reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká Británie uspíší přechod na elektromobily: zákaz "spalováků" od 2030

, , aktualita
Velká Británie se chce stát po vzoru Norsku elektromobilovou velmocí. Už tak hodně smělé plány se dále posouvají směrem blíže k přítomnosti a zákaz prodeje čistě spalovacích aut by měl nastat už v roce 2030.
Mnohé státy se dnes doslova předbíhají v tom, který rychleji přejde k plné elektromobilitě. Norsko se o to snaží už přes 10 let, a přestože nyní prodává 60 % elektromobilů, ty mají ve vozovém parku jen zhruba 9 %. Už brzy by se k "zelené revoluci" chtěla připojit i Velká Británie. Ta chce totiž uspíšit zákaz prodeje vozů se spalovacím motorem (bez elektrifikace) a něco takového by mělo nastat už v roce 2030. Podle Borise Johnsona by to mělo přinést asi 250 tisíc pracovních míst v energetice a dalších oblastech (technologie, doprava,...).
 
Elektrické auto na nabíječce
autor: Walter Baxter [CC BY-SA 2.0], přes geograph.org.uk
 
To, že se zakáže prodej, nicméně neznamená, že se zakáže automaticky i provoz. Přechod k plné elektromobilitě by tak v Británii mohl trvat ještě mnoho let. Průměrná doba provozu auta v Británii je zhruba 14 let (přičemž u nás je to průměrný věk!), nicméně s přechodem na elektrický pohon se dá předpokládat, že se tato doba kvůli nevoli zákazníků přecházet na elektřinu prodlouží, takže poslední běžné spalovací vozy by mohly zmizet až tak kolem roku 2050.
 
Zákaz se nicméně nebude týkat hybridních vozidel, která by v showroomech měla vydržet až do roku 2035. Britská vláda chce investovat také do technologií vodíku a zachytávání a skladování uhlíkových emisí. Plány jsou na rozšíření větrné energie, nicméně vypadá to, že se počítá i s jadernou energií. Což si přiznejme, že je pro plnou elektromobilitu asi ta nejlépe použitelná energie.
 


reklama
reklama
reklama