Velká recenze zařízení Dell Axim X30 Standard
6.9.2004, Pavel Koza, recenze
Společnost Dell sice nepatří, alespoň v oblasti Pocket PC, mezi zvlášť odvážné inovátory a průkopníky, ale co dělá dělá dobře a hlavně levně. Zařízení Dell Axim X30, které vám dnes představím, nikterak nezastírá, že má svůj původ v řadě Axim X3. Přesto, nebo snad právě proto, byste na něj neměli při výběru svého kapesního zařízení zapomenout. Navíc je k dispozici hned trojice různě výkonných a vybavených modelů, takže vybrat by si měl skutečně každý.
Sice opět o trochu později, než by mi bylo bývalo úplně nejmilejší, ale přece jen mám na stole krabici, která ukrývá poklad nazvaný Dell Axim X30. Byl zapůjčený PR agenturou Dellu, společností GCI Praha, které tímto děkuji, a já se nyní mohu pustit do díla. Stejně jako u předchozí řady X3 nabízí i tato řada hned tři modely. Základním modelem je zařízení Dell Axim X30 Standard, uživatelé vyžadující komfort integrovaných bezdrátových technologií sáhnou po prostřední řadě Performance a ti nejnáročnější vyberou nejvyšší model Wireless 624 s nejrychlejším procesorem, jaký je v této době k dispozici. Podrobnější rozlišení modelů bude později. Na úvod už jen zbývá dodat, že jsem bohužel měl k dispozici jen ten nejslabší model, ovšem pokud se mi podaří dostat k tomu nejvýkonnějšímu, recenzi zaktualizuji.
Abych se vyvaroval jízlivých komentářů pod článkem, prásknu to na sebe rovnou;) Axim X30 vychází ze zařízení Axim X3, které jsem recenzoval již před pár měsíci. Obě řady toho mají velmi mnoho společného, proto se nedivte, když si občas nějaký ten odstaveček prostě vypůjčím. Existuje totiž spousta užitečnějších věcí než jinými slovy popisovat již popsané... Stejně tak v té zmíněné recenzi X3i najdete i pár jiných fotek, stačí si jen odmyslet anténku;)
Pravidelní čtenáři recenzí na tomto serveru a zákazníci Dellu už ví, ti ostatní se to dozví právě nyní. Dell jako firma s přímým prodejem a agresivní cenovou politikou nedává při tvorbě obalových materiálů vydělat ani designérům, ani výtvarníkům, její krabice jsou naprosto obyčejné kartonové kvádry bez potisků a dalších, náklady zvyšujících vymožeností. Protože jsem recenzoval ten nejlevnější model, je i výbava krabice poměrně omezená.
Synchronizační USB kabel je asi 150 centimetrů dlouhý a kromě toho, že u datového konektoru najdeme i konektor pro zapojení zdroje, není ničím zajímavý. Pokud chcete kolébku, musíte si koupit výkonnější model, případně si ji můžete objednat extra.
Zdroj potěší především často cestující uživatele, protože je dvoudílný (kabel do zásuvky je na konci s klasickou magnetofonovou "osmičkou") a navíc i velmi kompaktní. Vejde se tak bez problémů do jakéhokoliv zavazadla. Pro přímé dobíjení je nutné použít redukci, případně dobíjet přes kolébku či synchronizační kabel.
Ochranné pouzdro u zařízení této cenové kategorie překvapí a potěší, jediný rozdíl proti pouzdru u X3 je bílá niť místo černé;) Jinak jde o jednoduchý koženkový pruh ohnutý do "U", po stranách je sešitý pružnou látkou. Uvnitř je měkké polstrování bránící poškození a odření zařízení. Součástí pouzdra je i jednoduchý, napevno přidělaný klips na opasek. Samozřejmě nechybí nezbytné logo Dellu. Celkový dojem z pouzdra je velmi dobrý a znovu opakuji, že u takto levného zařízení je to velmi příjemné překvapení.
Nakonec zbývá zmínit jeden CD-ROM a něco málo literatury.
Pokud bych měl popsat první dojem, tak v případě Axima X30 se jednalo o dojem veskrze pozitivní. Zařízení má příjemně malé rozměry (77,2mm x 116,4mm x 14,9mm) a nízkou hmotnost (142g), i design kombinující stříbrnou a černou barvu se mi líbil. Přední a zadní strana zařízení je vyrobena z odolného plastu stříbrné barvy, bočnice je černá a také plastová. Plast má samozřejmě trochu horší odolnost než kov, ovšem s kovovou schránkou by Axim těžko dosahoval podobné hmotnosti, o celkové ceně ani nemluvě.
Už mě pomalu dochází nápady, jak tak "trochu jinak" ve své recenzi upozornit na displej. Prostě a jasně - displej najdeme i na tomto Aximu, a jako obyčejně zabírá největší část plochy přední strany. Nad ním, přesně uprostřed, najdeme kulatý vypínač, který zároveň slouží jako LED dioda indikující zeleným a oranžovým světlem různé akce, jako je dobíjení, upozornění na schůzku a podobně. Vlevo od něj je malý otvor mikrofonu. Pod displejem je kromě již téměř klasické kombinace joypadu (uprostřed je oddělené tlačítko pro potvrzení volby) a 4 konfigurovatelných aplikačních tlačítek navíc ještě dvojice zvláštních (také konfigurovatelných) tlačítek, po každé straně jedno. To levé slouží pro návrat na obrazovku Dnes (u vyšších modelů pro záznam zvuku), to pravé je přednastavené pro spuštění Windows Media Playeru (u vyšších modelů pro hardwarové zapnutí/vypnutí Wi-Fi modulu). Neobvyklé, ale vcelku elegantní řešení, kam tato více či méně používaná tlačítka umístit, navíc u některých her jako Anthelion pro ně najdete bohaté využití. Ještě bych se ale na chvilku vrátil k těm klasickým tlačítkům. Když jsem na v rámci testování zkoušel na zařízení hrát některé akční hry, narazil jsem na drobný problém. Ne, současný stisk více tlačítek nedělá Aximu problém, ale tlačítka jsou tak těsně u sebe, že pro mě byl někdy problém stisknout joystick doleva a zároveň tlačítko Kontaktů jako střelbu. Prostě se mi tam prsty nepodařilo naskládat. Jinak už k ovládání nemám výraznější výhrady, po čase si lze zvyknout i na oválný tvar joysticku, takže náruživým hráčům nebude činit problém žádný z šikmých směrů (například současný stisk joysticku dolů a doprava).
Zadní strana zařízení skrývá kromě několika gumových knoflíků zabraňujícím klouzání tlačítko softwarového resetu, zámek pro zajištění baterie, a pak otvor pro samotnou baterii. Ta není chráněna žádným víčkem, ale stěnu tvoří přímo zadní část baterie. Nakonec nesmíme zapomenout ani na otvor pro zabudovaný reproduktor.
Na levém boku zařízení najdeme pouze dvě věci. Stereo konektor klasického průměru 3.5milimetrů, takže nebudete ničím omezováni ve výběru kvalitních sluchátek, a potom skrolovací 3-polohové tlačítko pro ovládání zařízení jednou rukou. Osobně jsem již několikrát uváděl, že zařízení používané mojí maličkostí jako hlavní nikdy tento ovládací prvek nemělo, nemám k němu tedy vytvořen žádný vztah, subjektivně mi přijde posazen až moc nízko, více by mi vyhovovalo mít jej o pár milimetrů výše.Naopak na pravém boku nenajdeme zhola nic, snad jen trojici otvorů, kterými je vidět stříbrná barva zasunutého stylu.
Horní strana je u tohoto modelu také strohá, kromě infračerveného portu a MMC/SD slotu už tam není nic, anténu mají až zařízení s Bluetooth a WiFi. Závěrem zbývá už jen dodat, že na spodní straně najdeme pouze kombinovaný datový a napájecí konektor. Pokud chcete dobíjet Axima přímo, musíte použít na koncovku zdroje redukci.
A kdyby by se vám náhodou moje fotografie nelíbily, mám tu několik oficiálních hi-res fotek:)
Jak jsem již uváděl, v zařízení Axim X30 si můžete vybrat, jak rychlý procesor potřebujete. Já testoval variantu s procesorem Intel PXA270 schopným pracovat až na frekvenci 312MHz. Podle potřeby je ovšem možné snížit na 208MHz, případně nechat na systému, aby si výkon volil podle potřeby a šetřil tak energii, změna se provede ihned po potvrzení dialogu. Že je 312MHz dostatečný výkon jsem vyzkoušel tak, že jsem během přehrávání MP3 písničky spustil i film v BetaPlayeru, který se sice trochu trhal, ale jinak se přehrával bez problémů. Paměti má tento model 32MB pro data a programy a 32MB pro systém. Není to moc, navíc ve skutečnosti má uživatel k dispozici hned po zapnutí zařízení pouze 25MB RAM (podle screenshotu 31MB, ale zařízení po HW resetu očividně něco kopíruje do RAM) a 2,7MB FlashROM jako bezpečné úložiště. A to skutečně není mnoho, ke slovu tak zcela jistě přijde nějaká ta paměťová karta.
Displej mi opět přijde velmi povedený. Je nesmírně jasný, bohužel se mu nevyhnul nepatrný nádech do žluté barvy. Po pravé straně je navíc velmi slabý stín asi 20 pixelů široký. Není téměř vidět, ale mému bystrému oku neunikl;) Obecně se však tento transflexní TFT displej řadí k tomu lepšímu, co lze za své peníze dostat, navíc je teoreticky možné, že dražší modely budou mít displej ještě lepší. Na sluníčku mi navíc přišel nadprůměrně dobře čitelný. Čitelné jsou de fakto všechny transflexní displeje, stačí se jen vhodně natočit, ovšem tento Dell mi jednoduše přišel o trochu lepší. Jeho ostatní parametry nevybočují ze standardů, QVGA rozlišení 240 x 320 pixelů, 65 tisíc barev, dotykový displej. Podsvícení je nastavitelné v osmi krocích zvlášť pro provoz na baterie a zvlášť pro provoz během dobíjení. Jako každé Windows Mobile 2003 Second edition zařízení umí i otáčet displej či měnit velikost systémového fontu, nastavení ClearType je samozřejmostí. Citlivost dotykové vrstvy zařízení je špičková, nedá se jí nic vytknout.
Zvukové schopnosti zařízení jsou pouze základní. Reproduktor se kvalitou nikterak nevymyká ostatním Pocket PC, hraje a nešumí. Výstup na sluchátka je klasický 3,5mm konektor, takže jsem bez problémů použil testovací sluchátka Koss Porta Pro, a s uspokojením mohl konstatovat, že neslyším žádný šum:) MP3 Ani s hlasitostí nebudete mít problém, maximální úroveň bude postačovat i ve velmi hlučném prostředí. Pokud si při přehrávání MP3 souborů budete chtít zvýraznit například basy, máte smůlu - Axim X30 žádný softwarový equalizer nenabízí. Jediné, co si můžete v souvislosti se zvukem nastavit (tedy kromě hlasitosti) je citlivost mikrofonu, ovšem na rozdíl od většiny konkurence pouze manuálně, automatické nastavení chybí. Pokud nahráváte v homogenním prostředí, není to problém, ovšem na ulici už to problém být může. V každém případě je však mikrofon velice citlivý, nečiní mu problém zachytit rozhovor z několika metrů.
Možnosti komunikace jsou u testovaného modelu pouze základní. Umí si povídat akorát přes USB kabel či infračervený port. Co rozhodně potěší všechny technické hračičky je možnost ovládat tímto Dellem všechnu svou domácí elektrotechniku televizí počínaje a DVD konče. Výkon CIR je velmi dobrý a například DVD jsem byl schopen ovládat ze 4 metrů (televizi jen ze 2, záleží na přístroji). Jeden ovládací program od firmy Griffin Technology je na přiloženém CD, bohužel jen v podobě třicetidenní trial verze.
I když má Axim X30 stejnou baterii jako Axim X3 (tedy Li-Ion 950mAh), vzhledem k "nízké" frekvenci procesoru a novému typu CPU nabízí tento Dell celkem obstojné 4 hodiny provozu na jedno nabití baterie při běžném používání a maximálním podsvícení. To je o 45 minut víc než nabízel Axim X3i. V případě potřeby výrazně delší doby provozu nabízí Dell i extra kapacitní baterii o kapacitě 1800mAh. Záložní baterie je integrovaná a dle dokumentace by měla uchovat obsah RAMky po dobu 30 minut. Proti náhodnému zapnutí stiskem tlačítka se můžete pojistit softwarově a tuto funkci vypnout.
Protože testované zařízení postrádá Bluetooth, jsou možnosti rozšíření velmi omezené. Kromě příslušenství připojitelného k datovému konektoru, jako je například rozkládací klávesnice, už zbývá pouze možnost použít SDIO kartu a naučit tak Axima rozumět Bluetooth či WiFi.
I na tomto Aximu je bonusových aplikací jako šafránu. Operační systém je postaven na základě Windows Mobile 2003 Second edition, vybavení aplikacemi je rovněž kompletní (Premium edition). Následně je přímo v ROMce několik utilitek, kdo již četl recenzi na Axim X3i už je zná, jsou totiž stejné.
První z nich je přímo přiřazena jednomu programovatelnému tlačítku a jmenuje se Home. Jedná se o jakýsi jednoduchý spouštěč aplikací - upřímně řečeno jsem k tomuto typu aplikací nikdy nijak zvlášť nepřilnul...
Druhá aplikace přímo v ROMce je dle mého názoru užitečnější. Nenajtede ji však v sekci Programy, ale přímo v ovládacích panelech, a jmenuje se Switcher Bar. Jak již z názvu tušíte, jedná se o jednoduchý, ale účinný správce úloh, který se po spuštění usídlí v podobě ikonky vedle tlačítka Start, a po stisknutí umožní ukončovat aplikace, případně rychle otevřít aplet pro nastavení správy napájení a podsvícení.
Třetí, a asi nejužitečnější aplikací, je utilitka Data Backup, která vám umožní snadno zazálohovat data na paměťovou kartu, případně do ROM disku. Můžete si vybrat, co zálohovat, jestli vše, nebo jen PIM informace, a pak už jen stačí stisknout Start. Obnova je také velice snadná, stačí vybrat soubor obsahující zálohu a tapnout na Start.
Na CDčku je jako obyčejně dvojkombinace Microsoft Outlook 2002 a ActiveSync 3.7.1. Navíc je tam i velká spousta souborů a odkazů na různé hry a aplikace, ovšem plnou verzi programu jsem tam nalezl jen jednu, zato velmi užitečnou a povedenou - Resco Picture Viewer je vynikající pomocník pro všechny, kteří by chtěli výkonný nástroj pro prohlížení a správu fotografií. Podporuje mnoho populárních grafických formátů, zvládne základní úpravy, umožní přidat k fotografii komentář a spoustu dalších aktivit, takže pravděpodobně nebudete pátrat po jiném programu. Součástí programu je i desktopová verze a utilitka pro snadné přenášení fotek z PDA.
Za tento nejlevnější model zaplatíte něco málo přes 8000 korun českých VČETNĚ daně, což z něj dělá jedno z nejlevnějších Pocket PC vůbec. K tomu se nedá nic dodat, vzhledem k ceně je Dellu možné odpustit i některé drobné nedostatky. Jediná možnost, jak si zařízení koupit, je kontaktovat přímo společnost Dell. Dell nabízí v rámci záruky bez příplatku tzv. "On Site Replacement" (3 roky s příplatkem). Pokud se vám Axim porouchá, nemusíte nikam chodit, ale servisní technik přijde za vámi a během maximálně 3 pracovních dnů chybu buď odstraní, nebo vadné zařízení vymění. Neodpustím si však poznámku o tom, že si Dell jako firma prodávající pouze přímo dovolí mít tak mizerný web. Polovina informací je v angličtině a některé informace jsou přímo zavádějící (při nákupu tohoto nejlevnějšího modelu se například dozvím, že jeden USB stojánek je již součástí balení...).
Trochu jsem rozšířil i seznam testovaných aplikací. Na testovací SD kartě se kromě již standardních testovacích her (Anthelion, Snails a Z-Raid), filmů (upoutávka na film Shrek 2 ve formátu MPEG (bitrate 650kbps), ten samý krátký film převedený do formátu Windows Media (bitrate 250 a 500kbps) a nově i do formátu DivX (bitrate 500 a 1000kbps), MP3 souborů různých žánrů a několika dokumentů a obrázků objevil i skvělý přehrávač DivX filmů BetaPlayer, který v kombinaci s uživatelsky nesmírně přívětivou utilitou PocketDivXEncoder dá okamžitě zapomenout na ostatní přehrávače. Zrušil jsem 1Mbit soubor ve formátu Windows Media a vytvořil 1Mbps soubor ve formátu DivX, protože Windows Media Player je v porovnání s BetaPlayerem trapně pomalý. A na závěr ještě jedno upozornění - zatímco ve zbytku recenze se snažím upřednostňovat fakta před svými dojmy a pocity, v této sekci to bude přesně naopak:)
Opět začneme u filmů. S výkonem si nelamte hlavu, BetaPlayer přehrává filmy s bravurou i na 208MHz. Windows Media Player si také vede obstojně, problémy má jen Resco Picture Viewer s přehrávání MPEGů. Pokud nainstalujete PocketTV, asi se dozvíte proč. Chybí prý nějaká funkce, takže je přehrávání MPEGů omezeno. Pokud by se někomu filmy zdály přeci jen občas trochu trhané, stačí přepnout na 312MHz a je to už úplně bez problémů.
Hraní her je pohoda, všechny hry, které jsem zkoušel (Z-Raid, Anthelion, Flux a další), fungovaly plynule a spolehlivě. O problému s tlačítky jsem již psal, možná jen přidám, že ani po delším hraní jsem si úplně nezvykl na ten oválný joypad, rozhodně bych ho nenazval komfortním. Naopak sympatická je hmotnost - zařízení v ruce vlastně ani moc necítíte.
