoru (400MHz ku 300MHz) a velikosti paměti (64MB RAM a 48MB ROM ku 32MB RAM a 32MB ROM).



Pokud tedy stále hledáte to své vyvolené zařízení a mezi vaše požadavky patří dvojice rozšiřujících slotů a velmi výhodná cena, možná po přečtení této recenze budete mít zase o trochu jasněji. Za zapůjčení děkuji firmám AH Mobile a Dell.


Co je v krabici?


Nový zákazník Dellu zvyklý na pestrobarevné a lákavé obaly elektronických "hraček" může být po doručení zásilky se zařízením trochu překvapen. Jelikož Dell prodává své produkty pouze přímo, je lákavý, avšak z praktického hlediska nadbytečný pestrobarevný obal jen zbytečně drahý luxus. Důležité je hlavně to, co se ukrývá uvnitř.



  • Samotné zařízení Dell Axim X5
  • USB kolébka
  • Dvoudílný zdroj elektrické energie
  • Gumou potažené ochranné pouzdro
  • CD-ROM s aplikacemi
  • Uživatelská příručka (anglicky)
  • Leták pro rychlý start (anglicky)
  • Bezpečnostní informace

Na rozdíl od jeho mladšího brášky, zařízení Dell Axim X3i, se mi X5 vzhledově zas tak moc nelíbila, ale k tomu se dostanu později. Kolébka na mě naopak zapůsobila velmi dobře, obecně se jedná o takovou polokouli se zkosenými stranami vyrobenou překvapivě z trochu průhledného plastu. Na přední straně svítí během nabíjení modré logo Dellu, za ním pak je první ze dvou otvorů jak pro dobíjení zařízení (vepředu), tak pro dobíjení samotné baterie (vzadu). Zezadu je otvor pro připojení napájecího kabelu. Díky masivnímu kusu jakéhosi kovu je kolébka velice stabilní, bez úmyslného posunutí se sama od sebe ani nehne.



Pouzdro je bohužel další věc, která mě nikterak nenadchla. Pochybuji, že je primární funkcí běžného pouzdra poskytovat ochranu proti dešti, protože jinak si na dotek nepříjemnou gumu na povrchu celého pouzdra nedovedu vysvětlit. Navíc už tak dost velké zařízení vložením do pouzdra ještě nabyde, už se vejde maxilálně do tašky či hodně velké kapsy kabátu. Uvnitř je malá kapsička například pro uložení paměťové karty. V každém případě si myslím, že koupě nějakého jiného obalu je dost pravděpodobná volba každého nového uživatele. Dell si asi sám uvědomil, že to není ono, a tak u Dell Axim X3 je pouzdro o 300% lepší.



Naopak zdroj je praktický, malý a dvoudílný, takže na cestách vám v zavazadlech moc místa nezabere. Kabel je kompatibilní s klasickým kabelem k holícímu strojku či radiomagnetofonu.



Zbývá už zmínit jen jeden CD-ROM, celkem obsažnou uživatelskou příručku v angličtině, čtyřstránkovou brožurku s instrukcemi pro rychlý začátek (též v anglickém jazyce) a bezpečnostní informace v několika světových jazycích včetně češtiny.


Vzhled


Jak už jsem v úvodu naznačil, Axim X5 se mi vzhledem zas tak moc nelíbil. I když je samozřejmě hodnocení vzhledu silně subjektivní, nemůžu si pomoci - působí na mě příliš baculatě, o v této chvíli nadprůměrných rozměrech ani nemluvě. Tvar zařízení je obtížně definovatelný slovy, raději si prohlédněte fotografie. V horní polovině je zaoblený jen nepatrně, směrem dolů se zaoblení zvětšuje, zároveň se zařízení zužuje. V ruce se mi držel obstojně. Hlavní část je vyrobena z postříbřené umělé hmoty, pouze na bocích jsou gumové bočnice (později nepříliš úspěšně okopírované HP u jejich iPAQu h2210), nahoře je pak část plastu tmavého. Rozměry zařízení jsou 81,5 x 128 x 18 milimetrů, hmotnost 196 gramů. Jen taková poznámka mimo - na žádném jiném zařízení jsem neviděl tolikrát se opakující logo výrobce. Logo Dell najdete několikrát přímo na zařízení, další pak na stylusu, obou záslepkách, zdroji, pouzdře... prostě úplně všude:)



Pod displejem klasické velikosti 88,9 milimetrů je čtveřice programovatelných tlačítek s joypadem uprostřed. Pokud vám nevyhovuje zapnutí zařízení stiskem libovolného tlačítka, můžete to snadno vypnout. Joypad vypadá pěkně, ale v praktickém využití byl velice nepřesný. S trochou sebezapření se s ním však hry ovládat dají. Pod pravými tlačítky je navíc i moderně střižený otvor pro reproduktor. Naopak nad displejem najdeme přesně uprostřed tlačítko pro zapnutí/vypnutí zařízení, které má kromě již uvedené funkce i funkci notifikační. Přímo uvnitř tlačítka je totiž LED dioda schopná blikat zeleně a oranžově, a tak upozorňovat na standardní akce jako je dobíjení či informace o události. Nalevo od tlačítka je jeden malý otvůrek, který, jak správně tušíte, slouží pro snadný přívod zvuku přímo k mikrofonu.



Zadní strana zařízení nabízí pouze dvojici otvorů pro baterie. Velký otvor je určen pro hlavní baterii a je chráněn přepínačem, malý otvor je určen pro záložní, tzv. "knoflíkovou" baterii. Je otázkou, jestli je lepší záložní baterie integrovaná a dobíjecí, nebo tato vyměnitelná, klasická baterie, v každém případě tu je ta druhá varianta.



Zatímco pravá strana zařízení je úplně obyčejná, na straně levé najdeme hned čtyři zajímavé věci. Kromě SD slotu, velice citlivého otočného kolečka a tlačítka pro zapnutí záznamu zvuku je to i tlačítko softwarového resetu. K tomu mám velkou výhradu - není nikterak obtížné aktivovat reset nechtěně pouhým stiskem palce, což se mi ostatně několikrát stalo při snaze zapnout záznam zvuku.



Při pohledu na horní stranu zařízení si všimneme rovněž čtyř zajímavých věcí. Hlavní část plochy zabírá slot pro karty typu CompactFlash I a II. Hned vedle je senzor infračerveného portu, na druhé straně pak otvor klasického 3.5 milimetrového stereokonektoru pro sluchátka. Úplně na pravé straně je pak otvor pro stylus. Na spodní straně zařízení je konektor pro přímé dobíjení a datový konektor pro připojení zařízení k počítači.



Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Asus MyPal A620BT76.8 x 125 x 13.3141
Asus MyPal A61778 x 135 x 17.6197
Dell Axim X3i77.2 x 117 x 14.9142
Dell Axim X581,5 x 128 x 18196
FSC Pocket LOOX 420113.1 x 70.6 x 14.1125
FSC Pocket LOOX 61078 x 147.5 x 18.2197
HP iPAQ h194069.8 x 113.3 x 12.8124
HP iPAQ h221076.4 x 115.4 x 15.4144
HP iPAQ h415070.6 x 113.6 x 13.5132
HP iPAQ h555084 x 138 x 15.9206.8
MiTAC Mio33973 x 122 x 13.8120
MiTAC Mio55872 x 124 x 15.3170
Toshiba e40076.2 x 124.4 x 10.1130
Toshiba e74080 x 125 x 15.2179
T-Mobile MDA II70 x 130 x 19185


Parametry


Zařízení Dell Axim X5 nabízí pouze to nejběžnější a nejobvyklejší, co je možné v Pocket PC dnešních dní nalézt. Procesor je od Intelu, konkrétně se jedná o model PXA255 taktovaný na 400MHz (pokud se vám do ruky dostane Axim s PXA250, není to chyba, tento procesor se používal dřív, než se objevila PXA255), díky utilitce od Dellu je možné rychlost softwarově měnit. Utilitka nabízí hned tři různé statické režimy, a pak jeden režim dynamický podle potřeby. Po zvolení nejrychlejší varianty procesor uhání maximální rychlostí 400MHz, nižší varianty pak znamenají nižší rychlosti. Hlavním smyslem podobné regulace je zvýšení životnosti baterie ve chvíli, kdy není maximální výkon procesoru zapotřebí. Jediná drobnost trochu kazící dojem z této vlastnosti je fakt, že pro změnu režimu je nutný restart zařízení. Paměti pro data a programy je přiměřeně, i když v dnešní době už není 64MB nikterak oslnivé číslo. Co naopak za pozornost stojí je to, že k dispozici máte celých 63,33MB. To přepisovatelné paměti je přeci jen více, než je jakýsi zaběhlý standard, celých 48MB v základu, z čehož více jak 21MB můžete použít pro svá citlivá data jako bezpečné úložiště.



Displej Axima je v dnešní konkurenci již spíš podprůměrný. Ani na maximální stupeň podsvícení není příliš jasný, obraz je navíc trochu do žluta. Ačkoliv by se papírově měl rovnat ostatním zařízením s transflexním TFT displejem, skutečnost je jiná. Jediné, čím se může konkurenci rovnat, je standardní rozlišení 240x320 pixelů, klasický počet 65k barev a úhlopříčka 88,9 milimetrů, i když i zde bych měl drobnou výtku k možná až zbytečně širokým černým okrajům. Alespoň že je dobře viditelný i na sluníčku. Podsvícení si můžete dle libosti nastavit sami v osmi stupních odděleně pro provoz na baterii či během dobíjení. Automatiku zatím u Dellu nemají. Hovořit podrobně o tom, že je možné snadno zapnout podporu ClearType, by bylo jen nošením dříví do lesa.



Bohužel, ani o zvukových schopnostech se nedá hovořit v superlativech. Zásadní problém spočívá, alespoň dle mého sluchu, v tom, že výstup na sluchátka během přehrávání MP3 souborů či filmů šumí mnohem víc, než by bylo ještě přijatelné. Pokud by to Axim uměl, mohlo by se to nepříklad redukovat snížením úrovně vysokých tónů, ovšem takovou volbu v Nastavení bohužel nenajdete. U hlasité rockové hudby se to sice trochu ztratí, ale pokud holdujete hudbě klidné a záleží vám na čistotě zvuku, tento Axim není nic pro vás. Avšak i když pomineme šum, není celková úrověň přehrávání nikterak kvalitní. Jediné, co zaslouží pochvalu, je vysoká maximální hlasitost, i když je otázkou, jestli to vzhledem k předvedenému výkonu vůbec využijete. Stejně tak schopnosti mikrofonu jsou velmi špíš podprůměrné, přímý záznam ještě ujde, ale pokud plánujete nahrát si například diskuzi několika účastníků, mikrofon už to nezvládne. A to i přesto, že Dell nabízí softwarové nastavení úrovně citlivosti. Naproti tomu integrovaný reproduktor je slušný a hraje docela pěkně.



Možnosti komunikace se dají odbýt jednou větou. Kromě standardního sériového infračerveného portu a USB kabelu si bez dalšího příslušenství více nezakomunikujete. Trochu si vylepšit hodnocení mohl Axim snad jen v případě, kdyby s jeho pomocí bylo možné ovládat domácí spotřebiče jako TV či DVD, ale ani to Dellu nebylo dáno do vínku.

