Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Trh s telefony: Huawei roste, Microsoft strmě padá

, , aktualita
Trh s telefony: Huawei roste, Microsoft strmě padá
Je za námi polovina roku a s tradičním malým zpožděním přichází i výsledky, jak se prodávaly telefony jednotlivých značek. Celkově trh roste, nicméně některé společnosti jsou jako na houpačce.
Trh s telefony: Huawei roste, Microsoft strmě padá
Celkově v druhém kvartále trh s telefony meziročně rostl, ale pouze o 15 %, což značí nejslabší růst za posledních šest let. Celkem se prodalo 340 milionů telefonů. Kteří výrobci si nejvíce polepšili a kteří se nejvíce propadli?

"Trh s chytrými telefony klesá kvůli vyšší zralosti větších trhů," řekla Linda Sui, ředitelka Strategy Analytics. "Telefony budou potřebovat velkou designovou změnu jako skládací či rolovatelné displeje, aby se i v budoucnu obnovil velký růst. prodejů."

Na prvním místě v žebříčku chytrých telefonů stále zůstává Samsung, jemuž ale prodeje spadly o několik milionů - ze 74,5 na 71,9 milionu. Jeho pozice jedničky na trhu se snížila ještě víc, protože celkově trh zaznamenal růst. Z 25,3% podílu celosvětově prodaných telefonů klesl na 21,2 %. Stále má ale komfortní náskok 7 procentních bodů na druhý Apple, který ale posiluje.
Tabulka prodeje chytrých telefonů


"Samsung do obchodů dodal 71,9 milionů smartphonů a zabral si pro sebe 21 % podílu na trhu v Q2 2015, přičemž spadl z 25 %. Samsung totiž musel čelit zvýšené konkurenci z Číny, co se týče zařízení nižší třídy, také podcenil poptávku po populárním Galaxy S6 Edge v nejvyšší třídě," řekl Neil Mawston, výkonný ředitel Strategy Analytics.

Apple si vede překvapivě dobře na to, že se blíží představení nových iPhonů. Oproti stejnému období loni si polepšil o 12,3 milionů iPhonů a dostal se na podíl 14 %.

"Apple dodal do obchodů 47,5 milionů kusů zařízení a zabral 14 procent z koláče světového trhu v Q2 2015, přičemž se zvedl z 12 % z loňského stejného období," pokračoval Mawston. "iPhone 6 a 6 Plus od Applu zůstaly populární jak v Číně, tak i celosvětově, protože zákazníci přecházejí na větší obrazovky , které mají lepší využití."

Huawei se posunul na třetí místo s nárůstem 10,4 milionu prodaných kusů, jeho podíl na trhu se zvedl na o 2,2 %.

"Huawei se posunul na 3. místo se záznamem 9% podílu na celosvětovém trhu v Q2 2015," řekl Woody Oh, ředitel Strategy Analytics. "Huawei se rozšiřuje hodně do Asie, Evropy a Severní Ameriky, kde tlačí na současné lídry - Samsung, Xiaomi, Lenovo, LG, Sony a Alcatel."

Xiaomi pokračuje v růstu, ten sice není tak skokový jako u Huawei, ale i tak není zanedbatelný, prodalo o 4,7 milionu zařízení víc než ve stejném období loni a poskočilo na necelých 6 % podílu trhu.

"Xiaomi si zabralo 4. pozici 6% podílem na celosvětovém trhu, dostalo se před Lenovo po akvizici Motoroly, které má pouze 5 % podílu. Xiaomi má dobré distribuční kanály a dobré ceny na svém domácím čínském trhu, což mu umožňuje setrvat před Lenovem, které má problém s přechodem z 3G na 4G v Číně a USA," zakončil Woody Oh.

Lenovo s Motorolou jsou největším "propadlíkem" v rámci trhu s chytrými telefony, z 23,8 miliony prodaných kusů v Q2 2014 spadli na 16,2 milionu kusů, jejich podíl spadl pod 5 procent.
Tabulka prodejů "hloupých" i chytrých telefonů dohromady


Do nižší tabulky se vlezl i Microsoft, a to protože zdědil po Nokii divizi "hloupých" telefonů, které mu pomohly dostat se do nejlepší pětky mezi výrobci chytrých i "hloupých" telefonů dohromady.

Microsoft ale zaznamenal největší propad prodeje, meziročně klesl o více než 22 milionů kusů telefonů! Samozřejmě na to mají vliv i příchozí Windows 10, na které se čekalo s uvedením nových modelů, jež by měly vytáhnout čísla prodejnost i hodně výš.

Zdroje: strategyanalytics.com (1, 2)
reklama