Ostatní vlastnosti jsem popsal již dříve, takže nyní je čas na benchmarky. Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Nabízím srovnání s několika zařízeními stejné kategorie. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde: Dell Axim X30 (2003 SE, 312MHz) (1,52 KB) .
ROM verze testovaného zařízení: A02
Grafické schopnosti zařízení jsem otestoval ještě jednou, a to pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)
To je asi tak vše, jdu si užít víkendu:)
Abych se vyvaroval jízlivých komentářů pod článkem, prásknu to na sebe rovnou;) Axim X30 vychází ze zařízení Axim X3, které jsem recenzoval již před pár měsíci. Obě řady toho mají velmi mnoho společného, proto se nedivte, když si občas nějaký ten odstaveček prostě vypůjčím. Existuje totiž spousta užitečnějších věcí než jinými slovy popisovat již popsané... Stejně tak v té zmíněné recenzi X3i najdete i pár jiných fotek, stačí si jen odmyslet anténku;)
Krabice aneb nic nového pod sluncem
Pravidelní čtenáři recenzí na tomto serveru a zákazníci Dellu už ví, ti ostatní se to dozví právě nyní. Dell jako firma s přímým prodejem a agresivní cenovou politikou nedává při tvorbě obalových materiálů vydělat ani designérům, ani výtvarníkům, její krabice jsou naprosto obyčejné kartonové kvádry bez potisků a dalších, náklady zvyšujících vymožeností. Protože jsem recenzoval ten nejlevnější model, je i výbava krabice poměrně omezená.
- Dell Axim X30
- Výměnná baterie
- Jeden stylus
- Ochranné pouzdro
- Synchronizační USB kabel
- Dvoudílný zdroj s redukcí pro přímé dobíjení
- Uživatelská příručka [anglicky]
- Průvodce systémovými informacemi
- Leták pro rychlý start
- CD-ROM s bonusovými aplikacemi
Synchronizační USB kabel je asi 150 centimetrů dlouhý a kromě toho, že u datového konektoru najdeme i konektor pro zapojení zdroje, není ničím zajímavý. Pokud chcete kolébku, musíte si koupit výkonnější model, případně si ji můžete objednat extra.
Zdroj potěší především často cestující uživatele, protože je dvoudílný (kabel do zásuvky je na konci s klasickou magnetofonovou "osmičkou") a navíc i velmi kompaktní. Vejde se tak bez problémů do jakéhokoliv zavazadla. Pro přímé dobíjení je nutné použít redukci, případně dobíjet přes kolébku či synchronizační kabel.
Ochranné pouzdro u zařízení této cenové kategorie překvapí a potěší, jediný rozdíl proti pouzdru u X3 je bílá niť místo černé;) Jinak jde o jednoduchý koženkový pruh ohnutý do "U", po stranách je sešitý pružnou látkou. Uvnitř je měkké polstrování bránící poškození a odření zařízení. Součástí pouzdra je i jednoduchý, napevno přidělaný klips na opasek. Samozřejmě nechybí nezbytné logo Dellu. Celkový dojem z pouzdra je velmi dobrý a znovu opakuji, že u takto levného zařízení je to velmi příjemné překvapení.
Nakonec zbývá zmínit jeden CD-ROM a něco málo literatury.
Vzhled
Pokud bych měl popsat první dojem, tak v případě Axima X30 se jednalo o dojem veskrze pozitivní. Zařízení má příjemně malé rozměry (77,2mm x 116,4mm x 14,9mm) a nízkou hmotnost (142g), i design kombinující stříbrnou a černou barvu se mi líbil. Přední a zadní strana zařízení je vyrobena z odolného plastu stříbrné barvy, bočnice je černá a také plastová. Plast má samozřejmě trochu horší odolnost než kov, ovšem s kovovou schránkou by Axim těžko dosahoval podobné hmotnosti, o celkové ceně ani nemluvě.
Už mě pomalu dochází nápady, jak tak "trochu jinak" ve své recenzi upozornit na displej. Prostě a jasně - displej najdeme i na tomto Aximu, a jako obyčejně zabírá největší část plochy přední strany. Nad ním, přesně uprostřed, najdeme kulatý vypínač, který zároveň slouží jako LED dioda indikující zeleným a oranžovým světlem různé akce, jako je dobíjení, upozornění na schůzku a podobně. Vlevo od něj je malý otvor mikrofonu. Pod displejem je kromě již téměř klasické kombinace joypadu (uprostřed je oddělené tlačítko pro potvrzení volby) a 4 konfigurovatelných aplikačních tlačítek navíc ještě dvojice zvláštních (také konfigurovatelných) tlačítek, po každé straně jedno. To levé slouží pro návrat na obrazovku Dnes (u vyšších modelů pro záznam zvuku), to pravé je přednastavené pro spuštění Windows Media Playeru (u vyšších modelů pro hardwarové zapnutí/vypnutí Wi-Fi modulu). Neobvyklé, ale vcelku elegantní řešení, kam tato více či méně používaná tlačítka umístit, navíc u některých her jako Anthelion pro ně najdete bohaté využití. Ještě bych se ale na chvilku vrátil k těm klasickým tlačítkům. Když jsem na v rámci testování zkoušel na zařízení hrát některé akční hry, narazil jsem na drobný problém. Ne, současný stisk více tlačítek nedělá Aximu problém, ale tlačítka jsou tak těsně u sebe, že pro mě byl někdy problém stisknout joystick doleva a zároveň tlačítko Kontaktů jako střelbu. Prostě se mi tam prsty nepodařilo naskládat. Jinak už k ovládání nemám výraznější výhrady, po čase si lze zvyknout i na oválný tvar joysticku, takže náruživým hráčům nebude činit problém žádný z šikmých směrů (například současný stisk joysticku dolů a doprava).
Zadní strana zařízení skrývá kromě několika gumových knoflíků zabraňujícím klouzání tlačítko softwarového resetu, zámek pro zajištění baterie, a pak otvor pro samotnou baterii. Ta není chráněna žádným víčkem, ale stěnu tvoří přímo zadní část baterie. Nakonec nesmíme zapomenout ani na otvor pro zabudovaný reproduktor.
Na levém boku zařízení najdeme pouze dvě věci. Stereo konektor klasického průměru 3.5milimetrů, takže nebudete ničím omezováni ve výběru kvalitních sluchátek, a potom skrolovací 3-polohové tlačítko pro ovládání zařízení jednou rukou. Osobně jsem již několikrát uváděl, že zařízení používané mojí maličkostí jako hlavní nikdy tento ovládací prvek nemělo, nemám k němu tedy vytvořen žádný vztah, subjektivně mi přijde posazen až moc nízko, více by mi vyhovovalo mít jej o pár milimetrů výše.Naopak na pravém boku nenajdeme zhola nic, snad jen trojici otvorů, kterými je vidět stříbrná barva zasunutého stylu.
Horní strana je u tohoto modelu také strohá, kromě infračerveného portu a MMC/SD slotu už tam není nic, anténu mají až zařízení s Bluetooth a WiFi. Závěrem zbývá už jen dodat, že na spodní straně najdeme pouze kombinovaný datový a napájecí konektor. Pokud chcete dobíjet Axima přímo, musíte použít na koncovku zdroje redukci.
A kdyby by se vám náhodou moje fotografie nelíbily, mám tu několik oficiálních hi-res fotek:)
Parametry aneb račte si vybrat
Jak jsem již uváděl, v zařízení Axim X30 si můžete vybrat, jak rychlý procesor potřebujete. Já testoval variantu s procesorem Intel PXA270 schopným pracovat až na frekvenci 312MHz. Podle potřeby je ovšem možné snížit na 208MHz, případně nechat na systému, aby si výkon volil podle potřeby a šetřil tak energii, změna se provede ihned po potvrzení dialogu. Že je 312MHz dostatečný výkon jsem vyzkoušel tak, že jsem během přehrávání MP3 písničky spustil i film v BetaPlayeru, který se sice trochu trhal, ale jinak se přehrával bez problémů. Paměti má tento model 32MB pro data a programy a 32MB pro systém. Není to moc, navíc ve skutečnosti má uživatel k dispozici hned po zapnutí zařízení pouze 25MB RAM (podle screenshotu 31MB, ale zařízení po HW resetu očividně něco kopíruje do RAM) a 2,7MB FlashROM jako bezpečné úložiště. A to skutečně není mnoho, ke slovu tak zcela jistě přijde nějaká ta paměťová karta.