Jestli Axim X5 v něčem skutečně vynikl, tak to byla výdrž na baterie. Při plném podsvícení a za normálního používání vydržel v testu téměř 6 hodin (testovací program přestal u 1% měřit, ale Axim vydržel ještě asi 10 minut), což je perfektní výsledek. Na druhou stranu by byla ostuda, kdyby s baterií o kapacitě téměř 1500mAh (přesně 1440mAh) dosáhl výsledku horšího. Navíc je baterie vyměnitelná, takže pokud vám tato výdrž nestačí, můžete si koupit náhradní o kapacitě 3400mAh (!), se kterou budete schopni napájet vaše zařízení více než jednou tak dlouho. Během prohazování baterií se o data stará rovněž vyměnitelná záložní "knoflíková" baterie.




Možnosti rozšíření


Možnosti rozšíření jsou stejné jako u ostatních zařízení se dvěma sloty. Dle mého názoru můžete Aximu přidat libovolnou funkcionalitu bezdrátovou komunikací počínaje a digitálním fotoaparátem konče. Do SD slotu se však vzhledem k jeho vlastnostem hodí pouze karta paměťová. Mimo rozšíření schopností přídavnou kartou nabízí Dell například i rozkládací klávesnici pro ty, kteří potřebují na cestách psát trochu více než jen schůzky a poznámky.




Software


I v tomto zařízení samozřejmě najdeme operační systém od společnosti Microsoft, konkrétně Windows Mobile 2003 for Pocket PC Premium edition, což znamená, že přímo v ROMce najdete kompletní sestavu programů nabízených výrobcem (kromě aplikací určených pro Phone edition, samozřejmě). Navíc, jako bonus, přibalil Dell nějaké aplikace jak přímo do paměti zařízení, tak i na přiložené CD. Jedná se vesměs o aplety a jednoduché utilitky, ale znáte to, darovanému koni...

První z bonusových aplikací se jmenuje Home nemá na starosti nic jiného, než spouštět aplikace. Uživatel si může jednotlivé aplikace řadit do skupin a po vyvolání aplikace tlačítkem (k jednomu z tlačítek je aplikace standardně přiřazena) nebo z nabídky Start máte spuštění svých aplikací na dosah dotykového pera.



Druhá aplikace, nazvaná jednoduše Data Backup, má na starosti bezpečí vašich dat. Jednoduchým a rychlým způsobem jste schopni svá data zazálohovat na kartu či do bezpečného úložiště, a stejně snadno potom i obnovit. Pokud chcete šetřit místem, můžete si zálohovat pouze vybrané datové soubory jako je kalendář, kontakty či úkoly.



Správa běžících aplikací je na Pocket PC zařízeních slušně řečeno příšerná, takže většina uživatelů hledá aplikace třetích stran. Dell chce své uživatele těchto starostí ušetřit a nabízí přímo v ROMce jednoduchou utilitku nazvanou Switcher Bar. Po spuštění se aplikace usadí v liště a po tapnutí zobrazí seznam běžících aplikací. Snadno tak mezi nimi můžete přepínat, v případě potřeby je i vypnout. Kromě toho nabízí Switcher bar ještě rychlý přesun do apletu Podsvícení a Napájení.



Na jediném přiloženém CD-ROMu najdete pouze klasickou kombinaci Microsoft Outlook 2002 a Microsoft ActiveSync 3.7 pro stolní počítač a několik aplikací pro Pocket PC. Kromě několika volně dostupných utilitek a programů jako Adobe Acrobat Reader for Pocket PC je tam jen několik demoverzí na různé programy. Plné verze budete hledat marně, ovšem to je daň za agresivní cenovou politiku Dellu.


Cena


Dle mého názoru je cena 9.800 korun bez daně (11.662 korun s daní) za takové morálně poněkud starší zařízení poněkud přehnaná. Obzvláště v dnešní době, kdy je na trhu již několik desítek různých modelů od různých výrobců. V neposlední řadě nesmím zapomenout ani na novou řadu Aximů X3, která se mi (alespoň podle recenze) líbila nesrovnatelně víc. Nesmím však zapomenout na tradičně dobré služby v oblasti záruky, standardně máte nárok na výměnu porouchaného zařízení doma během dvou dnů od nahlášení poruchy. Navíc si za malý peníz můžete záruku rozšířit, takže se výměna bude vztahovat i na závady prokazatelně způsobené uživatelem, napříklld pádem, politím a pod.


Benchmarky & Testy


Jelikož se snažím poskytovat stále lepší "služby", počínaje touto recenzí se v sekci Testy rozepíši i o tom, co jsem se zařízením prováděl a jak jsem jej testoval. Vytvořil jsem si jakousi testovací SD kartu, kde jsem na 128 megabytech paměti shromáždil různé hry (Anthelion, Snails a Z-Raid), filmy (upoutávka na film Shrek 2 ve formátu MPEG (bitrate 650kbps) a ten samý krátký film převedený do formátu Windows Media (bitrate 250, 500 a 1000kbps)), MP3 soubory různých žánrů, a pak několik dokumentů a obrázků. Hranici 1Mbps jsem u filmu zvolil úmyslně, při tomto datovém toku má klip o délce 150 vteřin velikost více jak 21MB, takže i když kapacity paměťových karet neustále rostou, dvouhodinový film o by v tomto případě měl více jak 1GB, a to je dle mého názoru již zbytečné. Nota bene když uvážíme, že na tak malém displeji není mezi tímto klipem a klipem s polovičním datovým tokem téměř žádný viditelný rozdíl. Naopak, i kvalita klipu s nejmenším bitrate je více než dostatečná. A na závěr ještě jedno upozornění - zatímco ve zbytku recenze se snažím upřednostňovat fakta před svými dojmy a pocity, v této sekci to bude přesně naopak:)



První testy zařízení mně přinesly hluboké zklamání. Byla to jedním slovem bída. Později mi došlo, jestli náhodou nemám v ruce zařízení "postižené" leností. A skutečně - bylo to tím, že v ROM byla instalována problematická ROM A04. Jal jsem se tedy hledat na Internetu (u Dellu jsem neuspěl) a po pár desítkách minut našel novější verzi A05. Ani upgrade neprobíhal moc hladce, ale nakonec jsem přeci jen zvítězil. Jenom pro zajímavost ukážu tabulku, ve které uvidíte rozdíl v benchmarkových testech jednou s verzí A04, podruhé s verzí A05. Ja nad slunce jasné, že X5 bez správného upgrade je hrůza.

Ikona Odkaz na databázi
Dell Axim X5 (A04)
Dell Axim X5 (A05)
Spb Benchmark index5141063
CPU index16581808
File system index2741140
Graphics index433450
ActiveSync index20762303

Ovšem ani s tou nejlepší dostupnou ROMkou to nebyla žádná sláva. Video ve formátu Windows Media se z SD karty dalo sledovat pouze při nejnižším datovém toku (250kbps), a ani tehdy to nebyla žádná sláva. Naproti tomu video v MPEGu bylo celkem bez problémů, ale stejně to nebylo ÚPLNĚ plynulé. Po překopírování WM souboru středního datového toku (500kbps) přímo do paměti bylo videoobez problémů, ale vzhledem k velikosti filmů to není moc praktické řešení.

Co se týká hraní her, nemá smysl se opakovat. Joypad si občas dělal, co chtěl, rychlost v porovnání s podobnými zařízeními horší, ve hře Z-Raid byla zobrazovací frekvence kolem 45 obrázků za vteřinu, což je o cca. 10 horší než většina ostatních mnou testovaných Pocket PC. Naopak ve 3D hře Anthelion nebyl rozdíl tak patrný.



Rozšiřující sloty neměly žádné problémy, v SD slotu jsem testoval několik různých paměťových karet, CF slot si poradil i s Microdrivem.

A na závěr nějaké čísla. Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Protože už mám zrecenzovaných několik nových nových Pocket PC, porovnám nakonec jednotlivá zařízení mezi sebou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde: Benchmarky (3,22 KB).











Grafické schopnosti zařízení jsem otestoval ještě jednou, a to pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)



Nu, a to je vše, co jsem vám o tomto zařízení chtěl povědět:)
reklama