Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Asus MyPal A632/A636

17.1.2006, Pavel Koza, recenze
S Pocket PC zařízeními s integrovaným GPS modulem se poslední dobou takříkajíc roztrhl pytel. Není divu, mobilní navigace do aut lámou rekordy v prodejích, a tak se výrobci snaží v této části trhu urvat co nejvíc. K dispozici je už celá řada zařízení počínaje těmi, u kterých je integrovaný GPS modul jen takovým příjemným bonusem až po zařízení, která jsou v prvé řadě navržena pro navigaci a vše ostatní hraje až druhé housle.

GPS a navigace


Jedním z hlavních lákadel obou Asusů je samozřejmě integrovaná GPSka. Technické informace na stránkách Asusu jsou stručné, ale dostačující. V zařízení je použit chipset SiRF Star III, tedy to nejlepší, co lze v tuto chvíli do zařízení vmontovat (za rozumné peníze). Díky výklopné a otočné anténě o velikosti 25x25 milimetrů je citlivost příjmu signálu velmi dobrá. V přímém porovnání s BT GPS Navilock BT-338 si vedla velmi dobře, při přímé viditelnosti na oblohu byl počet zpracovávaných satelitních signálů shodný, v autě i pod pokoveným předním sklem neklesal počet satelitů pod 4, většinou jich ale bylo 5-8. V místnosti přímo za oknem byl rovněž počet satelitů vyrovnaný, 2 metry od okna chytala externí GPSka 7 satelitů, Asus 5.




Stejně jako u některých ostatních zařízení s Windows Mobile 5 má i tento Asus možnost nastavit virtuální COM port tak, aby bylo možné k informacím o pozici přistupovat současně z více programů.




Pokud jde o praktické testy, testoval jsem obě zařízení s trojicí programů - TomTom 5.1 (a také 5.21), Telematix Dynavix 1.4 a SmartMaps Navigator 2.6. Ani s jedním programem nebyly problémy ani po stránce výkonnostní, ani po stránce funkční. GPS je na portu COM5 a všechny programy jej snadno nalezly. Více se o zkušeností najdete v samotném závěru recenze.

Poznámka: s GPSkou jsem si užil i poměrně dost "legrace". Už spoustu let používám pro testování GPS zařízení jednoduchou utilitku TomTom GPS. Je přehledná a rychle ukáže, kolik satelitů vidím a z kolika přijímám data. Kromě toho umí s GPSkou komunikovat hned několika protokoly. A v tom byl právě kámen úrazu - když jsem obě zařízení dostal k recenzi, na jednom z nich jsem zkusil rychle otestovat GPSku právě tímto programem a použil jsem k tomu komunikaci pomocí protokolu SiRF. GPSka se zaměřila a satelity se objevily, úspěch. Po několika dnech, kdy jsem přikročil k praktickým testům v terénu, jsem ale s hrůzou zjistil, že zatímco jedno zařízení funguje bez problémů, na druhém zařízení nefunguje žádný navigační program.

Nebudu to protahovat - po mnoha hodinách testování, měkkých i tvrdých resetů zařízení a všemožném nastavování jsem přišel na to, že moje oblíbená utilitka při požadavku na komunikaci přes SiRF v GPSce něco natvrdo změnila a jediné, co pomohlo, bylo spustit ji znova, nastavit komunikaci přes NMEA protokol a připojit se. Poté už začaly fungovat všechny aplikace.


Možnosti rozšíření


Možnosti rozšíření jsou bohaté, nicméně ani v jednom případě nejde o nic unikátního. Liší se podle modelu. Trochu lépe je na tom A632, které nabízí jednak klasický SDIO slot, tak i miniSD; A636 má pouze jeden SDIO slot. Otestoval jsem jej pomocí SD foťáku od HP a fungovalo to na první pokus. Dalším velmi užitečným rozhraním pro připojení externích zařízení je Bluetooh, o kterém jsem vám už povídal. Díky ovladači od Broadcomu je možností rozšíření velmi mnoho a podle mých testů vše funguje na jedničku. Ve výčtu vlastností umožňujících připojení nějakého příslušenství nesmím zapomenout na WiFi, ovšem to jsem neměl možnost otestovat (projektor s WiFi nemám a jiné příslušenství s WiFi neznám). A protože nemá Asus USB Host, můžeme tuto kapitolu uzavřít.




Software


V zařízení Asus MyPal A63x je předinstalován operační systém Windows Mobile 5 ve verzi Premium. K dispozici jsou všechny programy včetně klienta terminálových služeb kromě těch, které ke svému běhu potřebují integrovaný telefonní modul. Na rozdíl od drtivé většiny ostatních zařízení obsahuje Asus přímo českou verzi ROM, lokalizace třetí strany není potřebná. Z pohledu uživatele jde bezprostředně o velmi užitečný krok, i když jedna vada na kráse by se přeci jen našla - v Microsoftí verzi systému v čestině není jiná možnost vkládání znaků než pouze SW klávesnice. Způsoby jsko rozpoznávání znaků nebo dokonce celých slov chybí. Otázkou však zůstává, jestli tento chválihodný počin nebude mít i jeden zásadní nedostatek. Teprve čas totiž ukáže, jestli bude Asus zvládat vydávat aktualizace systému pro mnoho různých jazykových verzí ROM současně, nebo jestli budou uživatelé české verze muset vždy čekat o něco déle, než uživatelé rozšířenějších jazykových mutací. I tak však Asus zaslouží o péči o českého uživatele velkou pochvalu.




Při hledání bonusových aplikací velmi rychle zjistíte, že jich přímo na zařízení je jen pár (doslova). Pochopit smysl a funkci první utilitky nazvané honosně "Přepínač režimů" mě stálo velmi mnoho úsilí. A to i přesto, že jde vcelku o jednoduchý prográmek. Vinu na tom má naprosto otřesně zvolená terminologie, respektive otrocké překlady z angličtiny. Takzvaný "Přepínač režimů" se skládá ze dvou částí. Tou první, naprosto jasnou, jen blbě přeloženou, je klasický správce úloh. Pokud v nastavení zvolíte "Přepínač úkolů", po stisku tlačítka, kterému je tato aplikace přiřazena, můžete pořád dokola procházet seznam spuštěných aplikací. Aplikace, na které se zastavíte po definovanou dobu, bude následně automaticky aktivována. Naproti tomu "Přepínač režimů" umožní rychle spustit mapový software nebo Windows Media Player, případně aktivovat obrazovku Dnes nebo otočit displej o 90 stupňů. ...přepínač úkolů... ufffff... to překládal někdo na psacím stroji dle slovníku z roku 1953, ne?




To utilitka nazvaná Stav ASUS (další překladatelská perla...) je přeci jen povedenější a velmi užitečná. Jediným tapnutím se dostanete ke kompletnímu přehledu stavu vašeho zařízení baterií počínaje a všemi datovými úložišti konče. Tapnutím na konkrétní informaci se navíc rychle přenesete do míst, kde se dozvíte ještě více, případně kde můžete danou vlastnost nastavit. Díky přehlednému nastavení si můžete zobrazit jen to, co vás zajímá.




Na přiloženém CD je pouze Microsoft Outlook 2002 a Microsoft ActiveSync 4.0. Vzhledem ke zkušenostem je ale doporučeno stáhnout si vždy nejnovější ActiveSync přímo z webu Microsoftu.
reklama