Displej mi opět přijde velmi povedený. Je nesmírně jasný, bohužel se mu nevyhnul nepatrný nádech do žluté barvy. Po pravé straně je navíc velmi slabý stín asi 20 pixelů široký. Není téměř vidět, ale mému bystrému oku neunikl;) Obecně se však tento transflexní TFT displej řadí k tomu lepšímu, co lze za své peníze dostat, navíc je teoreticky možné, že dražší modely budou mít displej ještě lepší. Na sluníčku mi navíc přišel nadprůměrně dobře čitelný. Čitelné jsou de fakto všechny transflexní displeje, stačí se jen vhodně natočit, ovšem tento Dell mi jednoduše přišel o trochu lepší. Jeho ostatní parametry nevybočují ze standardů, QVGA rozlišení 240 x 320 pixelů, 65 tisíc barev, dotykový displej. Podsvícení je nastavitelné v osmi krocích zvlášť pro provoz na baterie a zvlášť pro provoz během dobíjení. Jako každé Windows Mobile 2003 Second edition zařízení umí i otáčet displej či měnit velikost systémového fontu, nastavení ClearType je samozřejmostí. Citlivost dotykové vrstvy zařízení je špičková, nedá se jí nic vytknout.
Zvukové schopnosti zařízení jsou pouze základní. Reproduktor se kvalitou nikterak nevymyká ostatním Pocket PC, hraje a nešumí. Výstup na sluchátka je klasický 3,5mm konektor, takže jsem bez problémů použil testovací sluchátka Koss Porta Pro, a s uspokojením mohl konstatovat, že neslyším žádný šum:) MP3 Ani s hlasitostí nebudete mít problém, maximální úroveň bude postačovat i ve velmi hlučném prostředí. Pokud si při přehrávání MP3 souborů budete chtít zvýraznit například basy, máte smůlu - Axim X30 žádný softwarový equalizer nenabízí. Jediné, co si můžete v souvislosti se zvukem nastavit (tedy kromě hlasitosti) je citlivost mikrofonu, ovšem na rozdíl od většiny konkurence pouze manuálně, automatické nastavení chybí. Pokud nahráváte v homogenním prostředí, není to problém, ovšem na ulici už to problém být může. V každém případě je však mikrofon velice citlivý, nečiní mu problém zachytit rozhovor z několika metrů.
Možnosti komunikace jsou u testovaného modelu pouze základní. Umí si povídat akorát přes USB kabel či infračervený port. Co rozhodně potěší všechny technické hračičky je možnost ovládat tímto Dellem všechnu svou domácí elektrotechniku televizí počínaje a DVD konče. Výkon CIR je velmi dobrý a například DVD jsem byl schopen ovládat ze 4 metrů (televizi jen ze 2, záleží na přístroji). Jeden ovládací program od firmy Griffin Technology je na přiloženém CD, bohužel jen v podobě třicetidenní trial verze.
I když má Axim X30 stejnou baterii jako Axim X3 (tedy Li-Ion 950mAh), vzhledem k "nízké" frekvenci procesoru a novému typu CPU nabízí tento Dell celkem obstojné 4 hodiny provozu na jedno nabití baterie při běžném používání a maximálním podsvícení. To je o 45 minut víc než nabízel Axim X3i. V případě potřeby výrazně delší doby provozu nabízí Dell i extra kapacitní baterii o kapacitě 1800mAh. Záložní baterie je integrovaná a dle dokumentace by měla uchovat obsah RAMky po dobu 30 minut. Proti náhodnému zapnutí stiskem tlačítka se můžete pojistit softwarově a tuto funkci vypnout.
Možnosti rozšíření
Protože testované zařízení postrádá Bluetooth, jsou možnosti rozšíření velmi omezené. Kromě příslušenství připojitelného k datovému konektoru, jako je například rozkládací klávesnice, už zbývá pouze možnost použít SDIO kartu a naučit tak Axima rozumět Bluetooth či WiFi.
Software
I na tomto Aximu je bonusových aplikací jako šafránu. Operační systém je postaven na základě Windows Mobile 2003 Second edition, vybavení aplikacemi je rovněž kompletní (Premium edition). Následně je přímo v ROMce několik utilitek, kdo již četl recenzi na Axim X3i už je zná, jsou totiž stejné.
První z nich je přímo přiřazena jednomu programovatelnému tlačítku a jmenuje se Home. Jedná se o jakýsi jednoduchý spouštěč aplikací - upřímně řečeno jsem k tomuto typu aplikací nikdy nijak zvlášť nepřilnul...
Druhá aplikace přímo v ROMce je dle mého názoru užitečnější. Nenajtede ji však v sekci Programy, ale přímo v ovládacích panelech, a jmenuje se Switcher Bar. Jak již z názvu tušíte, jedná se o jednoduchý, ale účinný správce úloh, který se po spuštění usídlí v podobě ikonky vedle tlačítka Start, a po stisknutí umožní ukončovat aplikace, případně rychle otevřít aplet pro nastavení správy napájení a podsvícení.
Třetí, a asi nejužitečnější aplikací, je utilitka Data Backup, která vám umožní snadno zazálohovat data na paměťovou kartu, případně do ROM disku. Můžete si vybrat, co zálohovat, jestli vše, nebo jen PIM informace, a pak už jen stačí stisknout Start. Obnova je také velice snadná, stačí vybrat soubor obsahující zálohu a tapnout na Start.
Na CDčku je jako obyčejně dvojkombinace Microsoft Outlook 2002 a ActiveSync 3.7.1. Navíc je tam i velká spousta souborů a odkazů na různé hry a aplikace, ovšem plnou verzi programu jsem tam nalezl jen jednu, zato velmi užitečnou a povedenou - Resco Picture Viewer je vynikající pomocník pro všechny, kteří by chtěli výkonný nástroj pro prohlížení a správu fotografií. Podporuje mnoho populárních grafických formátů, zvládne základní úpravy, umožní přidat k fotografii komentář a spoustu dalších aktivit, takže pravděpodobně nebudete pátrat po jiném programu. Součástí programu je i desktopová verze a utilitka pro snadné přenášení fotek z PDA.
Cena
Za tento nejlevnější model zaplatíte něco málo přes 8000 korun českých VČETNĚ daně, což z něj dělá jedno z nejlevnějších Pocket PC vůbec. K tomu se nedá nic dodat, vzhledem k ceně je Dellu možné odpustit i některé drobné nedostatky. Jediná možnost, jak si zařízení koupit, je kontaktovat přímo společnost Dell. Dell nabízí v rámci záruky bez příplatku tzv. "On Site Replacement" (3 roky s příplatkem). Pokud se vám Axim porouchá, nemusíte nikam chodit, ale servisní technik přijde za vámi a během maximálně 3 pracovních dnů chybu buď odstraní, nebo vadné zařízení vymění. Neodpustím si však poznámku o tom, že si Dell jako firma prodávající pouze přímo dovolí mít tak mizerný web. Polovina informací je v angličtině a některé informace jsou přímo zavádějící (při nákupu tohoto nejlevnějšího modelu se například dozvím, že jeden USB stojánek je již součástí balení...).
Benchmarky & Testy
Trochu jsem rozšířil i seznam testovaných aplikací. Na testovací SD kartě se kromě již standardních testovacích her (Anthelion, Snails a Z-Raid), filmů (upoutávka na film Shrek 2 ve formátu MPEG (bitrate 650kbps), ten samý krátký film převedený do formátu Windows Media (bitrate 250 a 500kbps) a nově i do formátu DivX (bitrate 500 a 1000kbps), MP3 souborů různých žánrů a několika dokumentů a obrázků objevil i skvělý přehrávač DivX filmů BetaPlayer, který v kombinaci s uživatelsky nesmírně přívětivou utilitou PocketDivXEncoder dá okamžitě zapomenout na ostatní přehrávače. Zrušil jsem 1Mbit soubor ve formátu Windows Media a vytvořil 1Mbps soubor ve formátu DivX, protože Windows Media Player je v porovnání s BetaPlayerem trapně pomalý. A na závěr ještě jedno upozornění - zatímco ve zbytku recenze se snažím upřednostňovat fakta před svými dojmy a pocity, v této sekci to bude přesně naopak:)
Opět začneme u filmů. S výkonem si nelamte hlavu, BetaPlayer přehrává filmy s bravurou i na 208MHz. Windows Media Player si také vede obstojně, problémy má jen Resco Picture Viewer s přehrávání MPEGů. Pokud nainstalujete PocketTV, asi se dozvíte proč. Chybí prý nějaká funkce, takže je přehrávání MPEGů omezeno. Pokud by se někomu filmy zdály přeci jen občas trochu trhané, stačí přepnout na 312MHz a je to už úplně bez problémů.
Hraní her je pohoda, všechny hry, které jsem zkoušel (Z-Raid, Anthelion, Flux a další), fungovaly plynule a spolehlivě. O problému s tlačítky jsem již psal, možná jen přidám, že ani po delším hraní jsem si úplně nezvykl na ten oválný joypad, rozhodně bych ho nenazval komfortním. Naopak sympatická je hmotnost - zařízení v ruce vlastně ani moc necítíte.
Ostatní vlastnosti jsem popsal již dříve, takže nyní je čas na benchmarky. Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Nabízím srovnání s několika zařízeními stejné kategorie. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde: Dell Axim X30 (2003 SE, 312MHz) (1,52 KB) .
ROM verze testovaného zařízení: A02
Grafické schopnosti zařízení jsem otestoval ještě jednou, a to pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)
To je asi tak vše, jdu si užít víkendu:)