Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla jako druhá? Rimac ukázal Verne, dvousedadlová robotaxi

1.7.2024, Milan Šurkala, aktualita
Tesla jako druhá? Rimac ukázal Verne, dvousedadlová robotaxi
Tesla už roky připravuje svá dvousedadlová robotaxi. Ta chce představit v srpnu, ale někdo byl trochu rychlejší. Společnost Rimac totiž ukázala svůj projekt podobných vozů Verne o něco dříve.
Elon Musk slibuje mnohé své projekty s takovým předstihem, že ho občas (a ne úplně zřídka) někdo předběhne. Např. elektrický pickup Cybertruck byl sice mezi prvními představenými, ale na trh se po odkladech dostal jako jeden z posledních. Nový Roadster byl ukázán už před tak dlouhou dobou, že se mezitím do elektrických supersportů vrhlo několik automobilek, které představily podobné vozy, některé se už i prodávají. Podobný příběh se zdá být s dlouho slibovaným robotaxi.
 
Rimac Verne
 
O tom se mluví také už mnoho let, přičemž autonomních taxislužeb už máme několik. Podobné dvousedadlové robotaxi, které slibuje Tesla, nicméně nyní o něco dříve představuje společnost Rimac, která ukázala svůj projekt Verne. Zde připomeňme, že jde o společnost, která už Teslu předběhla na poli supersportů, neboť výroba elektrických supersportů Nevera začala před dvěma lety.
 
Rimac Verne
 
Tesla přitom plánuje své robotaxi představit 8. srpna letošního roku. První otázkou je, zda se tak opravdu stane. Druhou otázkou je, kdo vlastně bude první. Rimac sice ukázal své robotaxi, ale na silnicích se ukáže poprvé až v roce 2026, a to konkrétně v Chorvatsku. V roce 2027 se pak dostane do Velké Británie a Německa. Tesla tak má stále poměrně dost času být v tomto před Rimacem.
 
Rimac Verne
 
Verne by měl mít vevnitř více místa než cestující v Rolls-Royce, místo palubní desky bude obří 43" obrazovka. Chybět mít volant i pedály. Budou zde jen dvě místa, protože podle průzkumů je 9 z 10 podobných jízd jen s jednou nebo dvěma osobami. Autonomní řízení bylo vyvinulo ve spolupráci se společností Mobileye od Intelu. Využije kamery, radary i sadu lidarů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama