Velká recenze zařízení Acer n310/n311
9.2.2006, Pavel Koza, recenze
Poslední dobou se Acer snaží zbavit jisté nálepky, že jeho zařízení jsou určena pouze těm nejméně náročným nebo začínajícím příznivcům Pocket PC. Po povedeném modelu Acer n50 se Acer poprvé odvážil vstoupit i do královské společnosti Pocket PC zařízení s VGA displejem.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení Acer n310/n311
- Vzhled
- Parametry
- USB Host, možnosti rozšíření, software, rozdíl mezi Acer n311 a Acer n310
- Cena, osobní dojem, benchmarky & testy, podrobné hodnocení
USB Host
Technologie USB Host integrovaná do Pocket PC už sice šokuje asi jen málokterého čtenáře tohoto webu, přesto se stále nejedná o samozřejmost, a tak je v tomto případě nutno Acera pochválit. Sice je nutné použít kolébku, kabel není součástí dodávky, ale kdo chce, může si ho dokoupit extra (platí pro Acer n311). Protože jsem měl čas i chuť, trochu jsem si s možností připojit nějaké to USB zařízení přímo k Pocket PC pohrál. A zde jsou mé poznatky.
Nejdříve jsem zkusil připojit několik typů příslušenství jednotlivě. USB paměť Pretec iDrive Tiny 512MB byla prvním úspěšným pokusem - systém ji viděl okamžitě a nebyl nejmenší problém z ní číst nebo naopak na ni zapisovat. Pak jsem zkusil klávesnici BenQ. I zde všechno fungovalo na první pokus a za pár okamžiků jsem s její pomocí byl schopen napsat prvních pár slov. Pro české znaky sice bylo nutné nainstalovat lokalizaci od Sunnysoftu, ale příjemným překvapením byla mimo jiné i podpora funkčních kláves - například po stisku Ctrl + R se ve Wordu zarovnal text na pravou stranu okna, Ctrl + L na levou a tak dále. Systém rozpoznal i myš BenQ, ovšem v tomto případě byl úspěch poloviční. Neobjevil se totiž kurzor, takže i když bylo možné naslepo klikat po displeji, praktický užitek z toho se rovnal nule (našel jsem nějaký program, ale na WM5 nefungoval). To s novým foťáčkem mé manželky, Panasoc Lumix DMC-FX9, bylo zábavy více. Opět trvalo jen pár vteřin, než se na foťák dalo přistupovat, systém sám poznal, že na něm jsou fotky a nabídl jejich prohlížení. V kombinaci s VGA displejem je například tato možnost využití na cestách k nezaplacení. Jen musíte brát v úvahu energetické nároky jednotlivých USB zařízení, napájení přes jeden USB kabel je omezené (maximální odběr je tuším 0,5A). Bez problémů jsem například byl schopen bez jediného zdroje připojit přes USB Hub klíčenku Pretec a klávesnici, nebo klávesnici a foťák Lumix (ten měl svoji baterii), ale je nutné na to ve vašich plánech s USB Host nezapomínat.
Nakonec jsem si nechal přenosný USB disk o kapacitě 40GB. V první chvíli to vypadalo bledě - systém disk sice viděl, ale hlásil nulovou velikost. Až po chvíli mi došlo, že si asi nerozumí s formátem NTFS. Zkusil jsem jej zformátovat systémem FAT32, jenže Windows XP takto velké disky ve FAT32 zformátovat neumí, respektive umět nechtějí. Musel jsem vytvořit menší oddíl (30GB) a ten už Acer viděl. Na rozdíl od mé předchozí zkušenosti s LOOXem trvalo detekování disku jen 5 vteřin a poté bylo možné s ním bez problémů pracovat. Mnohem více mě ale překvapilo (příjemně), že když jsem ze zbývajících 10GB udělal další oddíl, tak jej Acer našel také a automaticky připojil jako Hard Disk2! Zkusil jsem kopírovat mezi oběma oddíly a i když rychlost nebyla nijak závratná (přeci jen je to USB 1.1), fungovalo to.
Povzbuzen těmito úspěchy jsem zkusil připojit několik USB zařízení najednou a zde už jsem tak trochu narazil. Moje představa, že připojím najednou foťák, pevný disk, klávesnici a v landscape módu budu kopírovat fotky z jednoho místa na druhé, se ukázala být příliš smělou. Acer totiž podle všeho zvládne maximálně dvě USB zařízení současně, třetí se už v zařízení nedetekuje. Takže tato varianta sice neprošla, nicméně foťák a disk najednou zafungovaly perfektně a překopírovat 35MB fotek z foťáku na disk trvalo asi 4 minuty. Stejně úspěšně jsem zkusil i další kombinace, takže s výsledkem můžu být jednoznačně spokojen (bavíme se pořád o PDA, nezapomeňte:).
Ani to mi ale nestačilo, zkoušel jsem dál. Protože Pocket PC nepodporují standard USB Mass Storage, nainstaloval jsem na svůj MDA Compact Softick Card Export II, který tento nedostatek řeší. Respektive umožní, aby byla paměťová karta v Pocket PC přístupná přes USB z jiného zařízení. A skutečně, Acer najednou viděl 1GB kartu zasunutou v mém Compactu! A když jsem zkusil Compacta připojit k Aceru přes USB Hub zároveň s pevným diskem a pokusil se překopírovat z pevného disku na kartu v Compactu soubor, hádejte, jak to dopadlo...? No dobře to dopadlo:) Pro ty, kteří to nestihli sledovat, ještě jednou a pomalu - díky Aceru n300 a programu Softick Card Export II nainstalovaném na MDA Compactu jsem byl schopen překopírovat soubor z pevného disku připojeného přes USB Hub k Aceru na paměťovou kartu zasunutou v zařízení MDA Compact, který byl připojen přes USB k tomu samém USB HUBu. Emile, to je fičák, co:)?
Při pokusu připojit k Aceru automatickou pračku jsem se naštěstí zarazil a testování USB Hostu na Aceru ukončil. Je samozřejmě otázka, nakolik jsou podobné možnosti využitelné v praxi, ale například zálohování fotek na dovolené spojené s jejich rychlým tříděním si dovedu dost dobře představit.
Možnosti rozšíření
Když pominu již celkem důkladně probraný USB Host, nabízí Acer n300 už jen standard. SD slot umí SDIO, což jsem otestoval na SD foťáčku od HP. Díky nadstandardnímu ovladači nabízí Acer velmi dobré možnosti připojení dalších zařízení nebo příslušenství přes Bluetooth. A některé typy příslušenství, například dataprojektor, připojíte i přes WiFi. A to je vše.
Software
S aplikacemi budeme hotovi velmi rychle. Základem jsou Windows Mobile 5 ve verzi Premium. K dispozici tak máte vše kromě telefonních aplikací. Navíc je na zařízení, kromě již zmiňovaných utilitek, pouze aplikace pro zálohování dat nazvaná výstižně Backup Restore. I když jsou díky Windows Mobile 5 vaše data v zařízení mnohem více v bezpečí, přeci jen mít je ještě na kartě není úplně k zahození. Druhou a zároveň poslední bonusovou aplikací na tomto Aceru je aplikace pro přehrávání filmů ve formátu MPEG nazvaná Pocket TV Pro. A protože na přiloženém CD není kromě těch základních věcí přímo od Microsoftu už zhola nic, můžeme naši přehlídku aplikací na tomto místě ukončit.
Rozdíl mezi Acer n311 a Acer n310
Modelová řada Acer n300 se bude prodávat ve dvou odlišných modelech. I když jsem se snažil popisovat rozdíly průběžně, neuškodí si je shrnout v přehledné tabulce:
Acer n311 | Acer n310 | |
Synchronizace | Kolébka | Kabel |
Procesor Samsung | 400 MHz | 300 MHz |
Paměť FlashROM | 128 MB | 64 MB |
WiFi | Ano | Ne |
Cena | Vyšší | Nižší:) |