www.svetmobilne.cz
>
>

Velká Británie uspíší přechod na elektromobily: zákaz "spalováků" od 2030

Velká Británie uspíší přechod na elektromobily: zákaz "spalováků" od 2030
, , aktualita
Velká Británie se chce stát po vzoru Norsku elektromobilovou velmocí. Už tak hodně smělé plány se dále posouvají směrem blíže k přítomnosti a zákaz prodeje čistě spalovacích aut by měl nastat už v roce 2030.
K oblíbeným
reklama
Mnohé státy se dnes doslova předbíhají v tom, který rychleji přejde k plné elektromobilitě. Norsko se o to snaží už přes 10 let, a přestože nyní prodává 60 % elektromobilů, ty mají ve vozovém parku jen zhruba 9 %. Už brzy by se k "zelené revoluci" chtěla připojit i Velká Británie. Ta chce totiž uspíšit zákaz prodeje vozů se spalovacím motorem (bez elektrifikace) a něco takového by mělo nastat už v roce 2030. Podle Borise Johnsona by to mělo přinést asi 250 tisíc pracovních míst v energetice a dalších oblastech (technologie, doprava,...).
 
Elektrické auto na nabíječce
autor: Walter Baxter [CC BY-SA 2.0], přes geograph.org.uk
 
To, že se zakáže prodej, nicméně neznamená, že se zakáže automaticky i provoz. Přechod k plné elektromobilitě by tak v Británii mohl trvat ještě mnoho let. Průměrná doba provozu auta v Británii je zhruba 14 let (přičemž u nás je to průměrný věk!), nicméně s přechodem na elektrický pohon se dá předpokládat, že se tato doba kvůli nevoli zákazníků přecházet na elektřinu prodlouží, takže poslední běžné spalovací vozy by mohly zmizet až tak kolem roku 2050.
 
Zákaz se nicméně nebude týkat hybridních vozidel, která by v showroomech měla vydržet až do roku 2035. Britská vláda chce investovat také do technologií vodíku a zachytávání a skladování uhlíkových emisí. Plány jsou na rozšíření větrné energie, nicméně vypadá to, že se počítá i s jadernou energií. Což si přiznejme, že je pro plnou elektromobilitu asi ta nejlépe použitelná energie.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED
Apple představil novou generaci tabletů iPad Pro. Z již tak hodně svižných tabletů se staly ještě větší rychlíci díky procesoru Apple M1. Máme zde minimálně 8 GB RAM, USB 4 s podporou Thunderboltu a větší verze má i displej s mini-LED.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech
Ve Spojených státech se stala kuriózní nehoda vozu Tesla. Automobil neměl nikoho na sedadle řidiče a ve vysoké rychlosti to napálil do stromu. Tam se po nárazu vznítil a dva pasažéři vozu to nepřežili.
19.4.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD
Výrobní vada nemusí být vždy jen ke škodě. V případě telefonu Apple iPhone 11 Pro totiž paradoxně výrazně zvýšila cenu telefonu. Ten měl na zadní straně špatně umístěné logo nakousnutého jablka.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko
Přemíra elektroniky a softwaru dokáže potrápit nejednoho majitele takového produktu. Elektromobily Ford Mustang Mach-E se tak mohou stát velkými těžítky kvůli softwarové chybě. Přestože je hlavní akumulátor nabitý, auto "nemá šťávu".
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře