Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení ASUS P565

11.2.2009, Pavel Koza, recenze
I když tomu tržní podíl zrovna moc neodpovídá, patří Asus mezi nejpilnější výrobce mobilních zařízení se systémem Windows Mobile vůbec. A přestože se většinou nejedná o výjimečná a novátorská mistrovská díla, Asus už několikrát dokázal, že má na víc, než jen neustálé chrlení průměrných a relativně levných zařízení.

Vzhled zařízení


Asus P565 je na první pohled zcela klasické Windows Mobile zařízení. Decentní tvary, praktické malé rozměry (60.5 x 102 x 16 milimetrů) i nízká hmotnost (120 gramů včetně baterie), rovná zadní strana, běžný ovládací panel pod displejem, prostě vše tak, jak jsou uživatelé zvyklí po mnoho let. To není myšleno nijak pejorativně, to je prostě konstatování skutečnosti:), které potěší velkou část uživatelů netoužících po něčem extravagantním, ale praktickém a účelném.





Tělo zařízení je vyrobeno z plastu, jedinou výjimku tvoří zadní kryt baterie, který je sice rovněž plastový, ovšem na vnější straně potažený tenkou černou kůží, což má budit zdání jistého luxusu a navíc je to i příjemné do ruky. Na druhou stranu si netroufám odhadovat, jak bude kožený povrch vypadat po půl roce každodenního používání. Mechanické provedení přístroje je vcelku dobré, ale je to plast a tak občas vrže, především zadní kryt baterie. Barevná kombinace zvolená pro toto zařízení je tvořena leskle černou přední stranou zařízení a černým krytem baterie, všechny ostatní části těla přístroje jsou matně stříbrné. Celkově to nevypadá špatně a je to určitě praktičtější než dnes velmi moderní nablýskané povrchy.

Hlavní část přední strany zabírá povedený VGA displej, který je opticky rozšířen pomocí průhledného rámečku. Nad displejem je pěkně uprostřed vycentrován reproduktor pro telefonování. Nalevo od něj je umístěna malá kamerka pro videohovory a ještě dál na pravé straně svítí a bliká trojbarevná červeno-zeleno-modrá stavová LEDka. Pod displejem najdeme běžnou kombinaci centrálního ovládacího čtyřsměrového prvku s odděleným středovým tlačítkem a dvě dvojice tlačítek pro ovládání telefonu (vnější pár), respektive tlačítek pro spuštění aplikace AnyTime Launcher a potvrzovací tlačítko OK (vnitřní pár). Naopak dvojice tlačítek sloužících pro ovládání systému (WM softkeys) chybí, je nutné používat ta nakreslená na obrazovce. Jediným konfigurovatelným tlačítkem je překvapivě tlačítko OK (pouze dlouhý stisk), které místo minimalizace aplikaci rovnou uzavře, ale v konfiguračním apletu byla nějaká chyba a tak to změnit nešlo.




Zadní strana je velice jednoduchá, alespoň dokud nesundáme kryt baterie. Jediným zajímavým prvkem je totiž objektiv hlavního fotoaparátu, pod kterým je ještě netradičně velká mřížka od systémového reproduktoru. Pokud kryt sundáme, najdeme pod ním celkem předvídatelně baterii a pak i dvojici slotů pro SIM a microSD kartu. Zatímco umístění SIMky pod baterii je celkem běžné, umístění microSD karty rovněž pod baterii (a tím nutnost baterii vyndavat při každé výměně karty) už je dost nepříjemné. Pravda, pod krytem baterie je microSD slot schován u stále většího počtu zařízení, ale většina jich ho pak má volně přístupný, kdežto manipulace s baterií kvůli změně paměťové karty je otrava.




Boční hrany patří k těm pouze průměrně zajímavým částem zařízení. Na levé je umístěno jediné dvoutlačítko určené k regulaci hlasitosti, úplně nahoře pak plastovou krytkou maskovaný klasický MCX konektor pro připojení externí GPS antény. Na pravé hraně najdeme opět jen jediné tlačítko určené k ovládání fotoaparátu, pod horním okrajem je potom umístěn praktický přepínač pro uzamčení tlačítek a dotykové vrstvy displeje (ve videu jsem to popsal špatně jako zapnutí tichého režimu, omlouvám se), takže takto zablokované zařízení můžete bez obav hodit do tašky nebo do kapsy.




Na horní hraně najdeme pouze malé tlačítko pro zapnutí a vypnutí zařízení; dlouhý stisk zařízení neuspí, ale kompletně vypne. Dále je tam už jen malý otvor pro schování stylusu. To na spodní hraně je o trochu víc zajímavostí, tou největší je univerzální miniUSB konektor určený nejen pro připojení synchronizačního kabelu nebo nabíječky, ale i pro připojení dodávaných sluchátek. Nalevo od něj je malý otvůrek mikrofonu, napravo pak další dvojice malých dírek pro přichycení šňůrky na krk. Jako poslední tam najdeme čtvrtý otvůrek, který vede k mikrospínači softwarového resetu a který slouží k restartování zařízení v případě nějakých problémů.


reklama